Bilgi Arşivi

2020 Hayat Sigortası Ölüm Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Günümüz yaşam koşullarında hayat sigortaları yaygın olarak kullanılmaktadır. Hayat sigortaları da diğer sigortalar gibi sigorta şirketleri tarafından yapılmaktadır. Hayat sigortaları maluliyet tazminatı ve ölüm tazminatı gibi özellikleri olan bir sigorta çeşididir. Bireylerin bu sigortaları nasıl yaptıracağı, ödemeleri nasıl yapacağı ve sigortanın sağlayacağı ayrıcalıklardan nasıl yararlanacağı, sigortanın yapılmaya karar verildiği an sigorta şirketi yetkilileri tarafından kişiye anlatılır ve aynı zamanda yazılı olarak da tebliğ edilir.

Hayat Sigortası Nedir?

Hayat sigortası günümüzde popüler olan sigorta çeşitlerinden bir tanesidir. Hayat sigortası bireyler tarafından yaptırıldıktan sonra aylık olarak belirli miktarlarda sigorta şirketine ödenir. Hayat sigortaları bir nevi teminattır. Ödenen paranın karşılığı olarak bireylerin karşılaşabileceği ciddi durumlar karşısında ödemelerin şirket tarafından yapılacağı teminatıdır. Bu ciddi durumlar maluliyet, ölüm ve ciddi hastalıklar olabilir. Bireyin ölümü durumunda hayat sigortası getirisi bireyin yasal varislerine ödenir.

Hayat Sigortası Nasıl Yapılır?

Hayat sigortası bireyler tarafından yaptırılır. Bireyler sigorta yaptırmak için aracı sigorta şirketleriyle anlaşma sağlamalı ve sigorta işlemlerini gerçekleştirmelidir. Sigortanın kapsam alanı, şartları ve ödenecek aylık tutar gibi kriterleri sigorta yapılmadan önce bireye iletilir. Bireyin şartları kabul etmesi durumunda sigorta şirketi tarafından sigorta işlemleri başlatılır. Hayat sigortaları bireyin vefatı durumunda çocuklarının hayatlarını idame ettirmeleri için gerekli olan maddi desteği sağlayacaktır. Bunun yanı sıra bireyin tam veya kısmi bir sakatlık yaşaması durumunda kendi hayatını idamesi için gerekli olan maddi desteği sağlar. Aynı şekilde bireyin geçirdiği ciddi kaza veya ciddi hastalıklar sonucu karşılaşabileceği çok yüksek miktardaki hastane masraflarının karşılanmasında destek sağlayarak bireyin en iyi tedaviye sahip olmasına olanak sağlamayı amaçlamaktadır.

Hayat Sigortası Nereden Yapılır?

Hayat sigortaları, sigorta şirketlerinin şubelerine başvuru yapılarak sağlanır. Bununla birlikte şirket internet sitesi üzerinden sigorta yapılabilir. Bireylerin gerekli bilgi ve belgeleri sağlaması sonucunda sigorta işlemi gerçekleştirilir. Yapılacak hayat sigortasının özellikleri ve ödenecek tutar sigortayı yapan şirketin belirlediği standartlar üzerinden uygulanacağından şirketler arası farklılıklar görülebilir.

Ölüm Tazminatı Nedir?

Hayat sigortası bulunan bireylerin yaşamlarının son bulması sonucunda geri kalan aile fertlerinin hayatlarını devam ettirebilmesi için verilen tazminata ölüm veya vefat tazminatı denir. Ölüm tazminatı genellikle sigorta poliçelerindeki en yüksek tazminat bedelidir.

Ölüm Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Ölüm veya vefat tazminatı hesaplanırken, bireyin ölmeden önce yaptırmış olduğu hayat sigortası baz alındığından her hayat sigortası için ödenecek ölüm veya vefat tazminatı da farklılık göstermektedir. Bu nedenle ölüm tazminatı hesaplanırken daha önceden imza altına alınmış olan poliçe incelenmeli ve ölüm tazminatı şartları sigortayı yapan sigorta şirketiyle görüşülmelidir. Sigorta şirketleri bu tarz durumlarda gerekli bilgilerin verilmesi ve vefat eden kişinin yakınlarına gerekli ödemelerin yapılması konusunda yükümlü konumda bulunmaktadır.

Ölüm Tazminatı Ne Kadardır?

Ölüm tazminatı, hayat sigortası kapsamındaki diğer maddeler gibi sigorta imzalanmadan önce kararlaştırılıp bireylere bildirilir. Bireyin seçtiği sigorta modeli, yaptığı ödemeler ve ölümün gerçekleştiği zamana göre ölüm tazminatının miktarı da değişeceği için, ölüm tazminatı için standart bir ödeme tutarı bulunmaz. Ölüm tazminatı miktarının öğrenilebilmesi için ilgili sigorta şirketiyle görüşülmesi ve bilgi alınması gerekmektedir.

Ölüm Tazminatı Nereden Alınır?

Sigorta yaptıran bireyin sağ olduğu zaman diliminde sigortayı yaptıran, vefat etmesi durumunda ise bireyin mirasçıları ve varisleri hayat sigortasından faydalanabilmektedir. Bireyin vefatı sonucunda sigorta şirketleri kanun çerçevesinde belirlenen tutar kadar ödemeyi bireyin varislerine yapar. Ölüm tazminatını almak için gerekli olan sigorta belgelerine e-devlet sistemi üzerinden ulaşılabilir. E-devlet sistemi internet adresi https://giris.turkiye.gov.tr/ adresidir. E-devlet sistemine girerek sigorta hakkında şu belge ve bilgilere rahatlıkla ulaşılabilir:

 • Sigorta şirketi adı
 • Poliçe adı ve numarası
 • Başlangıç tarihi
 • Bitiş tarihi
 • Yenilenme bilgileri
 • Teminat türü
 • Tazminat tutarı
 • Teminat tutarı

Kimler Ölüm Tazminatı Alabilir?

Ölüm tazminatı ölen bireylerin yasal varisleri tarafından alınabilmektedir. Yasal varisler gerekli belgeler ile sigorta şirketine başvuruda bulunarak ölüm tazminatı alabilirler. Bu belgeler şirketlere ve bireyin ölüm sebeplerine göre farklılık gösterse de tüm şirketler tarafından talep eden ortak belgelerden bazıları şu şekildedir:

 • Tazminat talep formu
 • Kanunî varis durumunu bildiren belge
 • Veraset ilamı
 • Kimlik fotokopi veya fotokopileri
 • Hayat sigortası başvuru formu
 • Güncel iletişim bilgileri
 • Güncel ikamet bilgileri
 • Ölüm tarihinin yazılı olduğu vukuatlı aile nüfus kayıt örneği

Belirtilen belgeler haricinde kişiye özel şartlar da yine e-devlet sistemi üzerinden veya sigorta şirketi iletişim kanallarından öğrenilebilir.

Ölüm Tazminatı Neye Göre Verilir?

Yaşam süreleri zarfında hayat sigortası yaptırmış ve belirli düzey ve aralıkta aylık ödemeleri gerçekleştirmiş olan bireylerin hayatlarını kaybetmeleri sonucu bireylerin yasal varislerine ölüm tazminatı bedeli ödenir. Bireylerin bu tazminattan yararlanabilmek için sigorta yapılırken belirlenen şartlara uyum sağlıyor olması gerekmektedir. Bu şartlar sigorta şirketi, sigorta yapısı, sigorta paketi ve bireyin ödeme yaptığı miktara göre farklılık göstermektedir. Belirtilen şartlar altında yasal olarak ölüm tazminatı alabilecek kişiler açıkça belirtilmiştir. Bireyler gerekli belgeler ile birlikte yapacakları başvuru sonrasında ölüm tazminatını alabilirler. Tazminatlar banka hesaplarına yatırılır veya sigorta şirketleri tarafından direkt olarak ödenebilir. Ölüm tazminatları aynı zamanda cenaze masrafları gibi masrafları da kapsamaktadır.

Hayat Sigortası Çeşitleri Nelerdir?

Birçok alanda bireylerin istek ve ihtiyaçlarına göre sigorta çeşitleri mevcuttur. Bireyler yaptırmak istedikleri sigorta paket ve şartlarını sigorta şirketlerinin internet sitelerini ziyaret ederek, müşteri hizmetlerini arayarak veya direkt şubeye giderek öğrenebilirler. Birçok hayat sigortası çeşidi bulunmakta olup sigorta çeşitlerinden bazıları şu şekildedir:

 • Yıllık Hayat Sigortaları
 • Eğitim Sigortaları
 • Grup Hayat Sigortaları
 • Ferdi Kaza Sigortaları
 • Maluliyet Sigortaları
 • Sağlık Sigortaları
 • Özel Durum Sigortaları
 • Uzun Süreli Hayat Sigortaları
 • Birikimli Hayat Sigortaları

Ölüm Tazminatı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ölüm tazminatı sorgulama işlemleri yaygın olarak e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Bunun yanı sıra ilgili sigorta şirketinin internet adresi, müşteri temsilcileriyle yapılacak olan telefon görüşmesi veya sigorta şirketinin şubeleri ziyaret edilerek de sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Sorgulama işleminin yapılabilmesi için bireylerin hayatını kaybetmiş olan bireyin kanunî varisleri olması gerekmektedir.

Bununla birlikte sigortayı yaptıran bireyle ilgili gerekli olacak bilgilere sahip olması ve gerçek kişi olmaları gerekmektedir. Bu şartların sağlanmadığı durumlarda ölüm tazminatı sorgulama işlemi başarısız olacaktır. Bu şartların belirlenmesindeki temel neden bireyler hakkındaki bilgilerin yalnızca ilgili kişilerle paylaşılması ve bu kişiler dışında kimseyle bilgi paylaşımı yapılmamasıdır.

Ölüm Tazminatı Hangi Şartlar Altında Verilir?

Ölüm tazminatı verilebilmesi için öncelikle bireyin hayat sigortası yaptırması ve yaptırılan sigortanın ölüm tazminatını kapsıyor olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra söz konusu olan ölüm tazminatını alacak olan bireyin, vefat eden bireyin yasal varislerinden biri olması gerekmektedir. Daha sonra bu kişinin gerekli olan belge ve bilgiler ile birlikte ölüm tazminatını almak için başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra sigorta şirketi tarafından bireye ölüm tazminatının ödenmesi için gerekli işlemler başlatılır. Ödeme sigorta şirketinin belirlemiş olduğu ödeme yoluyla, şubeler aracılığıyla veya bankalar aracılığıyla yapıldıktan sonra bireyler konuyla ilgili bilgilendirilir.

Geçici Görev Yolluğu Hesaplama Nasıl Yapılır?

İcra Kesintisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu