Bilgi Arşivi

Genel Sağlık Sigortası Borcu Nasıl Silinir?

Genel sağlık sigortası borcu nasıl silinir? sorusunu yanıtlamadan önce Genel Sağlık Sigortasının ne olduğuna bakalım. Kısaca GSS olarak bilinen bu hizmet herkesin zorunlu olarak sigortalanması anlamına geliyor. Bu sayede sağlık harcamaları için bir işte çalışmanıza gerek kalmayacaktır. Tabi bu sigorta üç farklı sigortaya ayrılmaktadır. Bunları belirlemek için gelir testi yaptırmanız gerekiyor. Kaymakamlıklar da bulunan görevli merciler tarafından bu test yapılmaktadır. Testin sonuna bakılacak sizin hangi gelir sınıfında olduğunuz tespit edilecektir. Tespit işleminin sonucunda bu üç sınıftan birisine dahil olacaksınız. En düşük seviyede olanlar hiçbir ödeme yapmadan GSS’den yararlanabilecekler. Diğer iki sınıf içinse belirli bir ödeme yapılması gerekiyor. Tabi bu durum geriye dönük olarak hesaplandığı için ilk defa inceleme yapanların aniden bu borç ile karşılaşması şaşırtıcı olabilir.

Genel Sağlık Sigortası Borcu Nasıl Silinir?

2012 yılında çıkarılan kanunla birlikte Türkiye Cumhuriyetine vatandaş olan herkesin zorunlu genel sağlık sigortasına geçmesi kararlaştırıldı. Bu sayede sağlıktan yararlanmak için sigorta ve ya Bağkur’a kayıt olmanız gerekmeyecektir. Tabi bu durumun karşılığında beklenen bazı şartlar vardır.

Genel Sağlık Sigortası Kimlere Yapılır?

GSS’ye dahil olmak belirli şartlar ile kanunlaştırılmıştır. Bu kanun içerisinde özetlemek gerekirse bir yerden düzenli olarak maaş alan insanların dışında kalan her insan genel sağlık sigortasına dahil edilecektir. Buna yabancı uyruklu olanlarda dahil edilmiştir. Tabi bu kanun nedeniyle bir anda GSS’ye girenlerin hepsinin belirli bir ödeme yapması gerekmiyor. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi bu durum için gelir testi yapılacaktır. O yıl belirlenen en düşük gelir miktarından aşağı geliri olanlar için bir ödeme söz konusu olmayacaktır. Diğerleri içinse aylık düzenli ödeme yapılması gerekiyor.

Genel Sağlık Sigortası Borcu Silinir Mi?

Gelir testinizi yaptırmadan önce borç sorgulamasını gerçekleştirmişseniz borcunuz biraz yüksek çıkabiliyor. Bunun nedeni sistemin otomatik olarak hesaplama yapmasından kaynaklanabiliyor. Bu durum düzelmesi için SGK’ye giderek gerekli dilekçeyi verebilir, genel sağlık sigortası borcunuzun silinmesini talep edebilirsiniz. Onlarda sizden Kaymakamlık çatısı altında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gitmenizi isteyeceklerdir. Burada yapılan gelir testinin ardından borcunuz için itirazda bulunabilirsiniz. Gerekli görülürse borcunuz gözden geçirilecek ve fazla olan kısmı silinecektir.

Bu noktada herhangi bir gelirinizin olmadığını yanlış hesaplama yapıldığını ve gelir testi ile bunu ispatladığınızı SGK’ya söylemelisiniz. Eğer gereğinden fazla bir ödeme talep edilmişse bunu otomatik olarak düzelteceklerdir. Eğer başvurunuza gerekli işlem yapılmazsa iş mahkemeleri aracılığı ile başvurunuzu tekrarlayabilirsiniz. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra GSS nedeniyle ortaya çıkan borcunuz otomatik olarak silinecektir. Bazı durumlarda askerlik dönemi ve okul dönemi için borç ortaya çıkmaktadır. Bunları da ispatlamanız halinde borcun ortaya çıktığı tarih aralığında ki fark kurum tarafından silinecektir.

Öğrenci olduğunu dönemlerde çıkan genel sağlık sigortası borcunun silinmesi için yapmanız gereken, öncelikle okuduğunuz okuldan bir öğrenci belgesi almaktır. Sonrasında aldığınız bu belge ile birlikte ilgili SGK müdürlüğüne başvuruda bulunabilir, borcunuzun silinmesini isteyebilirsiniz. Bu işlem sonrasında genel sağlık sigortası borcunuz silinecek, eğer genel sağlık sigortanızı başlatmak isterseniz tekrardan başlatılacaktır.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu