Diğer Yardımlar

2020 İBB Sosyal Yardım Kartları Ne Zaman Açılacak ?

İBB sosyal yardım kartları ne zaman açılacak ? Yeni yıl ile birlikte kartlara denetim blokesi gelme ihtimali bulunuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi henüz resmi bir açıklama yapmasa da geçen seneler baz alındığında, geçen sene 4 ay kapalı kalan kartlar yılın ortasına doğru açıldı ve ihtiyaç sahibi insanlar kullanmaya başladı. 2020 yılı içerisinde ise, henüz kartların açılması ile ilgili bir resmi açıklama bulunmuyor. Kartları kapalı olan vatandaşlar, görüşlerini ve bilgilerini konunun altında ki yorum kısmında paylaşarak yardımcı olabilirler.

İBB Sosyal Yardım Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB sosyal yardım kartı için başvuru iki yöntemle yapılmaktadır.

Bu yöntemler ise:

 • Telefonla başvuru yapılabilmektedir. Telefonla başvuru yapmak isteyen vatandaşların 0212 -444-00-93 hattını araması gerekmektedir. Bu hat, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı hattıdır. Hat üzerinden başvurular kabul edilmektedir. Ancak hattın meşgul olduğu durumlarda ALO 153 Beyaz Masa üzerinden de başvuru yapılabilmektedir.
 • Bireyse Başvuru yapılabilmektedir. Bunun için Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı olan Kadın Koordinasyon Merkezi’ne başvuru yapılabilmektedir. Bunun dışında muhtarlıklar, STK ve inceleme merkezlerine de direkt olarak başvuru yapılabilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartını Kimler Alabilir?

İBB sosyal yardım kartı belirlenmiş şartları sağlayan vatandaşlara verilmektedir. Buna göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen yardım kartını alabilecek kişiler:

 • Eşi vefat etmiş olan kadınlar,
 • Herhangi bir maaş almayan vatandaşlar,
 • Çalışmasına rağmen aile nüfusu sebebiyle yetersiz ödeme alan kişiler,
 • Sağlık sorunları sebebiyle yardıma muhtaç olan kişiler bu sosyal yardım kartını alabilmektedir.
 • Başvuru yapan kişilerin üzerine herhangi bir taşınır ya da taşınmaz malvarlığının olmaması gerekmektedir.

Sosyal yardım kartı başvurunun yapılmasından sonra onayı verecek olan merci ise Belediye Başkanlığı olmaktadır. Yapılan değerlendirmeler neticesinde eğer kişinin mağduriyeti tespit edilirse, kart talebi kabul edilmektedir. Yanlış ya da asılsız olarak yapılan başvurular ise dikkate alınmaz. Başvurular 6 ya da 7 ayda sonuçlanmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nereden Alınır?

İBB sosyal yardım kartı teslimatı başvuru yapan vatandaşın ikametine teslim edilmektedir. Kartın onaylanmasından sonra kart teslimatı 3 iş günü içerisinde yapılmaktadır. Eğer vatandaş evde değilse, hanede yaşayan başka birine teslim edilmesi talep edilebilir. Öte yandan İBB üzerinden farklı sosyal yardımlara da ihtiyacınız varsa, farklı kuruluşlara da başvuru yapabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nerelerde Kullanılır?

İBB sosyal yardım kartının geçtiği marketler İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile anlaşmalı olan yerlerdir. Her mağazadan İBB sosyal kart ile alışveriş yapmak mümkün değildir. Mağazalarda, belediyelerden teslim edilen kartı okuyabilecek bir pos cihazının olması gerekmektedir.

Bu cihazların mevcut olduğu mağazalar:

 • Şok Market
 • KİM
 • Çağrı Market
 • UCZ
 • Migros
 • Carrefour
 • Onur Market
 • Rammer
 • Happy Center

Bu marketler, kartın limiti kadar alışveriş yapmaya olanak sağlamaktadır. Marketten herhangi bir ihtiyacınızı kart ile almanız mümkün.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

İBB sosyal yardım kart limiti kişinin mağduriyetine göre değişmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kartının ne kadar limitli olacağına yetkililer karar vermektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde vatandaşların mağduriyetlerine göre 3 kategoriden biri kişilere verilmektedir.

Kart limitleri ise:

 • En alt limit : 50 TL
 • Orta limit : 100 TL
 • En üst limit : 150 TL

Bu limitlerden hangisinin verileceği ise kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı, haneye giren toplam aylık ve ailenin mağduriyet durumu olmaktadır. Kartın ilk yüklemesinde ise her limitte 200 TL olmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartları Ne Zaman Açılır?

İBB sosyal yardım kartının açılması her sene yapılan denetimlerden sonra gerçekleşmektedir. Buna göre yapılan başvurulardan itibaren, denetlemeler başlamaktadır. Denetlemeler neticesinde doğru bilgi verdiği tespit edilen ailelere kartlar evlerine kadar teslim edilmektedir. Kartlar denetlenene kadar kartlar alışverişe kapalı haldedir. Bunun yanı sıra kartların kapalı olduğu süre, kart açıldıktan sonra karta yüklenmektedir.

Belediye Sosyal Yardım Kartı Nedir? Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

İBB Sosyal Yardım Kart Başvurusu Yapmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İBB sosyal yardım kart başvurusu belgeleri eksiksiz olarak teslim edilmektedir. Verilen belgelerin doğru beyan olduğundan emin olmak gerekmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen bu yardım kartları için aşağıdaki şartları sağlamak ve bu belgeleri teslim etmek gerekmektedir:

 • İstanbul’da ikamet ediyor olmak gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi olan vatandaşın herhangi bir sosyal güvencesi olmaması gerekmektedir.
 • Düzenli gelir getiren herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekmektedir.
 • Fakirlik belgesinin muhtardan alınması gerekmektedir.
 • Kadınlar başvuru yapacaksa eşinin vefat etmiş olması gerekmektedir.
 • Sağlık sorunları nedeni ile çalışamayacak durumda olunması gerekmektedir.
 • Kişi çalışıyorsa, aile fert sayısının fazla olması sebebiyle temel ihtiyaçların karşılanamıyor olması gerekmektedir.

Bu şartları sağlayan vatandaşlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ya da Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne giderek başvuru yapabilmektedir. Müdürlükler; ailenin kart dışında da yardım ihtiyaçlarını sağlamaktadır. Kart başvurularının yapılmasından sonra ilgili birimler bir inceleme yapacaktır. Bu inceleme neticesinde kartı onaylanan kişiler, farklı yardımlar için de başvuru yapabilir.

Fakirlik Kağıdı Nasıl Alınır?

Fakirlik kağıdı İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kartını alabilmek için en önemli belgedir. Fakirlik belgeleri, mahalle muhtarları tarafından verilmektedir. Belirli bir ücret karşılığında verilen bu belge için vatandaşın üzerinde herhangi bir taşınmaz ya da taşınır malın olmaması gerekmektedir. Belediyeler ve kaymakamlıklar bağlı olarak faaliyette bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen yardımlardan yararlanmak için bu belgenin alınması gerekmektedir. Bu belgeyi 18 yaşını doldurmuş olan her vatandaş alabilir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limit Sorgulama Nasıl Yapılır?

İBB sosyal yardım kartını sorgulamak için online yöntemler bulunmamaktadır. İBB tarafından verilen yardım kartının sorgulanması için anlaşmalı marketlere gitmek gerekmektedir. Limit sorgulaması yapmak markete giderek, kasiyerden limit sorgusu yapılması rica edilmelidir. Bu yöntem dışında herhangi bir limit sorgulama yöntemi mümkün değildir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Telefondan Başvuru Nasıl Yapılır?

İBB Sosyal Yardım başvurusu ALO 153 aracılığı ile yapılabilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı arayarak başvuru yapabilirsiniz. Beyaz Masa üzerinden taleplerinizi dile getirebilirsiniz. Bunun dışında 0212 444 00 93 numarasını arayarak başvuru yapabilirsiniz. Telefon dışında başvuru yapabileceğiniz yöntem ise bireyse başvuru olmaktadır. Bireysel başvurular ise Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlükleri’ne bağlı olan Kadın Koordinasyon Merkezi üzerinden yapılabilmektedir.

Buna göre teslim edilmesi gereken belgeler ise:

 • SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı kurumlarından birine bağlı olunmaması gerekmektedir.
 • Vatandaşların üzerine kayıtlı herhangi bir malı olmaması gerekmektedir.
 • Kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

Bu şartları sağlayan vatandaşlar hem telefonla hem de bireysel olarak başvuru yapabilmektedir. Fakirlik belgesi ve dilekçe ile başvuru yaptıktan sonra gerekli analizler ve incelemeler yapılır. Ardından kart sahiplerine ulaştırılır.

Sosyal Yardımlaşma Para, Kömür ve Eğitim Yardımı

İBB SOSYAL YARDIM KARTLARI AÇILDI

İlgili Makaleler

1.501 Yorum

 1. Denetim sonuçlandı mı. Bazi arkadaşlar kartlar acildi diye buraya yazmış. Sms ler sırayla veya grup grup mu atılıyor admin. Bizi aydınlatırsan memnun olurum.

  1. Merhaba
   İşlemler devam etmektedir. Denetim süreciniz tamamlandıktan sonra tarafınıza bilgilendirme mesajı gönderilecektir.

  1. Merhaba
   Kartların açılması durumunda tarafınıza bilgi mesajı gönderilecektir.

  1. Merhaba
   Açıldığında tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır.

  1. Merhaba
   Kartların açılması durumunda tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır.

 2. admin bu kartların belirli bir kullanım süresi varmı insanların maddi durumlarında bir değişim olmadıkça devam ediyor mu yoksa belirli bir süresi varmı? 3 yıl diye duymuştukta

  1. Merhaba
   Maddi durumlarında herhangi bir değişiklik olmayanların İBB kartlarına yardım gönderilmeye devam edilmektedir.

  1. Merhaba
   Süreç tamamlandığında tarafınıza bilgi mesajı gönderilecektir.

  1. Merhaba
   Kartlar denetim aşamasında olduğundan süt yardımı da bu ay gönderilmedi.

 3. Ben begun Kim markete gittim ,açıldı mi diye sordum . Cihazları kaldırdık . Kartlar iptal edildi dedi mağaza müdürü. Sabah biri alışveriş yaptım demişti . Telefona da ulaşamıyoruz. Herkes bişey söylüyor. Ne 100 liraymış arkadaş ya. Ne rezillik şu yaşanan .

  1. Merhaba
   Kartların iptal edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

 4. Bize neden açıldı diye mesaj gelmiyor bir açıklama yaparmisiniz admin yada kapandı diye yazık yani bizi böyle mağdur ediyorsunuz o kadar ihtiyaç varki çok birşey etmiyor belki o paraya ama genede bir erzak çıkıyordu aradan

  1. Merhaba
   İBB kartlarının kapanması gibi bir durum olmamaktadır. Denetim işleminiz tamamlandıktan sonra tarafınıza bilgilendirme mesajı gönderilecektir.

 5. Herkesin kartları aynı anda açılması gerekmiyor mu ? Bazı kişilerin açılmış ama bize hala mesaj gelmedi ??

  1. Merhaba
   Denetim süreci tamamlandıktan sonra bilgi mesajı gönderilecektir.

 6. Bu yardim kartlari bu seneye kadar toplu mesaj atiliyodu güncellenecek sonra bu sene niye böyle oldu bide neye gore sıralamaya sokarak mesaj atiliyo

  1. Merhaba
   Denetim işlemi tamamlandığında bilgilendirme mesajı gönderilecektir.

  1. Merhaba
   Kart denetim süreci tamamlandığında tarafınıza bilgi mesajı gönderilecektir.

  1. Merhaba
   İşlem tamamlandığında tarafınıza mesaj gönderilecektir.

  1. Merhaba
   İBB kartlarının açılmasının ardından tarafınıza bilgi mesajı gönderilecektir.

  1. Merhaba
   Kartların açılması ile ilgili tarafınıza bilgi mesajı gönderilecektir.

  1. Merhaba
   İBB kartlarının işlem sürecinin tamamlanmasının ardından tarafınıza bilgilendirme mesajı gönderilecektir.

 7. Bazıları almış biz neden alamıyoruz ya denetimler son hızla devam ediyo ama hiç bişey yok ortada

  1. Merhaba
   Kartların kullanıma açılması ile birlikte bilgi mesajı gönderimi yapılacaktır.

  1. Merhaba
   İBB kartlarının kullanılabileceği marketler aşağıdaki gibi olmaktadır.
   KİM Market
   ÇAĞRI Marker
   ŞOK Market
   HAPPY CENTER Market
   RAMMAR Market
   ONUR MARKET
   CARREFOUR
   MİGROS
   A 101

  1. Merhaba
   İBB kartlarının kullanılabileceği marketler aşağıdaki gibi olmaktadır.
   KİM Market
   ÇAĞRI Marker
   ŞOK Market
   HAPPY CENTER Market
   RAMMAR Market
   ONUR MARKET
   CARREFOUR
   MİGROS
   A 101

  1. Merhaba
   İBB kartlarının açılmasının ardından tarafınıza bilgi mesajı gönderilecektir.

 8. Kartlar açıldı diyorsunuz markete sordum açılmadı diyorlar siz nasıl alış veriş yaptınız

  1. Merhaba
   Kartların açılmasının ardından tarafınıza bilgi mesajı gönderilecektir.

 9. Merhaba siz verdiğiniz bilgileri kimlere sorarak bizlere cevap veriyorsunuz? Beyaz masayı aradım ve tek tek mesaj gitmesinin imkanı olmadığını herkese toplu bir şekilde mesaj gidileceğini öğrendim. Size mi itibar edelim beyaz masaya. Burda kartım açıldı diyenler ne kadar gerçekçi acaba? Marketlere gidip sordum martta açılacak dendi. Ne alışverişinden bahsediyorsunuz siz. Dalga mi geçiyorsunuz insanlarla?

  1. Merhaba
   Sorularınızı tarafımıza gelen bilgiler doğrultusunda cevaplamaktayız. Denetim işlemi tamamlandıktan sonra tarafınıza bilgilendirme mesajı gönderilecektir.

  1. Merhaba
   Denetim işleminin tamamlanmasının ardından tarafınıza bilgi mesajı gönderilecektir.

  1. Merhaba
   Denetim işlemi sürüyor. Tamamlandıktan sonra tarafınıza bilgilendirme işlemi yapılacaktır.

  1. Merhaba
   Denetim süreci devam etmektedir. Tamamlanmasının ardından tarafınıza bilgi mesajı gönderilecektir.

 10. Arkadaşlar kartlar açıldı şimdi şok marketten geliyorum alışveriş yaptım hayırlı alışverişler herkeze

 11. Beyaz masa ne zaman arasam gece gündüz hemen cevap veriolar samimi sicak calisanlari denetim sürecinde oldgunu mesaj geleceğini ınss kisa sürede açılır

  1. Merhaba Denetim işlemi tamamlandıktan sonra bilgilendirme yapılacaktır.

 12. Bana mesaj geldi ama alisveris yapamıyorum marketlerde kart makinasi gelmedi diyorlar ne yapmaliyim

  1. Merhaba
   Denetim sürecinin tamamlanmasının ardından kart makineleri de hemen gönderilecektir.

  1. Merhaba
   Denetim işlemi devam ediyor. Denetim tamamlandıktan sonra kartlar için bilgilendirme mesajı gönderilmektedir.

 13. Karlar açıldımı acaba denetim olması güzel benim tanıdığım komsum evi arabası arsası olmasına ragmen alıyor denetleme yapılmışsa bakalım yine kulaniyormu bu kisi o kartan

  1. Merhaba
   İBB kartlarının denetimi bittikten sonra bilgilendirme yapılmaktadır.

 14. Bizim cebimizden almaya gelince sıra hiç denetim olmuyor direk alınıyor vermeye gelince niye bunlar bu kadar insanı mağdur ediyor

 15. Merhablar ibb sosyal yardim karti nezaman açilicak arıyorum beyaz masayı teli açan yok bağlanmıyor lütfen bir an önce açılsın kartlarımız teşekkürler

  1. Merhaba
   444 0093 numaradan erişim sağlayabilirsiniz. Denetim işlemi devam etmektedir.

  1. Merhaba
   İBB kartları için denetim süreci devam etmektedir.

 16. Benim tlf numaram deyişti önceki kullandığım hat kapalı şimdi msj geldi mi bilmiyorum ne yapmam gerekir lütfen yardımcı olurmusun teşekkürler

  1. Merhaba
   444 0093 numarasını arayarak bilgilerinizi güncelle yapmanız gerekmektedir.

  1. Merhaba
   Kartlarının denetimi tamamlandıktan sonra vatandaşlara bilgi mesajı gönderilmektedir.

 17. Tarafına mesaj gelen varmı arkadaşlar internette kullanıma kapatıldı açılmayacak yazıyor

  1. Merhaba
   Denetim işlemi tamamlandıktan sonra vatandaşlara bilgilendirme mesajı gönderilmektedir.

 18. Kartlar açıldı mı acaba bana normalinde de kartınız yattı diye mesaj gelmiyor gelsede ben alış veriş yaptıktan sonra geliyor

  1. Merhaba
   Kartların denetim işlemi devam ediyor. Denetim işlemi tamamlandıktan sonra vatandaşlara mesaj gönderilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu