Emeklilik

Halk Bank Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi İptali ve Cayma

Halkbank zorunlu emeklilik iptali, telefon, internet ve mesaj yoluyla gerçekleşmektedir. Emeklilik için zorunlu olarak yapılan ve maaştan kesintiye neden olan sigorta, vatandaşların mağdur olması nedeniyle çoğu vatandaşın sigortasını iptal ettirmesi ile sonuçlanmıştır. Bireysel Emeklilik Sistemi iptali  için, sistemin girişi için firmanın ya da kişilerin anlaştığı banka ziyaret edilebilir, internet yolu kullanılabilir. Halkbank emeklilik sigortası iptali için, iptal kaynaklı para iadesinde de şartlar bulunmaktadır.

Halkbank Bireysel Emeklilik Sigortasında İptal İşlemleri

Halkbank BES iptaline ilişkin hususlar, bankanın kendi mevzuatında özetlendiği gibi, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı mevzuatlarda da detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Kişilerin zorunlu olarak Bireysel Emeklilik Sistemiı’ne kaydedilmesi, maaşlardan kesintiye neden olmuştur. Bu nedenle, çalışanlar, sistemden çıkmak için çalışmalar yapmaya başlamıştır. Ancak sigortanın zorunlu olma durumu, yalnız iş veren açısından önemlidir. Her iş veren, işçilerine bu sigortayı yaptırmakla yükümlü olsa da, işçiler sigorta sistemi içerisinde kalmakla yükümlü değildir.

Mobil Şubelerden Bireysel Emeklilik Sigortası Çıkışı

Halkbank internet şubelerinden Bireysel Emeklilik Sistemi çıkışı yapmak için, gerekli adımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Halk Emeklilik sitesine giriş yapınız.
 • Karşınıza çıkacak ekranın sağ üst kısmında online işlemler kısmını göreceksiniz. Bu kısma geldiğinizde açılır ekrandan Bireysel Giriş butonuna tıklamalısınız.
 • Karşınıza, sizden giriş bilgilerinizi isteyen bir ekran çıkacaktır. Ekranda müşteri numarası ve cep telefonu sorgusu bulunmaktadır. Müşteri numarası yazan kısma T.C. kimlik numaranızı ya da Halkbank’tan alabileceğiniz Bireysel Emeklilik Sigortası numarasını giriniz. Cep telefonu kısmının bilgilerini de doğru bir şekilde giriniz.
 • Alt kısımda bulunan turuncu renkteki Giriş kısmına tıklayınız.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra üst kısımda mavi bir şerit halinde menüler bölümünü göreceksiniz. Bu kısımdan Otomatik Katılım bölümünü tıklamanız gerekmektedir.
 • Karşınıza Bireysel Emeklilik Sistemi seçeneği çıkacaktır. Ekranda bulunan Bireysel Emeklilik Sigortası bilgilerinizde, sözleşme durumunuz ve katılım tarihinizle ilgili bilgileri göreceksiniz. Buradan, İşlem kısmında bulunan Seç seçeneğini tıklayınız.
 • Buraya tıklamanız halinde karşınıza BES Sözleşme Detay Bilgileri ekranı çıkacaktır. Ekranda sıralı halde bulunan bilgileriniz arasında alt kısımda Değişiklik Talepleri bölümünü göreceksiniz.
 • Değişiklik Talepleri menüsüne tıklamanızın ardından açılacak pencerede Ayrılma Talebi seçeneğini göreceksiniz. Buraya tıkladıktan sonra sağ alt kısımda bulunan Kaydet butonuna tıklamalısınız.
 • Son adımda ekranda ‘Ayrılma talebinizi onaylıyor musunuz?’ başlıklı bir yazı göreceksiniz. Alt kısımda turuncu bir kutunun içinde yazılı olan Onayla kısmına tıklamalısınız. Buraya tıkladığınız andan itibaren Bireysel Emeklilik Sistemi iptali gerçekleşmiş olur.

Halkbank Bireysel Emeklilik Sistemi’nden SMS İle Ayrılmak

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden SMS ile ayrılmak, mobil bankacılık ya da internet bankacılığından çok daha kolay bir işlemdir. Bunun için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • İlk olarak cep telefonunuzun mesajlar bölümüne girmeniz gerekmektedir. Buraya büyük harflerle AYRILMA yazıp boşluk bırakarak T.C. kimlik numaranızı yazmalısınız. Örneğin AYRILMA 12345678901 gibi. Sonrasında mesajı 2560’a göndermelisiniz.
 • Cep telefonunuza bir dakika içerisinde bilgilendirme mesajı gönderilecektir. Mesajın içeriği, ‘Sistemden çıkmanız halinde 1 yıl süre ile sisteme tekrar giriş yapamayacaksınız’ şeklindedir. Aslen mesaj, sizin onaylayıp onaylamayacağınızı sorgulayan bir tür doğrulama mesajıdır. Mesajın yanıtını EVET olarak vermelisiniz. Bilgiden sonra sistemden ayrılmak istemezseniz mesajı cevapsız bırakabilirsiniz.
 • İşleminizi doğru yapmış olmanız halinde sistem tarafından size, ‘İşleminiz başarıyla tamamlanmıştır.’ İçerikli bir mesaj gönderilir. Böylece Bireysel Emeklilik Sistemi iptaliniz gerçekleşmiş olur.

Halkbank Zorunlu BES İptalini Çağrı Merkezinden Yapmak

Çağrı merkezi aracılığıyla BES iptal etmek, 444 44 00 numaralı telefonun tuşlanması halinde mümkün olabilmektedir. Bunun yanında bu numaraya erişim sağlanamaması gibi durumlarda 0850 800 44 00 numaralı hat da kullanılabilmektedir. Bu numaraları aradıktan sonra sistem sizi tanımak için T.C. kimlik numaranızı talep edecektir. T.C. kimlik numaranızı girerek çağrı merkezine erişim sağlayabilirsiniz. Asistanın yönlendirmeleri ile Bireysel Emeklilik İşlemleri menüsünden BES İptali seçeneğini tuşlayarak iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Halk Emeklilik Çağrı Merkezinden BES İptali

BES hizmetlerinden Halk Emeklilik çağrı merkezi ile çıkmak, gerekli çağrı merkezi numarasının aranmasının ardından mümkün olmaktadır. Belirtilen Halkbank çağrı merkezi numaraı arandığında, sistem, seçeneklerin takibine göre kullanıcıyı Halk Emeklilik çağrı merkezine yönlendirir. Yani işlemlerinizi aslen Halk Emeklilik biriminden yapmış olursunuz. Ancak birime bağlanma aşamasında sorun yaşayabilirsiniz. Bunun nedeni Halkbank’ın müşteri temsilciliklerinde yaşanan genel bir yoğunluktur. Ancak telefon başında biraz zaman harcayarak BES kaydınızı iptal ettirebilirsiniz.

Halkbank Bireysel Emeklilik Sistemi İptalinde Para İadesi

BES iptalinde alınan paranın iade edilmesi, ancak sisteme girişinizin onaylandığı tarihten sonraki 60 gün içinde mümkün olmaktadır. Cayma işlemlerini belirtildiği gibi SMS, internet bankacılığı ya da şubelerden yaptırdıktan sonra, alınan tüm ödemeler tarafınıza iade edilir. Ancak fon toplam gider kesintisi, sistem işleyişine bağlı olarak iade edilmez. İlk 2 ay içinde yapacağınız cayma işleminde, cayma kararınızın verilmesinden sonraki 10 iş günü içinde paranız iade edilir. Bu anlamda emeklilik sözleşmesi ile, zamanı içinde talep edilen tüm birikimin geri alınabilmesi söz konusudur. Ancak birikimlerden fon kesintisinin dışında stopaj ve varsa giriş aidatı kesilir.

Halkbank Bireysel Emeklilik Sisteminden Ayrılma Süreci

Halkbank BES’ten  ayrılmak için, kişi öncelikle hangi şekilde çıkışını yapacağını bulmalıdır.şirket aracılığıyla yapılan BES iptallerinde şirket ile çalışan arasında bir trafik yaşanmakta iken, bireysel BES çıkışlarında yukarıda belirtilen şekillerde sistem Bireysel Emeklilik Sistemi iptalleri gerçekleşebilmektedir.

Şirket Aracılığıyla BES İptali

Şirket ile BES iptali süreci, kişinin başvurusunu yapmasının ardından başlar. Kişi, şirket aracılığıyla sistemden ayrılmak istiyorsa ya da işten ayrılıyorsa, şirket sistemine ve yetkiliye durumun aktarımından itibaren 5 iş günü içinde yetkili tarafından ayrılmak isteyen kişi bilgilerinin Halkbank’a ulaştırılması gerekmektedir. Yetkili, çoğu zaman personel hizmetleri departmanı olarak görünür. Buradan kişinin ayrılma bilgileri, sistemden ayrılmak istediğine dair formu ve şimdiye kadarki hesap özetini içeren dosya, sistemden ayrılmak isteyen kişinin e-posta adresine gönderilir. Ayrılma talebi içerikli kurumsal form imzalandıktan sonra kişi, faks yoluyla doldurduğu formu ve gönderilen belgeleri şirkete gönderir. Böylelikle formlarda ya da belgelerde eksik, yanlış bilgi oluşumunun önüne geçilmiş olunur. Sonrasında gönderilen belgeler, şirket eliyle Halkbank BES Departmanına iletilir. Birikimlerin mevcut miktarları, hangi tarihlerde ödendiği gibi bilgiler de belgeler içerisinde yer alır ve işçi, ne kadar geri ödeme alacağını az çok tahmin edebilir. Talep formunun iş yerine teslim edildiği tarihten itibaren 20 iş günü içerisinde Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkışını veren işçiye gerekli ödemenin yapılması sağlanır.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde Kaydı Bulunanların Vefatı

BES sisteminde girişi olanların ölümü durumunda, şimdiye kadar yatırılmış miktar, ölen kişinin yasal mirasçısına iade edilir. Bu kapsamda ölüm nedeninin etkisi bulunmamaktadır. İş kazası ya da herhangi bir nedenden vefat edilmiş olunması, Bireysel Emeklilik Sistemi geri ödemelerini etkilemez. 2001 tarihli, 4721 sayılı kanuna göre, emeklilik sözleşmesi imzalamış olan kişinin ödemeleri, ölümünden sonra, içinden fon ücretlerinin ve gerekli kesintilerin yapılmasının ardından yasal mirasçılarına iade edilir. Burada Bireysel Emeklilik Sistemi iptali protokolleri uygulanmaz.

Ziraat Bankası Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi İptali

İş Bankası Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi İptali ve Cayma

Bireysel Emeklilik Alternatif Katkı Fonu

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu