Sosyal Yardım Platformu

2019 Güncel Belediye Memur Maaşları Ne Kadar Oldu?

2019 Güncel Belediye Memur Maaşları Ne Kadar Oldu?

2019 yılında güncel belediye memur maaşları; 3.350 TL ile 3.700 TL arasında olmaktadır. 2019 yılında devlet memurlarına yapılan zam ile birlikte kişilerin maaşlarında artış görülmüştür. Enflasyon oranına bağlı olarak devlet memurlarının maaşlarına zam yapılmaktadır. Belediye memuru olmak isteyen kişilerin öncelikle KPSS’ye girmeleri gereklidir. Ayrıca kişilerin kamuda çalışmalarına engel herhangi bir durumlarının olmaması gereklidir. Belediye memurlarına; çocuk yardımı, eş yardımı, yemek yardımı ve sosyal denge yardımı gibi yardımlar yapılmaktadır. Belediye memur maaşları; kişilerin ek ödemelerinin çalıştıkları belediyeye göre değişiklik göstermesi sebebi ile değişiklik göstermektedir.

Belediye Memuru Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Belediye memuru olmak için gerekli şartlar şunlardır:

 • Kişinin belediye memuru olabilmesi için öncelikle KPSS’ye girmesi gereklidir. Kişi KPSS’ye girdikten sonra P9 türünde 60 ve üzeri bir puan almalıdır.
 • Belediye memuru olmak isteyen kişinin Türk vatandaşı olması gereklidir.
 • Belediye memuru olmak isteyen kişinin kamu haklarından herhangi birinin kısıtlanmamış olması gereklidir.
 • Belediye memuru olmak isteyen kişilerin en az lise mezunu olmaları gereklidir.
 • Belediye memuru olmak isteyen kişinin kendisine verilen işi yapmasına engel herhangi bir bedensel durumunun olmaması gereklidir ve aynı zamanda akıl sağlığının yerinde olması gereklidir.
 • Belediye memuru olmak isteyen kişi eğer erkek ise; askerlik konusunda herhangi bir engelinin olmaması gereklidir.

2019 Güncel Belediye Memur Maaşları Ne Kadardır?

2019 yılında güncel belediye memur maaşları; yapılan son zamlar ile birlikte belirlenmiştir. %10.69 oranında bir zam yapılmış ve buna göre belediye memuru eğer lise mezunu, hali hazırda bekar ve memurluğa yeni başlamış olan bir kişi ise alacağı maaş 3.350 TL olarak belirlenmiştir. Ancak belediye memurunun üniversite mezunu, bekar ve memurluğa yeni başlamış biri olması durumunda; kendisine verilecek olan maaş 3.700 TL olmaktadır. Bu miktara ek olara kişinin çeşitli ek ödemeler ve mesai ücretleri alabilmesi de mümkündür. Diğer memurların maaşları ise yapılan zam ile birlikte şunlardır:

 • Bakanlık müsteşarı olan bir kişi; 15.889 TL maaş almaktadır.
 • Hakim veya savcı olan bir kişi; 16.800 TL maaş almaktadır.
 • Öğretmenler 4.923 TL maaş almaktadırlar.
 • Hemşireler 4.564 TL maaş almaktadırlar.

Belediye Memurlarına Yapılan Eş ve Çocuk Yardımı Ne Kadardır?

Belediye memurlarına yapılan eş ve çocuk yardımı tutarları şunlardır:

 • Kişinin eğer eşi çalışmıyor ise; eşi için son zamlar ile birlikte 278.58 TL eş yardımı yapılmaktadır. Zamlardan önce bu tutar 251.68 TL olarak verilmekteydi.
 • Kişinin eğer 6 yaşından küçük çocuğu var ise; kendisine çocuk yardımı olarak zamlardan sonra 65.28 TL verilmektedir. Zamlardan önce bu tutar 58.98 TL olarak verilmekteydi.
 • Kişinin eğer 6 yaşından büyük çocuğu var ise; kendisine çocuk yardımı olarak zamlardan sonra 32.64 TL verilmektedir. Zamlardan önce bu tutar 29.49 TL olarak verilmekteydi.

Sosyal Denge Tazminatı Ne Kadar Olarak Belirlenmiştir?

Sosyal denge tazminatı; zorunlu olarak ödenmesi gereken bir ek ödeme değildir. Sosyal Denge Sözleşmesi kapsamında yapılacak olan bu ödemeyi, belediyenin reddetme imkanı bulunmaktadır. Ancak Türkiye’deki belediyelere bakıldığında, tamamına yakın denecek kadar çok sayıda belediye bu ödemeyi gerçekleştirmektedir. Bu karar belediye meclislerinin verdiği bir karardır. Miktarı belirlerken, belediye nüfusu dikkate alınmaktadır. Belediye nüfusu ile sosyal denge tazminatı doğru orantılıdır. Dolayısı ile nüfusu fazla olan şehirlerde verilen sosyal denge tazminatı, nüfusu az olan yerleşim yerlerine göre daha fazla olmaktadır. Sosyal denge tazminatı için belirlenen üst limit 795 TL olmaktadır. Bu ek ödemeyi alan belediye memurlarının maaşı 4.000 TL’yi bulabilmektedir.

Belediye Memurlarına Verilen Yemek Yardımı Ne Kadardır?

Belediye memurlarına verilen yemek yardımı, yapılması zorunlu olan ek ödemeler arasında yer almamaktadır. Belediyelerin çalışanlarına yemek yardımı yapmayı reddetme hakları vardır. Ancak Türkiye’deki belediyelerin yemek yardımı ödeme yapması oranına bakıldığında; tamamına yakın denecek kadar çok sayıda belediyenin çalışanlarına yemek yardımı yaptığı görülmektedir. Bu yardım mesai günleri için yapılan bir yardımdır. Yemek yardımı Multinet olarak da bilinmektedir. Kişilere bir yemek kartı verilmektedir ve kişiler bu yemek kartı ile birlikte yemek ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Kişiler bu yemek kartı ile çeşitli restoranlarda yemek yiyebilecekleri gibi, çeşitli marketlerden alışveriş de yapabilmektedirler. Yemek yardımı için belirlenmiş olan net bir yardım miktarı bulunmamaktadır. Belediyeler bu yardımın miktarını kendileri belirlemektedirler ve belediyelerin durumlarına göre değişiklik gösteren bir tutar olmaktadır. Ancak belediyelerin yaptıkları yemek yardım tutarları ortalama olarak değerlendirildiğinde, 300 TL olmaktadır.

Belediye Memuru Maaş Hesaplaması Örneği

Belediye memuru maaş hesaplaması örneği vermek gerekir ise; 6 yaşından küçük olan 2 çocuğu olan bir belediye memurunun aynı zamanda evli de olduğu varsayılsın. Bu kişinin eşi de çalışmıyor olsun. Kişinin çocukları için alacağı çocuk yardımı ve eşi için alacağı eş yardımı toplamda 409.17 TL olmaktadır. Aynı zamanda kişi sosyal denge ödemesi de alacaktır ve ödemeyi de ortalama olarak 500 TL aldığı varsayılsın. Kişiye yemek parası olarak belediyeden 300 TL verilmektedir. Bu ek ödemeler toplandığında ise yaklaşık 1.210 TL ek ödeme miktarı olmaktadır. Kişinin belediye memuru olarak alacağı maaşa hesaplanan tutar eklendiğinde; belediye memurunun maaşı, 4.550 TL ile 4.850 TL arasında bir tutar ortaya çıkmaktadır. Bu hesaplanan tutar, fazla mesai ücretlerinin dahil olmadığı bir tutardır ve eğer kişi ay içerisinde fazla mesai de yapmış ise bu tutar daha da artmaktadır.

Belediye Memurları Tescil Kaydı Sorgulamasını Nasıl Yapabilir?

Belediye memurlarının tescil kaydı sorgulaması yapabilmeleri için izlemeleri gereken adımlar şunlardır:

 • Öncelikle kişilerin e-devlet sistemine kayıtlı olduklarından emin olmaları gereklidir. E-devlet şifrelerinin olması, e-devlet sistemine kayıtlı oldukları anlamına gelmektedir ve e-devlet şifresi olmayan kişilerin PTT şubelerinden şifre alarak kayıtlarını gerçekleştirebilmeleri mümkündür.
 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılması ve sonrasında açılan sayfanın sağ üst köşesinde bulunan giriş yap butonuna tıklanması gereklidir.
 • İlgili butona tıklandığında sisteme giriş ekranı açılmaktadır ve kişinin sisteme giriş yapabilmesi için ise; T.C. kimlik numarası ile e-devlet şifresini girmesi gereklidir.
 • Kişi sisteme giriş yaptıktan sonra e-hizmetler listesine girmelidir.
 • E-hizmetler listesinden Sosyal Güvenlik Kurumu’nu bulması gereklidir.
 • Ardından kişinin 4C tescil kaydı ibaresine tıklaması gereklidir. Bu şekilde ilgili sorgulamayı yapabilmektedir.

Belediye Memurlarının Çalışma Koşulları Nasıldır?

Belediye memurlarının çalışma koşulları şunlardır:

 • Belediye memurlarının çalışma saatleri sabah 09:00 ile akşam 17:00 arasındadır.
 • Belediye memurlarının öğle tatili bulunmaktadır. Öğle tatilleri 12:00 ile 13:00 arasındadır ve 1 saattir.
 • Belediye memurları haftada 5 gün çalışmaktadırlar ve cumartesi ile Pazar günleri tatildir.
 • Belediye memurları için 8 saatlik çalışma süresinden fazlası mesaiye girmektedir.
 • Belediye memurları resmi tatillerde tatil yapabilmektedirler.

Belediye memurlarının maaşları; yaptıkları ek mesailere, ailesel durumlarına ve çalıştığı belediyenin nüfusuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Her türlü sosyal güvenceden yararlanabilmektedirler.

Güncel Mübaşir Maaşları Ne Kadar Oldu?

Güncel Özel Güvenlik Maaşları Ne Kadar Oldu?

Kobi Destek Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM