Bilgi Arşivi

İflas Eden Şirketin Çalışanı Parasını Nasıl Alabilir?

Çalışanın iflas eden şirketteki parasını alabilmesi konusu özellikle son dönemde ekonomik darboğazda olan firma çalışanları tarafından oldukça merak edilen bir detay olmakla beraber oldukça sık araştırılan bir konu başlığıdır. Yakın zamanda ekonomik kriz başta olmak üzere farklı nedenlerden dolayı ticari faaliyetlerini sürdürmekte zorluk çeken firmalar konkordato ve iflaslarını açıklamaya başlarken, firmalarda çalışan on binlerce çalışanın özlük haklarının ne olacağı da büyük bir soru işareti olarak göze çarpmaya devam etti.

İş Garantisi Durumunun Sona Ermesi Belki De En Büyük Sorun

Çalışanların önceden özellikle orta ve büyük ölçekli firmalarda görevleri esnasında belki de hiç akıllarına gelmeyen firmanın iflas edeceği, işsiz kalacakları ve paralarını nasıl alabilecekleri başta olmak üzere iş yeri iflasında işçi hakları alakalı son dönemde oldukça fazla problemle karşılaşıldığı göze çarpmaktadır. Kur ve faiz artışı başta olmak üzere firmaların ekonomik gerekçelerle konkordato ilan etmeleri ya da iflaslarını açıklamaya başlamaları nedeniyle;

 • Geçmişe dönük ödenmeyen maaş, prim ve mesai alacakları
 • Kıdem tazminatları
 • İhbar tazminatları konuları gündemde önemli bir yer tutmaya başladı.

Şirketin İflasından Sonra İşçi Alacaklarının Durumu

Şirketlerin iflaslarının ardından çalışanların ve ailelerinin oldukça etkilenmesi olağan bir durum olarak göze çarparken, özellikle işverenin ödeme güçlüğüne düştüğü için çalışanlarına ödeyemediği maaşlarının akıbeti bu noktada belirtilmesi gereken ilk konu başlığı olacaktır. Bu noktada iş yeri iflası işçi alacakları için;

 • Şirket yasal olarak çalışanlarına iflas ettiğini bildirdikten sonra işçilerin son üç aya kadar alamadıkları maaşlarını tam ve kesintisiz olarak Ücret Garanti Fonu’ndan alma hakkı bulunmaktadır.
 • Ücret Garanti Fonu’ndan bu alacaklarını tahsil etmek isteyen çalışanların en yakın İŞKUR şubesine giderek bununla ilgili taleplerini bildirmelerinin ardından son üç aya kadar olan maaş hak edişleri tam ve eksiksiz olarak ödenir.
 • Eğer çalışanların 3 maaştan fazla maaş alacakları varsa bununla birlikte ihbar ve kıdem tazminatları için iflas masasına başvuru yapmaları gerekmektedir.

Ücret Garanti Fonu Nedir?

Ücret Garanti Fonu sadece iflas eden şirket çalışanlarının değil;

 • Konkordato ilan eden
 • İflas ertelemesi alan
 • Aciz vesikası alan ve bu tür nedenlerden dolayı ödeme güçlüğüne düşen şirketlerde çalışan işçilerin ücretlerinin ödenebilmesi için oluşturulan fona verilen isimdir.

Ücret Garanti Fonu, İşsizlik Sigortası Fonu kapsamında olmasına rağmen ondan bağımsız bir fondur. 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu 1. maddesi doğrultusunda sigortalı olarak ve hizmet akdiyle çalışan işçilerin işverenin konkordato ilan etmesi, iflas erteleme talebinde bulunması, iflas etmesi ve acizlik vesikası alması gibi nedenlerle işçilerin üç aya kadar olan yasal alacaklarını ödeyememesi durumunda, işçinin son bir yıl içerisinde bahsi geçen iş yerinde çalışması koşuluyla iflas eden şirketten alacak tahsili adı altında bu alacaklarını ödediği fondur. Ücret ödemesi kişinin temel kazancı üzerinden yapıldığı için bu yönde en ufak bir hak kaybı da olmayacaktır.

Ücret Garanti Fonu’ndan Son Üç Aylık Maaşların Alınabilmesi İçin Gerekli Olan Şartlar

Konkordato, aciz vesikası alınması, iflas erteleme ve iflas durumlarında son dönem maaşlarını alamayan çalışanların maksimum 3 aylık ödemelerini alabilmesi için yapacağı başvurunun bazı şartları bulunmaktadır. Buna göre;

 • İşveren ve işçi arasındaki iş sözleşmesinin bu noktada devam edip etmemesi önemli değildir.
 • İşveren hakkında aciz vesikası alınan durumlarda işverenin hacze konu olacak herhangi bir malının bulunmaması gerekir. Bu yönde hazırlanan tutanak ve işveren tarafından düzenlenen işçi alacak belgesiyle birlikte işçinin Ücret Garanti Fonu’na başvurması gerekmektedir.
 • İşverenin iflası durumunda mahkeme tarafından verilen iflas belgesiyle beraber, iflas ilan belgesi ve iflas dairesi tarafından onaylanan işçi alacak belgesi ibrazı yapılmalıdır.
 • İşverenin konkordato talebinin mahkeme tarafından kabul edilmesi durumunda konkordato halinde işçi alacakları, mahkeme tarafından verilen konkordato mühlet kararı yanı sıra konkordato tasfiye memuru ya da konkordato komiseri tarafından onaylanan işçi alacak belgesinin Ücret Garanti Fonu’na teslim edilmesi gerekmektedir.
 • İşveren hakkında mahkeme tarafından iflas erteleme kararı verilmesinin ardından ilgili kararla birlikte, kayyum tarafından onaylanan işçi alacak belgesinin ibrazı halinde Ücret Garanti Fonu tarafından maksimum üç aylık işçi alacağı ödenecektir.

Tazminatlar Ve Diğer İşçi Alacaklarının Tahsil Edilmesi

Şirketlerin iflası halinde çalışanlarının hak ettiği 3 maaş dışındaki maaş alacaklarının, prim ve mesailerinin, ihbar ve kıdem tazminatlarının alınabilmesi için de iflas masasına başvuru yapılması, başvurunun ardından iflas masası alacak kaydı oluşturulması ve bu sayede bir ödeme sırasına koyulan alacakların cetvel üzerinden takip edilmesi gerekmektedir.

İflas Masası Nedir?

İflas masası, hakkında iflas kararı verilen şirketin haczedilebilecek tüm mallarının, alacak ve haklarının tahsil edilebilmesi için kendiliğinden kurulan bir masa veya topluluğa verilen isimdir. Aynı zamanda iflas masasının kurulduğu andan itibaren borçlunun herhangi bir mal varlığı veya alacakları üzerinde bir tasarrufu kalmadığını da belirtmek gerekmektedir. Burada iflas masası ödemeleri aşağıdaki sırada yapılmaktadır;

 • Rehinli alacaklar başta olmak üzere kamu alacakları
 • Masa alacakları
 • İşçi alacakları

İflas Masası Alacakları Nasıl Ödenmektedir?

İflas masası tarafından alacaklara yapılan ödemeler, müflisin bütün mal varlığı nakde çevrildikten sonra cetveldeki alacak sırasına göre alacakların ödenmesi şeklinde yapılmaktadır. İşy eri iflasında işçi hakları çerçevesinde eğer şirketin tüm mal varlığı paraya çevrildikten sonra ortaya çıkan nakit tüm borçları ödemeye yeterse herhangi bir sıraya gerek kalmadan tüm alacaklar ödenir. Ancak ortaya çıkan nakit tüm borçların ödenmesine yetmiyorsa aşağıdaki gibi bir ödeme sırası oluşur;

 • Rehin alacakları, masa alacakları ve diğer yasal alacaklar ödendikten sonra işçi alacaklarının ödemeleri yapılmaktadır.
 • İşçi alacakları olarak belirtilen alacaklar adı altında birinci sırada ilk ödenmesi gereken alacaklar işçilerin son bir yıldaki hak edişleridir. Örnek vermek gerekirse 5 yıldır bir şirkette çalışan bir işçinin iflas masasında ilk olarak alacağı ödemeler iflas tarihinden bir yıla kadar olan süredeki işçi alacaklarıdır. Burada belirtilen işçi alacakları maaş, fazla mesai, resmi tatil ve yıllık izin alacaklarıyla birlikte son bir yıl içerisinde işten ayrılan işçilerin kıdem ve ihbar tazminatlarıdır.
 • İflas nedeniyle işten çıkarılan işçilerin kıdem ve ihbar tazminatları da aynı şekilde ödeme cetvelinin birinci sırasındadır.
 • İşten ayrılmasının üzerinden bir yıldan daha fazla bir süre geçmiş olan çalışanların ihbar ve kıdem tazminatları da iflas masası kapsamında olmasına rağmen birinci sırada gelmemektedir.

İflas Masası Ödemelerinde İşçiye Para Kalmaması Durumu

İflas eden şirketten işçilerin alacaklarını alabilmeleriyle alakalı durumda işçi alacakları ilk sırada bulunsa da işçi alacaklarından önce rehin alacakları, masa alacakları ve diğer kanuni alacakların bulunduğu unutulmamalıdır. İşverenin çok fazla nakde çevrilecek mal ve gayrimenkulünün bulunmaması nadir de olsa bahsedilen alacakların ödenmesinden sonra işçilere ödemeye yapılabilmesini mümkün kılmamaktadır. Bu durumda kapanan şirketten tazminat alabilir miyim sorusu da dahil olmak üzere işçilerin yapabileceği bir şey bulunmamaktadır. Burada işçiler son üç aydaki maaşları haricinde bir ödeme alamamaktadır. Ancak bazı durumlarda özellikle büyük ölçekli şirketlerin mallarının birkaç seferde satılarak nakde çevrilebileceği ve bu sayede işçinin yıllar da sürse tüm alacaklarına eksiksiz olarak kavuşacağını da unutmamak gerekmektedir.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Mahkemeyi kazandığım halde 8 yıl çalıştığım fabrikadan hiçbir hakkımı alamadım.iflas gösterdi.ne yapmam gerekiyor bilmiyorum.yardımcı olursanız çok sevinirim teşekürler

  1. Merhaba, iflas masasına başvuru yapmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu