Bilgi Arşivi

Göçmen Vatandaşların Askerlik Borçlanması Nasıl Olur?

Göçmenlerin askerlik borçlanması Türk kimliği almaya hak kazanan vatandaşların erken emeklilik hakkı elde etmesine destek olmaktadır. Askerlik borçlanması kapsamında ödemelerini yapan göçmen vatandaşlar erken yaşta emeklilik elde etme hakkı kazanmaktadır. Türkiye’ye gelerek yerleşen ve ülkede yaşamaya karar veren göçmen vatandaşların emeklilik dönemlerini daha erken yaşa çekmeleri için sigortalılık prim günlerine ek olarak askerlik borçlanmasını kapatmaları gerekmektedir.

Göçmenlerin Askerlik Borçlanması Nasıl Olur?

Göçmen vatandaşların askerlik borçlanması yapabilmesi için vatandaşların 22 yaşını doldurduktan sonra Türkiye vatandaşlığına geçmesi gerekmektedir. Bu şartı yerine getiren vatandaşlar, daha sonra geldikleri ülkede askerlik yaptığını ispatlayacak belgeleri teslim etmelidir. Askerlik yapıldığında dair temin edilen belgede mutlaka askerlik tarihi yazılı olmalıdır. Şayet kişi geldiği ülkeden askerlik durum belgesi alınamıyorsa, Türkiye’de askerlik borçlanması yapılması söz konusu olmayacaktır.

Göçmenlerin Askerlik Borçlanması Yapabilmesi için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Göçmenlerin askerlik borçlanması yapması için 5754 sayılı olan kanunun 79. Maddesi ve 3201 sayılı olan kanunun 6. Maddesi dikkate alınmaktadır. Şayet kişi göçmen statüsünde askerlik borçlanması yapacaksa, aşağıda verilen kriterleri yerine getirmelidir. Bunlar:

 • 1 Ocak 1989 ve 8 Mayıs 2008 tarihleri arasında vatandaşı olduğu ülke tarafından göçe zorlanmış olmak gerekmektedir.
 • Göçün ardından kişinin TC vatandaşı olduğuna dair kimlik alması gerekmektedir.
 • Kişinin Türkiye’de ikamet etmesi gerekmektedir.
 • 2022 sayılı olan kanun kapsamında Türkiye’de bulunan sosyal güvenlik kurumları ya da kuruluşlarından herhangi bir aylığının olmaması gerekmektedir.
 • Vatandaşın Türkiye’ye göç etiği ülkedeki çalışma süresini ispatlaması gerekmektedir.

Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanması yapma göçmen ve Türk vatandaşları için farklı olmaktadır. Çeşitli sebeplerle zorunlu olarak Türkiye’ye göç etmiş ve sonrasında Türk vatandaşı olmuş vatandaşlar, askerlik borçlanması ile daha erken emeklilik hakkı elde edebilmektedir. Bunun için göç ettikleri ülkede askerlik görevlerini tamamlamış olması gerekmektedir. Göç edilen ülkede şayet vatandaşlar 24 ay askerlik yapmış ise, Türkiye’de yasal olarak askeri hizmet 6 ay olduğu için 6 ay süresince askerlik borçlanması yapabilmektedir. Öte yandan Bulgaristan’dan göç eden vatandaşlar askerlik borçlanması haricinde, hizmet borçlanması yapmaktadır. Hizmet borçlanmasında yalnızca Bulgaristan’da aktif olarak çalışılan süre hesaba katılmaktadır. Şayet vatandaş, göç etmeden önceki 6 ay boyunca aktif olarak çalışmışsa, hizmet borçlanmasını yalnızca 6 aylık süreç için yapmaktadır. İşsizlik, ev hanımlığı ya da öğrencilik dönemleri için hizmet borçlanması yapmak söz konusu değildir.

Göçmenlerin Askerlik Borçlanması Yapabilmesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Göçmenlerin askerlik borçlanması için belgeleri eksiksiz şekilde teslim edilmelidir. Aksi halde süreç uzayacaktır. Vatandaşın Türkiye’ye göçtüğü ülkeden askerlik yaptığına dair belgeyi göstermesi zorunludur. Bu belgenin Türkçe diline noter huzurunda çevrilmiş olması ve apostilletilmesi gerekmektedir. Belgenin aslının doğru şekilde anlaşılması bu noktada önemlidir. Askerlik belgesinin yanı sıra ‘’Hizmet Borçlanma Talep Dilekçesi’’ formunun da doldurulması gerekmektedir. Bu aşamada yazılı istekte bulunulduğunda dair belgenin hazırlanması gerekmektedir. Bu belgelerin hazırlanmasından sonra göçmen vatandaşın tebliğ edilmiş borç miktarını ödemesi gerekmektedir. Ödemeyi takip eden aylar içerisinde şayet talebin eksiksiz olduğu ya da kusur bulunmadığına hüküm verilse, işlemler tamamlanacaktır. Bu adımdan sonra kişi derhal emeklilik maaşı almaya hak kazanabilir.

Kimler Bulgaristan Hizmet Borçlanmasından Yararlanabilir?

Bulgaristan hizmet borçlanması 5754 sayılı olan kanunun 79. Maddesi ve 3201 sayılı kanununa eklenmiş olan geçici 6. Maddesine göre düzenlenmiştir. Buna göre Sosyal güvenlik sözleşmesi imzalamamış ülkelerde 01.01.1989 ve 08.05.2008 tarihine kadar zorunlu göçe tabi tutulduktan sonra Türk vatandaşlığına geçen vatandaşlar, erken emeklilik fırsatından yararlanma şansı elde etmektedir. Bulgaristan hizmet borçlanmasından yararlanma şartları se:

 • Erken emeklilik hakkından yararlanmak için kişilerin 01.01.1898 ve 08.05.2008 tarihine kadar geldikleri ülke tarafından zorunlu göçe tabii tutulmuş olması gerekmektedir.
 • Zorunlu göç olduktan sonra Türk vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Kişinin Türkiye’de ikamet etmesi gerekmektedir.
 • 2022 sayılı olan kanun kapsamında Türkiye’de sosyal güvenlik kuruluşlarından gelir ve aylık almıyor olmak gerekmektedir.
 • Kişinin göç ettikleri ülkedeki çalışma süresini belgelendirmesi gerekmektedir.
 • Kişinin ‘’Bulgaristan Hizmetlerini Borçlanma Talep Dilekçesi’’ ile yazılı şekilde istekte bulunması gerekmektedir.
 • Tebliğ edilmiş olan borç oranını 3 ay içinde ödemiş olmak gerekmektedir.

5754 sayılı olan kanun kapsamında yapılan düzenleme ile Bulgaristan’dan zorunlu sebeplerle göç etmiş vatandaşlar, Bulgaristan’da çalışma süreleri kapsamınca borçlanma yapabilmektedir. Ev hanımları ya da kişilerin çalışmadığı süreler için borçlanma yapması söz konusu olmamaktadır.

Göçmen Olup Vatandaşlığa Geçenlerin Askerlik Borçlanması Nasıl Olur?

Göçmenlerin askerlik borçlanması yalnızca belirli ülkeler için geçerlidir. Göçmen olduktan sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığa geçen göçmenlerin askerlik borçlanması ile daha erken emeklilik hakkı bulunmaktadır. Türk vatandaşlığına geçen göçmenler vatandaşlık hakkı elde ettikten sonraki tarihte 22 yaşını doldurmuşsa, göç ettikleri ülkede askerlik yapmış olduklarını spat etmelidir. Şayet vatandaş kendi ülkesinde 24 ay askerlik yapmışsa, Türkiye’deki yasal askerlik süreci 6 ay olduğu için yalnızca 6 aylık askerlik borçlanması yapmaya hak kazanmaktadır. Elinde askerlik belgesi olmayan vatandaşların askerlik borçlanması yapması ise söz konusu değildir. Bu noktada doğum tarihi de önem teşkil eder. Şayet vatandaş 1960 doğumlu ise ve Bulgaristan’da 27 ay askerlik yapmış ise, Türkiye’de o yıllarda askerlik yasal olarak 18 ay olduğu için, vatandaş maksimum 18 ay süreç için askerlik borçlanması yapabilmektedir.

Bulgaristan Hizmet Borçlanması Talep Dilekçesi Örneği

Hizmet borçlanması talep dilekçesi mutlaka doğru şekilde doldurulmalıdır. Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ve Sosyal Güvenlik Merkezleri’nden alınacak olan hizmet borçlanması talep dilekçesi mutlaka eksiksiz şekilde doldurulmalı ve göçmen vatandaş tarafından bizzat Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine teslim edilmelidir. Bunun yanı sıra borçlandırılan hizmet süresi yalnızca emekli aylığı bağlanmasını etkilemektedir. Bundan dolayı da Bulgaristan’da geçen hizmet sürelerinin hak sahipleri tarafından borçlanmasına ilişkin olan tüm talepler reddedilmektedir. Fakat, borçlanma hakkından yararlanan hak sahipleri tarafından emeklilik aylığı bağlanan sigortalı kişinin vefat etmesi durumunda, hak sahiplerine de ölüm aylığı hakkı tanınmaktadır. Borçlanma fırsatından vazgeçen kişiler ya da şartları yerine getirmeyen kişilere yaptıkları ödemeler faizsiz şekilde Türk Lirası olarak iade edilecektir. Bunun yanı sıra Afgan Türkleri gibi kendi istekleri ile, zorunlu bir hal olmadan (savaş vb.) ülkemize göç eden vatandaşların erken emeklilik talepleri reddedilmektedir.

Hangi Ülke Vatandaşları Askerlik Borçlanmasından Yararlanabilir?

Askerlik borçlanması için vatandaşların ülkelerinden zorla göç etmiş olması gerekmektedir. Savaş gibi kendi istekleri ve kontrolleri dışında Türkiye’ye göç etmiş olması gerekmektedir. Bulgaristan, Suriye, Türkmenistan gibi ülke vatandaşları zorla göç ettikleri için askerlik borçlanması ile emekli olma hakkı edebilmektedir. Aranan şartlar ise:

 • Zorunlu göçten sonra TC vatandaşı olmak gerekmektedir.
 • Kişinin Türkiye’de ikamet etmesi gerekmektedir.
 • Türkiye’de mevcut olan sosyal güvenlik kuruluşlarından herhangi bir geliri olmaması ve aylık almamak gerekmektedir.
 • Tebliğ edilmiş borç miktarını da altı ay içerisinde ödeyebilmek gerekmektedir.

Afgan Türkleri gibi kendi istekleri ile ülkeye göç eden vatandaşların bu haktan yararlanması söz konusu değildir.

Almanya Emeklilik Yaşı ve Emekli Maaşı Ne Kadar?

Bulgaristan Emeklilik Yaşı ve Emekli Maaşı Ne Kadar?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu