Hane Yardımı Reddedildi Feshedildi Ne Demek? Red Nedenleri

Hane yardımı reddedildi feshedildi ya da diğer yardımlar reddedildi feshedildi, E Devlet üzerinden yaptığınız hane yardımı ya da diğer yardım başvurularının olumsuz sonuçlanması demektir. Talebinizin olumsuz sonuçlanmasının birden fazla nedeni bulunur.

Bu nedenlere kısaca değinecek olursak;

  • Kişi başına düşen gelirin muhtaçlık sınırından fazla olması.
  • Yardım talebinde bulunan kişinin sigortalı bir işte çalışması.
  • Yen gelirlerin, taşınır ya da taşınmaz varlıkların olması.

Hane Yardımı Nedir?

Sosyal güvencesi bulunmayan muhtaç durumdaki vatandaşlara, hane içindeki kişi başına düşen gelir net asgari ücretin 1/3’ünden az olmak kaydıyla yapılan yardıma verilen isimdir. 2023 yılı için belirlenen hane yardımı tutarı 450 TL ile 600 TL arasındadır.

İhtiyaç sahibi vatandaşlara ve muhtaç durumdaki kişilere sağlanan hane yardımı süresi 12 ay ile sınırlıdır. Hane yardımından 18 yaşından büyük vatandaşlar şahsen, 18 yaşından küçük vatandaşlar ise ebeveynlerinin ya da vasilerinin başvurusu ile faydalanabilir.

Hane Yardımı Reddedildi Feshedildi

Hane yardımı talebinin reddedilmesinin birden fazla nedeni bulunur. Bunlardan ilki ve en önemlisi gelir düzeyinin muhtaçlık sınırının üzerinde olmasıdır. Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse; İkamet ettiğiniz evde 3 kişi yaşıyorsa ve 2 kişi asgari ücret alıyorsa, bu hanede kişi başına düşen gelir 5.670 TL olur. Hanedeki tüm gelirler toplanır ve kişi sayısına bölünür.

Kişi başına düşen bu tutarın 2.835,33 TL’den fazla çıkması (bu rakam net asgari ücretin 1/3’üdür) en büyük red nedenidir. Yukarıda belirttiğimiz 2.853,33 TL 2023 yılı muhtaçlık sınırıdır. Devlet tarafından sağlanan çoğu yardımdan faydalanmak için gelirinizin bu rakamın altında kalması gerekir.

İkinci red nedeni ise hatalı ya da yanlış bilgi vermektir. Başvurunuz esnasında doldurduğunuz hane yardımı başvuru formunu eksiksiz ve doğru olarak tamamlamalısınız. Sistemde yer alan bilgileriniz ile form üzerindeki bilgilerinizde uyumsuzluk olursa başvurunuz reddedilir.

Hane Yardımı Reddedilenlerin Alabileceği Yardımlar

Hane yardımı başvurusu reddedilen/feshedilen ihtiyaç sahipleri, başta belediye yardımları, sosyal yardım kartı, gıda yardımları olmak üzere diğer yardımlardan faydalanabilir. Hane yardımı başvurunuzun olumsuz sonuçlanması diğer yardımları almanıza engel değildir.

Muhtarlıktan alacağınız muhtaçlık belgesi ile aşağıdaki yardımlara başvuru yapabilirsiniz.

  • Sosyal yardımlaşma para yardımı
  • Gıda yardımı
  • İBB Nakit para yardımı 
  • Muhtaç Maaşı / Aylığı
  • Kira Yardımı
  • Kaymakamlık Para Yardımı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu