GSS

GSS 6824 Nasıl Ödenir, Şartları Nelerdir ?

6824 sayılı kanun ile 2017 Nisan ayından itibaren genel sağlık sigortasından faydalanmak için ödenmesi belirlenen miktar 53 Türk lirasıdır.  GSS bu borçların ödemesini yapabilmeniz için 2017 Nisan ayından önceki prim borçlarınızın gecikme faizlerini ve faizlerini silerek anapara üzerinden borçları yapılandırarak küçük taksitler halinde ödeme imkânı sağlamaktadır. GSS 6824 nasıl ödenir? Prim borçlarınızı belirlenen bankalardan kolaylıkla ödeyebilmektesiniz. 30 Nisan 2018 tarihine kadar yapılandırılan borçlarınızı isterseniz nakit olarak tek seferde isterseniz de taksitle ödeme imkânı sunulmuştur. Kanun kapsamında yaklaşık olarak 5 milyon ülke vatandaşı için ödeme kolaylığı sağlanmıştır. Belirlenen taksitlendirme 12 aydır.

GSS 6824 Nasıl Ödenir?

GSS 6824 Nasıl Ödenir? Sorusunun cevabı yazımızda detaylıca anlatılmaktadır. Gerekli ödeme düzenlemelerini yaptırdıktan sonra TC kimlik numaranız ile birlikte PTT şubelerine veya belirlenmiş devlet bankalarından birine giderek borcunuzu yatırabilirsiniz.  Bankalarda uğraşmak istemez iseniz edevlet üzerinden de ödeme işlemlerinin gerçekleştirilmesi mümkündür.

E-Devlet Üzerinden Ödemek İçin TIKLAYINIZ

E- Devlet Üzerinden GSS

İnternetin her alanda hayatımızda v ar olması ile birlikte GSS ödeme işlemlerinizi ve borçlarınızın takibini de E-Devlet üzerinden gerçekleştirmeniz mümkündür. Bu uygulama ile GSS ile ilgili her türlü detaya ve aklınıza takılan soruların cevaplarına ulaşmanız mümkündür. Eğer halen borçlarınızı öğrenemiyor iseniz en yakın sosyal sigortalar kurumundan GSS ile tüm sorularınızın cevabını öğrene bilmektesiniz.

6824 İle Yapılan Düzenlemeler

2012 yılında yapılan bir düzenleme ile sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar için GSS zorunlu hale getirilmiştir.  Herhangi bir güvencesi olmayan kişiler bu sisteme istemeseler de zorunlu olarak dahil edilmişlerdir. 18 yaşından büyük olan herkes bu GSS’ ye eklendiği için bilen yahut bilmeyenlerin prim borçları hızla birikmeye başlamıştır. Zaman zaman çıkarılan afla ile GSS ödeme kolaylıkları sunarak biriken borçları tahsil etmeyi hedeflemiştir. Yapılmış olan bu düzenlemelerle bile devlet bu prim borçları için kalıcı bir çözüm üretip hayata geçirememiştir.

Son olarak 6824 sayılı kanun ile bir düzenleme daha yapılmıştır. 2017 Nisan ayından önceki birikmiş prim borçları için yapılandırma imkanı sunulmuştur. Bu yasa ile anapara üzerine eklenmiş olan gecikme zammı ve faizleri silerek sadece esas para üzerinden 12 ay taksitle ödeme seçeneği vatandaşlara sunulmuştur. Peki, GSS 6824 Nasıl Ödenir? Borçların yapılandırılma işlemlerini hallettikten sonra belirlenmiş ödeme noktalarından ödeme işlemlerinizi kimlik numaranız ile gerçekleştirme imkanı sunulmuştur.

Ayrıca bu kanun ile vatandaşlara uygulanan gelir testleri içinde düzenlemeler yapılmıştır. Önceden belirlenen G2 gelir seviyesi ile vatandaş 213 TL gibi bir miktarı ödemek zorunda bırakılmaktaydı. G3 gelir seviyesi ise 426 TL olarak uygulanmaktaydı. Bu miktarları ödemek oldukça zor olabilmekteydi. Bunun önüne geçile bilmesi için devlet tarafından yapılan düzenleme ile geliri az veya geliri olmayan vatandaşlarımız ise G1 ve G0 seviyeleri belirlenmiştir. G0; asgari ücretin net tutarı üzerinden hesaplan ve ücretin 3’te 1 ‘inden az geliri olanlar için belirlenmiştir ve yeşil kart tahsisi yapılan gruptur. G1 ise asgari ücretin net tutarının 3’te 1’inden fazla geliri olan vatandaş için uygulanan prim seviyesidir. G1 için GSS ödeme 71,10 TL olarak belirlenmiştir.

GSS Testi Ne Zaman Yaptırılır?

Sağlık güvenceniz henüz yok ise ailen gelir testine başvurmanızı öneririz. Fakat işten yeni ayrılmış iseniz sağlık sigortanız 99 gün süre ile devam etmektedir. Bu 99 günün sonunda hala sigortalı bir işe girememiş iseniz gelir testini yaptırmalısınız. Gelir testi değerlendirmesinden sonra G0 yani gelirinizin az olduğu belirlendikten sonra yeşil kart çıkartarak sağlık güvencesinden faydalanmaktasınız. Eğer eski pirim borcunuz var ise GSS 6824 Nasıl Ödenir? İle ilgili sorularınız için gelir testine gelen SGK memurlarından bilgi alabilirsiniz.

Eğer ki bu başvuruları yapmaz iseniz diğer gelir seviyeleri üzerinden primleriniz sisteme girilir ve bu seviyelerden ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu tarz karmaşaları yaşamamak için başvuruyu işten ayrılmanızdan sonraki 99 gün içerisinde gerçekleştirmelisiniz. Eğer G1 olarak değerlendirilir iseniz 71 TL ödemek zorunda kalabilirsiniz. G2 için 213 TL, G3 için ise 426 TL gibi aylık prim ödemeleri ile karşılaşabilirsiniz.

GSS Ödeme işlemlerini E devletten sorguladığınızda biriken prim borçlarını görebilirsiniz. Bu neden ile gelir testinizi zamanında yaptırmayı asla ertele meyiniz.

Ayrıca devletimiz hangi gelir seviyesine mensup olursa olsun çocuklarınızı 18 yaşına kadar ücretsiz sağlık güvencisi sağlayarak koruma altına almıştır.

6824 Sayılı Kanun Özet

Düzenlenen bu yasa ile 2017 yılından önce biriken sigorta primleri taksitlendirme kolaylığı sağlanmıştır. İstenirse tek seferde ödeme imkanı tanınmıştır. Ayrıca düşük gelirli olan vatandaşlarımız için yeni gelir seviyeleri belirlenerek onlarında sağlık güvencelerinden faydalanmasına imkan verilmiştir. Borçların yapılandırılması halinde belirlenen bankalar üzerinden kimliğiniz ile kısa zamanda ödeme kolaylığı sunulmuştur.

Yaşanan karışıkların ortadan kaldırılması için asgari ücretin %3’ne denk gelecek şekilde hesaplanan sabit prim uygulaması da yürürlüğe girmiştir. Gelir testini zamanında yaptırmayanlar için ödeme bu %3 olarak prim borcunuza yansıtılmaktadır. Ayrıca yeşil kart yani G0 olmanız halinde eski prim borçlarınızın tamamı silinmektedir. Devlet sizden bir ödeme talep etmeden sağlık güvencesinden faydalanmanıza olanak sunmaktadır.  Gelir testi seviyeniz G0 olması durumunda primleriniz devlet tarafından ödenmektedir. Devletimiz sağlık açısından vatandaşlarının mağduriyet yaşamaması için kanunlar ile ve düzenlemelerle kolaylık sunmaya çalışmaktadır bu nedenle yapılandırılmış olan prim borçlarınızı düzenli ödeyerek mağduriyetinizi ortadan kaldırmanız mümkündür.

GSS Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK Prim Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası Borcu Nasıl Silinir?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu