Emeklilik

Hiç Sigortası Olmayan Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur?

Sigortasız ev hanımları emeklilik için isteğe bağlı sigorta fırsatından yararlanabilir. Hiç çalışma hayatı olmayan evde kendi imkanlarıyla çalışan kadınlar prim günlerini ödeyerek emekli olabilirler. Hiç sigortası olmasa bile 5400 gün prim ödemesi ile ev hanımları emeklilik hayalini gerçeğe dönüştürebilir. Bu sisteme göre ev hanımları kaç yaşında olursa olsun isteğe bağlı sigorta için prim ödeyebilirler. En az 5400 gün prim günü emekli olmak için gerekir. Toplu ödeme yapılamaz. Aylık olarak düzenli şekilde emekli olmak için prim günleri yatırılmalıdır. Çocuğu olanlar doğum borçlanması yaparak, yurt dışında yaşayanlar yurt dışında bulundukları sürenin primini ödeyerek prim günlerine saydırabilirler. Ancak doğum borçlanması için doğumun ilk sigorta girişi tarihinden önce olması gerekir. Yurt dışı borçlanması için ilk sigorta girişi yapılan tarihten önce ya da sonra bulunulan ülkeye göre değişiklik gösterir.

Hiç Sigortası Olmayan Ev Hanımlarının Emekli Olması İçin Şartlar Neler?

Hiç sigortası bulunmayan ev hanımları emeklilik için gerekli şartları taşıdıkları durumda emekli olma şansı yakalarlar. Emeklilik fırsatından yararlanmak için şartlar şu şekildedir;

  • İsteğe bağlı sigorta başvuru yapacak ev hanımının 18 yaşını doldurmuş olması,
  • Vergi mükellefi olmaması,
  • Zorunlu olarak sigorta yapılması gereken işlerde çalışmamış olmak,
  • Sosyal sigorta güvencesine sahip olmamak,
  • Gelir vergisinden muaf olduğunu belgeleyebilmek,
  • Sigortalılık gerekçesiyle maaş alıyor olmamak,
  • Kendi imkanlarıyla üretim yapıyor olması ve kazanç sağlıyor olması gerekir.

Yukarıdaki şartları taşıyan evde kendi imkanlarıyla çalışan hanımlar isteğe bağlı sigorta ödeyerek emekli olabilirler. Özellikle evlerinde kendi imkanlarıyla dikiş, nakış, el işi, örgü gibi el sanatlarıyla üretim yapan hanımlar isteğe bağlı sigorta sayesinde sigorta primlerini yatırarak emekli olabilirler.

İsteğe Bağlı Emeklilik Başvuruları Nasıl Olur?

Ev hanımları için emeklilik başvuruları Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine yapılmaktadır. İlinizde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezlerine giderek bütün işlemlerinizi burada gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru işlemini sizlere adım adım anlatmak gerekirse yapmanız gereken ilk şey Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne gitmektedir. Ardından buradan gelir vergisi mükellefi olmadığınızı kanıtlayan bir yazı almalısınız. Bu yazıyı aldıktan sonra yine aynı kurumdan alacağınız isteğe bağlı sigorta giriş belgesi formunu doldurmalısınız. İsterseniz bu belgeyi internet üzerinden kendiniz indirip yazıcıdan çıktısını alarak da doldurabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi içerisinde kişisel bilgileriniz, beyan ve taahhütler, prim ve esas kazanç beyanı ve açıklamalar yer almaktadır. Gelir vergisi olmadığınızı gösteren belge, isteğe bağlı sigorta giriş belgesi ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile isteğe bağlı emeklilik başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru işlemini gerçekleştirdikten sonraki gün kişinin sigorta başlangıcı yapılmaktadır. Başvuru yaptıktan sonra 5 yıl boyunca prim ödemesini yaparsanız sigortalı kişi vefat ettikten sonra ardında bıraktığı kişilere ölüm aylığı bağlanmaktadır.

Ev Hanımları Aylık Ne Kadar Prim Ödemesi Yapar?

İsteğe bağlı sigorta kapsamında prim tutarları 2019 yılı için en düşük 818,56 TL ve en yüksek 6.139,20 TL olarak hesaplanmıştır. Ancak ev hanımları için bu miktarlar en düşük 709,41 TL ve en yüksek olarak ise 5.320,50 TL olarak belirlenmiştir. Yani ev hanımları isteğe bağlı sigortaya başvuran diğer kişilerden 109 TL az ödemektedir. İsteğe bağlı sigorta sahipleri eski adıyla BAĞ-KUR yeni adıyla ise 4B kategorisinde yer almaktadır. Ödenen primler içerisinde %20 oranında malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası ve %12 oranında ise genel sağlık sigortası primi yer almaktadır. Prim içerisinde genel sağlık sigortası da yer aldığı için ev hanımları ve isteğe bağlı sigortadan yararlana bireyler ücretsiz olarak sağlık hizmetinden faydalanma hakkına sahiptir.

Hiç Sigortası Bulunmayan Ev Hanımları Ne Kadar Sürede ve Nasıl Emekli Olabilir?

Sigortasız ev hanımlarının emekliliği için belirlenen süre 9000 gündür. Ev hanımları isteğe bağlı sigorta kapsamında emekli olacaklarsa 9000 prim günü yatırmış olmaları gerekir. Ancak eğer ev hanımı emekli olmadan önceki son 3,5 yılını başka bir yerde çalışarak geçirirse 7200 prim günü ile emekli olabilirler. Ayrıca isteğe bağlı sigorta prim ödemesi yapan ev hanımları 5400 gün ve üzeri prim ödemeleri oldukları takdirde isterlerse 61 yaşında emekli olabilirler.

İsteğe Bağlı Emeklilikte Ne Kadar Maaş Veriliyor?

Genel kapsamda bakıldığında emeklilik döneminde ödenen prim tutarının 3 katına kadar emekli maaşı alınabilmektedir. Ancak isteğe bağlı olarak ödenen primlerin içerisinde %20 oranında malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası ve %12 oranında GSS ödemesi yapıldığı göz önüne alınırsa geriye ödenen prim tutarı düşük olarak göze çarpıyor. Her ne kadar bu durum pek de iç açıcı bir durum olmasa da Sosyal Güvenlik Kurumu tarafında yapılan açıklamaya göre ev hanımları için emeklilik ücretleri farklı olarak hesaplanmaktadır. 2019 itibariyle ev hanımları emeklilik maaşı olarak 1500 TL’ye kadar maaş alabilmektedir.

Ev Hanımları Doğum Borçlanmasından Faydalanabilir Mi?

Ev hanımları doğum borçlanmasından yararlanabilmesi için doğumlarını isteğe bağlı sigorta yaptırdıktan sonra yapmaları gerekmektedir. Ev hanımları sigortalı olduğu dönemden sonra doğurdukları her bir çocuk için 2 yıl erken emekli olma şansına sahiptir. En fazla 3 çocuğa kadar çıkan bu borçlanma sayesinde sigortalı olduktan sonra 3 çocuğa sahip bir anne 6 yıl erken emekli olma şansına sahiptir. Ancak bu süreç içerisinde anne zorunlu sigorta gerektiren işlerde çalışmamalıdır.

Ev Hanımları İçin Online Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ev hanımları internetten emeklilik sorgulama için e-Devlet sistemini kullanabilir. Hiç sigortası olmayan ev hanımlarının emekliliğinin önünü açan isteğe bağlı sigorta sistemi sayesinde prim günlerini ödeyerek ev hanımları emekli olabilir. Ödedikleri prim günlerini ve ne zaman emekli olabileceklerini e-Devlet üzerinden sorgulayarak öğrenebilirler. İsteğe bağlı sigorta 4B yani BAĞ-KUR güvencesindedir. Bu yüzden e-Devlet üzerinden 4B sigorta sicil kaydına bakılmalıdır. E-Devlet üzerinden emeklilik sorgulama için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

https://giris.turkiye.gov.tr/ adresinden e-Devlet’e giriş yapılmalıdır. Kimlik doğrulama için e-Devlet şifrenizi, mobil imza, elektronik imza, internet bankacılığı ya da kimlik kartı bilgilerinizi kullanabilirsiniz.

Arama kısmına gelerek “4B isteğe bağlı ilk sicil kaydı” yazarak, çıkan hizmete tıklayın.

Açılan sayfada 4B isteğe bağlı ilk sicil kaydı ile ilgili bilgiler gösterilecektir.

Dilersiniz https://www.turkiye.gov.tr/4b-istege-bagli-ilk-tescil-kaydi adresine tıklayıp e-Devlet bilgilerinizi girerek de 4B sicil kaydınızı görüntüleyebilirsiniz.

Ev Hanımları İçin Telefonla Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ev hanımları telefonla emeklilik bilgileri öğrenmek için ALO 170’i arayabilirler. ALO 170 T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı çalışarak SGK, ÇGGB, İŞKUR ve MYK kurumları hakkında bilgi vermektedir. 7 gün 24 saat çalışan ALO 170’i aradığınızda güvenlik gereği ve hızlı sorgulama yapmak için sizden kimlik bilgileri talep edilebilir. Aradığınızda eğer istediğiniz işlem anlık olarak yapılamazsa başvuru takip numarası verilir. Bu durumda da 3 iş günü içerisinde size geri dönüş yapılır. Ev hanımları emeklilik bilgilerini sorgulamak için ALO 170’i arayan ev hanımları kimlik bilgilerini sorgulayarak prim günleri, ilk sigorta tarihi gibi bilgilerin hepsini öğrenebilirler. Ayrıca ALO 170 online olarak da hizmet verir. www.alo170.gov.tr adresi üzerinden canlı destek kısmı kullanılarak da isteğe bağlı sigorta hakkında detaylı bilgiler canlı canlı uzmanlarla konuşarak öğrenilebilir.

Ev Hanımları İçin Emeklilik Primleri ve Şartları?

Emeklilik Hesaplama İle İlgili Soru ve Cevaplar

Emekli Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu