GSS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? GSS Borcu Öğrenme

GSS borç sorgulama farklı kanallar aracılığıyla yapılabilmektedir. Genel Sağlık Sigortası sisteminin amacı, ülke genelinde tüm vatandaşların temel sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesini sağlamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 18 yaşını geçtikten sonra Genel Sağlık Sigortası kapsamına girmektedirler. Genel Sağlık Sigortası kısa ismiyle GSS; eczane, hastane ve yoğun bakım gibi hizmetleri kapsayan sigorta işlemleri için yapılmaktadır.

18 yaşının altındaki Türk vatandaşları, herhangi bir şart veya koşul olmadan bu hizmetten ücretsiz olarak faydalanabilmektedir. 18 yaşın üstünde olan Türk vatandaşları ise sigortalı değilse veya çalışmıyorsa, belirli bir ücret karşılığında bu hizmetten faydalanabilmektedir. Genel Sağlık Sigortası başvuru işlemleri için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Başvuru için gerekli evraklar arasında olan kimlik fotokopisi ve ikametgâh belgesidir.
 • Bağlı olunan Kaymakamlık binasında yer alan Sosyal Hizmetler bölümüne gidilmesi gerekmektedir.
 • Sosyal Hizmetler bölümünden alınacak olan başvuru formu doldurulmalıdır.
 • Bağlı olunan Vergi Dairesi’ne gidilerek, formda ilgili yerler doldurulup imzalatılmalıdır.
 • Ardından mahalle muhtarına gidilerek, formda ilgili yerler doldurup imzalatılmalıdır.
 • Form ve gerekli belgeler yarım kapaklı dosyaya yerleştirilerek Kaymakamlığa teslim edilmelidir.

Bu işlemler tamamlandıktan sonra yetkililer ikametgâh adresinize gelerek, inceleme yapmaktadır. 1 Nisan 2017 tarihinden önce yapılan inceleme sonucu Genel Sağlık Sigortası primi belirlenmekteydi. 1 Nisan 2017 tarihi itibariyle aylık prim tutarı 53,33 TL ödemeyi kabul eden vatandaşlara, gelir testi yapılmadan doğrudan GSS hizmetlerinden faydalanma olanağı sağlanmıştır. 01 Ocak 2018 itibari ile ödenmesi gereken Genel Sağlık Sigortası primi aylık 60,88 TL olarak, gelir testi yapılmadan faydalanılabilmektedir.

Bu tutarı ödeyemeyecek olan kişiler için gelir testi yapılarak, ücretsiz olarak Genel Sağlık Hizmetleri’nden faydalanmaları sağlanmaktadır. İkamet edilen bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gidilerek gelir testi yaptırılması gerekmektedir. Gelir testi sonucunda evde yaşayan kişilerin toplam net gelirinin, asgari tutarın üçte birinden az olması durumunda yeşil kart verilerek, GSS hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanılabilmesi sağlanmaktadır. Yeşil Kart sahibi olan vatandaşlar devlet hastanelerinde ücretsiz olarak muayene olabilmektedir. Özel hastanelerde ücretsiz muayene olmaları mümkün değildir.

SGK Yapılandırma Ödeme, 6736 SGK Ödeme Nasıl Yapılır?

GSS Prim Borcu Nasıl Silinir? Borçlarınızı Sildirin

SGK Gelir Testi Başvuru Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir ?

SGK Üzerinden Online Olarak GSS Borç Sorgulama

GSS borç sorgulama T.C. kimlik no ile SGK üzerinden online olarak yapılabilmektedir. GSS borcunuzu sorgulayabilmek için https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/index.jsf adresini ziyaret etmeniz yeterlidir. Bu adrese giriş yaptığınızda öncelikli olarak e-Devlet sistemi için onay vermeniz gerekmektedir. Burada onaylama yaptığınızda, sistem sizi otomatik olarak SGK üzerinden GSS borç sorgulama sayfasına yönlendirecektir.

Bu sayfada en üstte e-Devlet kullanıcı sekmesinde isminiz yazacaktır. Altında ye alan ‘Sorgu Türü’ bölümünden ‘Diğer Tahsilatları’ seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Bir altında yer alan Sorgu Tipi bölümünden ‘GSS Prim’ seçeneğini seçmelisiniz. Bir altında yer alan T.C Kimlik No bölümü otomatik olarak kimlik numaranızı getirmektedir. Ardından altta yer alan ‘Borç Sorgula’ butonuna basarak, sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden GSS Borcu Sorgulama

Genel Sağlık Sigortası borç sorgulama işleminizi e-Devlet sistemi üzerinden kolay ve pratik bir şekilde yapabilirsiniz. GSS borcunuzu sorgulayabilmeniz için öncelikle sisteme giriş yapmanızı sağlayan şifreye sahip olmanız gerekmektedir. Şifreye sahip değilseniz, PTT şubesine nüfus cüzdanınız ile giderek, ücret karşılığında alabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu adresine giriş yaptığınızda, öncelikle sistemde kimlik doğrulama işlemini yapmanız gerekmektedir. Bunun için kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizi girmeniz gerekmektedir.

Ardından sistem otomatik olarak sizi GSS borç sorgulama sayfasına yönlendirecek ve sorgu sonucunu görebileceksiniz. GSS Tescil ve Prim sisteminde kaydınız olup olmadığını, varsa borcunuzu ve tutarını bu sayfa üzerinden görebilirsiniz. E-Devlet sistemi SGK ile ilgili tüm borçlarınızı sorgulayabileceğiniz bir sistem olarak, oldukça pratik ve kolay bir kullanım olanağı sunmaktadır.

GSS Prim Borçlarının Silinmesi İçin Şartlar

2012 yılından bu yana devam eden bir sistem olan Genel Sağlık Sigortası, bazı sorunlar nedeniyle beklenmedik borçların çıkmasına sebep olmuştur. Bu kapsamda devlet tarafından gerekli düzenlemeler yapılarak, sistemin daha sağlıklı ilerleyebilmesi için adımlar atılmıştır. Bu noktada çıkan ‘GSS borçları silinecek’ haberleri, birçok vatandaşın yüzünü güldürmüştür. GSS borcunu sildirebilmek veya taksitlendirebilmek için son gün 30 Nisan 2018 olarak belirlenmişti.

Borcu sildirmek veya taksitlendirmek başvuru yapılması gerekliydi. 25 yaş altı olan tüm Türk vatandaşlarının GSS borçları silinmiştir. Başvuru için GSS borcuna itiraz ettiğinize dair bir dilekçe yazılarak, SGK’ya verilmiştir. Başvurular 1 ay içerisinde sonuçlanarak, itirazı kabul edenlerin borçları silinmiş ve edilmeyen içinde Genel Sağlık Sigortası yapılandırma işlemi yapılmıştır. Yapılandırma işlemi için gelir testine gerek duyulmamıştır.

Yasa kapsamında yeniden hesaplanan GSS borçları PTT şubelerinden, Ziraat Bankası’ndan ve Vakıfbank üzerinden T.C kimlik numarası ile ödenebilmektedir. GSS borç sorgulama Ziraat Bankası aracılığı ile yapılarak, ödemeler gerçekleştirilebilmektedir. Sorgulama işlemleri online olarak e-Devlet ve SGK üzerinden yapılabilirken, bankalar ve SGK merkezlerine gidilerek de yapılmaktadır.

Genel Sağlık Sigortası Hangi Durumlarda Yaptırılmalıdır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her bireyin, sağlık güvencesi olması adına oluşturulan bir sistem olan Genel Sağlık Sigortası’nın belli durumlarda yaptırılması zorunludur. GSS prim borçlarını ödeyebilecek gücü olan herkes aylık 60,88 TL ödeyerek sigorta sahibi olabilmektedir. Ödemeye gücü olmayan kişiler için ise gelir testi yapılarak, ücretsiz olarak sigortaları yapılmaktadır. Genel Sağlık Sigortası yaptırılması zorunlu durumlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • SGK’dan emekli maaşı veya herhangi bir geliri sahibi olmayan,
 • Herhangi bir kurumda çalışmayan ve sigortalı olmayan,
 • Bakmakla yükümlü olunan kişiler (anne, baba, kardeş, eş veya çocuklar) üzerinden sağlık güvencesi olmayan kişilerin GSS primini ödemesi zorunludur.

Genel Sağlık Sigortası Sisteminin Avantajları

Genel Sağlık Sigortası kişilerin sağlıklarını koruması ve riskli durumlarla karşılaştıklarında sosyal güvencelerinin olmaması sebebiyle mağduriyet yaşamalarını engelleyecek bir sistem olarak oluşturulmuştur. Bu kapsamda kişilerin ekonomik gücü fark etmeden ortaya çıkabilecek sağlık problemlerine karşı sağlık hizmetlerinden eşit derecede faydalanabilmeleri sağlanmaktadır.

Genel Sağlık Sigortası sistemi oluşturulmadan önce ülkemizde bazı kesimlerde, çoğu kişi sosyal güvencesi olmadan risk altında yaşıyordu. 2012 yılından bu yana uygulanan sistem sayesinde ülkemizde her vatandaşın eşit derecede sağlık hizmetlerinden faydalanması sağlanmaktadır. Bu sayede sağlık sisteminde ekonomik duruma göre oluşan farklılıklar ortadan kalkarak, herkesin sağlık hizmetlerinden eşit derecede faydalanabilmesi sağlanmaktadır.

2017 yılında yapılan güncellemeler ve 2018 yılında yapılan yapılandırma, borç silme işlemleri sayesinde GSS sistemi düzenli bir şekilde ilerlemeye devam etmektedir. Zorunlu olarak her Türk vatandaşı Genel Sağlık Sigortası kapsamına girmektedir. GSS kapsam dışı olan kişiler ise;

 • Banka sandıkları mensupları
 • Hükümlü tutuklular
 • Yurtdışından sağlık hizmeti alma hakkına sahip olan kişiler

Sigortalı olan kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler içerisinde işsiz olanlar, herhangi bir kurumdan gelir veya aylık almayan kişilerde Genel Sağlık Sigortası kapsamında yer almaktadır.

Genel sağlık Sigortası kapsamına giren her vatandaş sistem üzerinden otomatik olarak Genel Sağlık Sigortası sistemine girerek, tescil edilirler. Bu durumda borçların ödenmesi ve sorgulama yapılarak takip edilmesi gerekmektedir. GSS prim borçlarını kendi ödeyen ya da ödeyemediği için ücretsiz olarak faydalanan kişiler aynı sağlık hizmetlerinden, aynı şartlarda faydalanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu