Sosyal Yardım Platformu

2020 Güncel Hemşire Maaşları Ne Kadar?

2020 Güncel Hemşire Maaşları Ne Kadar?

2020 yılında güncel hemşire maaşları çalışılan kuruma göre değişiklik göstermektedir. Kamu kurumunda ortalama 4.500 TL ile 5.250 TL, özel sektörde ise 2.500 L ile 5.000 TL arasında maaş alabilmek mümkündür. Döner sermayeden para alabildikleri gibi, tuttukları nöbetler için de ek ücret alabilmektedirler. Ayrıca özel hayatlarındaki koşullara göre de ek ödeme yapılabilmektedir. İş bulma imkanı yüksek olan mesleklerden biridir. Hizmet süresi arttıkça çalışanın kıdemi artmaktadır ve aldığı maaş da yükselmektedir. Maaşlarına 6 ayda bir enflasyon ile beraber zam yapılmaktadır. Ön lisans veya lisans eğitimi aldıktan sonra hemşire olarak göreve başlayabilmektedirler.

Hemşirelerin Görev Tanımları Nelerdir?

Doktorların ve hekimlerin verdikleri tedavileri uygulamak ile görevli olan meslek grubuna verilen isimdir. Kelime grubunun kökeni Farsça’dan gelmektedir. Görev tanımları ve yetkileri kritik olduğu için sağlık eğitimi almaları gerekmektedir. Eğitim almadan görev yapamamaktadırlar. Sağlık alanında yetkili olarak görev alan personellerden biridir.

Hemşireler Nerelerde İstihdam Edilir?

Hemşirelerin çalışabilecekleri sağlık kuruluşları aşağıda sıralanmıştır:

 • Kamu veya özel sektör hastanelerinde çalışabilmektedirler.
 • Polikliniklerde görev alabilmektedirler.
 • Aile hekimliklerinde çalışabilmektedirler.
 • Özel muayenelerde görev alabilmektedirler.
 • Hemşireler özel şirketlerde ve kurumlarda görev alabilmektedirler.

Hemşirelerin Sorumlulukları Nelerdir?

Hemşirelerin görevleri aşağıda verilmiştir:

 • Doktorların, hekimlerin ve amirlerin söyledikleri tedavileri ve verdikleri talimatları uygulamak ile yükümlüdür.
 • Hastaların tedavi süreçleri ile ilgilenme ve bu süreçte hastalara yardımcı olma görevi bulunmaktadır.
 • Görev aldıkları bölge içerisindeki düzenin bozulmaması ve hijyenin sağlanması hemşirelerin sorumluluğudur.
 • Hastaların tedavi süreçlerinin değerlendirilmesi, denetlenmesi, planlanması ve bakımlarının gerçekleşmesi görevleri arasındadır.
 • Hastaların tedavileri için yapılacak olan tetkiklere hazırlanmasına yardım etmektedir.
 • Hastaların operasyon geçirmeden önceki ve sonraki bakımlarını yapmak ve onları hazırlamak görevlerindendir.
 • Hastaların tedavi süreçlerinin takip edilmesi ve bu süreç ile ilgili notların alınması, ilgili notların raporlanması; hemşirelerin görevidir.
 • Hastalardan kan almak ve serum tedavilerini uygulamak görevlerindendir.
 • Kan basıncı, şeker, hastalık ve ateş ölçümlerini gerçekleştirmektedir.
 • Hastaların kendilerine yakınlarına psikolojik açıdan destek olmaktadırlar.
 • Görev bölgelerinde bulunan birimlerin birbirleri ile koordineli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Hemşirelerin Çalışma Şartları Nasıldır?

Hemşirelerin çalışma şartlarına bakınca, sağlık kuruluşlarında çalıştıkları için çalışma ortamları oldukça hijyenik olmaktadır. Kendilerine ait bir odaları olmaktadır ve bu odada dinlenme vakitlerini geçirebilmektedirler. Nöbet sistemi ile çalıştıkları için çalışma saatleri ve günleri değişiklik gösterebilmektedir. Görev yerleri dolayısı ile birçok teknolojik alet ile yakın temasta olmaları gerekebilmektedir. Sağlık kuruluşunda çalıştıkları ve her şey planlardaki gibi ilerlemediği için çalışma şartları biraz kendilerini zorlayabilmektedir. Görevleri oldukça kritik bir görevdir. Devamlı olarak hastalarla, hasta yakınlarıyla, aynı sağlık kuruluşunda çalıştıkları kişilerle iletişimde olmak zorunda kalmaktadırlar. Bu durum zorlayıcı olabilmektedir.

Hemşirelerin Çalışma Saatleri Nelerdir?

Hemşirelerin çalışma saatlerine bakıldığında; normal şartlarda sabah 09:00 ile akşam 17:00 arasında mesai saatleri bulunmaktadır. 1 saatlik öğle yemeği araları olduğu gibi ihtiyaç molaları da vardır. İhtiyaç molaları ise her sat başıdır. Buna ek olarak nöbetleri bulunmaktadır. Nöbetlerinin gece yarısı, akşam saatleri veya sabaha karşı olabilmesi mümkündür. Özel sektörde çalışan hemşireler ile devlette çalışanların çalışma saatleri benzerlik göstermektedir. Günde ortalama 9 saat çalışmaktadırlar. Ancak özel sektörde faaliyet gösterenlerin çalışma saatleri daha ağır geçebilmektedir.

Nasıl Hemşire Olunur?

Hemşire olabilmek için hemşirelik yüksekokullarından veya sağlık yüksekokullarından hemşirelik ve sağlık hizmetleri programından mezun olunması gereklidir. Ardından kamu kurumunda hemşirelik yapmak isteyenlerin KPSS’ye girmesi ve özel hastanede görev yapmak isteyenlerin de herhangi bir sınava girmeden özel hastanelere iş başvurusu yapmaları gerekmektedir. Devlette görev yapmak isteyenlerin KPSS’den almaları gereken puan yüksektir.

Hemşireliğin İş İmkanı Geniş Midir?

Hemşireliğin iş imkanına bakıldığında; çalışma alanının geniş olduğu ve işsiz kalınmasının düşük bir ihtimal olduğu görülebilmektedir. Sağlık Bakanlığı her yıl binlerce hemşire alımı yapacağını duyurmaktadır. Buna ek olarak başta İstanbul, Ankara ve Antalya olmak üzere birçok büyükşehirde özel hastanede hemşire olarak iş bulmak da oldukça kolaydır.

Devlette Hemşire Maaşları Ne Kadar?

Devlet kurumunda çalışan hemşirelerin aldıkları maaşlar değişiklik göstermektedir. Hizmet verdikleri yıla, kıdemlerine, tuttukları nöbetlere bağlı olarak farklı ücretler almaktadırlar. Ancak 4.500 TL ile 5.250 TL arasında maaş alabilmektedirler. Alacakları ek ücretler net hemşire maaşlarına ek olarak 500 TL’yi bulabilmektedir.

Özel Sektörde Hemşire Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde hemşire olarak görev yapanların aldıkları maaşlar; kamu kurumunda hemşirelik yapanların aldıkları maaşlara göre daha az olmaktadır. Özel sektörde hemşirelere başlangıç maaşı olarak asgari ücret verilmektedir. Yeni başlayanlar 2.500 TL maaş alırken, ortalama 5 ile 10 yıl arasında bir deneyime sahip olanlara ise 3.000 TL ile 4.000 TL arasında bir maaş verilmektedir. 10 yıldan daha uzun süre hizmet süresi olanlar ise; 4.000 TL ile 5.000 TL arasında aylık alabilmektedirler.

Yeni Başlayan Hemşirelere Ne Kadar Maaş Verilir?

Yeni işe başlayan bir hemşire eğer devlet kurumunda işe başlar ise; 4.500 TL maaş almaktadır. Ancak özel sektörde işe başlaması durumunda 2.500 TL maaş verilmektedir. Bu tutarlar ortalama tutarlardır. Personelin medeni durumuna, eğitim durumuna, çocuk sahibi olup olmamasına, asgari geçim indirimine, döner sermayeden aldığı tutara göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca özel sektörde olanların çalıştıkları kuruma göre de maaşlarda farklılık olabilmektedir.

Hemşire Maaşlarına Ne Kadar Zam Yapıldı?

Yıllık TÜFE’nin 11.84 oranında belirlenmesi ile beraber ocak ayında hemşirelerin maaşlarına zam yapılmıştır. Önceden 4.032 TL maaş alan hemşireler, 2020 yılının ocak ayı ile beraber 4.253 TL maaş almaktadırlar.

Hizmet Yıllarına Göre Hemşire Maaşları Ne Kadardır?

Hizmet süresine bağlı olarak hemşirelerin maaşlarındaki değişim aşağıda açıklanmıştır:

 • Derecesi 8/1 olan, hizmete yeni başlamış hemşireler 4.500 TL maaş almaktadırlar.
 • 5 yıl deneyimli olarak çalışmış ve derecesi 6/3 olan hemşirelere ödenen maaş 4.600 TL’dir.
 • 4/2 derece ve 10 yıl hizmet süresi sahibi hemşireler 4.850 TL aylık almaktadırlar.
 • 15 yıl hizmet süresini dolduran ve 2/1 derecesi olan hemşirelere 5.000 TL aylık ödemesi yapılmaktadır.
 • 150 TL maaş alınabilmesi için 20 yıl deneyimli olarak hemşirelik yapılması ve 1/3 hizmet derecesine sahip olunması gereklidir.
 • 25 yıl deneyimli olarak çalışan ve ¼ hizmet derecesine sahip olan çalışanlara 5.250 TL maaş verilmektedir.

Hemşireler İçin 3.600 Ek Gösterge Nedir?

3.600 ek göstergenin yürürlüğe girmesi ile beraber dört farklı meslek grubunun emekli aylığı ve emekli ikramiyesi artış göstermektedir. Bu meslek grupları; öğretmen, hemşire, din görevlisi ve polistir. Emekli ikramiyeleri ortalama 25.000 TL artış göstermektedir. Hemşire maaşlarına etkisine bakıldığında; emekli olan hemşireler 3.000 ek gösterge ve 25 yıl hizmet ile emekli olduklarında 2.349 TL emekli maaşı alırlarken, 3.600 ek gösterge ile aldıkları maaş tutarı 601 TL olmaktadır. Hizmet süresi 30 yıl olanlar ise ek göstergenin artış göstermesi ile beraber emekli aylıklarına 641 TL zam almaktadırlar.

Kaymakam Maaşları Ne Kadar ?

İmam Maaşları Ne Kadar ?

İŞKUR Maaşları Ne Kadar?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM