Bilgi Arşivi

2020 Güncel Pilot Maaşları Ne Kadar (THY, Pegasus, Onur Air) ?

2020 yılında güncel pilot maaşlarının birçok belirleyici unsurları bulunmaktadır. Ancak en az 21.000 TL maaş almaktadırlar. Deneyimli pilotların ortalama maaşları ise; 60.000 TL civarında olmaktadır. Pilotların yaptıkları uçuşlara göre maaşlarında ciddi farklılıklar olmaktadır. Bu sebeple kademesi ve tecrübesi aynı olan iki pilotun maaşları farklıdır. Havayolu şirketleri de son dönemlerde pilotların maaşlarına zam yapmış olsa da; her havayolu şirketinin pilot maaşları aynı değildir.

Pegasus Güncel Pilot Maaşları Ne Kadar?

Son yıllarda global olarak bir pilot krizinin yaşandığı görülmektedir. Birçok havayolu şirketi, şartlarını iyileştirerek pilot alımı yapmaya başlamaktadır. Pegasus da bu şirketlerden biridir. En düşük first officer maaşını 11.825 TL’den 13.650 TL’ye yükselten Pegasus; kaptan pilotların aylıklarını da 34.747 TL’den 40.110 TL’ye yükseltmiş bulunmaktadır. Kaptan pilotlar ve ikinci pilotların maaşları kademelerine göre farklılık göstermektedir.

Pegasus İkinci Pilot Maaşları Ne Kadardır?

Kademelerine göre Pegasus’ta görev yapan ikinci pilotların aylıkları aşağıda verilmiştir:

 • F1 kademesindeki ikinci pilotlar, ortalama 13.650 TL maaş almaktadırlar.
 • F2 kademesinde olan ikinci pilotların aylık ortalama ücretleri 22.039 TL’dir.
 • Kademesi F3’e yükselmiş olan ikinci pilotlar; ortalama 23.633 TL aylık almaktadırlar.
 • F4 kademesindeki ikinci pilotların aylık alabilecekleri ortalama miktar 24.670 TL olmaktadır.

Pegasus Kaptan Pilotlarının Aldıkları Aylık Ne Kadardır?

Pegasus kaptan pilotlarının kademelerine göre aylıkları değişmektedir. Uçuş tazminatları kademelere göre farklılık göstermektedir. Kaptan pilot maaşları aşağıda belirtilmiştir:

 • C1 kademesinde çalışan kaptan pilotlar; aylık 40.110 TL aylık almaktadırlar. Uçuş tazminatları ise; 20.151 TL’dir.
 • C2 kademesine mensup kaptan pilotların aylık ücretleri 42.795 TL olmaktadır. 22.453 TL uçuş tazminatı olarak belirlenmektedir.
 • Kademesi C3 olan kaptan pilotların uçuş tazminatı 23.808 TL’dir ve aylık toplamda 44.377 TL maaş alabilmektedirler.
 • C4 kademesinde çalışan kaptan pilotlara ay içerisinde 45.431 TL aylık ödemesi yapılmaktadır.

THY’de Pilot Nasıl Olunur?

Türk Hava Yolları, her sene 600 kişiyi bünyesine katarak yola devam etmektedir. Bu 600 kişi; kaptan pilot ve ikinci pilot olmaktadır. Toplamda 4.800 pilot ile hizmet vermeye devam eden THY; THY Aydın Çıldır Uçuş Akademisi’nde ve diğer uçuş okullarında pilot adaylarını yetiştirmektedir. Pilot adaylarının sayılarının yeterli gelmediği durumlarda ise; yurt dışında anlaşmalı olduğu akademiler aracılığı ile var olan pilot ihtiyacını karşılamaktadır.

THY’de Pilot Maaşları Ne Kadardır?

THY bünyesinde çalışan kaptan pilotlar ortalama 60.000 TL maaş almaktadırlar. İkinci pilotlar için ise bu tutar 40.000 TL olmaktadır. Ayrıca üç aylık periyotlarda bir maaş ikramiye verilmektedir.

Onur Air Pilot Maaşları Ne Kadardır?

Onur Air çalışanı olan pilotların aylık aldıkları ücretler; kademelerine bağlı olarak 25.000 TL ile 45.000 TL arasında farklılık göstermektedir. Kaptan pilotlar, ikinci pilotlara göre daha yüksek ücret almaktadırlar.

Mesleğe Yeni Başlayan Bir Pilotun Maaşı Ne Kadardır?

Pilotların önümüzdeki 20 sene iş garantisinin olduğu düşünülmektedir. Geleceği olan bir meslek olmasına karşın, pilot olabilmek için alınması gereken eğitimin zorlu olmasından sebep; pilot ihtiyacı yeterince karşılanamamaktadır. Ancak yeni başlayan bir pilot en az 21.000 TL maaş almaktadır. İlerleyen zamanlarda deneyiminin artması, kademesinin yükselmesi ile beraber alacağı ücret 60.000 TL’ye kısa süre içerisinde ulaşabilmektedir. Özel üniversitede pilotaj eğitimi alan bir birey; eğitimi süresince yaklaşık 100.000 TL harcamak durumunda kalabilmektedir. Ancak çalışmaya başladıktan sonra yeni başlayan bir pilot maaşı ile bile kısa süre içerisinde eğitim masrafını karşılayabildiği görülmektedir.

Kadın Pilot Sayısı Yeterli Mi?

Türkiye’de pilot olarak görev yapan kişi sayısı 8.350 kişidir. Bu sayının sadece 250’si kadındır. Her yıl kadın pilot sayısı artıyor olsa da; henüz yeterli ve dengeli sayıda kadın pilot bulunmamaktadır. Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Girne Amerikan Üniversitesi ve Girne Üniversitesi; başta kadınlar olmak üzere, pilot olmak isteyenlere bu fırsatı sunmaktadır.

Pilot Olmak İsteyen Bireylerde Aranan Genel Özellikler Nelerdir?

Pilot olabilmek için taşınması gereken nitelikler şu şekildedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları pilot olma hakkını elde edebilmektedir.
 • Örgün veya açık öğretim fark etmeksizin, en az lisans mezunu olmuş olan bireyler pilot olabilmektedirler.
 • İngilizce başta olmak üzere akıcı ve ileri derecede yabancı dil hakimiyetlerinin bulunması istenmektedir.
 • Erkek pilot adaylarının boylarının en az 1.65 cm olması istenmektedir. 1.95 santimetreden uzun olan erkek adayların başvuruları da kabul edilmemektedir. Kadın adaylar için minimum boy ise; 1.60 cm olmaktadır.
 • Erkek adaylar için askerliklerini yapmış olma şartı aranmaktadır. Yapmamış iseler; pilotaj eğitiminin başlangıcı ile beraber en az 2 yıl tecillerinin olması istenmektedir.
 • Sağlık muayenesinden geçerek pilot olmalarına onay verilmiş kişiler olmaları gerekmektedir. Sadece Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen hastaneler bu muayeneyi gerçekleştirebilmektedir.
 • Başvuru sahibinin adli sicil kaydının olmaması gerekmektedir.

Pilot Olmak İçin Alınması Gereken Eğitim Nedir?

Pilot olmak isteyenler üniversitede 4 yıl eğitim görmektedirler. İngilizce hazırlık ile beraber 5 yıl olmaktadır. PPL ismi verilen hususi pilot lisansını almak isteyenler ise; uzun ve zorlu bir eğitim sürecinden geçmektedirler. PPL’i ticari amaç ile kullanabilmeleri mümkün değildir. Bunun için ticari pilot lisansı olan CPL’i almaları gerekmektedir. CPL için ise; 78 saatlik bir uçuş eğitimini başarı ile tamamlamış olmaları istenmektedir. Aletli uçuş ve çift motor yetkisi ile beraber ticari pilot yetkisi alınabilmektedir. PPL için geçilmesi gereken eğitim ise aşağıdaki gibidir:

 • 45 saat PPL uçuş eğitiminin başarı ile tamamlanması gerekmektedir.
 • 81 saat sorumlu pilot uçuşu yapılmalıdır.
 • 180 saat teorik eğitime katılarak başarı sağlanmalıdır.

Pilot Olabilmek İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Kaptan pilotların ve ikinci pilotların sağlamaları gereken koşullar farklılık göstermektedir. Ancak her ikisinin de SHGM onaylı ATPL lisanslarının olması gerekmektedir. Class I sağlık sertifikaları bulunmalıdır. Kaptan pilotların toplamda 4.800 ve kullanılacak olan uçak tipi için 750 saat uçuş tecrübesinin olması istenmektedir. İkinci pilotlar için bu saat 500 saate düşmektedir. Katan pilotların 60, ikinci pilotların 50 yaşlarına girmemiş olmaları gerekmektedir. Adli sicil kaydı bulunan bireyler pilot olarak kabul edilmemektedir. Pilotluk için başvuru yapan bireylere ön onay verildikten sonra kendileri mülakata alınmaktadır. Mülakatı da başarı ile tamamlamalarının ardından özel testlere ve eğitimlere tabi tutulmaktadırlar.

Pilot Maaşlarını Belirleyen Kriterler Nelerdir?

Pilot aylıklarının belirleyici unsurları şunlardır:

 • Bireylerin pilot olana kadar geçtikleri eğitimler, eğitim seviyeleri; pilot maaşları üzerinde etkili olmaktadır.
 • Pilotların çalıştıkları havayolları, sunduğu imkanlar ve ödediği maaş bazından farklılık gösterebilmektedirler.
 • İş tecrübesi, pilot maaşlarını etkileyen unsurlar içerisindedir.
 • Pilotların bir aylık periyot içerisinde uçuş yaptıkları saatlere göre maaşları hesaplanmaktadır.
 • Tatil günlerinde yapılan mesailer, pilot maaşlarını etkilemektedir.
 • Uçuş rotaları, pilot maaşları üzerinde belirleyici olmaktadır. Uçuş mesafesi arttıkça, alınan ücret de artış göstermektedir.
 • Kaptan pilotların uçurdukları uçağın tipine göre aldıkları pilot maaşları farklılık göstermektedir.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu