SSK

Hamileyken İşten Çıkarıldım, Ne Yapmam Gerekiyor?

Hamileyken işten çıkarılma durumlarında anne adayları tazminat gibi yasal haklarını talep edebilmektedir. İş Hukuku’nun 18. Maddesine göre hamile kalmak, iş akdinin feshedilmesi için bir sebep değildir. Öte yandan anne adayının fiziksel, biyolojik ya da iş verimini etkileyebilecek sebepleri olmadığı sürece işten çıkarılması söz konusu değildir. Gebelik sebebiyle iş akdi sonlandırılmış olan anne adayları, işe iade davası açabilir. Bunun dışında iş güvence kapsamında bulunmayan kadınların gebelik sebepleri ile işten çıkarma fesih hakkının kötüye kullanılma durumlarında ise 2 kat daha fazla tazminat talebi hakkı da bulunmaktadır.

Hamileyken İşten Çıkarılma Tazminatı

Hamilelikte işten çıkma tazminatı İş Hukuku kapsamında anne adaylarına tanınmış bir haktır. İş akdi; anne adaylarının gebelik sebebiyle iş performansını sergileyememesi, iş verimini düşürmesi gibi bahaneler ile sonlandırılmaktadır. Ancak bu durumlar, iş verene iş akdini sonlandırma hakkı tanımamaktadır. İş haklarını kötüye kullanma durumu söz konusu ise (annenin hamilelik sebebiyle sık sık izin alması, izin almadan geç gelmesi vb.) bu durumun iş veren tarafından kanıtlanması gerekmektedir. İşine son verilen anne adayları, iş akdinin sonlandırılmasından sonraki 30 gün içerisinde iş mahkemelerine başvuruda bulunmalıdır. Bu mahkemelerde işe iade davaları açabilir. İşverenin bu durumda iş anlaşmasını niçin feshettiğini belgelemesi ve haklı sebepler varsa kanıtlaması gerekmektedir. Şayet işverenin haklı sebepleri yoksa bu durumda kadına en az 4 aylık maaşını tazminat olarak ödemelidir. Aynı zamanda mahkeme kadının tazminat ile beraber 1 ay içerisinde işe iadesini de yapmasına karar verebilir.

Hamilelik Sebebiyle İşten Çıkarılan Kadına İşsizlik Maaşı

Hamilelikte işten çıkarılmış işçiye işsizlik ödemesi yapılmaktadır. Ancak hamile anne adayı kendi istediği ile işten istifa etmiş ise bu aşamada işsizlik maaşı alması mümkün değildir. Hamilelik sebebiyle işten ayrılan kadının işten ayrılma maaşı alabilmesi için işveren tarafından iş akdinin sonlandırılması gerekmektedir. İşsizlik maaşı alabilmek için İş Hukuku kapsamında belirlenmiş olan şartlar ise:

 • İş Hukuku’nun 17. Maddesine göre iş akdi, işveren tarafından feshedilmelidir.
 • İş Hukuku’nun 24. Maddesine göre çalışanın haklı sebeplerle iş akdini sonlandırması gerekmektedir. Mobbing, istifaya zorlama ya da farklı haklı sebepler söz konusu ise istifaya rağmen işsizlik maaşı almak mümkündür.
 • Sağlık problemleri sebebiyle bir haftadan uzun süre çalışamayan işçinin iş akdi, iş veren tarafından feshedilebilir. Bu durumda da işsizlik maaşı hakkı doğmaktadır.
 • İşyeri el değiştirmişse ya da farklı sebeplerle kapatılmış, iflas edilmişse işsizlik maaşı hakkı doğmaktadır.

Hamilelik Sebebiyle İstifa Eden Kadın Tazminat Alabilir mi?

Hamilelikte istifa eden kadının tazminat hakkı bulunmamaktadır. Hamile olan işçilerin yasal hakları bulunmaktadır. Doğumdan önce ve doğumdan sonra hamilelik sebebiyle ücretli izin verilmektedir. Fakat anne adayı, hamile olması sebebiyle kendi istediği ile istifa etmiş ise bu durumda ödeme alması mümkün değildir. Gebelik ya da doğum sebebiyle işten ayrılmaya karar vermiş kadın, istifa etmiş olarak kabul edilir. Bundan dolayı da bu işçilerin işsizlik maaşı alması söz konusu değildir. Kıdem tazminatı işveren tarafından işten çıkarılma, askerlik, emeklilik ya da kadın çalışanın evlenmesi gibi durumlarda verilmektedir.

Hamilelik Sebebiyle İşten Çıkarılan Kadın Ne Yapmalı?

Hamilelik nedeniyle işten çıkarılma durumlarında anne adayları yasal olarak haklarını aramalıdır. Şayet işveren, kadın işçiyi yalnızca hamilelik gerekçesi ile işten çıkarmışsa bu durumda yasal olarak suç işlemiş kabul edilmelidir. Buna göre:

 • Eğer anne adayı hamileliğini bahane olarak kullanarak işe gitmemezlik yapıyorsa ya da izinsiz olarak mesailerine geç kalıyorsa işveren bu durumu kanıtlayabilir ve anneyi haklı olarak işten çıkarabilir.
 • Haklı hiçbir neden yoksa ve işten çıkarma için tek sebep gebelik ise bu durumda anne adayı İş Mahkemesi’ne başvuru yaparak tazminat hakkını arayabilir ya da işe iadesini talep edebilir.
 • Bir işçinin yalnızca hamile olduğu için işten çıkarılması mümkün olmamaktadır. İşten çıkarılmış olan anne adayı bu durumda doktor raporlarını ve tanıklarını da mahkemeye sunması gerekmektedir. İşverenin bu durumda mahkemeye geçerli bir işten çıkarma sebebi sunması gerekmektedir. Şayet sunamazsa, anne adayı tazminat ve işe iade haklarını elde edecektir.

Doğum İzninde İşten Çıkarma Yasal mı?

Doğum izninde işten çıkarılma yasal olarak mümkün değildir. Yasal olarak hamile olan ve sonrasında doğum yapmış kadınların toplamda 16 hafta, şayet ikizlere gebeyse 20 hafta analık izni bulunmaktadır. Bu izinler ücretlidir ve anne adayı maaş almaya yasal olarak devam eder. Doğum izninden sonra meydana gelen işten çıkarmalarda işveren işçinin yerini doldurmak durumunda kalabilir ya da işi farklı bir departmana transfer edebilir. Bu gibi durumlarda anne adayı işe döndüğünde farklı bir pozisyonda işe başlatılmalıdır.

Doğum İzninden Sonra İstifa Etmek

Doğum izninden sonra işi bırakma hakları da yasalar kapsamında belirlenmiştir. Ancak doğum izni sırasında şayet anne adayı işi bırakmaya vermiş ise ihbar süresini kullanarak durumu işverene haber vermelidir. Yapılan yasal düzenlemeler kapsamında gebelik ya da doğum gibi durumlarda işten ayrılma istifa olarak kabul edilmektedir. Bundan dolayı da anne adayı tazminat gib yasal haklarından yararlanamaz. Şayet anne adayı doğum izninden sonra bebeği ile ilgilenmek isterse, 6 ay boyunca ücretsiz olarak izin yapabilir. İznin bitmesinden sonra günlük olarak 1.5 saat süt izni de verilmektedir.

Süt İznindeki Annenin İşten Çıkarılması

Süt izninde işten çıkarılma durumunda işveren suçlu olarak kabul edilmektedir. Süt izni, anne olan işçilerin yasal bir hakkıdır. Bebeğin 1 yaşına gelmesi durumunda süt izni hakkı tamamlanır. Yasal bir izin olan süt iznini bahane ederek işçiyi işten çıkaran işveren kadına tazminat ödemek durumundadır. Fakat süt izni sırasında işveren haklı sebeplerle anneyi işten çıkarıyorsa, tazminat ve işe iade hakları iptal edilecektir. Bunlar:

 • Kadının işlerini zamanında teslim etmemesi,
 • Kadının disiplinsiz davranması,
 • İş etiğine aykırı davranışlarda bulunma,
 • Peş peşe izinsiz şekilde işe gitmeme,
 • Ahlaka aykırı davranışlar,
 • Uygunsuz davranışlar gibi durumlarda işveren süt iznindeki çalışanını işten çıkarabilir.

Fakat eğer kadın işçi bu durumda dava açarsa, işverenin haklı sebeplerle işten çıkardığını ispatlaması gerekmektedir.

Doğum İzni Ne Kadar?

Doğum izni doğum yapan kadın işçilere verilen yasal bir haktır. Yasal doğum izni tekli gebeliklerde doğumdan önce ve doğumdan sonra olmak üzere toplamda 16 haftadır. Kadın işçi 16 haftalık yasal izninde ödemesini almaya devam eder. Şayet bu iznin sona ermesinden sonra bebeği ile ilgilenmeye devam etmek isterse 6 ay boyunca ücretsiz olarak da izin kullanabilir. Çoğul gebeliklerde ise (ikiz, üçüz) işçinin doğumdan önce 10 ve doğumdan sonra 10 haftalık yasal izni bulunmaktadır. Yasal izin süresi bittikten sonra işe geri dönen annelerin günlük 1.5 saatlik süt izni bulunmaktadır. Doğum izni süresince, anne adayının başka bir sebep olmadan işten çıkarılması söz konusu değildir. Şayet işverenin annenin yerine eleman alması gerekiyorsa, işçi işe döndüğünde benzer bir departmana alınmalıdır.

Yarım Çalışma Ödeneği Alma Şartları Nelerdir?

Kadınların Süt İzni Ne Kadar? Nasıl Hesaplanır?

Doğum Borçlanması Ne Kadar?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu