Bilgi Arşivi

İkiz ve Üçüz Bebeklere Devlet Yardımı Şartları, Nasıl Alınır ?

İkiz ve üçüz bebekkere devlet tarafından sağlanan yardımlar nelerdir, şartları nelerdir ve nasıl alınır ? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bağanlığı tarafından yapılan açıklama ile bebek sahiplerine belli bir oranda destek verilecektir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yaptığı açıklama kapsamında; ikiz ya da üçüz gibi çoklu doğum yaşanan ailelere, çocuk başına aylık olarak 150 TL ödeme yapılacağı ve bu ödemenin 2 yıl süreceği öğrenilmiştir.

Çoğul gebelikte devlet yardımı 0-2 yaş aralığında çocuk başına ödenecek olup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve mavi kart sahibi olan herkes başvuruda bulunabilmektedir. İkiz ya da üçüz gibi çoğul gebelik sürecini bekleyen ya da ikiz evlat sahibi ailelerin beklediği haber ile detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İkiz ve Üçüz Çocuklara Doğum Yardımı Parasından Kimler Faydalanabilir?

İkiz ve üçüz gibi çoğul gebelik durumlarında ailelerin maddi anlamda sıkıntılarının giderilmesi ve rahat edebilmesi adına aylık olarak çocuk başına 150 TL ödeneceği haberi geldi. Bu yardım için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve mavi kart sahibi olan herkes başvuru yapabilecektir. Başvurular anneler tarafından yapılabilirken, yeni düzenlemede baba tarafından da yapılabileceği açıklanmıştır.

İkiz ve Üçüz Çocuklara Verilen Doğum Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

İkiz bebek doğum parası ne kadar, başvuru nasıl yapılır, şartlar nelerdir gibi soruların yanıtları birçok kişi tarafından merak edilmektedir. İkiz ve üçüz çocukları için doğum yardımı almak isteyen ailelerin, bulundukları ildeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekmektedir. İlgili başvuru için kurum tarafından verilecek olan dilekçe formunun doldurulması gerekmektedir.

Başvuru için gerekli evraklar ise;

 • Annenin kimlik belgesi
 • Çocuğun kimlik belgesi
 • Doğum belgesi

İkiz ve Üçüz Çocuklara Doğum Yardımı İçin Ödemeler Nasıl, Ne Zaman Yapılır?

Çoklu doğum yardımı programı kapsamında destek almaya hak kazanan ailelere SMS yolu ile bilgilendirme yapılmaktadır. Gerekli evraklarla birlikte yapılan başvurulardan sonra başvuru sonucu bildirmiş olduğunuz cep telefonu numarasına gönderilmektedir.

İlgili yardımların ödemesi PTT aracılığıyla ya da Bakanlığın anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla ödenecektir. Yatırılan yardım tutarı anne ya da isteğe göre babanın adına yatırılmakta olup nüfus cüzdanı ile ilgili şubeye giderek, ikiz bebeklere devlet desteği alınması mümkün olacaktır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Yeni Projeleri 2019

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk’un yaptığı açıklamaya göre; Bakanlığın 2019 yılı bütçesinde çoklu doğum yardımı programı, ağır kronik hastalıklara mücadele programı, dereceye giren öğrencilere nakit desteği programı yer almaktadır.

Projelerin detayları şu şekildedir;

 • Çoklu Doğum Yardımı Programı: İkiz ya da üçüz gibi çoklu doğum gerçekleşen aileler için çocuk başına 150 TL ödenmesine karar verilmiştir. Bu programın amacı çoklu doğum gerçekleşmesiyle ailelerin beklenmedik harcamalar için zor durumda kalmamasıdır.
 • Ağır Kronik Hastalıklarla Mücadele Programı: Bu program kapsamında ağır kronik hastalıklarla mücadele eden ve ihtiyaç sahibi olan ailelere yardım edilmesi hedeflenmektedir. Ağır kronik hastalıklar sonucu cihaza bağımlı olarak hayatını sürdüren hastalar için bulundukları hanelerin elektrik faturası bedellerin 200 TL’ye kadar olan kısmı için maddi destek sağlanacaktır.
 • Şartlı Eğitim Yardımı Programı: MEB tarafından Türkiye genelinde düzenlenen sınavlarda, kendi illerinde ilk 10’a giren ya da Türkiye genelinde ilk 20 binlik dilime giren çocuklar için aylık 500 TL nakit yardımı sağlanacaktır. Üniversite giriş sınavlarında ilk bine giren öğrencilere ise bir defaya mahsus olarak 5 bin TL nakit yardım sağlanacaktır.

Devlet Tarafından Verilen Doğum Yardımları Nelerdir?

Ülkemizde doğum yapılması ve çocuk sahibi olunması durumunda verilen 3 adet destek bulunmakta idi. Son yapılan açıklamalarla bu desteklere bir yenisi daha eklendi.

Yapılan yardımlar;

 • Doğum Yardımı
 • Süt Parası
 • SGK Doğum Parası
 • Çoklu Doğum Yardımı

Doğum yardımı, süt parası, yalnızca SGK doğum parasında annenin SGK’lı olması şartı bulunmaktadır.

Doğum Yardımı Nedir, Şartları Nelerdir?

Gerekli şartlara uygunluk sağlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve mavi kart sahiplerine 15.05.2015 tarihi itibariyle çocuk başına verilen maddi destekler doğum yardımı olarak adlandırılmaktadır. SGK’lı olma koşulu bulunmayan bu yardımda, doğum yapan annelere tek sefere mahsus olarak yardım ödemesi yapılmaktadır.

Bu yardım ödemesi kapsamında;

 • İlk kez anne olan kişiler için 300 TL,
 • İkinci çocuğuna sahip olan anneler için 400 TL,
 • Üçüncü ve daha sonraki çocuklar için 600 TL ödeme yapılmaktadır.

Doğum yardımı çoğul doğumlarda, çocukların sayısına ve sırasına göre hesaplanarak yatırılmaktadır. Buna bir örnek vermek gerekirse; annenin ikinci kez doğum yapıyorsa ve bu sefer ikiz bebek sahibi olduysa, ikiz bebeklerin biri ikinci çocuk biri üçüncü çocuk sayılarak toplamda 1000 TL ödeme yapılmaktadır.

Doğum yardımı için başvurular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yapılmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine giderek başvurunuzu yapmanız mümkündür. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları ise doğum yardımı başvurularını Konsolosluk ya da Büyükelçiliklere yapabilirler. Doğum yardımı hakkına detaylı bilgi almak için 183 ve 144 numaralı telefonlardan herhangi birisini arayarak bilgi sahibi olmak mümkündür.

Süt Parasını Kimler Alabilir, Şartları Nelerdir?

Süt parası, sigorta sahibi olan kadınlara veya eşi doğum yapmış sigortalı erkeklere verilen yardım parasıdır. Devlet tarafından yeni doğan bebekler için sağlanan süt parası yardım desteğinden faydalanmak için bebek sahibi olan çiftlerin yapmış doğum yapılan tarihte evliliklerinin gerçekleşmiş olması gereklidir. Doğum yapılan tarihte henüz evli olmayan çiftler süt parası yardımından yararlanamazlar.

Doğum yapmış olan kadınların süt parası yardımından yararlanmak için çalışmaları şartı bulunmamakta ve eşlerinin sigortasından yararlanarak yardım almaktadırlar. Süt parası yardımından yararlanmak için sigortalı veya Bağkur lu kişilerin ödemekle yükümlü oldukları prim gün sayısı 1 yıl içerisinde maksimum 120 gün olmaktadır. Ayrıca Bağkur sahiplerinin borçları olması durumunda süt yardımı parası almaları mümkün olmamaktadır.

Süt parası yardımı sadece bir defaya mahsus olarak yapılan ödenektir. 2018 yılında süt parası yardımı ödeneği 132 TL olmakta ve yardım almaya hak kazanan sigortalı kişiler ödeneklerini hak kazanılan tarih itibarı ile 5 yıllık zaman zarfında bankalardan alabilmektedirler.

4B sigorta sahipleri süt paralarını bulunduğunuz yere yakın olan İl Müdürlükleri veya Sosyal Güvenlik Kurumlarına belirli evrakları tamamlayarak dilekçe ile birlikte teslim eden anne veya babalar başvuru sonrasında kurum tarafından değerlendirmeye alınmaktadırlar.

Talep dilekçesinde başvuru yapan ebeveynlerin doğum raporunu ve çocuğun kimlik belgesini ek olarak beyan etmeleri gerekmektedir. Kurum tarafından yapılan değerlendirmeler olumlu olarak sonuçlanır ise 4B sigortalılarının süt parası ödenekleri Ziraat Bankasına yatırılmaktadır.

4A sigorta sahiplerinin süt yardımı parası ise doğum yapılmasının ardından SGK sistemine hastane tarafından girilerek bildirilir ve herhangi bir işlem yapmaya gerek kalmadan süt parası yardımı sistem üzerinden Ziraat Bankası’na yatırılır ve 4A sigortalıları ödeneğini bankadan alabilirler. Şartların farklı şekilde gelişmesi durumunda ise İl sağlık müdürlüklerine dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir.

Evlilik Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Devletten Bakıcı Parası Nasıl Alınır, Başvuru Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır, Kimlere Verilir ?

İlgili Makaleler

409 Yorum

 1. Öncelikle çok güzel bir uygulama, ikiz sahibi olan çalışan ebeveynler e çıkma durumu olabilir mi?

  1. Merhaba, yardım Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes için geçerli

 2. Çoklu doğum yardımı için nereye başvuracağımı tam olarak bilmiyorum,ve şuan başvursam olumlu sonuçlanırmı??

  1. Merhaba, çoklu doğum yardımı için başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapılıyor. (Aylık 150TL yardım için)

 3. Merhaba18 12 2016 ikiz annesiyim devletten ikiz yardım parası alabilir miyim 1 ay sonra 2 yaşına basıyorlar Sizce Bize de yardım parası verirler mi Çok teşekkür ettim

  1. Merhaba, ikiz bebek yardımı 0-24 ay arası verildiği için onaylanmayabilir.

 4. Mavi kart sahibi değilim türkiye cumhuriyet i vatandaşıyım ikiz bebeklerim var 11 aylık ben faydalanamiyormuyum bu yardımdan ?

  1. Merhaba, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bütün aileler bu yardımdan faydalanabilmektedir.

 5. Merhaba ikiz bebek bekliyoruz ne eşimin nede benim sigortam yok hangi yardımlardan faydalanabiliyoruz ve ne yapmamız gerekiyor

  1. Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne ikiz bebek yardımı için müracaat edebilirsiniz. Ayrıca doğum yardımı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 6. Ben direk aile sosyal bakanlığını aradım henüz ikizlere maaş netlesmemis düzenlenmesi 2 ile 3 haftayı bulur dendi siz hala başvurun diyorsunuz benim tahminim bu yardımdan her çoklu doğum yapan yararlanacak

  1. Merhaba, uygulama Sayın Bakanın açıklamasıyla başladı ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her ikiz ve üçüz bebek sahibi aileler başvuru yapabilecek.

  1. Merhaba, doğum yardımı ve süt parası için anne yada baba müracaatı fark etmez. Doğum raporu ile anne olarak müracaat edebilirsiniz.

 7. Ben askeri üçretle çalışan ikiz babasıyım ikizlerim 8 aylık başka gelir yok kabul edilmedi hiç gelir olmaması lazımmış

  1. Merhaba, son uygulamaya konulan yardım Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapılıyor. Ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes başvuru yapabiliyor.

 8. Bugün gittim basvuri icin aciklama yapildi ama. Bir yazi gelmedi henüz o yüzden islem yapamiyoruz denildi. Evrak falan da almadilar. Başvuru yapanlar nasil yapmis acabai

  1. Merhaba, başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapılıyor. Bir dilekçe ile müracaat edebilirsiniz.

 9. Merhaba ben üçüz babasıyım. Bu gün 14.11.2018 tarihinde baş vuru yapmak istedim. Ama eşimin maaşından dolayı alamıyacağımı belirttiler.

  1. Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri olumsuz sonuçlanma olasılığı olsa bile genelde bütün başvuruları kabul ediyor

 10. Merhaba bnm ikizlerim var 19 aylık. Doğum raporu olmadan alınmıyo mu. Bıtanenın dogum raporu var dgerınkını bulamıyorm bıtane yetmezmı kimlerıyle birlikte. Bide yürülüğe girmişmi acaba

  1. Merhaba, doğum raporunu bulamazsanız nüfus kayıt örneği ile müracaat edebilirsiniz.

  1. Merhaba, kurumuna tekrar müracaat ederek sebebini öğrenip bir süre sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz.

  2. Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvuru yapılıyor.

 11. Mavi kart için nereye müracat ediyoruz
  Olması şartmı bazı cevaplarınızda direk gitmemiz şeklinde yönlendirmiş bazılarında mavi kart lazım demişsiniz netleştirebilirmiyiz ne yapmamız gerektiği konusunda yardımcı olurmusunuz

  1. Merhaba, burada yanlış anlaşılma var. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ile mavi kart sahiplerine veriliyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes başvuru yapabiliyor. Mavi kartla karıştırılmasın. Mavi kart özel bir olay.

   Doğum belgesi, annenin ve çocukların kimlik belgeleriyle birlikte Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine müracaat edebilirsiniz.

 12. Merhaba
  Kocam sgk lı ben ev hanımıyım
  23 aylık ikizlerim var
  Ben başvuru yapabiliyomuyum ve nereye gitmem gerekir

 13. Merhaba kolay gelsin ben sigortalı çalışanım 9 aylık ikiz çocuğum var yararlanabilirmiyim mavi kart olması şart mı mavi kart olmazsa yararlanamıyırmuyuz açıklığa kavuştururmusunuz acaba rica etsem

  1. Merhaba, yardım Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar ile birlikte mavi kart sahiplerine veriliyor. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes başvuru yapabilir. Doğum belgesi, annenin ve çocukların kimlik belgesi ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne Müracaat edebilirsiniz.

  1. ​Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak kaydıyla Türk vatandaşlığından çıkanlar ve bunların 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesinde belirtilen altsoylarına verilen ve söz konusu maddede belirtilen haklardan faydalanabileceklerini gösteren resmi belgedir.

 14. Merhaba, 4 aylık ikizlerim var devletin çoğul bebek yardımından faydalanmak için ne zaman başvuru yapmalıyız ne zaman faydalanabiliriz

  1. Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat ederek başvurunuzu yapabilirsiniz.

 15. Benım 4 cocugu var 8/3 yasında ve 18 aylık ıkızlerım.. Sadece esım calısıyor bızde ıkiz bebeklere yapılan yardımdan faydalanabılırmıyız acaba ılla mavı kartmı olması gerekıyor

  1. Merhaba, Sayın bakanın açıkladığı son uygulamadan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı mavi kart sahibi bütün vatandaşlar yararlanabiliyor.

 16. Devlet memuruyum, 1 yasinda ikiz bebegim var.Esim calismiyor ve konut kredisi oduyorum.Biz yeni aciklanan cogul bebek yardimindan faydalanabilir miyiz?

 17. Ben asgari ücretli çalışanın ikiz bebeklere yapılan yardımdan faydalanabilirmiyiz 2 yıl süreli verilen 150 tl

  1. Merhaba, bu yardımı alabilmeniz için mavi kartınızın olması gerekir. Mavi kart sahiplerine veriliyor.

 18. Benim ikiz çocuğum var ne zamn yapacağım başvuruyu nereye yapacağım başvuruda gerekli belgeler nedir yardımcı olur musunuz

  1. Merhaba, sigortanız varsa doğum raporuyla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna, sigortanız yoksa doğum raporunuzla birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 19. Merhaba ikiz bebeklerim var şu an 20 aylıklar aylık çocuk başı 150 tl 24 ay dolana kadar mı verilecek? Bide başvuruyu nereye ve hangi belgelerle yapacağız? Oturduğum adrese bağlı kaymakamlık sosyal yardımı vs. telefon ile aramalarıma rağmen hiçbir çalışanın bilgisi yok. Ne yapalım?

 20. Iyi günler benim yeni ikiz çocuklarım oldu ben sigortaliyim asgari ücretle çalışıyorum ben son çıkan çoklu doğum yardımından faydalanamiyormuyum cevaplarsanız sevinirim

  1. Merhaba, Sayın Bakanın açıkladığı yardımı alabilmeniz için mavi kart sahibi olmanız gerekir. 150TL çocuk yardımı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve mavi kart sahibi kişilere veriliyor.

 21. Merhabalar benim ikiz 2 yasina girecek erkek çocuklarım var ve bitanesi %94agir engelli ben onun için bakım parası alıyorum acaba öteki haktanda yararlanabilir miyim ve cevaplar saniz çok sevinirim

 22. Merhabalar benim ikiz 2 yasina girecek erkek çocuklarım var ve bitanesi %94agir engelli ben onun için bakım parası alıyorum acaba öteki haktanda yararlanabilir miyim ve cevaplar saniz çok sevinirim

 23. Mrb ikiz bebeklerim var 1yasinda eşim ve ben çalışıyoruz 150tl lik yardımı alabilirmiyiz teşekkürler.

 24. Doğum belgesini bulamıyorum ama kimlikleri doğum retifikasi var ne yapmam gerekiyor yardimci olabilir misiniz.?

  1. Merhaba, doğum raporu yoksa nüfus kayıt kayıt örneği (aile) ile de başvuru yapabilirsiniz

 25. merhabalar esim ve ben calismiyoruz esimi isten cikardilar ikimizde issizlik parasi aliyoz 6 aylik ikiz erkek bebeklerim var 7 yasinda da bi oglum var okula gidiyo ben faydalanabilirmiyim bu yardim parasindan

  1. Merhaba, son açıklanan yardım Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve mavi kart sahibi herkese veriliyor

 26. Merhaba benim ikizler im var şimdi 12 aylık oldular bez süt yardımı alabiliyormuyum 4 çocuğum vardı şimdi altı oldu buda bizi haliyle zorluyor maddi olarak ve geriye dönük yardımıda alabiliyormuyum

  1. Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat ederek son uygulamaya konulan ikiz bebek yardımından faydalanabilirsiniz.

 27. Merhaba benim 1 kız çocuğum var ben sigortalı olarak çalışıyorum bende çocuk yardımı alabilirmiyim.

  1. Merhaba, bu yardımı alabilmeniz için mavi kart sahibi olmanız gerekir. Mavi kartı olanlar Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine müracaat ederek yardımdan faydalanabiliyor.

 28. merhaba ben calışmıyorum eşimde surıye vatandaşı.
  eşim 4 aylık hamile ikizler biz nasıl yardım alabiliriz.

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 29. Merhaba bir erkek bir kızım olacak inşallah eşim asgari ücretli bir işte sigortalı çalışıyor herhangi bir malvarlığımız yok devletin bu desteğinden bizde yararlanabilir miyiz acaba ?

 30. benim ikizlerin 18 aylık ve birde oğlum var toplam üç çocuk eşim asgari ücret ile çalışıyor yardımdan yararlanabilirmiyiz ne kadar ücret ve kaç yaşına kadar olacak

  1. Merhaba, yardımlar 24 aylık oluncaya kadar verilmekte olup herkesi kapsıyor.

 31. Benim ikiz bebeklerim var projede her ay 1 çocuğa 150 Tl olarak okudum nereye başvurmam razım yardıma ihtiyacım var ayriyetten 2 tane daha çocugum var biri okuyo 8. Sınıf 4 çocuğum var

  1. Merhaba, uygulamadan yararlanmak için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekmektedir.

 32. Şuan 2 yasında olan ikizlerim var acaba geriye dönük yardım alabilir miyim önceki iki yılın parasını ya da bu ay başvuru yapsam bu ay alabilir miyim sadece doğum tarihleri 01.11.2016

  1. Merhaba, çocuklarınız 2 yaşını tamamladığı için müracaat etme şansınız bulunmuyor.

 33. Merhaba ben ikiz babasıyım ve asgari ücretle çalışıyorum sosyal yardımlaşma merkezine gittik başvurduk bize dedikleri tek şey siz yardım alamazsınız Ama yine de başvurun dediler çünkü kanunun Birinci maddesi Sosyal güvencen olmaması lazım bana çok saçma geldi olanlar ikiz veya 300 çocuk doğramıycak mı neyse daha sonra eşim yetim olduğu için babasında kalan çok küçük 36 metre² yer için bu yardımı alamayacağımızı söylediler

 34. Merhaba ben bir kızım var ve ikiz bebeklerimiz olucak nasipse 4 ay sonra benim ve eşimin sigortasi yok yeşil kartlıyız biz nasil bir yardimdan yararlanabiliriz yardimci olurmusunuz

  1. Merhaba, yardımı alabilmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmeniz gerekir..

 35. Merhabalar,
  Eşim hamile ikiz çocuklarımız olucak Allah’ın izniyle
  Ben kendi işimi yapmaktayım bir bakkal dükkanı işletiyorum
  Bağkurluyum İkiz bebek yardımından yararlana biliyor muyum
  ne yapmam lazım bir yol gösterir misiniz.
  teşekkür ederim.

  1. Merhaba, doğum yardımı için Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat etmeniz gerekir. İkiz bebek yardımı içinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz.

 36. Merhaba benim ikiz çocuklarım var 5 yasindalar. Ama anaokuluna gidiyolar. Ve esin asgari ücretle çalışıyor.. sıkıntı çekiyoruz hayat şartları çok pahali.. çocuklarım icin yardim alma durumum varmi..

  1. Merhaba, sigortası olanlara sosyal yardım verilmiyor. Fakat Kaymakamlık Makamına durumunuzu anlatan bir dilekçe ile müracaat ederseniz komisyonda görüşülür, komisyon onay verirse yardım alabilirsiniz.

 37. Merhaba benim 3 üz bebeğim oldu kaymakamlığa gittim ama bana bez veya mama gibi bir yardim yok dediler asgeri ücrete calisiyorum nasil yardim alabilirim yeni cikan çocuk kanun çocuk basina 150 tl yardimi bende alabilirmiyim sgkliyim 1603 tl maaş alıyorum bezini mamasini karsilayamiyorum bi yardimci olurmusunuz lütfen

  1. Merhaba, sigortalılara çocuk yardımı maaşa ilave ediliyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına dilekçe ile müracaat ederseniz talebiniz komisyona gider ve görüşülür. Komisyon onay verirse yardım alırsınız.

 38. Aylık 150₺ olan 4 yaşına kadar ikiz bebeklere yapılan yardımı geçmişe yönelik olarak talep edebiliyor muyuz, ve uygun görülen kişiler kriterini neye göre belirliyor lar

  1. Merhaba, yardımlar sigorta ve gelir düzeyine göre belirleniyor.

 39. merhabalar benim 4 ay once ikiz bebeklerim oldu biri kiz biri erkek durumumiz biraz sikintili ihtiyaclarina yetisemiyorum bu yardim nekadr ve nekadr sure veriliyor nereye muracat etmemiz gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirm tskkler

  1. Merhaba, sigortalı iseniz doğum raporuyla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna, sigortanız yoksa doğum raporu ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 40. Merhabalar benim ikiz bebeklerim var eşim asgari ücretle çalışıyor çocuk başına 150tl yardimdan bizde alabilir miyiz?

  1. Merhaba, sigortalı olanlara sosyal yardım yapılmıyor. Kaymakamlık Makamına durumunuzu anlatan bir dilekçe ile müracaat ederseniz komisyonda görüşülür, onay verirse yardım alabilirsiniz.

 41. İyi ğünler ben kamu memur personelim eşim işe SSK li çalışıyor 2 ay sonra ikiz bebek bekliyoruz bu yardımdan yararlanabilmek için hangimiz nereye basvurmalıyız

  1. Merhaba, çalışan anne yada baba ikisi de müracaat edebilir. Doğum raporuyla birlikte çalıştığınız kuruma doğum yardımı ve süt parası için müracaat edebilirsiniz. (Kamu çalışanları çalıştıkları kuruma müracaat ediyor, sigortalılar SGK’ya)

 42. Merhaba ben 4 aylik ikiz hamileyim.esim sigortalı asgari ücretle çalışıyor. 4 yaşına kadar 300 tl yardım yazmışsınız.fakat ne ssk ne aile ve sosyal politikalar bakanlığının haberi var.nede bağlı bulunduğun kaymakamlığın . Böyle bişey olmadığını söylüyorlar.bilgi alabilirmiyim.

  1. Merhaba, 300 TL bir defa verilen doğum yardımı parasıdır. 4 yaşına kadar verilen bez ve mama yardımıdır. Doğumdan sonra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek bez ve mama yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 43. Bir kamu kurumunda memurum eşim ev hanımı yeni ikiz bebeklerimiz oldu her ay her bebek için devletten 150 TL para veriliyormus kamu çalışanı başvurabilir mi? Başvurabiliyor sa Kaymakamliktaki sosyal yardımlaşmaya dilekçe ile başvurulabilir mi yoksa sadece SGK çalışanı mi başvurabiliyor emekli sandığı memur başvurabilir mi? Teşekkür ederim

  1. Merhaba, doğum raporuyla çalıştığınız kuruma müracaat ederek doğum yardımı talebinde bulunabilirsiniz. Dediğiniz yardım sigortası olmayanlara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından bez ve mama yardımı olarak veriliyor.

 44. Benim eşim sigortalı çalışıyor ama askeri ücrete maasında haciz var devletin 4 yaşa kadar ikiz bebeklere yardım edecek diye duydum cocuk başına 150 lira bu kanun çıktı mı

  1. Merhaba, ikiz bebek yardımı doğumdan sonra verilen yardımdır. Bahsettiğiniz yardım bez ve mama yardımıdır. Sosyal Yardımlaşma ve Danışma Vakfına bez ve mama yardımı için müracaat edebilirsiniz.

 45. ben hic calismadim ssk li degilim.
  Eşimde mayis ayinda en son calisti
  suan ikimizde calismiyoruz. ssk miz yok ikiz bebeklerimiz dogdu. dogum yardimindan nasil yararlanabiliriz.

  1. Merhaba, doğum raporuyla birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek 700 TL ikiz bebek yardımı alabilirsiniz.

 46. Ben inşaat larda çalışıyorum günlük yevmiye usulü sigortam askari ücrette yatıyor benim ikiz bebek lerim oldu eşim ev hanımı çocuk başı 150 tl 4 yıl yardım yapıyormuş devlet bundan nasıl yararlanabilirim

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bez ve mama yardımı için müracaat etmeniz gerekir.

 47. Merhaba ben özel sektörde çalışan personelim ikiz bebeklerim oldu doğum parası ve süt parası haricinde araştırdığım kadarıyla çoklu doğumlarda her bir çocuğa 150 tl veriliyor 4 yaşına kadar ve sigortalı olman önemli değil yazıyor başvuru yaptım böyle bir şey var ama sigortalı olduğun için sizin için geçerli değil diyorlar bana yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına doğum raporu ve bir dilekçe ile müracaat ederek talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı