Bilgi Arşivi

Geriye Dönük Süt Parası Nasıl Alınır?

Geriye Dönük Süt Parası almak için bazı şartlar ve koşullar bulunmaktadır. Bu koşulları açıklamadan önce 5 yıl geriye dönük süt parası almanın mümkün olduğunu belirtelim. Eğer daha önce doğum yaptıysanız ve süt paranızı almadıysanız, hemen süt parası başvurusu yapabilir ve SGK tarafından yatırılacak olan süt paranızı alabilirsiniz.

Geriye Dönük Süt Parası Almak İçin Şartlar

Geriye dönük olarak süt paranızı alabilmek için öncelikle doğumun üzerinden 5 yıldan fazla bir süre geçmemiş olmalıdır. Bir örnek ile açıklamak gerekirse; Bu yazının yazıldığı tarih 12 Şubat 2018, sizin 12 şubat 2013’de doğum yaptığınızı varsayalım. Bu durumda bugün başvurunuzu yaparak süt parası alabilirsiniz. Ancak yarın başvuru yapamazsınız, yarın yapacağınız başvuru için süt parası alma hakkınız zaman aşımına uğramış olacaktır.

İkinci bir şartımız ise bebeğin canlı bir şekilde dünyaya gelmiş olmasıdır. Herhangi bir nedenle bebeğin canlı olarak dünyaya gelmediği hallerde süt parası ödemesi yapılmamaktadır.

Son şartımız ise süt parasına normal olarak başvuru yapacaklarda da aranmakta olan SGK süresidir. Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde sigortalı olarak çalışıyor olmanız gerekmektedir. Bu konuda daha fazla bilgiyi 2018 Süt Parası Sorgulama ve Başvuru İşlemleri başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda annenin SGK’lı olmadığı durumlarda süt parasının nasıl alınacağına da değinilmiştir.

Geriye Dönük Süt Parası Başvuru Evrakları

Geriye dönük süt parası almak istiyorsanız, öncelikle doğum yapılan hastane ile görüşmeniz gerekecektir. Süt parası almanız için gerekli olan doğum bildirimi hastane tarafından SGK’ya yapılmaktadır. Hastane ile görüşecek, doğum bildiriminizi yapmasını iletebilirsiniz. Böyle bir durumda farklı bir işlem yapmanıza gerek kalmayacaktır.

Hastaneye başvurunuz sırasında bir aksilik olması durumunda doğum belgesi ile birlikte başvurunuzu yapmanız gerekecektir. Bildiğiniz gibi süt parası başvuruları sosyal güvenlik kurumuna yapılmaktadır. Süt parası başvurusu ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz 2018 Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Başvuru ve Şartlar başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

40 Yorum

 1. Benim oğlum 3.5 yaşında onun emzirme parasını almadım basvuru yapıcam dogum raporu gerekiyormu

 2. Benım 2 çocuğumu 29 kasım 2012 de doğurdum geriye dönük süt parası alabılrımıyım

  1. Merhaba
   Süt parası yardımını geriye dönük olarak en fazla 5 yıl içinde olmak koşulu ile alabilirsiniz.

 3. Slm eşim 15.08.2015. Tarihinde doğum yaptı ama benim o tarihte 95 gün sigortam vardı bu yüzden süt parasını alamadım ama sonra sigortalı çalıştım şuan 01.09.2019 tarihinde süt parasına başvursam alabilirmiyim.

  1. Merhaba
   Eşinizin doğum yaptığı yıl en az 120 gün sigortanızın olması gerekli.

 4. Merhaba ben doğumdan önce eşmin sigortası olmadığı için doğum yardımı almadım. Eşimin şu an sigortası var geriye dönük başvuru yapabilir miyim?

  1. Merhaba
   Doğum yaptığınız yıl içerisinde en az 120 gün sigortası olması gerekmektedir. O zaman 5 yıla kadar alma hakkınız bulunmaktadır.

 5. Merhaba ben 8 aralık 2013 te doğum yaptım doğum parası almadım başvuru yapsam alabilir miyim

  1. Merhaba
   Doğum yardımı geriye dönük 5 yıla kadar yapılmaktadır.

 6. Merhaba 20.01.2016 da doğum yaptım doğum ve sut yardımı için basvurdum, ama bana esiniz sigortalı olduğu için vermiyoruz dediler. 18.01.2017 de ikinci çocuğumu dogurdum onda doğum yardımını aldım..

  Geriye dönük doğum yardımını almam mümkünmü bunun için ne yapmam gerekiyor.

  1. Merhaba
   Geriye dönük 5 yıla kadar doğum yardımı talebi yapmanız mümkündür.

 7. Merhaba ben 1 çocuk i05.07.2015 için süt parası başvuruda bulunmadım ikinci çocuk içi de başvuracam 1 çocuğum için geriye dönük başvurabilirmiyim sgk dan

  1. Merhaba, doğum yardımı ve süt parasında süre 5 yıl. Bu süre içinde başvuru yapabilirsiniz.

 8. Merhaba. Ilk cocugum 21.12.2014 dogumlu sut parasi ve dogum paradi alabiliyormuyum. Napmam lazim??

  1. Merhaba, doğum parası yardımı ve süt parası yardımında süre 5 yıldır. 5 yılı doldurmadan doğum raporu ve nüfus cüzdan ile müracaat edebilirsiniz.

 9. Mrh benim kızım 9 ocak 2015 yılı da dogdu bugun gıttıgımde sosyal yardımlaşma bana alamazsın dedı neden

  1. Merhaba, sigortanız varsa Sosyal Güvenlik Kurumuna, sigortanız yoksa SYDV’na başvuru yapmanız gerekmektedir. Doğum raporu ve çocuğun kimliği ile başvuru yapabilirsiniz.

  2. Alıyorsun sosyal ile bir işin yok doğum yaptığını hastaneyi araman yeterli

 10. Merhabalar benim oglum 08/03/2018 tarihinde dogdu sut parasi yatmis ama ben zamaninda almadigim icin geri donmus bu parayi almam mumkunmu acaba

  1. Merhaba, tekrar başvuru yaparak paranızı alabilirsiniz

 11. Mrh ben 1. Çocuğumu 08/20/2011 ve 2. Çocuğumu 08/11/2013 de dogum yaptım ne dogum ne süt parası almadım şimdi alabilirmiyim??

  1. Merhaba, ikinci çocuğunuz için de yardım alma süresi 08 Kasım 2018 de dolduğu için başvuru yapma süreniz bitmiştir

 12. Çocuğum 2014 te doğdu ama ben süt parası almadım.başvuru yapsam 2014 yılımı yoksa bu yılın miktarını mı almış olurum

  1. Merhaba
   Süt parası için geriye dönük olarak 5 yıl içerisinde başvuru yapabilirsiniz.

 13. 1 çocuğumuzda süt parası almadik3 yaşında şimdi 2ci çocuğumuzda 4 aylık 170 arayarak ikisi için süt parası alabilirmiyiz

  1. Merhaba doğum yardımı ve süt parasında başvuru esastır. Sigortanız varsa Sosyal Güvenlik Kurumuna, sigortanız yoksa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına doğum raporuyla müracaat etmeniz gerekmektedir.

  1. Merhaba, doğum yardımı ve süt parası geriye dönük 5 yıl içinde veriliyor. 5 yıllık süre dolduğu için başvuru yapamazsınız.

  1. Merhaba, 5 yıllık süre dolmadan müracaat ederseniz yararlanabilirsiniz.

 14. İyi günler eşim 2. Cocuk doğum parasını almayı unutmus ve 6 ay geçtiği için para PTT de değil tekrar almak için başvuru süreçlerimizi ogrenebilirmiyim

  1. Merhaba, doğum yardımı 5 yıl geriye dönük alınabilir. Para geri gönderilmişse tekrar müracaat edebilirsiniz.

 15. Merhaba ben 2015de dpgum yaptım 300lira dogum. Parami aldım ama süt parasın almadım basvurı yapsam alabiliyor muyum

  1. Anne yada baba sigortalı olursa SGK tarafından verilir. Özel hastane süt parası almaya engel değil

 16. Slm benim esim 2 kez dogum yapti 1 incisi 13 agustaos 2013te 2 si 24 nisan 2018de ben calisiyorum sadece skkli olarak esim ev hanimi ben alabilirmiyim sut parasini

 17. Ben devlet memuru eşim ev hanımı süt parasını alabilir miyim. 29.07.2013 ve 28.03.2018 tarihlerin de doğan iki çocuğum var.

 18. Ben 04.03.2017 de doqum yaptım oqlum şimdi 1yaşında doqum parası aldım ama emzirme parası almadım bunu nasıl yapabilirim ve oluyor mu başvuru yapsam. Nereye başvuru yapmam qerekio bilqi verirseniz sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu