GSS

GSS Gelir Testi İle İlgili Soru ve Cevaplar

GSS gelir testi hakkındaki tüm sorular özellikle yeni başlatılan düzenleme ile ilgili vatandaşların merak ettiği tüm bilgileri içermektedir. GSS gelir testi herhangi bir kapsamda, sosyal güvencesi olmayan kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanmaları için ne kadar prim ödeyeceklerini belirleyen gelir testi olarak tanımlanmaktadır.

Genel Sağlık Sigortası Uygulamasındaki Değişiklikler Nelerdir?

GSS için yeni değişiklikler arasında temel şart Türkiye’de ikamet etmek olarak belirlenmiştir. Buna göre tutuklu ve hükümlüler, er ve yedek subay okulu öğrencileri, emekliler ve dullar hariç; Türkiye’de ikamet eden kişiler, zorunlu genel sağlık sigortası kapsamına da alınmıştır. Öte yandan 5510 sayılı kanunun 20. Maddesi kapsamında yeni düzenlemeler yasaya girmiştir.

Gelir Testi Başvurusu Nasıl Yapılır?

GSS başvurusu için Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvuru yapılmamaktadır. Gelir Testi başvurusu için kaymakamlıklar ve valilikler bünyesinde görev alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvuru yapılması gerekmektedir. Öte yandan gelir testi yaptırmak isteyen kişiler, bu kurumlara başvurarak, kendilerine verilmiş olan formları eksiksiz şekilde doldurmak durumundadır. Gelir testi başvurusu için:

 • TC kimlik numarasının olduğu olduğu kimliğiniz,
 • 2 Adet son 6 ayda çekilmiş vesikalık fotoğraf, mutlaka götürülmelidir.

Gelir testi başvurusundan sonra verilen bilgilerin teyit edilmesi için eve yetkililer gelecektir. Yapılan analiz ve araştırmalar sonucunda GSS borcu resmi olarak kesinleştirilecektir.

2019 GSS Primi Ne Kadar?

2019’da GSS prim borcu 81 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre 2019 senesinde evdeki kişi başına gelir ise brüt asgari ücretin üçte birinden az olan kişiler eğer toplam 676 TL ve altında ödeme alıyorsa, genel sağlık sigortasından herhangi bir borç ödeme yükümlülüğü olmadan kolayca faydalanabilecektir. Gelir testi; herhangi bir işi olmayan ve aktif sağlık sigortası bulunmayan vatandaşların devlet hastanelerinden tedavi görmesi için olanak sağlayan bir test olmaktadır. Bundan dolayı sigortası olmayan vatandaşların gelir testi başvurusu yapması ve aylık olarak oldukça düşük rakamlar ödeyerek, sağlık hizmetlerinden faydalanması önem teşkil etmektedir.

Gelir Testine Tabi Olan Aile Bireyleri Kimdir?

Gelir testine tabi olan kişiler kapsamında aile içerisinde ve aynı hanede yaşayan kişiler dikkate alınmaktadır. Aile bireyleri kapsamında sigortalı olarak çalışması, diğer aile bireylerin GSS hizmetinden faydalanmasına engel teşkil etmemektedir. Öte yandan yaşları ne olursa olsun, aynı hanede ikamet eden ve evli olmayan çocuklar da gelir tespiti için aile içinde değerlendirilmektedir. Gelir testine tabi tutulacak olan kişi ile aynı hanede ikamet edilmiyorsa, bu durumda her bir hane için ayrı bir gelir testinin yapılması gerekmektedir. Öte yandan öğrenim sebebiyle geçici olarak evden ayrılmış dahi olan 25 yaşını doldurmamış olan evli çocuklar da bu teste tabi tutulmaktadır. Bunun dışında eş, evli olmayan çocuk, ana ve baba haricinde birlikte yaşasalar dahi GSS kapsamına alınmamaktadır.

Gelir Testi Nasıl Yapılır?

Gelir testi yaptırmak kanun ile yasalaştırılmış bir testtir. Gelir testi; Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hizmet kapsamına almış olduğu sağlık sigortası ve sağlık hizmetleri ile bağlantılı olarak uygulanan bir testtir. Bunun yanı sıra, gelir testleri; kişinin ikamet ettiği adresine bağlı olduğu il ya da ilçede bulunan valiliklere başvurarak yapılmaktadır. Gelir testinin yapılması için kişinin bizzat başvuruda bulunması gerekmektedir. Gelir testi için farklı bir belge vermeye gerek yoktur. Buna göre gelir testinde taşınır ve taşınmaz mallar, ev içi gider ve gelirler analiz edilmektedir. Öte yandan uzman kişiler ev ziyareti de yapabilmektedir.

Gelir Testi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gelir testinde dikkat edilmesi gerekenler başında özellikle doğru bilgileri vermek gerekmektedir. Gelir testinde dikkat edilmesi gereken unsurlar ise:

 • Hanede yaşayan kişilerin toplam aylık geliri,
 • Aile evinde evin rayiç bedelinin 240’ta biri,
 • Ailenin dükkanı varsa, dükkanların rayiç bedellerinin 240’ta biri,
 • Evin toplam gideri,
 • Mutfak masrafları,
 • Sağlık harcamaları,
 • Toplam borçlar,
 • Taşınır ve taşınmazlar,
 • Gelirlerin toplam ortalaması,
 • Giyim ve gıda harcamaları,
 • Yiyecek harcamaları,
 • Kira ve eğitim harcamaları,
 • Sigara kullanımı,
 • Ulaşım ve ev eşyaları harcamaları

Tüm bu harcamalar dikkate alınarak, toplam GSS borcu belirlenmektedir. Eğer ailenin toplam geliri belirli bir ücretin altında kalırsa, kişilerin prim borcu ödemesine gerek kalmayacaktır.

Gelir Testi Yaptırmak Zorunlu mudur?

Gelir testi yaptırma zorunluluğu 2017 tarihinden itibaren ortadan kaldırılmıştır. Bunun yerine, Türkiye’de yaşayan tüm vatandaşlar için sabit ve standart bir genel sağlık sigortası primi belirlenmiştir. Buna göre asgari ücretin yüzde 3’ü kapsamında, 60, 89 TL olarak GSS ödemeleri belirlenmiştir. Bunun dışında kişiler isteğe bağlı olarak da gelir test talep edebilmektedir. İşsizlik durumları kapsamında gelir testi başvuruları süre bakımından kısıtlı olmamaktadır. Sigortalı olan kişilerin gelir testi yaptırmasına gerek yoktur. Ancak sigortası olmayan kişilerin gelir testi uygulamasına başvurması zorunludur. Bu sayede olası sağlık durumlarında hizmet alması mümkün olmaktadır.

Öğrencilerin Her Sene Öğrenci Belgesi İbraz Etmesi Gerekmekte midir?

Öğrencilerin GSS için öğrenci belgesi ibrazı her sene yapılmalıdır. Aksi halde, öğrencinin sigorta girişi varsa, çalışmıyor olsa bile her sene yeni bir GSS borcu çıkabilir. Özellikle 18 yaşını geçmiş olan vatandaşlar, öğrenci olmasa bile herhangi bir kuruma bağlı olarak çalışmıyorsa GSS gelir testi yaptırması gerekmektedir. Bu durum yasal olarak zorunlu hale gelmiştir. Ancak, evli olan kişilerin, eşinin aktif olarak sigortalı olması söz konusu ise GSS gelir testi başvuru yapmasına gerek yoktur. Bu kişiler sigortaları için eşinden faydalanabilir. Özellikle bir ay süresinde işsiz kalan kişilere bile GSS borcu çıktığı düşünülürse, bu konuda hassas olmak ve gelir testi yaptırmak, öğrenci belgesi ibrazı ve konuyu takip etmek önem teşkil etmektedir.

Babasının Maaşını Alan Çocukların GSS Gelir Testi Yaptırması Gerekir mi?

Babasının maaşını alan kişilerde GSS testi yaptırma zorunluluğu yoktur. Bu kişiler eğer vefat etmiş baba ya da annelerinden öğrencilik ya da cinsiyet sebebiyle maaş alıyorsa, sigortasından da faydalanmaktadır. Bundan dolayı da bu kişilerin GSS gelir testi yaptırması gerekmemektedir. Bunun dışında eğer kişinin evlilik ya da farklı sebeplerle aileden gelen maaşı kesilmiş ise bu noktada farklı birine sigortadan bağlanamıyorsa, GSS gelir testinin yaptırılması gerekmektedir. Bu borçların ödenmemesi durumunda ise GSS borçlarına faiz geleceği ve borçların artacağı da unutulmamalıdır.

18 Yaşın Üzerindeki Çocuklar için GSS Borcu Çıkar mı?

18 yaş üzerindeki çocuklar için GSS borcu okumuyorsa çıkabilmektedir. 18 yaşını doldurmuş olan erkek çocuklar; lise ve dengi öğrenim görüyorsa 20 yaşına kadar GSS borcu çıkmaz. Yüksek öğrenim gören kişilerin ise 25 yaşını doldurana kadar GSS borcu çıkmamaktadır. Evli olmayan ve okumaya devam eden öğrenciler için GSS borcu çıkmaz. Ancak herhangi bir sebepten öğrenciliğe ara vermiş kişilerin GSS borcu çıkabileceği için bu konuyu takip etmek gerekmektedir. 18 yaşını geçmiş, lise öğrenimini tamamlamış ancak herhangi bir yerde çalışmayan kişilerin Gelir Testi yaptırması gerekmektedir.

Yetim Aylığı Alanlar GSS Primi Öder Mi?

GSS 6824 Nasıl Ödenir, GSS Ödeme

GSS Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Merhabalar ben hic bir yerde calişamiyan engelli bir insanim üzerimde bir ev var evde sadece bir annem ve ben yaşiyom annemin babamdan kalan emekli maasi geciniyoz yine babadan kalan müsterik tarla var bide gelir yaptirsam nekadr prim cikar bide engelli 2022 maasina baş vursam kabul edilirmi cevabiniz simdiden cok teşekkur ederim

 2. Merhabalar. Biz Yıllık geliri “0” Tl. olan bir aileyiz. Kiralık bir evde 2 çocuklu [biri lise, biri de ortaokul] 4 kişilik bir aileyiz. Şu ana kadar eşimin ve benim önceki çalışmalarımız sonucu elimizde kalan gelir ile ayakta durduk. Ama şu anda o da kalmadı. E-devlet üzerinden baktığımda 750 tl.nin üzerinde GSS sigorta borcum gözükmektedir. Kaymakamlığa başvurduğumda üzerimdeki arsanın rahiç bedeline göre GSS’den düşülüp düşülmediğine karar verilebileceği söylendi. Bu arsa bana 1 tl. bile gelir getirmeyen bir tarla. Alıcısı da yok. Sahtekarlık yaparak başkasının üzerine aktarmakta uygun değil. Ne yapabiliriz? Bizim gibi mağdur aileler için yapılabilecek birşey var mıdır?

  1. Merhaba
   Maddi durumunuzun kötü olduğunu savunuyorsanız gelir testi yaptırabilir ve oturduğu hanede kişi başına düşen gelir brüt asgari ücretin 1/3’ünden az ise bu primi ödemekten kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu