Sosyal Yardım Platformu

2019 Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları

2019 Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları

Hayvancılık kredisi alımı, KOSGEB ve bağımsız bankalar tarafından verilen krediler kapsamına alınmıştır. Sadece tarım ve hayvancılık ile uğraşan, geçimlerini bu şekilde sağlayan kişiler, bu kredi imkanlarından yararlanabilecektir. Hayvancılık kredisi alımı sayesinde kişiler, büyükbaş hayvancılıktan arıcılığa, pek çok hayvancılık alanını geliştirebilmekte veya baştan  kurabilmektedir. Ayrıca aynı kredi ile tarım yatırımları da yapılabilmektedir.

Hayvancılık Hibeleri Hangi Alanlarda Verilir?

Hayvancılık hibeleri verilen iş alanları şu şekilde sıralanır:

 • Ahır ve ağıl projeleri
 • Kültür balıkçılığı sabit yatırımları
 • Sürü yönetim sistemleri
 • Sağım sistemleri
 • Yem ezme ve dağıtma makineleri
 • Süt soğutma tankı alımı
 • Padok demir seti
 • Hayvan tartısı
 • Buzağı kulübesi
 • Kaba yem depoları
 • Et ve süt işleme ve pazarlama tesisleri
 • Tavuk yetiştiriciliği konulu sabit yatırımlar

Hayvancılık hibeleri kapsamında bu alanlarda yatırımlar yapılabilmektedir. Ancak kümes hayvancılığı, bu alanda kredi kullanımının en fazla yapıldığı alanlardır. Bankaların verdikleri hayvancılık hibeleri düşük faizli krediler kapsamındadır. Bunun yanında  KOSGEB tarafından verilen hayvancılık kredileri, hibeler ve faizsiz krediler çerçevesinde verilmektedir.

Hayvancılık Desteklerinde Oranlar

Kişilere verilen hayvancılık destekleri miktarı, 81 il için değişiklik göstermektedir. Bunun yanında 81 ilin tamamına hayvancılık desteği ulaştırılmaktadır. Kişiler, normal buzağılar için hayvan başına 350 TL kredi desteği alabilmektedir. Ancak çiftçi kayıt sistemine kaydettirilen hayvanların, kredilerdeki hayvan başı değerinde artış meydana gelmektedir. Buzağıların da soy kütüğüne Çiftçi Kayıt Sistemi aracılığıyla kaydettirilmesi halinde 500 TL hayvan başı destek verilmektedir. Buzağılar için döl kontrolü yapılması halinde ise, 50 TL tutarında ek ödeme yapılır. Bu ödemelerin tamamının ,eksiksiz alınabilmesi için buzağının 2018 yılı içerisinde doğmuş olması gerekmektedir.

Eğer doğan buzağı, doğduğu ilde soy kütüğüne kaydettirilmezse kredi desteklerinden yararlanılamaz. İşletme sahipleri, buzağılara e-ıslah aracılığıyla küpelerini taktırmakla yükümlüdür. Bu küpeleme işleminde buzağılar, Türk-Vet alt yapısına da kaydettirilirler. Bir buzağı, doğduktan sonraki 120 gün içinde sisteme kaydettirilmelidir.

Hayvancılık Kredisi Verilebilecek Kurumlar

Hayvancılık kredisi veren işletme ve kurumlar, destek alınmak istenen hayvan cinsine ve yetiştirilmesi düşünülen üretim şekline göre değişiklik göstermektedir. Bazı kurumlar sadece damızlık hayvanlar için kredi imkanları sağlarken, sadece arıcılık için hayvancılık kredisi veren kurumlar da mevcuttur. Bu kurumlar şöyle sayılabilir:

 • Bankalar: hayvancılık için banka kredileri, tüm hayvancılık türleri için verilebilmektedir. Krediler, belirli bankalar için sadece hayvancılık kredisi olarak verilmekte iken, bazı bankalar bu kredileri ihtiyaç kredileri kapsamında sunar.
 • KOSGEB: KOSGEB girişimcilik kursu alınmasından sonra verilecek hayvancılık kredisi için direkt olarak canlı hayvan kredisi vermemektedir. KOSGEB kredisi ile canlı hayvan alımı mümkün değildir. Ancak yem alımı, kümes desteği gibi desteklerle bir çiftlik kurmak mümkündür.
 • Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği: sadece soy kütüğüne kayıtlı damızlık sığırlar için bu kurumdan kredi alınabilmektedir.
 • Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı: Dönemsel olarak sağlanan desteklerle buradan kredi almak mümkündür.
 • Kooperatife kayıtlı olunması halinde üyesi olunan kooperatiflerden yardım alınabilmektedir.
 • İl ve İlçe Hayvancılık Müdürlükleri: Hiçbir kooperatife üyeliği bulunmayanlar ve işe yeni başlayanlar, buralardan destek alabileceklerdir.

Hayvancılık Destek Çeşitleri Nelerdir?

Hayvancılık desteklerinde türler, küçükbaş, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ve arıcılıktır. Bunun yanında ipek böceği yetiştiriciliği de bu kredilerle yapılabilmektedir. Bu hibeler ve destekler kapsamında kişilere aşı ücretleri, kümes yapımı, süt makinesi gibi alanlarda destekler sağlanmaktadır.

Koyun ve keçi yetiştiriciliği söz konusu ise, İl Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği Birliği’ne başvuru yapılmalıdır. Ancak yapılan bu başvuru için limitler, 15- 120 koyun arasındadır. Ayrıca süt veren hayvanlar için verilecek süt primlerinden yararlanmak isteyen kişiler, Bakanlıklara başvuru yapmalıdır. Süt desteği alınabilmesi için kişilerin inek, manda, keçi gibi hayvanların sütlerinin soğutulmuş hale gelene kadarki işlemlerinin tamamında devlet desteği almayı kabul etmesi gerekmektedir.

Hayvancılık kredisi kapsamına alınan ipek böceği yetiştiriciliği, bir kutu ipek böceği tohumu için 70- 75 TL civarındadır. Yaş koza alınması halinde fiyat 50 TL’ye kadar düşer. İpek böceği tohumu alabilmek için kişilerin il veya bağlı oldukları ilçelerin Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne başvuru yapmaları gerekmektedir.

Arı kovancılığı yapmak isteyen, kişiler için kovan başına 10 TL destek verilmektedir. Ana arının fiyatı arı başına 15 TL, damızlık ana arı almak isteyenlere verilen destek ise 40 TL’dir. Bu desteklerden yararlanmanın şartı, 3 yıl süre ile arıcılık  faaliyetlerine devam edeceğine dair taahhüt vermektir.

KOSGEB Hayvancılık Destekleri

KOSGEB aracılığıyla hayvancılık destek kredisi almak için kişilerin KOSGEB eğitimlerine devamlı olarak gelmiş olması, eğitimleri başarıyla tamamlamış olması gerekmektedir. bunun yanında KOSGEB desteklerinden yararlanma şartları şu şekilde sıralanabilir:

 • Çiftçi kayıt sisteminde kaydı bulunmalıdır. Aynı zamanda sistemde hayvanlarının soy kütüğü belirlenmiş olmalıdır.
 • Kayıttan sonra detaylı proje dosyası hazırlanmalıdır. Bu dosya ile Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı il ve ilçe merkezine başvuru yapması gerekir. Yapılacak başvuru değerlendirmeye alınır.
 • 18 yaşını aşmış olmalıdır.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.
 • Devlet hazinesi ile verilen diğer desteklerden faydalanmamış olmalıdır.
 • Hayvanların Türk-Vet sistemine kaydının yapılmış olması gereklidir.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredileri

Ziraat Bankası’ndan alınacak hayvancılık kredileri, KOSGEB destekli ya da KOSGEB desteksiz olarak verilmektedir. KOSGEB destekli krediler tamamen faizsizdir. Çünkü kredinin faiz olan kısmını KOSGEB öder. Geriye sadece borç almış gibi kredi tutarını ödemek kalır. Bu kapsamda alacakları bu krediler, aynı zamanda vadede kolaylık sağlanarak alıcılarla buluşur. KOSGEB destekli hayvancılık kredileri eğer Ziraat Bankası aracılığıyla alınırsa, 3 aydan 12 aya kadar vade erteleme seçeneği de kişilere sunulmaktadır. Ziraat Bankası hayvancılık destekleri için şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Başvuruyu yapan kişi, hayvanları ile ilgili bilgiler güncel olmak üzere Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olmalıdır.
 • Kredi notu, bu destek için önem taşımaktadır. Kişinin kredi notu en az 1200 olmalıdır.
 • Kişi, hazırladığı projeyi bankaya ve bakanlığa sunarak onay almalıdır.
 • Kişi, sermayenin %25’ine sahip olmalıdır.

İş Bankası Hayvancılık Destekleri

Hayvancılık desteği için İş Bankası’na başvurmak için bankaya gelerek proje sunumu yapılması gerekmektedir. kişi, ne iş yapacağını, nasıl ve ne büyüklükte bir işe imza atacağını proje kapsamında beyan etmelidir. İş Bankası, özel bankalar arasında yer almasına rağmen, 50.000 TL hayvancılık kredisi vermeye yetkili bankalar arasında yer almaktadır. bu kredi, 12 ay geri ödemesiz, 36 ay vadeli olarak verilir. bankanın dilerse ipotek ve kefil isteme gibi hakları bulunmaktadır.

Vakıfbank Hayvancılık Destekleri

Hayvancılık kredisi için Vakıfbank’ı kullanmak, bankanın 50.000 TL’ye kadar hayvancılık kredisi vermesi nedeniyle tercih edilebilir. Arazi alımı, hayvan alımı, hayvan sağma, yetiştirme konularında da maddi teminatlara bu banka hayvancılık kredileri ile çözüm önerisinde bulunmaktadır. Bankanın en önemli şartı, zaten hayvancılık ile ilgileniyor olmaktır. Hayvancılıkla ilgilenen, ancak çiftliğini büyütmek isteyen kişiler, bu krediyi tercih edebilmektedir. Ancak sıfırdan hayvancılık faaliyetleri için bu kredi, kullanıma uygun değildir.

İş Yeri Açma İçin Kredi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları

KOSGEB’e Nasıl Başvurulur ve Şartları Nelerdir ?

Devlet Hibe Kredisi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.