Sosyal Yardım Platformu

İkiz ve Üçüz Bebeklere Devlet Yardımı Şartları

İkiz ve Üçüz Bebeklere Devlet Yardımı Şartları

İkiz ve üçüz bebeklere devlet yardımı şartları; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklamayla 2019 yılında mümkün hale gelecektir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yaptığı açıklama kapsamında; ikiz ya da üçüz gibi çoklu doğum yaşanan ailelere, çocuk başına aylık olarak 150 TL ödeme yapılacağı ve bu ödemenin 2 yıl süreceği öğrenilmiştir.

Çoğul gebelikte devlet yardımı 0-2 yaş aralığında çocuk başına ödenecek olup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve mavi kart sahibi olan herkes başvuruda bulunabilmektedir. İkiz ya da üçüz gibi çoğul gebelik sürecini bekleyen ya da ikiz evlat sahibi ailelerin beklediği haber ile detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İkiz ve Üçüz Çocuklara Doğum Yardımı Parasından Kimler Faydalanabilir?

İkiz ve üçüz gibi çoğul gebelik durumlarında ailelerin maddi anlamda sıkıntılarının giderilmesi ve rahat edebilmesi adına aylık olarak çocuk başına 150 TL ödeneceği haberi geldi. Bu yardım için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve mavi kart sahibi olan herkes başvuru yapabilecektir. Başvurular anneler tarafından yapılabilirken, yeni düzenlemede baba tarafından da yapılabileceği açıklanmıştır.

İkiz ve Üçüz Çocuklara Verilen Doğum Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

İkiz bebek doğum parası ne kadar, başvuru nasıl yapılır, şartlar nelerdir gibi soruların yanıtları birçok kişi tarafından merak edilmektedir. İkiz ve üçüz çocukları için doğum yardımı almak isteyen ailelerin, bulundukları ildeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekmektedir. İlgili başvuru için kurum tarafından verilecek olan dilekçe formunun doldurulması gerekmektedir. Başvuru için gerekli evraklar ise;

 • Annenin kimlik belgesi
 • Çocuğun kimlik belgesi
 • Doğum belgesi

İkiz ve Üçüz Çocuklara Doğum Yardımı İçin Ödemeler Nasıl, Ne Zaman Yapılır?

Çoklu doğum yardımı programı kapsamında destek almaya hak kazanan ailelere SMS yolu ile bilgilendirme yapılmaktadır. Gerekli evraklarla birlikte yapılan başvurulardan sonra başvuru sonucu bildirmiş olduğunuz cep telefonu numarasına gönderilmektedir.

İlgili yardımların ödemesi PTT aracılığıyla ya da Bakanlığın anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla ödenecektir. Yatırılan yardım tutarı anne ya da isteğe göre babanın adına yatırılmakta olup nüfus cüzdanı ile ilgili şubeye giderek, ikiz bebeklere devlet desteği alınması mümkün olacaktır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Yeni Projeleri 2019

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk’un yaptığı açıklamaya göre; Bakanlığın 2019 yılı bütçesinde çoklu doğum yardımı programı, ağır kronik hastalıklara mücadele programı, dereceye giren öğrencilere nakit desteği programı yer almaktadır. Projelerin detayları şu şekildedir;

 • Çoklu Doğum Yardımı Programı: İkiz ya da üçüz gibi çoklu doğum gerçekleşen aileler için çocuk başına 150 TL ödenmesine karar verilmiştir. Bu programın amacı çoklu doğum gerçekleşmesiyle ailelerin beklenmedik harcamalar için zor durumda kalmamasıdır.
 • Ağır Kronik Hastalıklarla Mücadele Programı: Bu program kapsamında ağır kronik hastalıklarla mücadele eden ve ihtiyaç sahibi olan ailelere yardım edilmesi hedeflenmektedir. Ağır kronik hastalıklar sonucu cihaza bağımlı olarak hayatını sürdüren hastalar için bulundukları hanelerin elektrik faturası bedellerin 200 TL’ye kadar olan kısmı için maddi destek sağlanacaktır.
 • Şartlı Eğitim Yardımı Programı: MEB tarafından Türkiye genelinde düzenlenen sınavlarda, kendi illerinde ilk 10’a giren ya da Türkiye genelinde ilk 20 binlik dilime giren çocuklar için aylık 500 TL nakit yardımı sağlanacaktır. Üniversite giriş sınavlarında ilk bine giren öğrencilere ise bir defaya mahsus olarak 5 bin TL nakit yardım sağlanacaktır.

Devlet Tarafından Verilen Doğum Yardımları Nelerdir?

Ülkemizde doğum yapılması ve çocuk sahibi olunması durumunda verilen 3 adet destek bulunmakta idi. Son yapılan açıklamalarla bu desteklere bir yenisi daha eklendi. Yapılan yardımlar;

 • Doğum Yardımı
 • Süt Parası
 • SGK Doğum Parası
 • Çoklu Doğum Yardımı

Doğum yardımı, süt parası, yalnızca SGK doğum parasında annenin SGK’lı olması şartı bulunmaktadır.

Doğum Yardımı Nedir, Şartları Nelerdir?

Gerekli şartlara uygunluk sağlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve mavi kart sahiplerine 15.05.2015 tarihi itibariyle çocuk başına verilen maddi destekler doğum yardımı olarak adlandırılmaktadır. SGK’lı olma koşulu bulunmayan bu yardımda, doğum yapan annelere tek sefere mahsus olarak yardım ödemesi yapılmaktadır. Bu yardım ödemesi kapsamında;

 • İlk kez anne olan kişiler için 300 TL,
 • İkinci çocuğuna sahip olan anneler için 400 TL,
 • Üçüncü ve daha sonraki çocuklar için 600 TL ödeme yapılmaktadır.

Doğum yardımı çoğul doğumlarda, çocukların sayısına ve sırasına göre hesaplanarak yatırılmaktadır. Buna bir örnek vermek gerekirse; annenin ikinci kez doğum yapıyorsa ve bu sefer ikiz bebek sahibi olduysa, ikiz bebeklerin biri ikinci çocuk biri üçüncü çocuk sayılarak toplamda 1000 TL ödeme yapılmaktadır.

Doğum yardımı için başvurular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yapılmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine giderek başvurunuzu yapmanız mümkündür. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları ise doğum yardımı başvurularını Konsolosluk ya da Büyükelçiliklere yapabilirler. Doğum yardımı hakkına detaylı bilgi almak için 183 ve 144 numaralı telefonlardan herhangi birisini arayarak bilgi sahibi olmak mümkündür.

Süt Parasını Kimler Alabilir, Şartları Nelerdir?

Süt parası, sigorta sahibi olan kadınlara veya eşi doğum yapmış sigortalı erkeklere verilen yardım parasıdır. Devlet tarafından yeni doğan bebekler için sağlanan süt parası yardım desteğinden faydalanmak için bebek sahibi olan çiftlerin yapmış doğum yapılan tarihte evliliklerinin gerçekleşmiş olması gereklidir. Doğum yapılan tarihte henüz evli olmayan çiftler süt parası yardımından yararlanamazlar.

Doğum yapmış olan kadınların süt parası yardımından yararlanmak için çalışmaları şartı bulunmamakta ve eşlerinin sigortasından yararlanarak yardım almaktadırlar. Süt parası yardımından yararlanmak için sigortalı veya Bağkur lu kişilerin ödemekle yükümlü oldukları prim gün sayısı 1 yıl içerisinde maksimum 120 gün olmaktadır. Ayrıca Bağkur sahiplerinin borçları olması durumunda süt yardımı parası almaları mümkün olmamaktadır.

Süt parası yardımı sadece bir defaya mahsus olarak yapılan ödenektir. 2018 yılında süt parası yardımı ödeneği 132 TL olmakta ve yardım almaya hak kazanan sigortalı kişiler ödeneklerini hak kazanılan tarih itibarı ile 5 yıllık zaman zarfında bankalardan alabilmektedirler.

4B sigorta sahipleri süt paralarını bulunduğunuz yere yakın olan İl Müdürlükleri veya Sosyal Güvenlik Kurumlarına belirli evrakları tamamlayarak dilekçe ile birlikte teslim eden anne veya babalar başvuru sonrasında kurum tarafından değerlendirmeye alınmaktadırlar.

Talep dilekçesinde başvuru yapan ebeveynlerin doğum raporunu ve çocuğun kimlik belgesini ek olarak beyan etmeleri gerekmektedir. Kurum tarafından yapılan değerlendirmeler olumlu olarak sonuçlanır ise 4B sigortalılarının süt parası ödenekleri Ziraat Bankasına yatırılmaktadır.

4A sigorta sahiplerinin süt yardımı parası ise doğum yapılmasının ardından SGK sistemine hastane tarafından girilerek bildirilir ve herhangi bir işlem yapmaya gerek kalmadan süt parası yardımı sistem üzerinden Ziraat Bankası’na yatırılır ve 4A sigortalıları ödeneğini bankadan alabilirler. Şartların farklı şekilde gelişmesi durumunda ise İl sağlık müdürlüklerine dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir.

Evlilik Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Devletten Bakıcı Parası Nasıl Alınır, Başvuru Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır, Kimlere Verilir ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 404 YORUM
 1. Hasan küçük dedi ki:

  Beim ikiz bebekler oldu sosyal yardimlasma bez mama yardimi yok diyor aile sosyal yardima yolluyor burada yok diyor valilige git diyor valilikte yok diyor
  Antalya kepez

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, mahalle muhtarlığına bir dilekçe yazın bez ve mama yardımı parası için. Muhtarlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı komisyonuna havale etsin.

 2. Kerem al dedi ki:

  Merhaba! İyi günler. Benim üçüz bebeklerim oldu ve ben işsizlik maaşi alıyorum (800)tl sosyal yardımlasma vakfına ve aile sosyal yardımlaşma kurumuna beledıyelere valilige başvuruda bulundum. Bez mama yardımı için veyahut çogul beneklerde çoçık basına 150 tl için. Ama hepsi işsizlik maaşi alıyorum dıye gerı çevirdiler ne yapmam gerekir lutfen yardımcı olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Kaymakamlık / Valilik Makamına durumunuzu anlatan bir dilekçe yazarak bez ve mama yardımı talebinde bulunun, durumunuz komisyonda görüşülerek karar verilir. Bunun için Kaymakamlık / Valilik Makamına dilekçe yazmanız gerekir.

 3. Nurullah dedi ki:

  Kadrolu sağlık memuruyum. Emekli sandigina bagliyim sanirim.15 aylık ikiz bebeklerim var.eşim ev hanımı çalışmıyor. Bu yardımdan faydalanabiliyor muyum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ikiz bebek yardımından bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yararlanabiliyor. Doğum raporuyla birlikte çalıştığınız kuruma müracaat ederek 700TL ikiz bebek yardımı alabilirsiniz. Yardımlar geriye dönük 5 yıla kadar alınabiliyor.

 4. Gülçin dedi ki:

  Ben devlet memuruyum 2 çocuğum var birde ikizlerimiz olacak eşim çalışmıyor 4 yaşa kadar olan 300 tl yardımdan faydalanabilir miyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tek çocuğa 300 TL ikizlere ise verilen 700TL yardım bir defa veriliyor. Bununla birlikte bir defa da süt parası alabilirsiniz. Diğer çocuk yardımları da maaşa ilave ediliyor.

 5. FERİT dedi ki:

  KOLAY GELSİN. DOĞUM PARASI VE SÜT PARASI ALDIM. ŞUANDA İKİZ BEBEĞİ OLAN HERHANGİ BİR YARDIM VAR MI ? 12 AYLIK İKİZ BEBEKLERİM VAR . SSK LI OLARAK ÇALIŞIYORUM. HER HANGİ Bİ YARDIM ALABİLİRMİYİM ACABA.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum parası ve süt parası bir defa veriliyor. Diğer çocuk yardımları ise maaşa ilave ediliyor.

 6. Ömer dedi ki:

  Merhaba ya benim 2 kızım oldu sosyal yardımlaşma vakfina gittim dedimki böyle yardımlar vermiş bende kayıt olmak istiyorum dedim kimligimi aldılar baktılar dedile seninki olmaz dediler neden dedim dediler ki sen ssk görünüyor ben şeker bayramindan işten ayrıldım nasıl oluyor bir yol gosterirmisiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortanız doğumdan sonra kesilmişse Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat etmeniz gerekir. Eğer doğumdan önce sigortanız kesilmişse alacağınız yazı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım alabilirsiniz.

 7. MUSTAFA dedi ki:

  Merhaba ikiz çoçuklarım var bugün aile ve sosyal politikalar il müdürlüğü bursa aradım 4 yaşına kadar mama ve bez yardımı yapılıyormuş diye talepte bulundum o şekilde bir yardımımız yoktur diye belirtiler eğer var ise nereye müracat edeceğiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmeniz gerekiyor bez ve mama yardımı için.

 8. Zeynep dedi ki:

  merhaba 9 aylık ikizlerim var eşim calismiyor bende işten ciktim 2 ay oldu yardım almak ıstiyorum aile sosyal politikalarami başvuru yapmam gerekiyor?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunmanız gerekiyor.

 9. Yusuf dedi ki:

  İkiz bebeklerim oldu aile sosyal politikalar müdürlüğünden doğum parası başvurdum başka ne yardımı alabilirim ve nereye başvurmalıyım ssk`lı çalışanım karım çalışmıyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalı iseniz süt parası için SGK İl Müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekiyor. Doğum yardımından sonra diğer yardımlar maaşa ilave ediliyor.

 10. Hakan emre tutus dedi ki:

  Merhaba,ikiz cocuklarimiz olacak hayirlisi ile ocakda,bulundugum ilcedeki aile ve sosyal politikalar ilce mudurune sordum ki,ikiz bebeklere 4 yasina kadar maas veriliomus dedim,hayir dedi bir kereye mahsus 700 tl verebiliriz dedi.internetteki haberlerde 4 yasina kadar devlet destegi var dior,mudur bole dior,yardimci olurmusunuz litfen

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 4 yaşına kadar verilen bez ve mama yardımı. İkiz bebek yardımı ve süt parası bir defa veriliyor.

  2. Ebru dedi ki:

   Merhaba nasil basvuru yapmamiz gerekiyor bez mama yardimi icin yardimci olurmusunuz

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bez ve mama yardımı için müracaat edebilirsiniz.

 11. Serdal kızıldağ dedi ki:

  Merhaba üç çocuğum var birde ikiz bebeklerimiz on gün sonra doğacak inşallah sigortalı askeri üçretle çalışıyorum oturduğum ev kira devletten nasıl yardım alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum raporuyla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek doğum parası ve süt parası alabilirsiniz.

 12. Murat dedi ki:

  Merhaba ikiz bebekler im olacak inşallah olduğu zaman ne tür yardimlardan yaralanabilirim bez parası çocuk parası Vs 4 yaşına kadar olan yardım nedir beni bi aydintabilirmisiniz teşekkür ler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortanız varsa doğum raporuyla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat edebilirsiniz. Sigortanız yoksa doğum raporuyla birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek verilen yardımlardan yararlanabilirsiniz.

 13. Arif özen dedi ki:

  Merhaba sigortalı çalışanım eşim çalışmıyor kendi üzerime bir dairem var bu 4 yaşa kadar aylık 300 lira devlet yardımı alabiliyormuyum. Cevap larsaniz sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 300TL doğum yardımı bir defa veriliyor. Diğer yardımlar ise maaşa ilave ediliyor.

  2. Arif özen dedi ki:

   Soruyu yanlış sordum 2 çocuğum var ve ikiz bebek bekliyoruz. Çocuk basi 150 TL olan 4 yaşa. Kadar ikiz yardımı alabiliyormuyum

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, evet bez ve mama yardımı altında yardım almaya devam ediyorsunuz.

 14. Ersin kuruca dedi ki:

  Merhaba 2 çocugum var şimdi ikiz bebeklerim olacak nekadar yardım alacam venezamana kadar bez ve mama yardımını nekadar süre ile ala bilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum raporuyla müracaat ederek 700TL doğum yardımı alabilirsiniz. Müracaat etmeniz halinde bez ve mama yardımı da alabilirsiniz.

 15. İbrahim dedi ki:

  Merhaba benim ikiz bebeğim var ben para yardımı almak istiyorum bez yada mama yardımı almak istemiyorum para yardımı maaş dan hariç alabilirmiyim yada nasıl nereye başvurmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalıysanız yardımlar maaşınıza ilave ediliyor. Sigortanız yoksa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 16. Ayşe dedi ki:

  Anne baba sigortasız olunca yardımlardan faydalanamıyomu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sosyal güvencesi olmayanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yardım alabilirler

 17. Ayşe dedi ki:

  Sigortasız olanlar yararlanamıyomu bu aylık yardımlardan

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, müracaat etmeniz halinde yararlanabilirsiniz.

 18. Kadriye dedi ki:

  Eşim sigortalı. İkiz bebekler için 4 yaşına kadar olan yardıma nereye başvurabilirim. Bu arada doğum parasını aldık.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardımlar sigortalıların maaşlarına ilave ediliyor

 19. Zeliha dedi ki:

  Mama ve bez yardimi yapildigini solemissiniz 4 yasina kadar acaba nereye başvurmamız gerekiyor benimde ikizlerim var var diğer parayı aldık zaten önemli olan sonrası yardım yapıyordu gercekten

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bez ve mama yardımı için Sosyal Yarımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 20. Anıl dedi ki:

  Merhabalar,
  2018 yılında ikiz bebeklerimiz oldu. Doğum parası ve süt parasını aldık.
  4 yaşına kadar ikiz bebeklere ödeneceğini belirttiğiniz yardım ile ilgili;
  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüğü’ne, ikametgâhımizin bulundugu Kaymakamlığa ve Sgk’na gerekli evraklar ile başvuru yapmak istediğimizde boyle bir yardımın olmadığını, tarafımıza tebliğ edilmiş resmi gazetede bir genelge olmadığını, yetkili olmayan internet sayfalarında yayınlanmış yazılara ve yorumlara itimat edilmemesini söylediler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ikiz bebek yardımı doğumdan sonraki verilen yardımdır.
   Tek çocuklara 300 TL olarak yapılan yardım ikiz bebeklere ise 700 TL olarak yapılmaktadır. Eğer bir sefer üçüz sahibi olursanız yapılacak yardımın ödemesi 1300 TL olacaktır.

   4 yaşına kadar verilen yardım bez ve mama yardımıdır.

   https://www.sosyalyardimlasma.net/ikiz-bebeklere-devlet-yardimi

 21. Özkan dedi ki:

  Merhabalar,

  Allah izin verirse 3 ay sonra ikiz bebeklerim olacak. Özel sektörde sigortalı çalışanım ve maaşım asgari ücretin biraz üstünde . Bu durumda ikiz bebekler için aylık 150 TL çocuk başına olmak üzere toplamda 300 TL alabilme hakkım var mıdır ? Eğer varsa doğum kartı veya kimlik ile hiç bir koşul aranmaksızın SGK ya başvurumuzu yapıp ödenekten faydalanabilir miyiz ? Ayrıca bez ve mama yardımından nasıl faydalanalabilinmektedir. ? Bilgi verebilirseniz çok memnun olur.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum raporuyla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek doğum yardımı alabilirsiniz. Diğer çocuk yardımları ise maaşa ilave ediliyor.

 22. Halil dedi ki:

  İkizlere bebekler için aylık yardım var diyorsunuz iyi güzelde başvurdum ssk ya sosyal yardımlasma ya yok öyle bişey kesin bilgiyi nerden ögreninrim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ikiz bebek yardımı aşağıda açıklanan şartlar gibidir

   İkiz Bebeklere Devlet Yardımı Şartları
   Bu yardımın amacı genç nüfusumuzun sürekli olarak güncel tutulmasını sağlamaktır. 6637 sayılı kanun bu nedenle gündeme alınmıştır. Bu kanun çerçevesinde eğer ikiz çocuğa sahip olmuşsanız hiçbir şart aranmadan rahatça yardımı alabilirsiniz. Tek yapılması gereken annenin veya babanın giderek başvuruyu yapması gerekmektedir. Doğum belgesi ve kimlik kartı ile başvuru yapılabilir. Bu yardımda aranan tek şartın anne veya babanın herhangi bir tanesini çalışıyor olması şartıdır. Yani sigortalı olması gerekmektedir.

   Tek çocuklara 300 TL olarak yapılan yardım ikiz bebeklere ise 700 TL olarak yapılmaktadır. Eğer bir sefer üçüz sahibi olursanız yapılacak yardımın ödemesi 1300 TL olacaktır. Sayı arttıkça çocuk başına 600 TL ödeme yapılmaya devam edilecektir.

   https://www.sosyalyardimlasma.net/ikiz-bebeklere-devlet-yardimi

 23. İkiz annesi dedi ki:

  Merhaba ben çalışan anneyiş eşimin de benim de sigortam var. Doğum iznine çıkıp ikiz bebeğe verilen raporlu günlerimin parasını alıcam. Bende bu haberden sonra araştırma yaptığım böyle bi ödeme olmadığını öğrendim SGK ya gittiğim de hem raporlu günlerimin parasını hemde bu bahsettiğiniz ödemeyi alabilir miyim? Anne ya da babanın sigorta olma şartı var bizim hem annenin hem babanın sigortası var??

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anne yada babadan birisinin sigortası olması yeterli. Doğum raporu ile Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek ikiz bebek yardımı alabilirsiniz.

 24. Mehmet ali dedi ki:

  Aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne gittim. ikiz bebeklerimin olduğunu söyledim. Fakat 4 yaşına kadar bir yardım olmadığını söylediler. Siz ise ısrarla var diyorsunuz. Bildiğinizden mi konuşuyorsunuz yoksa atıyormusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Eğer sigortalıysanız maaşınıza ekleniyor, sigortanız yoksa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

  2. selin dedi ki:

   sigortam var ve parayı elden alıyorum bu durumda yardımı sosyal yardımlaşmaya başvuru yapmam gerekiyor ama başvuru alınmadığını böyle birşeyin olmadığını söylüyorlar il müdürlüğünü de ilçe müdürlüğünü de aradım fakat hiç bir şekilde aylık ödeme yardımı yok deniyor

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, maaşınızı elden alsanızda sigortanız olunca yardımlar maaşa ilave ediliyor. Maaşı elden almak olayı değiştirmiyor. Verilmediğini düşünüyorsanız, işyerinin muhasebe departmanından döküm yani maaş bordrosu isteyebilirsiniz.

 25. Hatice dedi ki:

  Merhaba benim 3 çocuğum var 4.hamileliğim ikiz şimdi ben ikizlere doğum parası nekadar alacağım 700 mü, 1200 mü

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum yardımı da çocuk sayısına bağlı olarak artmaktadır. Doğumdan sonra müracaat ettiğinizde 1300TL çocuk yardımı alabilirsiniz.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/ikiz-bebeklere-devlet-yardimi

 26. Mehmet ali dedi ki:

  Merhaba benim ikiz çocuklarım dünyaya geldi. Aramadığım yer kalmadı çocuk başı 150 tl için ama yok öyle bişey diyorlar. Siz ise var diyorsunuz ne yapmamız lazım teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çocuk parası için sigortalıysanız Sosyal Güvenlik Kurumuna sigortanız yoksa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek çocuk yardımı alabilirsiniz.

 27. Nihal Çakır Avcı dedi ki:

  Sgk müdürlüğünü aradım. İkiz bebek annesiyim. Aylık düzenli bir ödeme olmadığı belirtildi. Bir defaya mahsus doğum ve süt yardımı yapılıyormuş. 4 yaşına kadar belirttiğiniz aylık ödeme için nereye başvurulması gerekiyor.?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/ikiz-bebeklere-devlet-yardimi

 28. Binnur dedi ki:

  Benim ikiz bebeklerim var esim sigortalı ben vergi mukellefiyim yardimlardan yararlanabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum raporuyla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek yararlanabilirsiniz.

 29. Emrah dedi ki:

  İkiz çocuklarım var. Anaokuluna başlayacaklar, öğrenci başı 440 tl, toplamda 880 tl ödemem gerekiyor, milli eğitim bakanlığının ikiz çocuklar için herhangi bir indirimi var mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, devletin verdiği ikiz çocuk yardımı dışında şuan başka uygulama yok.

 30. Zahit tas dedi ki:

  Merhabalar ikiz çocuklarım dünyaya geldi.. kamu kurumunda astsubay olarak görev yapıyorum bu 4 yaşına kadar olan yardımı nasıl alabilirim başvuru olarak aile sosyal yardımlaşma kurumu bizim mevzuatımız dışı ssk da aynı şekilde mevzuatımız dışı diye bilgi veriyor..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum yardımı ve süt parası için çalıştığınız kuruma doğum raporu ile müracaat etmeniz gerekiyor.

 31. merve dedi ki:

  merhaba ikiz bebek bekliyorum resmi evli değilim devlet tarafından ne tür yardımlar alabilirim sigortam yok sigortalı olsammı avantajlı olur yoksa sigortasız olsammı cevaplarsanız sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum yardımını ve süt parasını iki türlü de alabilirsiniz. Sigortalı olursanız Sosyal Güvenlik Kurumundan, sigortasız olursanız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından alırsınız.

 32. İkiz babası dedi ki:

  Ben şunu merak ediyorum ikiz çocuklarda 4 yaşına kadar ikisine 300 tl yani 150 birine 150 birine 4 yaşına kadar veriliyor diyo bunu her ay 4 yaşına ay ay düzenlimi veriyor yoksa 1 defamı ama yazıda 4 yaşına kaar veriliyor dio teşekürler şimdiden

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardımlar 150TL olarak 4 yaşına kadar aylık düzenli şeklide veriliyor.

  2. Mehmet ali dedi ki:

   Merhaba benim ikiz çocuklarım dünyaya geldi. 4 yaşına kadar çocuk başı 150 tl için aramadığım yer kalmadı. Ama öyle bişey yok diyorlar. Siz ise buradaki yorumlara göre var diyorsunuz. Nereye baş vuracağız bunun için bizi bilgilendirirmisiniz

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çocuk parası için sigortalıysanız Sosyal Güvenlik Kurumuna sigortanız yoksa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek çocuk yardımı alabilirsiniz

 33. İsmail Koç dedi ki:

  Merhaba öncelikle 15 ağustos 2018 de ikiz bebeklerim oldu emzirme parası 298 tl ve bir defaya mahsus 700 tl para yardımı aldım annemiz sigortalı çalışıyor Doğum raporu bittigi zaman işten ayrılmak zorunda iki çoçuğumuza bakmak için benim küçük bi dükkanım var vergiye tabiyim fakat bakur prim borcumu ödeyemiyorum bütçe ayıramıyorum bi türlü 4 yıl boyunca ikiz bebeklere yapılacak olan bu yardım parasını alabilirmiyim istenilen şartlar anne veya baba sigortalı olması annemiz işten ayrılmak zorunda bir kaç ay sonra benim ise Bağkur prim borcum var aktif çalışıyor işletmem cevaplarsanız sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, vergi mükellefi ve sigortası olanlara sosyal yardım yapılmıyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bez ve mama yardımı için müracaat edin komisyon olumlu yönde görüş bildirebilir çocuk olduğu için.

 34. Uğur dedi ki:

  Benim ikiz bebeklerim oldu çocuk parası dışında bu cocuklara aylık yardım parası veriliyor mu aile sosyal politikalar il müdürlüğündeki görevli boyle bisi yok dedi ama internettecyaziyor napmaliýım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çocuk parası için sigortalıysanız Sosyal Güvenlik Kurumuna sigortanız yoksa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek çocuk yardımı alabilirsiniz

 35. Zehra dedi ki:

  Benim ikizlerim oldu madi açıdan çok zorlanıyoruz kaymakamlığa gittim sosyal yadıma gittim belediyeyede gittim ama bana yaptıkları yardım sade bir kereye mahsus 700 tl ne bez yardımı nede mama yardımı falan varmış öyle birşey yokmuş

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek bez mama yardımı talebinde bulunabilirsiniz

 36. Tayfun dedi ki:

  İkiz bebeklerim oldu 4 yaşına kadar verilecek olan yardım parası için nereye başvurmak gerekiyor ve doğum parası almam için ne yapmam lazım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sigortanız varsa doğum raporuyla birlikte Sosyal Sigortalar Kurumuna, sigortanız yoksa yine doğum raporuyla birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmeniz gerekiyor.

 37. ünal dedi ki:

  allah izin verirse üçüz çocuğum olucak ne gibi yardım alabilirim ilk hamilelikte üçüz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Doğum yardımı alabilirsiniz, bez ve mama yardımı için müracaat edebilirsiniz.

 38. Sinan dedi ki:

  Merhaba 17 temmuz da ıkız cocuklarım dunya ya geldı bu ay esimin hesabına 700 TL yattı bundan sonraki aylar ıcın yardım parası yatar mı
  Cocuk bezi ve mama yardımı ıcın ne yapmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Bez mama yardımı için tekrar müracaat etmeniz gerekiyor.

 39. Dilek dedi ki:

  15 aylik pometure doğan ikiz kizlarim var bez ve mama yardimi almak icin en yapmam lazim ve dort yasina kadar ayda 300tl yardim icin nereye muracaat etmek lazim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   300 TL yardım bir defaya mahsus verilmektedir. Bez ve mama yardımı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na müracaat edebilirsiniz

 40. onur dedi ki:

  beykoz sosyal dayanışma vakfına sordum. 4 yaşına kadar ikiz bebekler için aylık 300 tl yardım varmış diye.bize böyle bir yazı gelmedi denildi. iş güzarlık mı bilemedim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Bahsettiğiniz 300TL ikiz bebek yardımı da diğer çocuk yardımı gibi bir defaya mahsusu veriliyor. Çocuklarınız küçükse bez ile mama yardımına ve diğer çocuk yardımı için müracaat edebilirsiniz.

 41. ismail dedi ki:

  kolay gelsin…benim kafama takılan konu şu şuanda benim 2 tane çocuğum var 1.sinde 300 tl 2. 400 tl bebek parası yardımı aldım.şuanda eşim ikiz bebek dünyaya getirdi. 4 tane çocuğum oldu. normalde tek olsa 3. çocuğa 600tl alacaktım.peki ikiz olunca her ikisi için 600tl + 600 tl : 1200 tl mi alacağım bu konuda yardımcı olurmusunuz ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Evet 3.çocuk ikiz çocuk olursa her çocuk için 600 TL olmak üzere toplam 1200 TL çocuk parası alırsınız.

 42. Mehtap dedi ki:

  Merhaba benimde 1.5 yaşında ikizlerim var Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı na gittim böyle bir uygulama olmadığını söylediler 4 yaşına kadar verilecek olan para için

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına çocuk parası yardımı için müracaat edebilirsiniz

 43. Mehtap dedi ki:

  Benimde 1.5 yaşında ikizlerim var Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı na gittim böyle bir uygulama olmadığını söylediler 4 yaşına kadar verilecek olan para icin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Ayrıca bez ve mama yardımı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunabilirsiniz

 44. Murat dedi ki:

  İkiz bebeklerimiz oldu çoklu doğum yardımı nasıl alınır çocuk başı aylık 150 TL için ne yapmam gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Doğum raporuyla Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat etmeniz yeterli

 45. Selman Yarbay dedi ki:

  1 ikiz bebeklerim oldu 4 yaşına kadar aylık verilen para için nereye başvurmamız gerekiyor ve şartları nelerdir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/ikiz-bebeklere-devlet-yardimi

 46. Canının dedi ki:

  Merhaba
  Benim.ikizlerim 4.5 yaşında biz yardimm alamıyor muyuz Sadece eşim çalışıyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Çocuk parası almadıysanız 5 yıl dolmadan başvurun. Aynı zamanda çocuklarınız için çocuk yardımı için müracaat edebilirsiniz

 47. Özlem dedi ki:

  1.5 yasinda oglum var yeni dogan ikiz bebeklerim var ve sadece esim calisiyo cocuklar icin yardimda bulunsam yardim ederler mi ve ne yardimi yapilir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Çocuklarınız için bez ve mama yardımında bulunabilir ve sosyal kart için müracaat edebilirsiniz

 48. Cuma dedi ki:

  Benim 15 gün önce ikiz çocuğum oldu devlet bunlara aylık belli bir miktar para veriyormuş bunun aslı varmı ve aranan şartlar nedir şimdiden teşekkirler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek çocuk parası alabilir, mama ve bez yardımı talebinde bulunabilirsiniz

 49. bunyamin dedi ki:

  devlet ikiz bebeklere yardim yapiyor mu ve bu yardim yeni doganlar ve1.3 yasada gecerlimi tsk

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Anne yada babadan birisi sigortalı ise bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek ikiz bebek ve doğum yardımı alabilir
   https://www.sosyalyardimlasma.net/ikiz-bebeklere-devlet-yardimi

 50. Mustafa genç dedi ki:

  Ben sigortalıya ve asgari ücretle calışıyorum. Devletimiz surekli olarak neden bu durumu kotü olan kişilere yardım etmiyor her ay düzenli olarak.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edin yetkililer 3294 sayılı kanun kapsamında durumuzu inceleyip karar verirler

  2. Taner dedi ki:

   Benim ikiz çocuğum var dilekçe yazıp müracat ettim 15 gün sonra mesaj geldi gelen heyet tarafından red edilmiştir.. peki ben çalışmıyorum yani işsizim neden faydalanmıyorum

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sayın Bakanın açıkladığı yardımdan faydalanmak için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekiyor.