Sosyal Yardım Platformu

2019 GSS Borcu Nasıl Silinir?

2019 GSS Borcu Nasıl Silinir?

GSS borcunu sildirmek 2019 yılında mümkün hale gelmiştir. İlk zamanlarda Genel Sağlık Sigortası sistemi kısa ismiyle GSS, 300 TL’ye kadar ulaşabilen üçlü bir prim sistemine sahipti. Bu sistemin uygulandığı zamanlarda birçok vatandaş borçlu duruma düşmüş ve bu sebeple sağlık hizmetlerinden faydalanamamıştı. Sistemdeki bu sorunun giderilebilmesi için tek bir prim bedeli belirlendi ve bu kapsamda 53 TL prim ödeyen herkes sağlık hizmetlerinden faydalanır hale geldi.

2019 yılında gelen zamanla birlikte GSS primleri 60,89 TL olarak ödenmeye devam etmektedir. Fakat günümüzde eski GSS borçları yüzünden sıkıntı yaşayan birçok vatandaş bulunmaktadır. Çıkan GSS affı 2019 yılında bu vatandaşların mağduriyetini gidermek açısından oldukça etkili sonuçlar elde edilmiştir. Vatandaşlar için GSS borçlarından kurtulma yolu açılırken, 2019 aralık sonuna kadar da borcu olanların sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabileceği açıklanmıştır.

Kimler GSS Borcunu Sildiremez?

GSS borcu sildirme 2019 yılında GSS borcu olan birçok vatandaş için büyük kolaylıklar sağlamıştır. Fakat çıkan bu aftan bazı kişiler yararlanamamaktadır. GSS borç sildirme kapsamı dışında kişiler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Herhangi bir işte sigortalı olarak kişiler
 • BAĞ-KUR (4C) sosyal güvencesinde olanlar
 • Memurlar
 • İsteğe bağlı sigorta ödeyen kişiler
 • Emekli olan kişiler
 • İşsizlik maaşı alan kişiler
 • Bakmakla yükümlü olunan kişiler

GSS Borçları Nasıl Oluşmaktadır?

Ülkemizde bir işte çalışmayan ve 18 yaşından büyük olan her Türk vatandaşı Genel Sağlık Sigortası sistemine kaydedilmektedir. Bu sayede herkesin eşit derecede sağlık hizmetlerinden faydalanması hedeflenmektedir. Gelir testi yaptıran ve gelirinin primleri ödemeye yeterli olmadığını kanıtlayan kişiler haricinde herkesin GSS primlerini ödemesi gerekmektedir.

 • Liseye giden 20 yaşından büyük gençler
 • Üniversiteye giden 25 yaşından büyük gençler
 • Herhangi bir işte çalışmayan 18 yaşında büyük kişiler GSS kapsamında yer almaktadır.

Bu kişiler GSS kapsamına girdiği için prim ödemelerini yapmak zorundadırlar ve primler ödenmediğinde GSS borçları birikmeye başlamaktadır.

GSS Borcu Olanların Yapması Gerekenler Nelerdir?

GSS borcu sildirme son tarih 30 Kasım 2019 olarak belirlenmiş olup gelir testine hiç başvurmamış kişilerin bu tarihe kadar başvuru yapmaları gerekmektedir. Geliri brüt asgari ücretin 3’te birinde az olan kişilerin GSS prim borçları tamamen silinecektir. Geliri brüt asgari ücretin 3’te birinden fazla olan kişilerin prim borçları ise güncellenerek, yapılandırma fırsatları sunulacaktır. Bunun yanı sıra geçime faizleri silinerek, geri ödenmesi gereken rakamlar düşürülecektir.

GSS Prim Borçlarını Ödemek İçin Son Tarih Ne Zaman?

GSS prim borcu yapılandırma 2019 fırsatından faydalanan kişiler için, prim borçlarını ödeyebilecekleri son tarih belirlenmiştir. Bu kapsamda aftan yararlanan kişilerin borçlarını 31 Aralık 2019 tarihine ödemeleri gerekmektedir.  Bu tarihe kadar ödenen borçlar için gecikme faizi ve zamları silinecektir.

Borcu olan vatandaşlar primler için son ödeme tarihine kadar sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edebilirler. Bu kapsamda kişilerin hem kendileri hem de bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden faydalanabilecektir.

Kimler GSS Kapsamında Yer Alır, Faydalanma Şartları Nelerdir?

Genel Sağlık Sigortası kapsamında bulunanların ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin sağlık hizmetlerinden faydalanmaları için gerekli olan şartlar;

 • Sağlık hizmeti için başvuruda bulunulan tarihinden önceki son bir yıllık süre içerisinde genel sağlık sigortası prim ödeme gün sayısı toplam 30 günlük süre olmalıdır.
 • Bağkur(4b), Ek-5, Ek 6 ve 60/g kapsamına dahil olan genel sağlık sigorta sahiplerinin sağlık sigortasına başvurduğu tarihte fazla prim ve prim borcu bulunmaması gereken gün sayısı 60 günden fazla olmamalıdır.
 • 60/(d) kapsamında yer alan yabancı uyruklu genel sağlık sigortası sahiplerinin ve isteğe bağlı sigorta sahiplerinin başvuruda bulundukları tarihte hiçbir şekilde prim borçların olmamalıdır.

Genel sağlık sigortaları kapsamında yukarıda belirtilen şartların aranmadığı durumlar ise;

 • 18 yaşını henüz doldurmamış olan ve bakıma muhtaç durumda olan kişilerde,
 • Trafik kazası, iş kazası, meslek hastalıkları, bulaşıcı hastalıklar vb gibi acil durumlarda,
 • Genel sağlık sigortası bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamından çıkmış olan kişilerde 30 gün içerisinde sağlık hizmetlerinden yararlanmak için son bir yıl içerisinde ödeme zorunluluğu bulunan 30 günlük sağlık sigorta prim ödeme gün sayısı şartı aranmamaktadır.

Bağkur, SSK ve Emekli sandığı kapsamında zorunlu sigortaları biten kişiler sigortalarının sona erdiği tarihten itibaren 10 günlük süre zarfında genel sağlık sigortasından faydalanabilirler. Sigortalılıklarını yitirmiş olan ve geriye dönük son bir yıl içerisinde 90 gün sağlık sigorta prim ödeme gün sayısı bulunan kişiler; 10 gün ilave 90 gün, toplamda 100 günlük süre sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edebilirler. Bu kapsama sigortası sona ermiş olan kişiler ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler dahil olmaktadır. Ayrıca;

 • Lise mezunu olanlar 20 yaşını geçmemek üzere,
 • Üniversite mezunları 25 yaşını geçmemek üzere,
 • Hak sahibi olan yetim aylığı alan çocuklar ve anne babanın bakmakla yükümlü olduğu hak sahibi öğrenciler 2 yıl süre daha sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadırlar.

Gelir Testi Nedir?

Sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanılması için başvuru yapmak isteyen kişilerin öncelikle gelir testi yaptırmaları gerekmektedir. Gelir testi, genel sağlık sigortalarının ödemelerinin ne kadar olacağı ve kimin tarafından yapılacağına tespit ederek belirlenmesinin sağlamak için yapılan uygulamadır. Gelir testi tespitleri ödeme tutarlarını belirlemeye yönelik olarak yapılırken değerlendirmeler hane içersinde kişi başına düşen gelir miktarına göre uygulanmaktadır.

Kategorilerde değerlendirilen gelir miktarına göre prim ödemeleri yapılmaktadır. Aynı hanede yaşayan kişilerin aylık kazançlarının toplanarak aynı çatı altında yaşayan kişi sayısına eşit miktarlarda bölünmesi sonucu aylık gelir belirlenir ve test sonucunda göre sigortaya kayıt yaptırılarak sağlık hizmetlerinden yararlanılmaktadır. Gelir testi uygulamasında, hane dahilindeki kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte biriden düşük olması durumunda olan kişileri ve muhtaç olan kişileri ilgilendirmemektedir.

Gelir Testi Nasıl Yaptırılır?

Genel Sağlık Sigortası, Sosyal Güvenlik Kurumunu ilgilendiren bir konu olmakla birlikte konu ile alakalı olan Gelir testi tespitleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları kısaca SYDV tarafından yapılmaktadır.

Gelir testi yaptırmak isteyen kişilerin yaşadıkları yerdeki ikamet adreslerine en yakın yerde bulunan ilçe kaymakamlıklarına giderek Kaymakamlıkta bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında kendilerine verilecek olan gelir testi formunu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurarak beyan eden ve taahhütte bulunan kişilerin başvuruları gerçekleşmiş olur.

Başvuru sahibinin gelir durumuna göre değerlendirmeye alınacak olan formlar da kişilerin ne miktarda prim ödemeleri gerektiği Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından belirlenmektedir. Prim ödemeleri ise Sosyal Güvenlik Kurumlarına yapılmaktadır.

Gelir Testi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Gelir testi sonuçlarını sorgulamaları online olarak E-devlet üzerinden yapılmaktadır. E-devlet sistemine giriş yapmak için şifre sahibi olunması gerekmektedir. E-devlet şifresi olmayan kişiler PTT şubelerinden şifre alarak sisteme giriş yapabilirler. T.C. kimlik numarası ve mobil imza veya elektronik imza ile E-devlet sistemine giriş yapan kişiler gelir testi sorgulamalarını aile ve sosyal hizmetler bakanlığı sayfasından yapabilmektedirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 27 YORUM
 1. Özgü Altınbaş dedi ki:

  Merhabalar,

  2015 aralık ayında Londra’ya taşındım. Lakin ikametgahımı oraya taşımadım. Yani halen Türkiye’de yaşıyormuşum gibi görünüyorum. Bu arada arka planda GSS borcum birikmiş. Lakin bu ülkede yaşamıyorum ve sağlık hizmetlerinden de yararlanmıyorum. Bu borcu nasıl sildirebilirim acaba? Bu arada daha önce hiç gelir testi vs. yaptırmadım. Şu anda Türkiye’deyim acaba gelir testi yaptırsam ki Türkiye’de son 3-4 senedir çalışmıyorum. Yurt dışında çalışıyorum. Yani Türkiye’de 2015 aralıkdan bu yana işsiz gibi düşünülebilirim ve gelir testinde bunu ıspatlayabilirim. Evde annem ve babam yaşıyor sadece. Babam emekli annem ev hanımı. Acaba gelir testi ile bu borcu sildirebilir miyim yoksa yurt dışında olduğumu mu ıspatlama yoluna giderek mi sıfırlamalıyım?

  Saygılarımla

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   GSS borcu sildirme son tarih 30 Kasım 2019 olarak belirlenmiş olup gelir testine hiç başvurmamış kişilerin bu tarihe kadar başvuru yapmaları gerekmektedir. Geliri brüt asgari ücretin 3’te birinde az olan kişilerin GSS prim borçları tamamen silinecektir.

 2. Yunus dedi ki:

  ben 2012 de gss yaptır dim çalışamıyorum bir evde 6 kisiyiz kişi basina gelir asgari ücret in cok altinda kaldigi halde bana 3600 tl borc cikmis bunu ne yapmam gerekir
  6 kisiyiz gelir 2000 tl

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Tekrar gelir testi yaptırmanız gerekmektedir.

 3. Mustafa dedi ki:

  askerden firari olduğum zamanların sevk ve terhis tarihi arasından anlaşılması için, e-devletten aldığım terhis belgesiyle birlikte kaymakamlıktaki gelir testine götürdüm durumumu anlatıp belgeyi onlara verdim ve bir gelir gider formu doldurdum bunun üzerine 1 hafta sonra ilçe sgkdan yeşil kart verildi bana ve 8000 tl borç silindi sebep olarak da, ilkkez gelir testine girdiğimden ve yeşil kart verildiği için silindiğini söyledi memur.

 4. Kemal dedi ki:

  asker kaçağı olduğumdan kimlik kontrollerinden sürekli kaçtım bu yüzden adresimi bile kayıt ettirmedim sonunda askerliği yaptım geldim ve e-devlette 2012 den bu yana borç yazıldığını gördüm ben askerden kaçmaktan bu kadar ceza almadım ve sildirmek için sgk ilçe müdürlüğüne gittim onlarda askerden kaçmasaydın bu borcu silemeyiz dediler.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   GSS borcu sildirme son tarih 30 Kasım 2019 olarak belirlenmiş olup gelir testine hiç başvurmamış kişilerin bu tarihe kadar başvuru yapmaları gerekmektedir. Geliri brüt asgari ücretin 3’te birinde az olan kişilerin GSS prim borçları tamamen silinecektir. Geliri brüt asgari ücretin 3’te birinden fazla olan kişilerin prim borçları ise güncellenerek, yapılandırma fırsatları sunulacaktır. Bunun yanı sıra geçime faizleri silinerek, geri ödenmesi gereken rakamlar düşürülecektir.

 5. ÖG dedi ki:

  Sevgili Yardım Merkezi, öncelikle 23 Ağustos 22:40’daki yanıtınız için teşekkür ederim, buna istinaden teyidinizi rica ettiğim husus ise şudur; yanıtınızdan anladığım kadarı ile eğer kendim veya aile fertlerim devletin sağlık hizmetinden faydalanmayacaksak her hangi bir prim ödememize de gerek olmadığıdır. tekrar teşekkürler.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Doğru anlamışsınız.

 6. ÖG dedi ki:

  Merhaba, prim ödeme günüm ve çalışma yılım tamamlanmış olup, seneye emekli maaşı almaya hak kazanacağım. Öte yandan Mart 2017’den beri de çalışmıyorum, eşim de çalışmıyor, bir de lisede okuyan çocuğum var ancak devletin sağlık hizmetlerinden de bu 2,5 yılda hiç faydalanmadım. E devletten yaptığım kontrollerde ise bir GSS prim borcum gözükmüyor, zira herhangi bir gelir testi de yaptırmadım. Sorum ise eğer devletin sağlık hizmetlerinden faydalanmayacak isem bir gelir testi yaptırmam gerekir mi veya herhangi bir GSS primi kendim ve/veya aile fertleri için ödemem gerekir mi. Çok teşekkür ederim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   2017 Nisan ayına kadar gelir testi yaptırmak zorunluydu. Ancak 2017 nisan ayındaki bir değişiklik ile gelir testi yaptırma zorunluluğu ortadan kalktı. Bunun yerine tüm vatandaşlar için sabit bir genel sağlık sigortası primi belirlendi. Asgari ücretin %3’ü oranında, 60,89TL olarak belirlenen bu tutarı sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar dışarıdan ödeyerek genel sağlık sigortası kapsamına girebilecek.

 7. Mustafa Ateş dedi ki:

  30 Kasım 2019 son tarih yazıyor ama hiçbir yerde yok hepsi 30 kasım 2018 sondu diyor, ben askere tecilden dolayı geç gittim ve askerdeydim başvuramadım geldiğimde 5000 tl borç gördüm işssizim babamın geliri esas alınmış ama ben annemle kalıyorum bu durumda ne yapacağım borcu sildirmek için neden babamdan almıyorlar zorla ben nasıl alacağım.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   GSS borcu sildirme son tarih 30 Kasım 2019 olarak belirlenmiş olup gelir testine hiç başvurmamış kişilerin bu tarihe kadar başvuru yapmaları gerekmektedir. Geliri brüt asgari ücretin 3’te birinde az olan kişilerin GSS prim borçları tamamen silinecektir. Geliri brüt asgari ücretin 3’te birinden fazla olan kişilerin prim borçları ise güncellenerek, yapılandırma fırsatları sunulacaktır.

 8. Nurcan dedi ki:

  Merhaba, ben bu sene 11 Haziran’da yeni mezun oldum ve 260 TL GSS borcum var. İkametim Türkiye’de fakat yurt dışından geldim ve çifte vatandaşlığım var. Burada sadece okumak için bulundum. Fakat Nüfus Müdürlüğü’nde çifte vatandaş olduğum gözükmüyor. Konsolosluğa başvurmam gerektiğini söylediler. Hiçbir sigorta başlangıcım yok ve bekarım da. Muhtaçlık belgesi çıkararak borcumu sildirebilir miyim? Ya da yurt dışındaki ikametimi getirerek bu borçtan muaf tutulur muyum? Dedemle birlikte konaklıyorum onların geliri benim muhtaçlık belgesi almamı etkiler mi? Memurlar da bu konuda hiç yardımcı olmuyorlar. Yabancı ülke pasaportumla giriş çıkış yaptığım halde ülkeye nasıl olur da çifte vatandaşlığım gözükmüyor?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yeni düzenleme uyarınca, GSS primini kendileri ödemek zorunda olanlar aylık 76.75 TL prim ödemek zorunda. Bu primi ödeme gücü olmayanlar da gelir testine girebiliyor. Gelir testinde hane içinde kişi başına gelirin brüt asgari ücretin 3’te 1’inden az olup olmadığına bakılıyor.
   Buna göre, hane içinde geliri 2019 yılı için 852,80 TL’nin altında olanların primini devlet karşılıyor. Gelir 852,80 TL’nin üzerinde ise aylık 76.75 TL prim ödemek gerekiyor.

 9. İşsiz adam dedi ki:

  Çalışmayan insanlardan aylık 76 lira istemeleri çok saçma. Adam zaten işsiz, bir de üzerine borç çıkarıyorlar. Suriyelilere ücretsiz, kendi vatandaşına ücretli. Ne ala memleket.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yeni düzenleme uyarınca, GSS primini kendileri ödemek zorunda olanlar aylık 76.75 TL prim ödemek zorunda. Bu primi ödeme gücü olmayanlar da gelir testine girebiliyor. Gelir testinde hane içinde kişi başına gelirin brüt asgari ücretin 3’te 1’inden az olup olmadığına bakılıyor.
   Buna göre, hane içinde geliri 2019 yılı için 852,80 TL’nin altında olanların primini devlet karşılıyor. Gelir 852,80 TL’nin üzerinde ise aylık 76.75 TL prim ödemek gerekiyor.

 10. Zenan dedi ki:

  Merhaba,1347,90 krş borcum var çalışmıyorum,1 tane çocuğum var eşim asgari ücret ile çalışıyor borcum silinirmi ne yapmam gerekiyor

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yaklaşık 2.7 milyon kişinin GSS prim borcu yeniden hesaplandı. Yeni düzenleme uyarınca, GSS primini kendileri ödemek zorunda olanlar aylık 76.75 TL prim ödemek zorunda. Bu primi ödeme gücü olmayanlar da gelir testine girebiliyor. Gelir testinde hane içinde kişi başına gelirin brüt asgari ücretin 3’te 1’inden az olup olmadığına bakılıyor.
   Buna göre, hane içinde geliri 2019 yılı için 852,80 TL’nin altında olanların primini devlet karşılıyor. Gelir 852,80 TL’nin üzerinde ise aylık 76.75 TL prim ödemek gerekiyor.

 11. Sedat dedi ki:

  841 TL gss borcum var öğrenci degilim uzun suredir sigortam yatmıyor borcumu sildire bilirmiyim şuan

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek talepte bulunabilirsiniz.

 12. Aykut dedi ki:

  Arkadaş lar benim suan 2850 tl prim borcum var ve uzun zamandir çalismiyorum işsizim borcu sildirme imkanim varmi yardimci olursaniz çok sevinir saygilar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, GSS borcunuz için Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat edebilirsiniz.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/gss-borcu-nasil-silinir

 13. Feyzullah çalkın dedi ki:

  Daha önce GSS yaptırmıştım eve geldiler borç cikarilmacak dendi geçenlerde baktım 1500lira civarı borç çıkmış yardım vakfına gittim tekrardan teste tabi tutularak göre 3/1 çıktı vakıf borçlarınız silinecek dedi sskaya gittim daha önce GSS yaptidirdiginizdan dolayı borç çıkmış ödeyeceksiniz diyor 53 yaşındayım yaştan dolayı zaten işe almıyorlar krakara düşünüyorum nereye kadar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sosyal güvencesi olan kişilerin GSS borcu silinmiyor. Daha önceki gelir testi ve yeni yaptırdığınız gelir testi ile SGK’ya müracaat ederek borcunuzu sildirebilirsiniz.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/gss-borcu-nasil-silinir

 14. Mahmut dedi ki:

  İyi akşamlar işden çıkdım işsizlik maaşı aldım ssk ve muhase ye sordum gsst için bişey yapma dediler giriş ce çıkış için otomatik olduğunu sylediler bna 246 tl borç geldi bunu sildirebilirmiyiz şuan çalışıyorum ve nereye gitmeliyim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz SGK Müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz.