Sosyal Yardım Platformu

İkiz ve Üçüz Bebeklere Devlet Yardımı Şartları

İkiz ve Üçüz Bebeklere Devlet Yardımı Şartları

İkiz ve üçüz bebeklere devlet yardımı şartları; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklamayla 2019 yılında mümkün hale gelecektir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yaptığı açıklama kapsamında; ikiz ya da üçüz gibi çoklu doğum yaşanan ailelere, çocuk başına aylık olarak 150 TL ödeme yapılacağı ve bu ödemenin 2 yıl süreceği öğrenilmiştir.

Çoğul gebelikte devlet yardımı 0-2 yaş aralığında çocuk başına ödenecek olup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve mavi kart sahibi olan herkes başvuruda bulunabilmektedir. İkiz ya da üçüz gibi çoğul gebelik sürecini bekleyen ya da ikiz evlat sahibi ailelerin beklediği haber ile detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İkiz ve Üçüz Çocuklara Doğum Yardımı Parasından Kimler Faydalanabilir?

İkiz ve üçüz gibi çoğul gebelik durumlarında ailelerin maddi anlamda sıkıntılarının giderilmesi ve rahat edebilmesi adına aylık olarak çocuk başına 150 TL ödeneceği haberi geldi. Bu yardım için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve mavi kart sahibi olan herkes başvuru yapabilecektir. Başvurular anneler tarafından yapılabilirken, yeni düzenlemede baba tarafından da yapılabileceği açıklanmıştır.

İkiz ve Üçüz Çocuklara Verilen Doğum Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

İkiz bebek doğum parası ne kadar, başvuru nasıl yapılır, şartlar nelerdir gibi soruların yanıtları birçok kişi tarafından merak edilmektedir. İkiz ve üçüz çocukları için doğum yardımı almak isteyen ailelerin, bulundukları ildeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekmektedir. İlgili başvuru için kurum tarafından verilecek olan dilekçe formunun doldurulması gerekmektedir. Başvuru için gerekli evraklar ise;

 • Annenin kimlik belgesi
 • Çocuğun kimlik belgesi
 • Doğum belgesi

İkiz ve Üçüz Çocuklara Doğum Yardımı İçin Ödemeler Nasıl, Ne Zaman Yapılır?

Çoklu doğum yardımı programı kapsamında destek almaya hak kazanan ailelere SMS yolu ile bilgilendirme yapılmaktadır. Gerekli evraklarla birlikte yapılan başvurulardan sonra başvuru sonucu bildirmiş olduğunuz cep telefonu numarasına gönderilmektedir.

İlgili yardımların ödemesi PTT aracılığıyla ya da Bakanlığın anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla ödenecektir. Yatırılan yardım tutarı anne ya da isteğe göre babanın adına yatırılmakta olup nüfus cüzdanı ile ilgili şubeye giderek, ikiz bebeklere devlet desteği alınması mümkün olacaktır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Yeni Projeleri 2019

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk’un yaptığı açıklamaya göre; Bakanlığın 2019 yılı bütçesinde çoklu doğum yardımı programı, ağır kronik hastalıklara mücadele programı, dereceye giren öğrencilere nakit desteği programı yer almaktadır. Projelerin detayları şu şekildedir;

 • Çoklu Doğum Yardımı Programı: İkiz ya da üçüz gibi çoklu doğum gerçekleşen aileler için çocuk başına 150 TL ödenmesine karar verilmiştir. Bu programın amacı çoklu doğum gerçekleşmesiyle ailelerin beklenmedik harcamalar için zor durumda kalmamasıdır.
 • Ağır Kronik Hastalıklarla Mücadele Programı: Bu program kapsamında ağır kronik hastalıklarla mücadele eden ve ihtiyaç sahibi olan ailelere yardım edilmesi hedeflenmektedir. Ağır kronik hastalıklar sonucu cihaza bağımlı olarak hayatını sürdüren hastalar için bulundukları hanelerin elektrik faturası bedellerin 200 TL’ye kadar olan kısmı için maddi destek sağlanacaktır.
 • Şartlı Eğitim Yardımı Programı: MEB tarafından Türkiye genelinde düzenlenen sınavlarda, kendi illerinde ilk 10’a giren ya da Türkiye genelinde ilk 20 binlik dilime giren çocuklar için aylık 500 TL nakit yardımı sağlanacaktır. Üniversite giriş sınavlarında ilk bine giren öğrencilere ise bir defaya mahsus olarak 5 bin TL nakit yardım sağlanacaktır.

Devlet Tarafından Verilen Doğum Yardımları Nelerdir?

Ülkemizde doğum yapılması ve çocuk sahibi olunması durumunda verilen 3 adet destek bulunmakta idi. Son yapılan açıklamalarla bu desteklere bir yenisi daha eklendi. Yapılan yardımlar;

 • Doğum Yardımı
 • Süt Parası
 • SGK Doğum Parası
 • Çoklu Doğum Yardımı

Doğum yardımı, süt parası, yalnızca SGK doğum parasında annenin SGK’lı olması şartı bulunmaktadır.

Doğum Yardımı Nedir, Şartları Nelerdir?

Gerekli şartlara uygunluk sağlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve mavi kart sahiplerine 15.05.2015 tarihi itibariyle çocuk başına verilen maddi destekler doğum yardımı olarak adlandırılmaktadır. SGK’lı olma koşulu bulunmayan bu yardımda, doğum yapan annelere tek sefere mahsus olarak yardım ödemesi yapılmaktadır. Bu yardım ödemesi kapsamında;

 • İlk kez anne olan kişiler için 300 TL,
 • İkinci çocuğuna sahip olan anneler için 400 TL,
 • Üçüncü ve daha sonraki çocuklar için 600 TL ödeme yapılmaktadır.

Doğum yardımı çoğul doğumlarda, çocukların sayısına ve sırasına göre hesaplanarak yatırılmaktadır. Buna bir örnek vermek gerekirse; annenin ikinci kez doğum yapıyorsa ve bu sefer ikiz bebek sahibi olduysa, ikiz bebeklerin biri ikinci çocuk biri üçüncü çocuk sayılarak toplamda 1000 TL ödeme yapılmaktadır.

Doğum yardımı için başvurular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yapılmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine giderek başvurunuzu yapmanız mümkündür. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları ise doğum yardımı başvurularını Konsolosluk ya da Büyükelçiliklere yapabilirler. Doğum yardımı hakkına detaylı bilgi almak için 183 ve 144 numaralı telefonlardan herhangi birisini arayarak bilgi sahibi olmak mümkündür.

Süt Parasını Kimler Alabilir, Şartları Nelerdir?

Süt parası, sigorta sahibi olan kadınlara veya eşi doğum yapmış sigortalı erkeklere verilen yardım parasıdır. Devlet tarafından yeni doğan bebekler için sağlanan süt parası yardım desteğinden faydalanmak için bebek sahibi olan çiftlerin yapmış doğum yapılan tarihte evliliklerinin gerçekleşmiş olması gereklidir. Doğum yapılan tarihte henüz evli olmayan çiftler süt parası yardımından yararlanamazlar.

Doğum yapmış olan kadınların süt parası yardımından yararlanmak için çalışmaları şartı bulunmamakta ve eşlerinin sigortasından yararlanarak yardım almaktadırlar. Süt parası yardımından yararlanmak için sigortalı veya Bağkur lu kişilerin ödemekle yükümlü oldukları prim gün sayısı 1 yıl içerisinde maksimum 120 gün olmaktadır. Ayrıca Bağkur sahiplerinin borçları olması durumunda süt yardımı parası almaları mümkün olmamaktadır.

Süt parası yardımı sadece bir defaya mahsus olarak yapılan ödenektir. 2018 yılında süt parası yardımı ödeneği 132 TL olmakta ve yardım almaya hak kazanan sigortalı kişiler ödeneklerini hak kazanılan tarih itibarı ile 5 yıllık zaman zarfında bankalardan alabilmektedirler.

4B sigorta sahipleri süt paralarını bulunduğunuz yere yakın olan İl Müdürlükleri veya Sosyal Güvenlik Kurumlarına belirli evrakları tamamlayarak dilekçe ile birlikte teslim eden anne veya babalar başvuru sonrasında kurum tarafından değerlendirmeye alınmaktadırlar.

Talep dilekçesinde başvuru yapan ebeveynlerin doğum raporunu ve çocuğun kimlik belgesini ek olarak beyan etmeleri gerekmektedir. Kurum tarafından yapılan değerlendirmeler olumlu olarak sonuçlanır ise 4B sigortalılarının süt parası ödenekleri Ziraat Bankasına yatırılmaktadır.

4A sigorta sahiplerinin süt yardımı parası ise doğum yapılmasının ardından SGK sistemine hastane tarafından girilerek bildirilir ve herhangi bir işlem yapmaya gerek kalmadan süt parası yardımı sistem üzerinden Ziraat Bankası’na yatırılır ve 4A sigortalıları ödeneğini bankadan alabilirler. Şartların farklı şekilde gelişmesi durumunda ise İl sağlık müdürlüklerine dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir.

Evlilik Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Devletten Bakıcı Parası Nasıl Alınır, Başvuru Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır, Kimlere Verilir ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 409 YORUM
 1. Abdülkadir ŞEREMET dedi ki:

  31.01.2020 dogumlu ikiz bebegim var.Ben bu gün sosyal yardımlaşmaya Ikiz bebek yardım başvurusu yaptım. Ama bana boyle bi yardim bizde yok dediler

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İkiz ve üçüz çocukları için doğum yardımı almak isteyen ailelerin, bulundukları ildeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekmektedir.

 2. Mustafa dedi ki:

  Merhaba 2008de üçüz çocukların oldu ve bugüne kadar tek kuruş yardım alamadım çok şükür şimdi 12yasindalar ama eğitimlerinde çok zorlanıyorum ne yapmalıyım

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Sed yardım ödemelerine başvuruda bulunabilirsiniz.

 3. SERVET dedi ki:

  merhaba arkadaşla bu ayın 12.10.2019 cumartesi günü İKİZ Bebeklerim oldu bugün Aile sosyal yardımlaşma bakanlığına başvuru için gittim dedim 2 sene boyunca çoğul bebekler için bez mama olsun devlet yardımı varmış dedim bana ne dese beğenirsiniz öyle birşey dedi onlar kadınların aralarında dedi kodu yapmasıyla böyle birşey çıkarmışlar dedi bana ALLAH ALLAH dedim ya dedim internette yazıyor böyle bir olay dedim yok yok öyle birşey deyince daha birşey diyemedim arkadaşlar böyle birşey varmı veya alan varmı yardımcı OLURSANIZ sevinirim teşekkürler

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Doğum yardımı hakkına detaylı bilgi almak için Alo 183 ve Alo 144 numaralı telefonlardan herhangi birisini arayarak durumunuzu iletebilir ve nereye başvurulması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

 4. Yildiray Ekrem DÜLGER dedi ki:

  Basvuruyu nereye yapmamiz gerekiyor aile ve sosyal polikalar bakanlığı bizle ilgisi yok diyor valilige basvurdum surekli öteliyorlar kimseden bir bilgi alamiyoruz

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Doğum yardımı hakkına detaylı bilgi almak için 183 ve 144 numaralı telefonlardan herhangi birisini arayabilirsiniz.

 5. Yildiray Ekrem DÜLGER dedi ki:

  30 nisan 2019da ikizlerim oldu bir cocugum daha var ikiz yardimi icin basvuru yaptim ama hala bir sonuc alamadım hep ileri tarihlere atiyorlar konu hakkinda bilgi ıstiyorum

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Çoğul gebelikte devlet yardımı 0-2 yaş aralığında çocuk başına ödenecek olup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve mavi kart sahibi olan herkes başvuruda bulunabilmektedir.

 6. Yildiray Ekrem DÜLGER dedi ki:

  Asgari ucretle calisiyorum 9 yasinda bir kızım var 30 nisandada ikizlerim oldu.cocuk başına aylik 150tl olan yardima basvurdum 4 ay olmasina ragmen bir sonuc alamadim surekli ileri tarihe atiyorlar.bir bilgi alabilirmiyiz

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Çoklu doğum yardımı programı kapsamında destek almaya hak kazanan ailelere SMS yolu ile bilgilendirme yapılmaktadır. Gerekli evraklarla birlikte yapılan başvurulardan sonra başvuru sonucu bildirmiş olduğunuz cep telefonu numarasına gönderilmektedir.

 7. Sadık dedi ki:

  Merhaba benim ikiz bebek yardımım red edildi. Gerekçe aile fertlerinin gelir dağlımı 600 TL geçiyor diye. Ailede 6 kişiyiz 2500 tl maaşım var nasıl oluyor yardımcı olabilirmisiniz

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Çoğul gebelikte devlet yardımı 0-2 yaş aralığında çocuk başına ödenecek olup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve mavi kart sahibi olan herkes başvuruda bulunabilmektedir.

 8. Nergiz dedi ki:

  Merhaba 5 cocugum var en buyugu 20 ikincisi 17 ucuncusu 14 yasinda ve iki bucuk yasinda ikiz cocugum var.Esim haftalikla calisiyor ben ev hanimiyim ikiz bebek yardimlarindan yararlanabilir miyim?Saglik guvencem yesilkart.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Çoğul gebelikte devlet yardımı 0-2 yaş aralığında çocuk başına ödenecek olup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve mavi kart sahibi olan herkes başvuruda bulunabilmektedir.

 9. Nil dedi ki:

  Merhaba , bizim üçüzlerimiz var 09.12.2016 doğumlu. Bize verilir mi ? Ve yardım almak için ne yapmalıyız?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İkiz ve üçüz bebeklere devlet yardımı şartları; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklamayla 2019 yılında doğan bebekler için almak mümkün kılınmıştır.

 10. Ertuğrul dedi ki:

  İkiz bebek yardımı için başvurdum yardım reddedildi neden reddedildiğini öğrenemedim . şartları nelerdir neden kabul edilmedi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sayın bakanın açıklamasına göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkse başvuru yapabilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne tekrar müracaat edebilirsiniz.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/ikiz-bebeklere-devlet-yardimi

 11. Burçin karagulmez dedi ki:

  Merhabalar 2 aylık ikizlerim var ve devletin aylık bebek başına 150 lira yardım yaptığını duydum fakat net bir bilgi alamıyorum başvuruyu nereye yapmam gerekiyor istenilen şartlar nedir acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne yapılıyor

  2. gul dedi ki:

   Kaymaklil binalarnda bulunan aile sosyal yardimlasma ya basvurun odmeler basladi. 2019 subat ayinda ancak sigortali calisan olmamali.

 12. Gokhan dedi ki:

  Ikiz bebek yardimi sartlari nelerdir bilgi alabilirmiyim .25.02.2019 ikiz bebeklerim dunyaya geldi .

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz.

 13. Neslihan dedi ki:

  Merhaba Ben ikiz bebek yardimi verilecegini duydugum anda yaptim. Onaylandi ama 4 at olacak hala vermediler saglik ocaginda her ay muayenesi yapiliyor mu diye soruyorlar asi izlemi veya kontrol izlemini

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardımlar için bazen geç ödeme alabiliyor.

 14. bahri dedi ki:

  ikiz bebek yardımını 28 ocak 2019 tarihinde aldık ama, şubat ayında alamadık bunun sebebi ne olabilir.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ay içinde ödemeniz yapılır. Bazen gecikmeler yaşanabiliyor

 15. Nurcan dedi ki:

  Ikiz yardım para her ay mi olur acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ikiz bebek yardımı aylık veriliyor

 16. İsmail Şimşek dedi ki:

  Bartında yaşıyoruz. Burada yardım olmadığını söylediler. Bu nasıl iş.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.

 17. Tuğçe dedi ki:

  Bnm ikiz kızlarım var 2018 haziran doğumlular doğdukları zaman bu yardımı duymuştum bulunduğum ilde sorduğumuzda 2019 a ertelendi dediler şimdi yine soruyoruz öyle birşey yok diyorlar internetten alanları duyuyoruz sadece eşim çalışıyor ama bize öyle birşey yok diyorlar neden acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 18. Samira dedi ki:

  ikizlerim icin Doğum parası başvurusunu yaptık onaylanmışda ama Bu gün postaneye gittiğimde yatmamış dediler niye acaba

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Talep etmiş olduğunuz yardımın ödemesi PTT aracılığıyla ya da Bakanlığın anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla yapılacaktır.

 19. yavuz dedi ki:

  ben ve eşim öğretmeniz 08/07/2018 tarihinde ikiz bebeklerim oldu ayrıca beze bağlı 2 bucuk yaşında kızım var . eşim şu an çalışmıyor. ikiz gebelik yardımından faydalanabilir miyiz.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz

 20. Rukiye dedi ki:

  Sorulara yardimci olmak isterim.Ikiz çocuklarım için bağlı bulunduğum kaymakamligin içerisindeki sosyal Yardımlaşma Vakfına ilk başvurumu yaptım memurlar eve gelip bazı sorular sordular.10 gün içinde msj gelecek dediler ancak gelmedi yaklaşık 1 ay sonra ben aynı yere gidip sorgulattim onaylandı dediler.. para yatınca msj gelecek dediler ama yine gelmedi sık sık sık postaneye gidip sorgulattim ve ocağın 28 inde Başbakanlık adı ile 300 tl adıma ödenmiş.

 21. Yavuz dedi ki:

  Merhaba bu yardımdan devlet memurlarıda faydalanıyor mu . Benim 2 buçuk yaşında kızım ve 5 aylık ikizlerim var eşim öğretmen fakat çalışamıyor artık. Dolayısıyla tüm masrafları ben karşılıyorum üçüde bez kullanıyor ve mamayla besleniyor.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İkiz ve üçüz çocukları için doğum yardımı almak isteyen ailelerin, bulundukları ildeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekmektedir. İlgili başvuru için kurum tarafından verilecek olan dilekçe formunun doldurulması gerekmektedir. Başvuru için gerekli evraklar ise;

   Annenin kimlik belgesi
   Çocuğun kimlik belgesi
   Doğum belgesi

 22. Esra budak dedi ki:

  Ben ikiz bebeklere yardım başvurum 20.12.2018de onaylanmış gözüküyor acaba ödemeler ne zaman gerçekleşir 144 aradığımda Mart sonu gibi ödenir diyorlar ama kaç ayda bi ödeme oluyor acaba

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Çoklu doğum yardımı programı kapsamında destek almaya hak kazanan ailelere SMS yolu ile bilgilendirme yapılmaktadır. Gerekli evraklarla birlikte yapılan başvurulardan sonra başvuru sonucu bildirmiş olduğunuz cep telefonu numarasına gönderilmektedir.
   İlgili yardımların ödemesi PTT aracılığıyla ya da Bakanlığın anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla ödenecektir.

 23. AHMET Özdemir dedi ki:

  Benim 10.12.2018 tarihinde üçüz çocuklarım devletten ne gibi yardımlar alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, üçüz yardımı için başvuru yapabilirsiniz.

 24. Mithat dedi ki:

  İkiz bebek yardımı nereye basvurulacak.yardimlarinizi rica ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ikiz bebek yardımı için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekmektedir.

 25. Yasemince dedi ki:

  Merhabalar yeni doğum yaptım ikizlerim oldu artı 2 tanede var eşim çalışıyor sigortalı işte ama bütçede yetişemiyor yardım alma hakkımiz olur mu bez yardımı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 26. Umut dedi ki:

  Çoklu doğum yardımı e devlette ödeme hazırdır yazıyor PTT gittim görünmediğini söyledi acaba başka Bankayamı yatar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ilgili kurumu arayıp ödemenin nereye yapıldığı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 27. Mustafa k dedi ki:

  Merhabalar ben ikiz çocuklarıma yardım başvurusunda bulundum 20.11.2018 basvurdum aynı ay içerisinde onaylandı ama iki ayda bir ptt ye 600 tl yatacağı söylendi ama 300 tl yatırılmış görünüyor kuruma sorduğumuz zaman ise hiç birşey bilmediklerini söylüyorlar birde ayın kaçında yatacağını bilmiyorlar biz vatandaş olarak ptt yi bekliycez gibi gözüküyor bu konu hakkında bilgi verirseniz memnun olurum tsk ler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödemenizi yeni almışsanız aldığını para önceki aylara ait olabilir. Sonraki ödemelerde durum netleşir

  2. Ekrem dedi ki:

   Mustafa kardeş aynı durum bendede oldu 144 ü aradım sordum çocuk başına 75tl olduğunu söyledi 2 ayda bir veriliyormuş anlayacağın 600 tl değil 300 tl alacağız hükümet sağ gösterip sol vurdu

 28. Ayşegül dedi ki:

  Kabul olunan başvurular ayın kaçında PTT sen alınıyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödemeler ay içinde yapılıyor. Yeni başvuruların sonuçlanması durumlarına göre ödemeler yapıldığından değişkenlik görülebiliyor.

 29. Mustafa dedi ki:

  Merhaba ben yaklaşık 45 gün önce ikiz çocuk yardımı için başvurdum eve geldi baktılar onaylanmış .Ama, iki gün önce gidip sordum iki ay sonra ptt ye gidip bakın yardımın yatıp yapmadığına dedi memur.bakanlıgın bildiriminde bakarsan bu yardım her ay diyor. Hangisi doğru 3 aydan üç aya mı yardım parası yatıyo bilgilendirirmisiniz detaylı ni şekilde ….

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sayın Bakanın açıklaması 0-24 ay arası aylık şekilde

 30. Sema dedi ki:

  İki,z bebeklerim 14 aylıklar yardıma basvurdum kabul olmus ama ıkı aya bir 2 yasına kadar alacağımızı soyledıler nette okudugum kadarıyla 4 yasına kadar her ay yazıyo birbirinden farklımı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ikiz bebek yardımı 0-24 ay arasında verilmektedir

  2. ahmet dedi ki:

   bebeklerinizde herhangi bir sağlık sorunu var mı yoksa herkese yatıyor mu

  3. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Çoğul gebelikte devlet yardımı 0-2 yaş aralığında çocuk başına ödenecek olup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve mavi kart sahibi olan herkes başvuruda bulunabilmektedir.

 31. Metin dedi ki:

  Merhaba ikiz çocuklarım 22 aylik nekadar sureyle yararlanırım,

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ikiz bebek yardımı 0-24 ay arası veriliyor

 32. Nurdan dedi ki:

  Mrb ikiz çocuklarım var yalova termal ilçesinde oturuyorum bez yardimi varmış bunun için neye başvurmam gerekiyor ben ev hanımıyım eşim çalışıyor asgari ücretle yardımcı olursaniz sevinirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bez ve mama yardımı için başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılıyor

 33. Kübra dedi ki:

  İkiz bebeklere yardım parası ne diye geçiyor e devlette şartlı sağlık yardımı yazıyor ama

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ikiz bebek yardımı

 34. Umut dedi ki:

  Merhaba! Ben 28 11 2018 başvuru yaptım sistemde devam ediyor yazıyor acaba kabul edilmiş mi edilmişse kaç günde çıkabilir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, komisyon toplantısının yapılmasından 20-25 gün sonra onaylanan başvurular için ödeme yapılıyor.

 35. ahmet dedi ki:

  esimle resmi nikah yok ikiz bebeklerim oldu 11 ayliklar bi sikinti cikarmi resmi nikah yok diye yardim alabilirmiyim ikiz bebek yardimini

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşinizin müracaat etmesi gerekir sosyal yardım ve doğum yardımı için.

 36. Zeynep dedi ki:

  5 aylık ikizlerim var çalışmıyorum sadece eşim çalışıyor devlet memuru ben başvuru yaptım fakat çıkmadı neye göre ne şartlarda yardım yapılıyor teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapılıyor.

 37. Tuğba Eryılmaz dedi ki:

  Ikiz bebek yardımı için başvurdum ama bana eve gelip bakacağız dediler acaba yanlış anlaşılan bi durum mu oldu neden eve geliniyor ki

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardım başvurularında ev incelemesi yapılarak rapor tutuluyor. Komisyon kararını o rapora göre veriyor.

 38. mustafa dedi ki:

  merhaba.benim ikiz cocugum oldu.birisi yogun bakimda kuvezde yatiyor.akciger yetmezligi var.bir şirkette elektirikci olarak çalisiyorum.maasim 3 000 tl nin uzerinde.yardim parasi alabilirmiyim.yoksa askari üjret üstü okdugu için hak talep edemiyormuyum.?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edin komisyon sağlık yardımı için onay verebilir

 39. Ebru dedi ki:

  Ben aradimda da aylık gelir sınırlaması var mis aile başına düşen gelirin ufak bi miktar olması gerekiyormus

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 40. Sümeyra Demir dedi ki:

  Merhaba benim ikiz bebeklerim var. 8 ocak 2019 salı günü bulunduğum Biga ilçesindeki sosyal yardımlaşmaya gittim başvuru için. Bize herhangi bir yazı gelmedi dediler başvuru yapamadım. Acaba başka biyere mi başvurmam gerekiyordu?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İkiz ve üçüz çocukları için doğum yardımı almak isteyen ailelerin, bulundukları ildeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekmektedir. İlgili başvuru için kurum tarafından verilecek olan dilekçe formunun doldurulması gerekmektedir.

 41. Faruk dedi ki:

  Merhaba benim mart 2017 dogumlu ikizlerim var 2 ay sonra 24 aylik olacaklar biz ikiz bebek desteginden yararlanabilirmiyiz

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Çoğul gebelikte devlet yardımı 0-2 yaş aralığında çocuk başına ödenecek olup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve mavi kart sahibi olan herkes başvuruda bulunabilmektedir.

 42. Őzgür dedi ki:

  Ikiz bebegimiz olucak,inşaallah!Ben turk vatandaşiyim(yani bebeklerin babasi).Eşim yabancidir.Ikamet izni ile oturuyor Turkiyede.Biz de yararlana bilicek miyiz bu yardimlardan?Eşlerin her ikisinin turk vatandaşi olmasi şart mi?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Çoğul gebelikte devlet yardımı 0-2 yaş aralığında çocuk başına ödenecek olup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve mavi kart sahibi olan herkes başvuruda bulunabilmektedir. Eşlerden biriniz T.C. vatandaşı olması yeterlidir.

 43. Mehmetali dedi ki:

  Merhaba 2008 dogumlu ikiz çocuklarım var yardım sorabilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ikiz çocuk yardımı 0-24 arasında ayrıca doğum yardımı süresi de 5 yıl

  2. nesrin dedi ki:

   merhaba,
   yeğenlerim 2016 ağustos doğumlular (ikiz) birde 4 yaşında abileri var.
   0-24 yaş arası alabilir demişler .geçmişe dönük alma imkanlar var mıdır?

   şimdiden teşkkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, geçmişe dönük verilmiyor