Sosyal Yardım Platformu

2019 Güncel Gümrük Müşaviri Maaşları Ne Kadar, Nasıl Olunur ?

2019 Güncel Gümrük Müşaviri Maaşları Ne Kadar, Nasıl Olunur ?

2019’da güncel gümrük müşavir maaşları enflasyon oranlarına göre artmıştır. Gümrük müşaviri maaşları deneyim ve kademeye göre belirlenmektedir. Gümrük müşavirleri; 4458 sayılı olan Gümrük Kanunu kapsamında öngörülmüş şekilde dolaylı temsilci olarak ‘’Gümrükçe Onaylanmış Bir İşlem ya da Kullanıma Tabiii Tutulmasına Yetkili’’ kişiler olarak tanımlanmaktadır. Gümrük müşavirleri, tüm gümrük işlemlerini takip etmekle sorumludur. Bunun yanı sıra gümrük müşaviri olmak için okulların iktisat, işletme, uluslararası ilişkiler gibi bölümlerinden başarılı şekilde mezun olması gerekmektedir. Ardından müşavir yardımcılığı sınavını geçmek gerekmektedir. Bu sınav Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Gümrük müşavirlerine A karnesi, müşavir yardımcılarına ise B karnesi verilmektedir. Güncel gümrük müşaviri maaşları da kişinin kademesine ve rütbesine göre belirlenmektedir.

Gümrük Müşavir Maaşları Ne Kadar?

Gümrük müşavir maaşları 2019 senesinde enflasyon oranlarına göre artış göstermiştir. Gümrük müşavirliği, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kapsamında yetki alan kişiler tarafından yapılmaktadır. Bundan dolayı da gümrük müşavirleri memur sınıfında hizmet verir. Bu sayede her sene Ocak ve Temmuz aylarında zam almaktadır. Buna göre gümrük müşavir maaşları 3 Bin 500 TL ve 4 Bin TL arasında değişmektedir. Gümrük müşavirleri evli ve çocuk sahibi ise daha yüksek maaş alabilmektedir. Gümrük müşavir yardımları ise 2 Bin 500 TL alarak şe başlamaktadır. Genel olarak rütbesi artan ve kademeli gümrük müşavirleri 6 Bin TL ve 7 Bin TL arasında maaş almaktadır.

Gümrük Müşaviri Sorumlulukları Nelerdir?

Gümrük müşaviri sorumlulukları oldukça fazladır. Genel hatlarıyla gümrük müşavirleri yurt dışı işlemlerin yapma talebinde bulunan tüzel kişiliklerin ya da gerçek kişiliklerin tüm işlemleri ile yakından ilgilenmektedir. İşlemlerin yapılıp yapılmayacağına karar veren kişiler de gümrük müşavirleridir. Özellikle geçiş noktasındaki müşavirler; oldukça büyük bir sorumluluk almaktadır. Gümrük müşavirleri, ülkeye sokulması yasak olan herhangi bir ürünün ülkeye alınması durumunda oldukça ciddi cezalar alabilmektedir. Bunun yanı sıra gümrük işlemleri hukuk kurallarına uygun şekilde yürütülmektedir. Bunun yanı sıra gümrük müşavirleri ithalat ve ihracah işlemleri yapan firmalar için de danışmanlık hizmeti vermektedir. Bunun yanı sıra gümrük müşavirleri gümrük idarelerinin alması gereken tüm vergiler, müşavirler tarafından temin edilir. Müşavirlerin sorumlulukları ise:

 • Gümrük müşavirleri, gümrük işlemlerinin mevzuata uygun olarak yürütülmesini sağlamakla görevledir.
 • Gümrük vergileri ile beraber gümrük idareleri tarafından tahsil edilmesi gereken KDV ve ÖTV gibi vergileri tahsil etmekle görevlidir.
 • Dış ticaret alanında faaliyette bulunan firmalara danışmanlık hizmeti de vermektedir.

Gümrük Müşaviri Olmak için Şartlar Nelerdir?

Gümrük müşaviri şartları Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenmiştir. Buna göre gümrük müşavirleri, ön lisans bölümleri kapsamında dış ticaret mezunu okumuş olmalıdır. Bunun dışında aranan şartlar:

 • İktisadi ve İdari Bilimler fakültesinden, uluslararası ilişkiler, dış ticaret bölümlerinden mezun olması gerekmektedir.
 • Gümrük müşaviri olmak isteyen kişiler en az 1 sene boyunca staj yapmalı ve istihdama hazır hale gelmesi gerekmektedir.
 • Stajını başarılı şekilde tamamlayan kişiler ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından açılmış olan sınavlara katılmalıdır.
 • Yapılan sınavlardan en az 60 puan almış olmak gerekmektedir.
 • Bu sınavı geçen kişiler müşavir yardımcısı olarak işe başlamaktadır. Bu kişilere B karnesi verilmektedir.
 • 2 sene boyunca gümrük müşaviri olarak çalışan kişiler, tekrar sınava girerler. Sınava giren kişi eğer 70 ve üzerinde puan almışsa, 1 Karnesi alarak gümrük müşaviri olarak görev alabilir.
 • Gümrük ve Ticaret Bakanlığı her sene sınav yapmamaktadır. Bundan dolayı da sınavları takip etmek oldukça önemlidir.

Gümrük Müşavirleri Çalışma Alanları Nelerdir?

Gümrük müşavir çalışma ortamı tüm gümrük alanlarında çalışmaktadır. Gümrük müşavirlerinin çalışabileceği alanlar ise:

 • Gümrük müşavirleri, gümrüklerde çalışabilir.
 • Gümrük firmalarında çalışabilir.
 • Gümrük ofislerinde istihdam edilebilir.
 • Özel ya da kamu okullarında ticaret ve gümrük ile ilgili çalışma imkanları da bulunmaktadır.

Çalışma alanları ise Güncel gümrük müşaviri maaşları için belirleyici bir unsur olmaktadır.

Gümrük Yardımcısı Olma Şartları Nelerdir?

Gümrük yardımcılığı şartları Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Müşavir yardımcısı olarak görev alabilmek için belirli kural ve kaidelere de uymak gerekmektedir. Bunlar ise:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Medeni hakları kullanma yetkisinden muaf tutulmamak,
 • Kamu haklarından mahrum bırakılmış olmamak gerekmektedir.

Gümrük müşavir yardımcısı ve daha sonra gümrük müşaviri olmak isteyen kişilerin taksirli suçlar hariç olmak üzere ağır hapis ya da 5 seneden fazla hapis cezası almamış olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra yüz kızartıcı suçlara da karışmamış olmak gerekmektedir. Ceza ya da disiplin soruşturması neticesinde müşavir yardımcısı olmaya onay verilmiş olmak gerekmektedir.

Gümrük Müşavirleri Ne Kadar Kazanır?

Gümrük müşavir kazancı 7 Bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Gümrük müşaviri olmak için adayların ilk olarak gümrük müşavir yardımcısı olması gerekmektedir. Bu alanda 2 sene görev yapan ve daha sonra Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sınavından 70 alan kişiler gümrük müşaviri olarak işe başlamaktadır. Gümrük müşavirleri özel sektörde görev almaktadır. Bundan dolayı da ödenen maaşlar, çalıştıkları firmaya ve rütbelerine göre değişmektedir. Genel olarak müşavir yardımcıları 3 Bin TL ile işe başlamakla beraber maaşlar gümrük müşavirleri için 6 Bin ve 7 Bin TL arasında değişmektedir.

Gümrük Müşaviri Olmak için Hangi Bölümleri Okumak Gerekir?

Gümrük müşaviri olmak için eğitim şartları mutlaka yerine getirilmelidir. Gümrük müşavirliği ile ilgili bir lisans bölümü bulunmamakla beraber, bu görevi icra etmek isteyen kişilerin okuması gereken bölümler:

 • 2 senelik ön lisans bölümü olan dış ticaret,
 • 4 senelik lisans eğitimi olan iktisat
 • 4 senelik işletme
 • 4 senelik uluslararası ilişkiler
 • Hukuk bölümü mezunu olmalıdır.

Lisans eğitimi alan kişiler gümrük müşaviri olarak görev alabilmektedir. Ancak 2 senelik ön lisans eğitimi tamamlayan kişiler yalnızca gümrük müşavir yardımcısı olabilir. Bu bölümlerden mezun olan kişiler, herhangi bir gümrük müşavirliği firmasında ya da şirketinde bir sene boyunca staj yapmalıdır. Stajını başarıyla tamamlayan kişiler, sınavlara giriş yaparak gümrük müşaviri olabilir. Yapılan sınavlardan en az 70 alınması gerekmektedir. Sınavdan 70 alan kişiler, A karnesi alarak gümrük müşaviri sıfatında görev almaya başlayabilir. Şartlara uygun olan ancak sınavı geçemeyen kişiler bu sınavlara en az 3 kere girebilir.

2019 Gümrük Müşavir Maaşları

Gümrük müşavirlerinn maaşı çalışılan firmaya göre değişmektedir. Türkiye’de gümrük müşavir maaşları bazı unsurlara göre değişir. Güncel gümrük müşaviri maaşları:

 • Gümrük müşavir yardımcıları 3 Bin 500 TL maaş ile işe başlamaktadır.
 • Gümrük müşavirleri ise 6 Bin TL ve 7 Bin TL maaş almaktadır.
 • Gümrük müşavirleri devlet memurlarında olduğu gibi enflasyon oranlarına göre zam alsa da özel sektörde çalıştıkları için maaşları firmalarına bağlı olmaktadır.
 • Gümrük müşavir maaşları B karnesi olanlar için 3 Bin TL ve 3 Bin 500 TL arasında değişmektedir.
 • Gümrük müşavirinin A Karnesi varsa maaşlar 7 Bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Güncel Optisyen Maaşları Ne Kadar, Nasıl Olunur ?

Güncel Veri Analisti Maaşları Ne Kadar, Nasıl Olunur ?

Güncel Anestezi Teknikeri Maaşı Ne Kadar Oldu?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM