Bilgi Arşivi

2021 HGS Bakiye İnternetten Nasıl Sorgulanır?

HGS bakiye sorgulama işlemi 2021 yılında online olarak da yapılabilmektedir. E-devlet sisteminden, PTT üzerinden ve telefon ile bakiye sorgulanabilmektedir. Ayrıca PTT şubelerine giderek de sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Aynı zamanda HGS bakiye yükleme işlemi de online olarak yapılabilmektedir. Peşin veya kredi kartı ile yükleme yapılabilmesi mümkündür. HGS ile ilgili işlemler, PTT Genel Müdürlüğü üzerinden yapılmaktadır.

hgs bakiye sorgulama

E-Devlet Sisteminden HGS Bakiyesi Nasıl Sorgulanır?

E-devlet üzerinden HGS bakiyesinin öğrenilmesi için izlenmesi gereken adımlar aşağıda verilmiştir:

  • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
  • Ana sayfadaki e-hizmetler butonuna tıklanmalı ve PTT Genel Müdürlüğü bulunmalıdır.
  • PTT Genel Müdürlüğü ile yapılabilecek işlemler içerisinden Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama seçeneği tercih edilmelidir.
  • Açılan sayfada kimlik doğrulaması yapılması istenmektedir. E-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı seçeneklerinden biri tercih edilerek kimlik doğrulaması yapılmalıdır.
  • Adına kayıtlı HGS hesabı bulunanlar araçlarının plakası ile beraber kalan bakiyeyi buradan görebilmektedirler. Ancak adına kayıtlı HGS hesabı olmayanlar, HGS kaydının olmadığına dair uyarı almaktadırlar.
E-Devlet HGS Bakiye Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

PTT’nin Sitesi Üzerinden HGS Bakiye Sorgulaması Nasıl Yapılır?

PTT’nin web sitesi üzerinden HGS bakiye sorgulaması yapılabilmektedir. Bunun için https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf adresine giriş yapılmalıdır. Ardından sayfanın sağ üst köşesinde bulunan Müşteri Hizmetleri Giriş butonuna tıklanmalıdır. Daha önceden kayıt olunan e-posta ve şifre yazıldıktan sonra giriş yap butonuna tıklanmalıdır. Ayrıca e-devlet şifresi ile de giriş yapma alternatifi verilmektedir. Aracın bakiyesi, hangi geçişlerde ne kadar harcama yapıldığı, plakası gibi bilgilere açılan sayfadan ulaşılabilmektedir.

PTT Üzerinden HGS Bakiye Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Telefon Aracılığı İle HGS Bakiyesi Nasıl Sorgulanır?

0850 460 60 60 veya 444 1 778 telefon numaraları aranarak HGS bakiye sorgulaması yapılabilmektedir. Numaralar arandığında yetkili kişinin talep ettiği bilgiler verilmelidir. Ardından HGS bakiyesi ile ilgili detaylı bilgi edinilebilmektedir.

HGS Kartı Farklı Araçlarda Kullanılabilir Mi?

HGS kartları plakaya tanımlanarak çıkartılmaktadır. Bu sebeple kartın farklı bir araçta kullanılması ile geçiş yapılamamaktadır. HGS bakiye yetersizliği olması durumunda, farklı bir aracın kartı istenmemelidir. Farklı bir plakaya tanımlanmış olan kart ile geçiş yapılması durumunda; geçiş ihlali yapılmış olarak sayılmaktadır. 15 gün içerisinde HGS abonesi olma veya HGS kartına bakiye yükleme işlemi yapılır ise; cezanın ödenmesine gerek kalmamaktadır. Ancak eğer 15 gün içerisinde bu işlemler yapılmaz ve bakiye yüklenmez ise; tebligat işlemi yapılmaktadır. Kesilen cezanın 11 katı kadar ceza kesilmektedir.

E-Devlet Sisteminden Geçiş İhlali Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-devlet aracılığı ile geçiş ihlali sorgulaması yapmak isteyenler, öncelikle e-devlet sistemine girmelidirler. Ardından giriş yap butonu aracılığı ile kimlik doğrulaması yapmalıdırlar. E-hizmetler listesinden PTT Genel Müdürlüğü seçilmelidir. Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) İhlalli Geçiş Bilgileri Sorgulama seçilmelidir. Açılan sayfadan geçiş ihlali yapılıp yapılmadığı görünebilmektedir.

PTT’nin Web Sitesinden Geçiş İhlali Nasıl Sorgulanır?

PTT’nin resmi web sitesine giriş yaptıktan sonra HGS işlemlerinin yapıldığı menüye girilmelidir. Ardından sayfanın sağ üst köşesinde bulunan Geçiş İhlali Sorgula butonuna tıklanmalıdır. Buradan sorgulanacak olan aracın plaka numarası girilmelidir. Karayolları Sorgula, Avrasya Tüneli Sorgula ve YSS Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu Sorgula butonlarından sorgulanmak istenen tercih edilmelidir. Ardından geçiş ihlali var ise açılan sayfada görülmektedir.

HGS Ceza Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

HGS bakiye yetersizliğinden veya geçiş ihlalinden dolayı kesilen cezaların internetten ödenmesi için 2 yöntem bulunmaktadır. EPTTAVM ile veya dijital bankacılık yöntemleri ile ödeme yapılabilmektedir. EPTTAVM ile ödeme yapacak olanlar web sitesine giriş yaptıktan sonra öncelikle araç plakası ile sorgulama yapmalıdırlar. Ardından HGS bilgileri ekrana geldikten sonra Ödeme Yap butonuna tıklamalıdırlar. Bilgilerin girişi yapıldıktan sonra ceza tahsil edilmektedir.

Dijital bankacılık yöntemleri ile ödeme yapacak olanlar ise; bankalarının işlem menüsünden HGS menüsüne giriş yaparak ceza ödeme işlemi yapabilmektedirler. İnternet bankacılığından da mobil uygulamadan da işlemin yapılmasına izin verilmektedir. Ancak HGS kartlarını bankaya tanımlatmaları gerekmektedir. Aksi takdirde bütün bilgileri doğru olarak da girseler bankacılık uygulamaları üzerinden HGS bakiye sorgulama, bakiye yükleme gibi işlemleri yapabilmeleri mümkün olmamaktadır. Cezalar hem peşin hem de kredi kartı ile ödenebilmektedir. Aynı zamanda aynı yerden HGS bakiye yükleme işlemi de yapılabilmektedir.

PTT HGS İptali Nasıl Yapılır, İstenen Evraklar Nelerdir ?
HGS Hesap ve Bakiye Aktarma İşlemi Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu