Bilgi Arşivi

İhbar Tazminatı Şartları Nelerdir? Nasıl Alınır?

İhbar Tazminatı, bir işveren veya işçinin arasında olan sözleşmelerin yanlış bir şekilde bozulması sonucu anlaşmanın bozulduğunu öğrenen kişinin bozan kişiden tazminat açarak istediği tutara ihbar tazminatı denilmektedir. Bu iki taraflı da olabilir, yani işveren işçiden veya işçi işverenden isteyebilir.

Bu durumun olması istenmiyorsa eğer işveren işçiyi işten çıkartacaksa veya aksi durum olan işçi işten çıkacaksa bunu bildirecek tebligat belgesi hazırlamadır.

Dikkat edilecek husus şudur ki; işten çıkacak işçi veya işten çıkaracak bunu kafasına göre belirleyememektedir. Bunlar olmaması için de taraflar bildirimde bulunmalıdırlar. Eğer sözleşme uyarı yapılmadan fesih edilirse ihbar tazminatı ödemek zorunda kalınabilir.

İhbar Süreleri Nelerdir?

İş Kanunun 17. Maddesine göre;

Sözleşmeleri şu şekilde açabiliriz:

İşçinin çalışma süresi, 6 aydan az bir süre olması durumunda, tebligatın diğer taraftan yapılmasına başlayarak 2 haftalık süre sonrasında,

İşçinin çalışma süresi, 6 aydan 1,5 sene kadar bir süre olması durumunda, tebligatın diğer taraftan yapılmasına başlayarak 6 haftalık süre sonrasında,

İşçinin çalışma süresi, 3 seneye kadar bir süre olması durumunda, tebligatın diğer taraftan yapılmasına başlayarak 8 haftalık süre sonrasında,  sözleşme fesih edilmiş olur. Süreler bildirim yapıldıktan sonra aktif konuma geçer ve bu şekilde fesih edilir.

Bildirim şartlarına uyulmadığı takdirde uymayan taraf tazminat ödemek zorunda kalacaktır.

Durumu netleştirmek için bir örnek verelim;

ihbar tazminati
ihbar tazminati

İşveren İhbar Süresine Uymaz İse Ne Olur?

Bir örnekle açıklamak gerekirse;

16 aydır çalıştırdığı bir işçisini işten çıkarmak isteyen bir işveren sözleşmeyi fesih etmek için bildirim yaptığı tariften itibaren 8 hafta daha işçisini çalıştırmak zorundadır. Bu vakit süresince günlük çalıştığı saat kadar çalıştığını varsayarak 2 saatlik iş arama izni vermek zorundadır.

Aksi takdirde izin vermez ise bu durum göz önünde bulundurularak 6 hafta boyunca normal maaşın 3 katını verme zorunluluğu söz konusudur.

İhbar süreçlerinde işveren, işçi ile çalışmak istemiyor ise bildirim süresi kadar maaşı peşin olarak toplu olarak ödeyerek sözleşmeyi fesih edilebilir.

İşçi İhbar Süresine Uymaz İse Ne Olur?

İşçi içinde işveren için gerekli olan durumlar aynen geçerlidir. İşçi, iş akdini fesih etmek isterse yine bildirimde bulunmalı. Ve ihbar süresi boyunca o işyerinde çalışmak zorundadır. Tersi durumunda ihbar tazminatını bu sefer işçi ödemek zorunda kalacaktır.

İhbar Tazminatı Şartları Nelerdir?

İhbar Tazminatı süresi olmayan durumlarda geçerlidir . Ve tazminat durumunun ortaya çıkması için bildirim yapılmamış ve işten çıkma işlemi işlemi ya da işten çıkarılma işlemi gerçekleştirilmiş. Hangi tarafı ilgilendiren kısım varsa bu şekilde tazminat açabilir.  İstifa eden bir işçi asla ihbar tazminatında bulunamaz.

İhbar Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Hesaplama karmaşık olduğu için bunu bir örnekle somutlaştırmak daha anlamlı olacaktır.

İşvereni işçiyi tebligat(bildirim) yapmadan işten çıkarmış ve sözleşmesini fesih etmiş olarak varsayalım.

Örneğimize ilişkin temel veriler şu şekilde olsun:

İşçinin son 30 günlük brüt maaşı 2.700 TL olsun.

İşçi 8 yıl çalışmış olsun.

Bu durumda, işçi ne kadar ihbar tazminatı alabilir?

Hesaplama şu şekilde yapılabilir:

2700 TL / 30 gün = 90 TL (Brüt miktar, 30 güne bölündü.)

90 TL x 7 = 630 TL (İhbar tazminatının haftalık kısmı)

8 yıllık işçinin ihbar süresi kural gereği, 8 haftadır.

630 x 8 = 5040 TL (Toplam brüt tutar bulunması için haftalık tutar 8 ile çarpıldı.)

Bu miktardan damga ve gelir vergisi düşürülmelidir.

5040 TL x %15 = 756 TL (Gelir vergisi)

5040 TL x %0,759 = 38,25 TL (Damga vergisi)

5040 – 756 TL – 38,25 TL = 4.245,75 TL (Ödenmesi gereken ihbar tazminatı)

İhbar tazminatı konusunu da bu şekilde açıkladık.  Eğer böyle bir duruma düşerseniz ki umarım düşmezsiniz. Artık yapılması ve izlenmesi gereken yolu biliyorsunuz.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu