Sosyal Yardım Platformu

İBB Sosyal Yardım Kartları Ne Zaman Açılacak ?

İBB Sosyal Yardım Kartları Ne Zaman Açılacak ?

İBB sosyal yardım kartlarının açılması eylül tarihinde gerçekleşecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi henüz resmi bir açıklama yapmasa da geçen seneler baz alındığında kartların deneyimi Temmuz ve Ağustos aylarında başlayarak, Eylül ayında kullanıma açılmaktadır. Her sene sonunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kartlarının denetimini başlatmaktadır. Kart sahiplerinin kartı kullanmaları için uygun şartları sağlayıp sağlamadıkları hakkında yapılan bu denetleme ise Eylül ayında sonlandırılabilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yardıma ihtiyacı olan vatandaşların geçimini sağlaması için destek sağlamaktadır. Özellikle Sosyal İşler ve Yardım Esasları Yönetmeliği kapsamında vatandaşların alışveriş yapabilmesi ve ihtiyaçlarını karşılaması için sosyal kart yardımı yapılmaktadır. Bu karta başvuru yapan vatandaşlar, belediye yetkilileri tarafından denetlenmektedir. Uygun şartları sağlayan vatandaşlar ise bu haktan yararlanmaya hak kazanmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB sosyal yardım kartı için başvuru iki yöntemle yapılmaktadır. Bu yöntemler ise:

 • Telefonla başvuru yapılabilmektedir. Telefonla başvuru yapmak isteyen vatandaşların 0212 -444-00-93 hattını araması gerekmektedir. Bu hat, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı hattıdır. Hat üzerinden başvurular kabul edilmektedir. Ancak hattın meşgul olduğu durumlarda ALO 153 Beyaz Masa üzerinden de başvuru yapılabilmektedir.
 • Bireyse Başvuru yapılabilmektedir. Bunun için Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı olan Kadın Koordinasyon Merkezi’ne başvuru yapılabilmektedir. Bunun dışında muhtarlıklar, STK ve inceleme merkezlerine de direkt olarak başvuru yapılabilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartını Kimler Alabilir?

İBB sosyal yardım kartı belirlenmiş şartları sağlayan vatandaşlara verilmektedir. Buna göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen yardım kartını alabilecek kişiler:

 • Eşi vefat etmiş olan kadınlar,
 • Herhangi bir maaş almayan vatandaşlar,
 • Çalışmasına rağmen aile nüfusu sebebiyle yetersiz ödeme alan kişiler,
 • Sağlık sorunları sebebiyle yardıma muhtaç olan kişiler bu sosyal yardım kartını alabilmektedir.
 • Başvuru yapan kişilerin üzerine herhangi bir taşınır ya da taşınmaz malvarlığının olmaması gerekmektedir.

Sosyal yardım kartı başvurunun yapılmasından sonra onayı verecek olan merci ise Belediye Başkanlığı olmaktadır. Yapılan değerlendirmeler neticesinde eğer kişinin mağduriyeti tespit edilirse, kart talebi kabul edilmektedir. Yanlış ya da asılsız olarak yapılan başvurular ise dikkate alınmaz. Başvurular 6 ya da 7 ayda sonuçlanmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nereden Alınır?

İBB sosyal yardım kartı teslimatı başvuru yapan vatandaşın ikametine teslim edilmektedir. Kartın onaylanmasından sonra kart teslimatı 3 iş günü içerisinde yapılmaktadır. Eğer vatandaş evde değilse, hanede yaşayan başka birine teslim edilmesi talep edilebilir. Öte yandan İBB üzerinden farklı sosyal yardımlara da ihtiyacınız varsa, farklı kuruluşlara da başvuru yapabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nerelerde Kullanılır?

İBB sosyal yardım kartının geçtiği marketler İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile anlaşmalı olan yerlerdir. Her mağazadan İBB sosyal kart ile alışveriş yapmak mümkün değildir. Mağazalarda, belediyelerden teslim edilen kartı okuyabilecek bir pos cihazının olması gerekmektedir. Bu cihazların mevcut olduğu mağazalar:

 • Şok Market
 • KİM
 • Çağrı Market
 • UCZ
 • Migros
 • Carrefour
 • Onur Market
 • Rammer
 • Happy Center

Bu marketler, kartın limiti kadar alışveriş yapmaya olanak sağlamaktadır. Marketten herhangi bir ihtiyacınızı kart ile almanız mümkün.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

İBB sosyal yardım kart limiti kişinin mağduriyetine göre değişmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kartının ne kadar limitli olacağına yetkililer karar vermektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde vatandaşların mağduriyetlerine göre 3 kategoriden biri kişilere verilmektedir. Kart limitleri ise:

 • 50 TL
 • 100 TL
 • 150 TL

Bu limitlerden hangisinin verileceği ise kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı, haneye giren toplam aylık ve ailenin mağduriyet durumu olmaktadır. Kartın ilk yüklemesinde ise her limitte 200 TL olmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartları Ne Zaman Açılır?

İBB sosyal yardım kartının açılması her sene yapılan denetimlerden sonra gerçekleşmektedir. Buna göre yapılan başvurulardan itibaren, denetlemeler başlamaktadır. Denetlemeler neticesinde doğru bilgi verdiği tespit edilen ailelere kartlar evlerine kadar teslim edilmektedir. Kartlar denetlenene kadar kartlar alışverişe kapalı haldedir. Bunun yanı sıra kartların kapalı olduğu süre, kart açıldıktan sonra karta yüklenmektedir.

Belediye Sosyal Yardım Kartı Nedir? Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

İBB Sosyal Yardım Kart Başvurusu Yapmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İBB sosyal yardım kart başvurusu belgeleri eksiksiz olarak teslim edilmektedir. Verilen belgelerin doğru beyan olduğundan emin olmak gerekmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen bu yardım kartları için aşağıdaki şartları sağlamak ve bu belgeleri teslim etmek gerekmektedir:

 • İstanbul’da ikamet ediyor olmak gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi olan vatandaşın herhangi bir sosyal güvencesi olmaması gerekmektedir.
 • Düzenli gelir getiren herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekmektedir.
 • Fakirlik belgesinin muhtardan alınması gerekmektedir.
 • Kadınlar başvuru yapacaksa eşinin vefat etmiş olması gerekmektedir.
 • Sağlık sorunları nedeni ile çalışamayacak durumda olunması gerekmektedir.
 • Kişi çalışıyorsa, aile fert sayısının fazla olması sebebiyle temel ihtiyaçların karşılanamıyor olması gerekmektedir.

Bu şartları sağlayan vatandaşlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ya da Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne giderek başvuru yapabilmektedir. Müdürlükler; ailenin kart dışında da yardım ihtiyaçlarını sağlamaktadır. Kart başvurularının yapılmasından sonra ilgili birimler bir inceleme yapacaktır. Bu inceleme neticesinde kartı onaylanan kişiler, farklı yardımlar için de başvuru yapabilir.

Fakirlik Kağıdı Nasıl Alınır?

Fakirlik kağıdı İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kartını alabilmek için en önemli belgedir. Fakirlik belgeleri, mahalle muhtarları tarafından verilmektedir. Belirli bir ücret karşılığında verilen bu belge için vatandaşın üzerinde herhangi bir taşınmaz ya da taşınır malın olmaması gerekmektedir. Belediyeler ve kaymakamlıklar bağlı olarak faaliyette bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen yardımlardan yararlanmak için bu belgenin alınması gerekmektedir. Bu belgeyi 18 yaşını doldurmuş olan her vatandaş alabilir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limit Sorgulama Nasıl Yapılır?

İBB sosyal yardım kartını sorgulamak için online yöntemler bulunmamaktadır. İBB tarafından verilen yardım kartının sorgulanması için anlaşmalı marketlere gitmek gerekmektedir. Limit sorgulaması yapmak markete giderek, kasiyerden limit sorgusu yapılması rica edilmelidir. Bu yöntem dışında herhangi bir limit sorgulama yöntemi mümkün değildir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Telefondan Başvuru Nasıl Yapılır?

İBB Sosyal Yardım başvurusu ALO 153 aracılığı ile yapılabilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı arayarak başvuru yapabilirsiniz. Beyaz Masa üzerinden taleplerinizi dile getirebilirsiniz. Bunun dışında 0212 444 00 93 numarasını arayarak başvuru yapabilirsiniz. Telefon dışında başvuru yapabileceğiniz yöntem ise bireyse başvuru olmaktadır. Bireysel başvurular ise Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlükleri’ne bağlı olan Kadın Koordinasyon Merkezi üzerinden yapılabilmektedir. Buna göre teslim edilmesi gereken belgeler ise:

 • SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı kurumlarından birine bağlı olunmaması gerekmektedir.
 • Vatandaşların üzerine kayıtlı herhangi bir malı olmaması gerekmektedir.
 • Kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

Bu şartları sağlayan vatandaşlar hem telefonla hem de bireysel olarak başvuru yapabilmektedir. Fakirlik belgesi ve dilekçe ile başvuru yaptıktan sonra gerekli analizler ve incelemeler yapılır. Ardından kart sahiplerine ulaştırılır.

Sosyal Yardımlaşma Para, Kömür ve Eğitim Yardımı

İBB SOSYAL YARDIM KARTLARI AÇILDI

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 633 YORUM
 1. Songül dedi ki:

  Mrh yeni yıl nedeni ile kart yenileme yapmak gerekiyormu mevcut kartımı kullanağız

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yeni yıl içinde mevcut kartlarınızı kullanabilirsiniz.

 2. Ayşe dedi ki:

  Kartlar kapandı mı

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kartların kapanması ile ilgili herhangi bir bilgi henüz iletilmiş değildir.

 3. Kubraa dedi ki:

  Ocak ayinda kartlar kapatilcakmi

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Henüz gelen bir bilgi bulunmamaktadır.

 4. Merve dedi ki:

  slm kartlar hala yatırılmamış. denetime mi girdi acaba

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İBB Kart yardımı ödemeleri sürmektedir.

 5. Güler dedi ki:

  Merhaba alışverişe gittiğimde A101 VE ŞOK markete kartın limitini soruyorum ve onlar makine bozuk diyor tavır yapıyorlar nereye şikayet edebilirim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Alo 153’e bildirebilirsiniz.

 6. Hanife dedi ki:

  Merhaba aralık ayı yattimi acaba

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İBB kartlarına bakiye yüklenmesi işlemi devam ediyor.

 7. Damla dedi ki:

  selam. bugün kartlara yardım yatırıldı mı? alışveriş yapabilen var mı?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kartlarınıza yardım bakiyeleriniz gönderilmeye devam etmektedir.

 8. Ayşegul dedi ki:

  Kartlar yüklendi mi acaba

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İBB Kart ödemeleri devam etmektedir.

 9. fatih dedi ki:

  merhaba, aralık ayı yardımları kartlara yatırıldı mı?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Aralık İBB Kart ödemeleriniz en kısa sürede tamamlanacaktır.

 10. Tuğba dedi ki:

  Kartlar yatmış mı bilgisi olan var mi?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İBB Kart ödemeleriniz kartınıza gönderilecektir.

 11. Lütfiye dedi ki:

  Merhaba Aralık ayı ödemeleri bugün yattı mı?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Aralık ödemeleriniz en kısa sürede gerçekleştirilecektir.

 12. Netice dedi ki:

  Merhabalar ibb kartlarına yükleme yapildimi

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bu gün itibarı ile ödemeleriniz yapılacaktır.

 13. Emel dedi ki:

  Merhaba Aralık 1 de yatıcak mı kartlar denetime girdimi bilginiz varmı

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Denetim ile ilgili herhangi bir bilgi henüz bildirilmiş değildir.

 14. Kübra dedi ki:

  Kartımı aldım ama ilk yüklemede 200 yaticak diyordunuz neden 100 tl yattı

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Karta ödenecek meblağlar yetkililer tarafından belirlenmektedir.

 15. Kemal dedi ki:

  Merhaba.Acaba mesaj gelmesini beklemeden büyükşehire gitsem kartı verirler mi.Bir komşumuza mesaj gelecek demişler onaylanmış ama iki ay gelmemiş büyükşehir e gidip kendi almış kartını. Bende gitsem alabilirmiyim???

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yaptığınız başvurunun onaylandığından emin iseniz, gidip sorgulama yapabilirsiniz.

 16. SAnem dedi ki:

  Merhaba yardım kartlarına zam yapılacakmı bu yıl için

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Tarafımıza iletilmiş herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

 17. SAnem dedi ki:

  Merhaba bu yıl tekrar denetlenmicek mi gecen yıllarda kasım ayında kapatılıp ocak ayında açılıyordu bu yıl böyle olmayacakmı bilgilendirirseniz cok memnun oluruz teşekkürler

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kartların denetimi bu yıl içinde Temmuz ayında yapılmış bulunmaktadır. Yıl sonu için herhangi bir denetleme bilgisi henüz iletilmiş bulunmamaktadır.

 18. Kübra dedi ki:

  Merhaba benim kartım 3 aydır onayladı ne mesaj geldi ne’de bir bilgi verildi neden kartların basılması bu kadar uzun sürüyor

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kartınızın gönderim işlemi gerçekleştiğinde tarafınıza bilgi mesajı gönderilecektir.

 19. Sanem dedi ki:

  Merhaba kartlar ne zaman kapatılıp denetime girecek bilginiz varmı

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kartların denetlenmesi gerçekleştirilmiştir.

 20. Senem dedi ki:

  Merhaba kasım ayının 26 sında kartlar kapatılacakmı

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İBB Kasım ayı ödemeleri devam etmektedir.

 21. Netice dedi ki:

  Süt yardımı her haftamı yapılıyo bide miktarı ne kadar acaba

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Süt yardımı her hafta hanede bulunan 3 – 6 yaş arası çocuklara kişi başı haftalık 2 litre olarak yapılmaktadır.

 22. Polat dedi ki:

  3 ay oldu kart onaylandı ama hala mesaj gelecek diyorlar.Ne mesaj geldi ne kart.Allah aşkına ne kadar sürüyor bu mesaj gelme olayı. Kaç ay daha bekleyecegiz daha???

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İBB kart başvurularının onaylanması ve gönderilmesi bazı durumlarda 6 – 7 ay sürebilmektedir.

 23. Tarık dedi ki:

  1 aydır onaylanmış neden gelmiyo acaba

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Gönderimi gerçekleştiğinde tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır.

 24. Tarık dedi ki:

  4 kişilik aileye kaç para yatiriyo

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kartınız il açıldığında 200TL yüklenmiş olarak gelir. Daha sonraki ödeme tutarları ise 50, 100, 150TL olarak yapılmaktadır.

 25. Tarik dedi ki:

  Yardim kartı kaç gün de gelir

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kartınız postaya verildikten 3 gün sonra teslim edilir.

  2. Seda dedi ki:

   Kaça oldu kart onaylandı. Ne zaman gelicek bu mesaj

  3. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kart gönderimi yapıldığında tarafınıza mesaj gelecektir.

 26. Netice dedi ki:

  Kartlar yatmış mı

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İBB kart ödemeleri başlamış bulunmaktadır.

 27. Resit dedi ki:

  Bugun yatacakmı yardımlar

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bu gün itibarı ile Kasım ayı İBB kart ödemeleri başlamıştır.

 28. Seda dedi ki:

  Paralar yattimi acaba

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İBB ödemeleri hesaplara aktarılmaya başlamış olmaktadır.

 29. Fatma dedi ki:

  Bu ay kartlara ödemeler ne zman yatacak bilgi verirmisiniz

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İBB kart ödemeleri başlamıştır.

 30. Kübra dedi ki:

  Merhaba süt için nasıl başvuru yapabilirim mahalledeki bir çok kişiye geldi benim de kartım onayladı bana gelmedi 3 yaşında oğlum da var

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Alo 153’ü arayarak süt başvurusu yapabilirsiniz.

1 5 6 7