İBB Nakit Para Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen nakdi ve ayni yardımlardan faydalanmak için belediyeye başvuru yapılması gerekir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iletişim numarası kullanılarak, yardım kartı başvurusu yapılacaktır. Maddi aylık şeklinde yardım yapılmasının yanında, giyecek, yiyecek ve yakacak yardımları da gerçekleştirilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kapsamında verilen destekler, gelir testinde yardıma muhtaç olarak nitelendirilen kişiler için hazırlanmıştır. Muhtaçlık belgesi bulunan kişiler, eşinden ayrılan kadınlar, engelli raporu olan kişiler ya da herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kişiler, İBB yardımlarından faydalanabilirler. İBB nakdi yardımlarının kaynakları, İstanbul Valiliği kapsamında karşılanmakta ve Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı Müdürlükleri tarafından takip edilmektedir.

İBB Nakit Para Yardımı 

Nakdi yardımlar kapsamında değerlendirilen İBB destekleri, sadece muhtaçlık belgesi bulunan kişilere verilmektedir. Muhtarlıklardan fakirlik belgesi aldıktan sonra, kaymakamlık binalarında yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Müdürlüğüne gidilmelidir.

SYDM tarafından yapılacak muhtaçlık gelir testinin ardından, kişilerin aylık gelirinin asgari ücretin 1/3’ünden az olduğu kanıtlanmalıdır. Sosyal Yardım Vakfı tarafından verilen gelir testi olumlu sonuçlandıktan sonra, İBB desteklerine başvuru yapılır. İBB tarafından verilen maddi yardımların tutarları, kişilerin ihtiyaçlarına ve yardımın sebebine göre değişiklik gösterir.

İBB Tarafından Verilen Ayni Yardımlar Nelerdir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kapsamında sağlanan yardım türlerinden bir tanesi olan ayni yardımlar, doğrudan maddi ödeme şeklinde değildir. Kişilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik hazırlanan ayni yardımlar, yakacak, giyecek ve yiyecek türünde olmaktadır. İBB kapsamında verilen yardımlar, kısa süreli ya da devamlı şekilde iki kategoriye ayrılmaktadır.

Kısa süreli ayni yardımlar, gelir testine bağlı olmadan verilirken, uzun vadede ve sürekli verilecek ayni yardımlar için gelir testi ve muhtaçlık belgesi talep edilecektir. Ayni yardılar kapsamında, tıbbi destekler de sağlanmaktadır. Yatalak hastalara ve kronik hastalığı bulunan kişilere, gerekli tıbbi yardım İBB tarafından sağlanmaktadır.

Sosyal Yardım Kartı: https://www.sosyalyardimlasma.net/sosyal-yardim-karti

Hane Yardımı Reddedildi Feshedildi Ne Demek

İBB Nakit Para Yardımı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen maddi ve ayni yardımlardan faydalanmak isteyen kişiler, İBB binalarına gidebilir ya da telefon üzerinden yardım talebi oluşturabilir. İBB tarafından verilen sosyal destek başvuru numaraları şunlardır:

 • 444 00 93
 • 0552 153 00 34

Belirtilen numaralar kullanılarak, gıda yardımı ve benzeri ayni yardımlar için başvuru yapılabilir. İBB binasına gidecek gücü olmayan kişiler de bu numaralar üzerinden maddi ve ayni yardım talebi oluşturabilir. Düzenli nakdi yardım alabilmek için evraklarla birlikte İBB binasına gidilmesi gerekecektir.

İBB Nakit Para Yardımı Faydalanma Şartları

İBB kapsamında verilen maddi ve ayni yardımlardan faydalanma şartları, aşağıda detaylıca ele alınmıştır:

 • İBB yardımları, sadece İstanbul sınırları içerisinde ikamet eden kişilere sağlanmaktadır.
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi kapsamında ikamet etmeyen kişiler, İBB maddi ya da ayni yardımlarından faydalanamazlar.
 • Maddi yardım talep etmek için muhtarlıklardan muhtaçlık belgesi alınmalıdır.
 • Gelir testi olmadan maddi yardım verilemeyeceğinden, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gidilerek gelir testi yaptırılmalıdır.
 • Hane içinde kişi başına düşen aylık gelir, brüt asgari ücretin 1/3’ünden az olmak zorundadır.
 • Kişilerin ek gelirinin bulunmaması ve üstlerine kayıtlı gayrimenkullerin olmaması şart koşulmuştur.
 • Aynı anda hem ilçe belediyesinden hem de büyükşehir belediyesinden yardım talep edilmeyecektir.
 • Sosyal Yardımlaşma Vakfından düzenli nakdi yardım alan kişiler, aynı anda İstanbul Büyükşehir Belediyesinden de nakdi yardım talep edemez.
 • Engelli raporu bulunan kişilerin, en az %40 oranında engele sahip olması ve 2022 engel raporunun güncel olması gerekmektedir.
 • Engelli çocuğu bulunan kişiler, 18 yaşından küçük çocukları için bizzat başvuru yapmalıdır.
 • Tıbbi yardım talep edenlerin, güncel sağlık raporuna sahip olması gerekir.
 • Şehit yakını ve asker eşlerinin, gerekli belgelere sahip olmaları yeterlidir. Şehit eşi ve birinci derece şehit yakınları, maddi ve ayni yardımlardan faydalanabilirler.

İBB Para Yardımı Gerekli Belgeler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen maddi ve ayni desteklerden faydalanmak için aşağıda sıralanan belgelerin belediyeye teslim edilmesi gerekir:

 • Maddi ve ayni yardım talep eden kişinin kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Hane halkına ait T.C. kimlik kartı fotokopileri
 • Ailenin net gelirini gösteren güncel gelir testi
 • Muhtarlık tarafından verilen muhtaçlık belgesi
 • Engellilere ait sağlık kurulu onaylı güncel 2022 sağlık raporu
 • Hasta kişiler adına hazırlanmış doktor onaylı sağlık raporu
 • Hane içindeki öğrencilere ait öğrenci belgesi
 • Hane halkına ait mülkiyet belgeleri
 • Kişilerin emekli olduğunu gösteren e-devlet dökümü
 • SGK kayıtlarını gösteren hizmet dökümü
 • Şehit ve gazilik belgeleri

İBB Sosyal Yardım Kartı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

İBB tarafından vatandaşlara sunulan sosyal yardım kartları, Türkiye genelinde yaygınlık gösteren projelerden bir tanesidir. Özellikle bayram öncesinde kullanılan sosyal yardım kartları, birkaç yıldır sürekli kullanılır hale getirilmiştir. İBB tarafından verilen ya da hayırseverler tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesine hibe edilen sosyal yardım kartları, Türkiye genelinde zinciri bulunan marketlerde geçerli olmaktadır.

Kişilerin market alışverişlerini kendi başlarına yapmaları için kullanılan sosyal yardım kartları, dar gelirli ailelere yapılan ayni yardımlardan bir tanesidir. Kartların içerisindeki bakiye tutarına bağlı olarak, kişiler market alışverişlerini gerçekleştirebilirler. Belirtilen marketlerden alışveriş yapmak ve limitleri aşmamak şartıyla, kişiler istedikleri ürünleri satın alabilirler. Sadece gıda ürünlerinde geçerli olmayan sosyal yardım kartları, temizlik, kişisel bakım ve farklı ürünlerin alımında da geçerli sayılacaktır.

Belediye Sosyal Yardım Kartı Nedir? Nasıl Alınır? Gerekli Şartlar Nelerdir?

İBB Gıda, Erzak Yardımı Nasıl Alınır?

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama (E Devlet, Telefon, Online, Market)

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti

İBB sosyal yardım kartlarının limiti, 3 farklı kategoriye ayrılmıştır. Ailelerin maddi durumuna ve gereksinimlerine göre limitleri belirlenen sosyal yardım kartları, 50 TL, 100 TL ve 200 TL olarak değişmektedir. Kartların ilk kullanımı esnasında, 200 TL’lik limit verilirken, ilerleyen dönemlerde belediye tarafından belirlenen limitte kullanım sağlanacaktır.

Ailenin maddi yetersizliği çok olduğunda, sürekli 200 TL limitli sosyal yardım kartı kullanımı söz konusu olabilir. İBB sosyal yardım kartı kullanımı, ailenin ya da kişilerin maddi durumu düzelene kadar devam edecektir. Aylık olarak kart bakiyesi yenilenecek ve kartın içerisindeki bakiyeler, market kasaları üzerinden görüntülenecektir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Nasıl Yapılır?

İBB sosyal yardım kartlarına başvuru yapmak için gerekli şartlar ve kart başvuru detayları, aşağıda açıklanmıştır:

 • Başvuru yapan kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
 • İstanbul sınırları içinde ikamet edilmesi zorunludur. İstanbul dışında yaşayan kişiler, İBB sosyal yardım kartlarından faydalanamazlar.
 • Sosyal yardım kartı başvurusu yapan kişilerin, hiçbir sosyal güvencesi bulunmamalıdır. Sigortalı olarak çalışanların destekten faydalanması için muhtaçlık belgesi ve ek belgelerinin bulunması gerekir.
 • Kişilerin düzenli bir işinin bulunmaması ve farklı kanallardan aylık gelirinin bulunmaması gerekir.
 • Eşi vefat eden dul kadınlar, muhtaçlık durumunu kanıtlamaları durumunda İBB sosyal yardım kartı talep edebilirler.
 • Sağlık sorunu bulunan ve iş gücü kaybı nedeniyle işe gidemeyen kişiler, sosyal yardım kartlarına başvuru yapabilirler.
 • Çalışan kişilerin de sosyal yardım kartlarını kullanmasına izin verilecektir. Hane halkının kalabalık olması, okula giden çocukların bulunması ve kişinin sorumluluğunda olan kişilerin sayısına bağlı olarak, gelir testi karılığı sosyal yardım kartı verilecektir.

Sosyal yardım kartı başvurusu yapmak için İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne veya Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğüne gidilmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

2 Yorum
 1. Selam ben İstanbul kucükcekmece kanarya maviküşü sk no 12 daire 5 beşte otutçruyotum ve yardımçı olutçr sana sevinirim lütfen yardimçi olurdabçnaniz cok mutlu olurum k2 kiram ustu bindi ve 2 faturaları birikti lütfen yardımçı olutçrsanıxçz sevinirim teşekkürler şimdiden Allah razı olsun evet hepimiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu