Engelli Öğretmenler Geri Hizmete Alınabilir Mi?

Engelli öğretmenler geri hizmete geçebilir. Bunun için öncelikle dilekçe vermeli, başvurunuzu yapmalısınız. Öğretmenlik, mesleğine adım atan engelli öğretmenler zaman içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı geri hizmete geçmek isteyebilir. Bu durumda yapılan başvurular büyük oranda olumlu sonuçlanır.

Engelli öğretmenler geri hizmete alınabilirler. Ancak, bu konuda belli bir düzenleme bulunmaktadır. Öğretmenlerin geri hizmete alınabilmeleri için, Öğretmenlerin Özlük Hukuku ve Öğretmenlerin Özlük ve İş Yönetimi Hakkında Kanun ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun bir şekilde hareket etmeleri gerekir.

Bu konuda daha detaylı bilgi için, Öğretmenlerin Özlük Hukuku ve Öğretmenlerin Özlük ve İş Yönetimi Hakkında Kanun ve ilgili mevzuat hükümlerini inceleyebilirsiniz. Google üzerinden Öğretmenlerin Özlük Hukuku hakkında yazılan makalelere buradan erişebilirsiniz.

Engelli Vatandaşlar Nasıl Öğretmen Olabilir?

Engelli bireyler de normal bireyler gibi öğretmen olabilirler. Öğretmen olmak isteyen engelli bireylerin Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği‘ne göre aşağıdaki şartları yerine getirmesi gerekir:

  1. Lisans veya yüksekokul mezunu olmak
  2. Öğretmenlik sınavına girmek ve sınavı başarıyla geçirmek
  3. Öğretmenlik mesleki yeterlilik belgesine sahip olmak
  4. Öğretmenlik mesleğine uygun bir sağlık durumuna sahip olmak

Engelli bireyler, öğretmen olmak istedikleri takdirde Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ne göre yukarıda belirtilen şartları yerine getirmek zorundadırlar. Öğretmen olmak isteyen engelli bireyler, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde belirtilen şartları yerine getirdikleri takdirde öğretmen olabilirler.

Geri Hizmet Görevine Başlayan Öğretmen Geri Dönebilir Mi?

Geri hizmete alınan öğretmenlerin tekrardan mesleğe dönmesi mümkündür. Ancak burada geri hizmete başlama nedeni önemlidir. Öğretmenliğe başladıktan sonra yaşanılan bir rahatsızlıktan sonra geri hizmet görevine verildiyseniz, hastalığınız geçtiğinde öğretmenliğe geri dönebilirsiniz.

Hastalık nedeniyle geri hizmete alınmadıysanız yani kendi isteğinizle geri hizmet görevine başladıysanız, yeniden sağlık kurulu raporu almanız gereklidir. Rahatsızlığınız olmadığına dair alacağınız sağlık raporuyla tekrardan göreve başlamak için başvuru yapabilirsiniz.

Mesleğe dönüş için sağlık kurulu raporu alamayan engelliler Asliye Hukuk mahkemesine öğretmenliğe geri dönüş için dava açabilir. Ancak açılan davada sizin beyanınızdan çok sağlık kurulu raporu karar verdirici olacaktır. Hakimler beyanınızdan çok sağlık kurulunun verdiği rapora göre davayı sonlandıracaktır.

Bir öğretmen geri hizmete nasıl alınır?

Engellilerin geri hizmete alınmasının nedeni genellikle sağlık sorunlarından kaynaklıdır. Mesleğe başladıktan sonra gerek psikolojik gerekse diğer nedenlerden dolayı engelli raporu alan kişiler geri hizmete alınır. Geri hizmetin ne olduğuna dair bilginiz yoksa geri hizmet memuru maaşı başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Engelli raporu alan öğretmenler ya da diğer devlet memurlarının geri hizmete geçişi söz konusu olabilir. Ancak engelli raporu almanız tek başına geri hizmete geçmeye yeterli değildir. Rahatsızlığınız sonucu öğretmenlik yapamayacağınız müfettişlerin teftişi ile kanıtlanması istenebilir.

Baltazar (Balthazard) Formülüne Engelli Raporu Hesaplama

Belediye Memur Maaşı Ne Kadar Oldu? Zamlı Maaşlar

Apron Memuru Maaşları Ne Kadar? Devlet, Özel Sektör

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu