Sosyal Yardım Platformu

İkiz ve Üçüz Bebeklere Devlet Yardımı Şartları

İkiz ve Üçüz Bebeklere Devlet Yardımı Şartları

İkiz ve üçüz bebeklere devlet yardımı şartları; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklamayla 2019 yılında mümkün hale gelecektir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yaptığı açıklama kapsamında; ikiz ya da üçüz gibi çoklu doğum yaşanan ailelere, çocuk başına aylık olarak 150 TL ödeme yapılacağı ve bu ödemenin 2 yıl süreceği öğrenilmiştir.

Çoğul gebelikte devlet yardımı 0-2 yaş aralığında çocuk başına ödenecek olup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve mavi kart sahibi olan herkes başvuruda bulunabilmektedir. İkiz ya da üçüz gibi çoğul gebelik sürecini bekleyen ya da ikiz evlat sahibi ailelerin beklediği haber ile detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İkiz ve Üçüz Çocuklara Doğum Yardımı Parasından Kimler Faydalanabilir?

İkiz ve üçüz gibi çoğul gebelik durumlarında ailelerin maddi anlamda sıkıntılarının giderilmesi ve rahat edebilmesi adına aylık olarak çocuk başına 150 TL ödeneceği haberi geldi. Bu yardım için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve mavi kart sahibi olan herkes başvuru yapabilecektir. Başvurular anneler tarafından yapılabilirken, yeni düzenlemede baba tarafından da yapılabileceği açıklanmıştır.

İkiz ve Üçüz Çocuklara Verilen Doğum Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

İkiz bebek doğum parası ne kadar, başvuru nasıl yapılır, şartlar nelerdir gibi soruların yanıtları birçok kişi tarafından merak edilmektedir. İkiz ve üçüz çocukları için doğum yardımı almak isteyen ailelerin, bulundukları ildeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekmektedir. İlgili başvuru için kurum tarafından verilecek olan dilekçe formunun doldurulması gerekmektedir. Başvuru için gerekli evraklar ise;

 • Annenin kimlik belgesi
 • Çocuğun kimlik belgesi
 • Doğum belgesi

İkiz ve Üçüz Çocuklara Doğum Yardımı İçin Ödemeler Nasıl, Ne Zaman Yapılır?

Çoklu doğum yardımı programı kapsamında destek almaya hak kazanan ailelere SMS yolu ile bilgilendirme yapılmaktadır. Gerekli evraklarla birlikte yapılan başvurulardan sonra başvuru sonucu bildirmiş olduğunuz cep telefonu numarasına gönderilmektedir.

İlgili yardımların ödemesi PTT aracılığıyla ya da Bakanlığın anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla ödenecektir. Yatırılan yardım tutarı anne ya da isteğe göre babanın adına yatırılmakta olup nüfus cüzdanı ile ilgili şubeye giderek, ikiz bebeklere devlet desteği alınması mümkün olacaktır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Yeni Projeleri 2019

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk’un yaptığı açıklamaya göre; Bakanlığın 2019 yılı bütçesinde çoklu doğum yardımı programı, ağır kronik hastalıklara mücadele programı, dereceye giren öğrencilere nakit desteği programı yer almaktadır. Projelerin detayları şu şekildedir;

 • Çoklu Doğum Yardımı Programı: İkiz ya da üçüz gibi çoklu doğum gerçekleşen aileler için çocuk başına 150 TL ödenmesine karar verilmiştir. Bu programın amacı çoklu doğum gerçekleşmesiyle ailelerin beklenmedik harcamalar için zor durumda kalmamasıdır.
 • Ağır Kronik Hastalıklarla Mücadele Programı: Bu program kapsamında ağır kronik hastalıklarla mücadele eden ve ihtiyaç sahibi olan ailelere yardım edilmesi hedeflenmektedir. Ağır kronik hastalıklar sonucu cihaza bağımlı olarak hayatını sürdüren hastalar için bulundukları hanelerin elektrik faturası bedellerin 200 TL’ye kadar olan kısmı için maddi destek sağlanacaktır.
 • Şartlı Eğitim Yardımı Programı: MEB tarafından Türkiye genelinde düzenlenen sınavlarda, kendi illerinde ilk 10’a giren ya da Türkiye genelinde ilk 20 binlik dilime giren çocuklar için aylık 500 TL nakit yardımı sağlanacaktır. Üniversite giriş sınavlarında ilk bine giren öğrencilere ise bir defaya mahsus olarak 5 bin TL nakit yardım sağlanacaktır.

Devlet Tarafından Verilen Doğum Yardımları Nelerdir?

Ülkemizde doğum yapılması ve çocuk sahibi olunması durumunda verilen 3 adet destek bulunmakta idi. Son yapılan açıklamalarla bu desteklere bir yenisi daha eklendi. Yapılan yardımlar;

 • Doğum Yardımı
 • Süt Parası
 • SGK Doğum Parası
 • Çoklu Doğum Yardımı

Doğum yardımı, süt parası, yalnızca SGK doğum parasında annenin SGK’lı olması şartı bulunmaktadır.

Doğum Yardımı Nedir, Şartları Nelerdir?

Gerekli şartlara uygunluk sağlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve mavi kart sahiplerine 15.05.2015 tarihi itibariyle çocuk başına verilen maddi destekler doğum yardımı olarak adlandırılmaktadır. SGK’lı olma koşulu bulunmayan bu yardımda, doğum yapan annelere tek sefere mahsus olarak yardım ödemesi yapılmaktadır. Bu yardım ödemesi kapsamında;

 • İlk kez anne olan kişiler için 300 TL,
 • İkinci çocuğuna sahip olan anneler için 400 TL,
 • Üçüncü ve daha sonraki çocuklar için 600 TL ödeme yapılmaktadır.

Doğum yardımı çoğul doğumlarda, çocukların sayısına ve sırasına göre hesaplanarak yatırılmaktadır. Buna bir örnek vermek gerekirse; annenin ikinci kez doğum yapıyorsa ve bu sefer ikiz bebek sahibi olduysa, ikiz bebeklerin biri ikinci çocuk biri üçüncü çocuk sayılarak toplamda 1000 TL ödeme yapılmaktadır.

Doğum yardımı için başvurular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yapılmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine giderek başvurunuzu yapmanız mümkündür. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları ise doğum yardımı başvurularını Konsolosluk ya da Büyükelçiliklere yapabilirler. Doğum yardımı hakkına detaylı bilgi almak için 183 ve 144 numaralı telefonlardan herhangi birisini arayarak bilgi sahibi olmak mümkündür.

Süt Parasını Kimler Alabilir, Şartları Nelerdir?

Süt parası, sigorta sahibi olan kadınlara veya eşi doğum yapmış sigortalı erkeklere verilen yardım parasıdır. Devlet tarafından yeni doğan bebekler için sağlanan süt parası yardım desteğinden faydalanmak için bebek sahibi olan çiftlerin yapmış doğum yapılan tarihte evliliklerinin gerçekleşmiş olması gereklidir. Doğum yapılan tarihte henüz evli olmayan çiftler süt parası yardımından yararlanamazlar.

Doğum yapmış olan kadınların süt parası yardımından yararlanmak için çalışmaları şartı bulunmamakta ve eşlerinin sigortasından yararlanarak yardım almaktadırlar. Süt parası yardımından yararlanmak için sigortalı veya Bağkur lu kişilerin ödemekle yükümlü oldukları prim gün sayısı 1 yıl içerisinde maksimum 120 gün olmaktadır. Ayrıca Bağkur sahiplerinin borçları olması durumunda süt yardımı parası almaları mümkün olmamaktadır.

Süt parası yardımı sadece bir defaya mahsus olarak yapılan ödenektir. 2018 yılında süt parası yardımı ödeneği 132 TL olmakta ve yardım almaya hak kazanan sigortalı kişiler ödeneklerini hak kazanılan tarih itibarı ile 5 yıllık zaman zarfında bankalardan alabilmektedirler.

4B sigorta sahipleri süt paralarını bulunduğunuz yere yakın olan İl Müdürlükleri veya Sosyal Güvenlik Kurumlarına belirli evrakları tamamlayarak dilekçe ile birlikte teslim eden anne veya babalar başvuru sonrasında kurum tarafından değerlendirmeye alınmaktadırlar.

Talep dilekçesinde başvuru yapan ebeveynlerin doğum raporunu ve çocuğun kimlik belgesini ek olarak beyan etmeleri gerekmektedir. Kurum tarafından yapılan değerlendirmeler olumlu olarak sonuçlanır ise 4B sigortalılarının süt parası ödenekleri Ziraat Bankasına yatırılmaktadır.

4A sigorta sahiplerinin süt yardımı parası ise doğum yapılmasının ardından SGK sistemine hastane tarafından girilerek bildirilir ve herhangi bir işlem yapmaya gerek kalmadan süt parası yardımı sistem üzerinden Ziraat Bankası’na yatırılır ve 4A sigortalıları ödeneğini bankadan alabilirler. Şartların farklı şekilde gelişmesi durumunda ise İl sağlık müdürlüklerine dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir.

Evlilik Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Devletten Bakıcı Parası Nasıl Alınır, Başvuru Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır, Kimlere Verilir ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 404 YORUM
 1. Umut dedi ki:

  Merhaba! Biz 28 Kasım’da başvuru yaptık yardım hala çıkmadı tahminen kaç günde çıkıyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvuruların karara bağlanması komisyonun toplantısına bağlı. Komisyon toplantısında onaylanan başvurular 20-25 gün sonra banka yada PTT aracılığıyla ödeniyor

 2. Zemheri inci dedi ki:

  İkiz çocuklarım oldu ancak bağkur borcum var alabileceğim yardımlar nelerdir nerelere başvuru yapmam gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne ikiz bebek yardımı için başvuru yapabilirsiniz.

 3. Nazmiye dedi ki:

  Mrb ikizler için aylık 150 TL alınan yardım kaç yıl sürecek.bez mama dediğiniz aynı seymi,e devlette başvuru şartlı sağlık yardımı diye geçiyor dogrumu.ayrica bizimki Aralık ta onaylandı fakat ödeme ocakta ödenecek diyor iki ayı birmi alırız şimdiden teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardımlar onaylandığı tarihten itibaren geçerlidir. İkiz bebek yardımı süresi 0-24 arasında verilmektedir. 150 TL bez ve mama yardımı olarak verilmektedir.

 4. Mustafa dedi ki:

  Merhaba, ikiz bebek yardımı ile ilgili bir karar çıktımı? En son başvuruya gittiğimde 2019 Ocak ayında belli olacağını bildirmişlerdi bir bilgisi olan varmı?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bu yardım için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve mavi kart sahibi olan herkes başvuru yapabilecektir.

 5. Fatih dedi ki:

  9 aylık ikiz bebeklerim var bunlar için yardım talebinde bulunmak için ne yapmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Dayanışma Vakfına yada Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine müracaat edebilirsiniz.

 6. Murat yalçın dedi ki:

  Başvuruyu nereye yapıcagız ? Birde ne zaman başladı acaba ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapılıyor

 7. Rukiyye dedi ki:

  Ikiz cocuklarım için sosyal Yardımlaşma Vakfına başvurdum eve gelen memur maaş bordrosunda net ve brüt ücreti karıştırdı ve geliri yüksek buldu benim uyarmak ile yanlışı düzeltti 2 haftayı geçti ama hala bir cevap gelmedi.aile ve sosyal politikalar il Müdürlüğünü aradım başvuru buraya yapılacak felan demediler.saçma sapan bir durum oluştu. Bu yardımdan faydalanan varmı acaba ?yoksa sadece laftami kaldı ??

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İkiz ve üçüz gibi çoğul gebelik durumlarında ailelerin maddi anlamda sıkıntılarının giderilmesi ve rahat edebilmesi adına aylık olarak çocuk başına 150 TL ödeneceği haberi geldi. Bu yardım için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve mavi kart sahibi olan herkes başvuru yapabilecektir. Başvurular anneler tarafından yapılabilirken, yeni düzenlemede baba tarafından da yapılabileceği açıklanmıştır.

 8. Halilsaglam dedi ki:

  Merhaba benim ikizlerim yeni oldu çoklu yardım için başvuru yaptım kabul edilmesine rağmen ala yardım paraları yatmadı bunu
  nasıl ogrenebirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, PTT’den sorgulayabilirsiniz yada kuruma telefon edip ödeme zamanı hakkında bilgi alabilirsiniz.

 9. Ümit dedi ki:

  Merhaba benim 20 aylık ikiz çocuklarım var, çoklu Doğum yardımı onaylandı, geçmişe dönük ödeme yapılırmı, yani 20 aylık toplu ödeme, yapılır diye duymuştum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardımlar onaylandığı tarihten itibaren geçerlidir.

 10. onur dedi ki:

  çoğul benek yardımı her ay mı ıkı ayda bır mı yatıyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çoğul bebek yardımı aylık olarak uygulanması planlanıyor

 11. Sema dedi ki:

  Merhaba, çoklu doğum yardımından bağkurlular yararlanabiliyor mu? Bilgi verir misiniz şimdiden teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum yardımında sosyal güvence ayrımı yapılmaksızın herkes yararlanabiliyor

 12. Resul dedi ki:

  Merhaba, benimde 3aylık ikiz çocuklarım var bizde başvuruda bulunduk ama ne yazıkki maaşın yüksek, araban ver deyip geçtiler onay vermediler sosyal hizmetleri ve dayanışma vakfından bize yardım etmeyip kimlere yardım edecek ki…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sayın Bakanın açıkladığı yardımlar için başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapılıyor

 13. neslihan dedi ki:

  Merhaba ben ikiz bebek yardimi yani coklu dogum yardimina basvuru yaptim ama hala cikmadi esim ve ben sskli degiliz. ptt den sordum ama yatmadigini soylediler yatanlar ne zaman cekti acaba. ve ptt den mi cekti parayi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortası olmayanların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmesi gerekiyor doğum yardımı parası için. Ödeme komisyon toplantısının ardından 15-20 gün içinde yapılıyor.

 14. Nurcan dedi ki:

  Merhaba benim 9 aylık ikizlerim var benim ssk var diye cikmadigini soylediler neden acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında sigorta nedeniyle komisyon ret verebiliyor

 15. Seyhan dedi ki:

  Merhaba benim ıkiz çocuklarım var 7 aylık oldu yeni baş vurdum onay verildi ama 7 aylık parası yatarmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvuru yaptığınız tarihten itibaren yardım alabilirsiniz.

 16. Mehmet özgür dedi ki:

  Merhaba, İkiz çocuğumuz var ve ne gibi yardımlardan faydalanabiliriz. Çocuk parası bir defaya mahsus, 2 yıl boyunca çocuk başına 150 tl, emzirme parası, süt parası ve çocuk bezi yardımı bu yardımlar mevcut mudur ve nereye başvurmak gerekli bunların dışında başka yardım var mı bilgilendirirseniz çok memnun oluruz.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çocuk parası için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekir. Çocuk bezi ve diğer yardımlar için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 17. nejdet dedi ki:

  sigorta mız olduğu için reddedilmiş neden

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sayın Bakanın açıkladığı başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne yapılıyor
   https://www.sosyalyardimlasma.net/ikiz-bebeklere-devlet-yardimi

 18. Ekrem dedi ki:

  Çoklu doğum yardımı her aymı yoksa 3ayda bir mi veriliyor cevaplarsanız sevinirim iyi günler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum yardımı parası bir defaya mahsus yapılıyor. Fakat Sayın Bakanın açıkladığı 150TL yardım aylık yapılıyor

 19. özge dedi ki:

  merhabalar bnm 2 bucuk yasinda ikiz kizlarim var bu yardimi yeni ogrendim ankarada oturuyoruz aylik cocuk basina 150 tl almak icin neler yapmamiz lazim ve bu yardimdan yararlanabiliyormuyuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sayın Bakanın açıkladığı yardım 0-24 aylık çocuklara veriliyor ve başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapılıyor

 20. Yunus çalışkan dedi ki:

  Ben başvuru yaptım. İkiz çocuklarım var 150 TL için. Kabul edilmedi. Sebebi ise ailede sigortalı var diyor. Yaparsa bizimkiler böyle saçma sapan iş yapar. Sigortam olmasa nasıl bakacam la bunlara. Herkese sigorta şartı koy. Yardım da sigortan varde….

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Çoğul gebelikte devlet yardımı 0-2 yaş aralığında çocuk başına ödenecek olup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve mavi kart sahibi olan herkes başvuruda bulunabilmektedir.

 21. İlknur dedi ki:

  Mrbblar benm 7.5 ay once ikiz bebeklerim oldu ben ssklı deilim eşim ssklı dogm parası alabiliyomuyum

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Çoğul gebelikte devlet yardımı 0-2 yaş aralığında çocuk başına ödenecek olup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve mavi kart sahibi olan herkes başvuruda bulunabilmektedir

 22. Burcu özcan dedi ki:

  Merhabalar
  Ikiz bebeklerin var .doğum yardımı ücreti aldım
  0.2 yas aralığına kadar yapılan çoğul gebelik yardımıyla ilgili nereye başvurmam gerekiyor
  Aile ve sosyal politikalar bakanlığına gittim henüz başvurular başlamadı dediler yönlendirmenizi rica ediyorum
  Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz

 23. Ayşe dedi ki:

  Mrb benm 3 aylik ikizlerim var ikiz parasi icin basvuruda bulundum 1 ay oldu sanirim ne kdr sure icinde cwp geliyo yada bu uygulama 2019 icinmi gecerli

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, muhtemelen ödemeler Ocak ayında başlar

  2. ilhan dedi ki:

   Merhabalar benim eşim türk vatandaşı değil ama ben türk vatandaşıyım ve ilk çocuğumda benim nufusumda türk vatandaşı şimdi de ikiz çocuğum doğdu ben aylık yardımdan yararlanabilirmiyim çoğullarımda türk vatandaşı olacak.

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, aileden birisinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması yeterli.

 24. Emrah dedi ki:

  Merabalar benim 3 aylık ikizlerim var ikizler için verilen çocuk başına 150 tl maaş için nereye başvurmam gerekir bide hangi evraklar lazım teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum belgesi, annenin ve çocukların kimlikleriyle Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine müracaat edebilirsiniz.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/ikiz-bebeklere-devlet-yardimi

 25. Emre dedi ki:

  Merhaba ikiz yardımı cocuk başı dedikleri 150 tl verilen yardım nezaman başvuru yapabiliriz ve nereye başvuru yapmalıyız gecmiş aylarıda vereceklermi bilginiz varmı teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardımlar başvuru yaptığınız tarihten itibaren geçerli olur. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine müracaat edebilirsiniz.

 26. ÖZGÜR dedi ki:

  İKİZ ÇOCUK YARDIMI 2019 YILI İÇİN Mİ ACABA YOKSA ŞİMDİ MÜRACAAT EDEBİLİYOR MUYUZ ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum raporuyla birlikte istediğiniz zaman müracaat edebilirsiniz.

 27. Vesile serin dedi ki:

  Slm benim ucuncu dogumum ikiz oldu toplamda 4 cocugum var ikizler su anda 14 ayliklar esim cifci bagkurlu 12 senedir hangi yardimdan faydalana bilirim tesekkurler…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek şansınızı deneyebilirsiniz. Sonuçta bütün başvurular komisyon onayından geçmektedir.

  2. Devlet dedi ki:

   İki bebeklerimiz 2 yaşındalar doğum yardımı alabiliyoruzmu,sadece 0-2 yaş ile sınırımı var.tesekkur ederim

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum yardımı parası almak için süre 5 yıl. Çocuk yardımı için ise süre 0-2 yaştır.

 28. evren yıldız dedi ki:

  1 yaşında ikiz çocuklarımız var. Süt parası icin nereye başvurmamız gerekiyor. Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortanız varsa Sosyal Güvenlik Kurumuna, sigortanız yoksa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına, kamu çalışanıysanız (memur) çalıştığınız kuruma müracaat ederek doğum parası ve süt parası alabilirsiniz.

 29. Demet yıldız dedi ki:

  Merhaba.Bir ay sonra ikiz çocuklarım olacak.Mavi kart denen şey nedir? Çoğul gebelik yardımı almak için şart mıdır? Ben de eşimde devler memuruyuz. Bu yardımdan faydalanabilirmiyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Mavi kart Türk Vatandaşlığından başka ülke vatandaşlığına geçen ve sonra tekrar Türk Vatandaşı olan kişilere verilen karttır. Bu farklı bir konu. Doğum raporu ile çalıştığınız kuruma müracaat ederek yardımdan faydalanabilirsiniz.

 30. Muhammet dedi ki:

  Merhabalar bizim de ikiz bebelerimiz 3yaşını doldurdular bu yardımdan bizde alabilirmiyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sayın Bakanın açıkladığı yardım 0-24 ay için geçerli

 31. Rabia ay dedi ki:

  Yardım destek almak ıcın üzerimize ev araba olsa sıkıntı olurmu..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın yüksek ihtimalle alırsınız

 32. Ekrem dedi ki:

  Taner kardeş sen sosyal yardımlaşma vakfına muracet et sana form verecekler formu eksiksiz doldur 2 . 3 içinde evine gelecekler büyük ihtimalle maaş bağlanacaktır

 33. Yakup dedi ki:

  Merhaba ikiz artı ikiz 4 tane çocuğum var bakımlarına yetişemiyorum nerden destek alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 34. Yıldırım ALEV dedi ki:

  Merhaba. 1 ay sonra ikiz çocuklarımız olacak. Eşimde bende ssk lı olarak çalışıyoruz. İlk çocuklarımız.Doğum yardımı ve çoklu gebeliklere yapılan yardımlardan faydalanabilirsiniz.Yardımlar için nereye ve ne zaman başvuru yapmalıyız.İyi çalışmalar. Kolay gelsin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum raporuyla Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek yardım parasını alabilirsiniz.

 35. Mahmut dedi ki:

  Merhaba ikiz yardım parasını almak için aile ve sosyal politikalar bakanı il müdürlüğüne başvuru için gereken evraklar nelerdir? Teşekkür ederiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum raporu ile anne baba ve çocukların kimlikleri ile müracaat edebilirsiniz.

 36. Mahmut dedi ki:

  Babamla aynı evde yaşıyoruz bu yardımı almama engel teşkil eder mi?Teşekkür ederiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın babanızla aynı evde yaşıyor olmanız engel olmaz

 37. Mahmut dedi ki:

  İyi günler. 7 aylık ikiz çocuğum var. Aile ve sosyal politikalar bakanlığınin çoklu doğum için verdiği parayı almak için ne yapmalıyım. Birde babamla aynı evde yaşıyoruz bu yardımı almak için bir engel teşkil eder mi? Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum raporuyla birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmeniz gerekir

  2. Mahmut dedi ki:

   İlçeye Sosyal yardımlaşma vakfına mı başvuru yapmam lazım yoksa aile ve politikalar bakanı il müdürlüğüne mi başvuru yapmam gerekir? teşekkür ederiz

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ikiz bebek yardımı için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekmektedir.

 38. Kadir dedi ki:

  Merhabalar cuma günü ucuz Bebeklerim dünyaya geldi ne kadar bi yardım alabilirim veya yardım alabilmek için nerelere başvuru yapabiliriz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortanız varsa doğum raporuyla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna, sigortanız yoksa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmeniz gerekmektedir.

 39. Tahir dedi ki:

  ikizlere yardim sartlarinda bize ailede kisi basi gelirinin 480 tl ve daha az olması gerektiği söylendi doğrumu böyle bir şart var mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kişi başı geliri düşük olan kişilere bu yardımı veriyor. Yeni uygulamanın başvurusu ise Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapılıyor.

 40. Funda dedi ki:

  Merhaba
  3 bucuk aylik ikiz bebeklerim var öğretmenim hangi yardımlardan faydalanabilirim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, son uygulamaya konulan ikiz bebek yardımından yararlanabilirsiniz.

 41. Fatma Akyüz dedi ki:

  Merhaba iki cocugum var ve ikizlere hamileyim simdi ben dogum parasi süt parası çoklu doğum aylığı olarak toplamda ne kadar alacağım kafam karıştı.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ikiz çocuklarınız için 700TL doğum yardımı alırsınız. Bunun yanında 298TL süt parası ve 300TL de ikiz bebek yardımı alırsınız

  2. ikiz annesi dedi ki:

   yanlisiniz var. iki cocugu zaten varmış. üç ve dördüncü çocuğa cocuk başı 600 tl verilir. yani toplamda 1200 tl doğum parası alacaktır.

 42. Nurgul dedi ki:

  Mrb 2017de ikizlerim oldu şuan 1.5yasındalar Doğum parasına başvurduk pttden sordum yatmamış dediler ben en hanımıyım eşim ssklı bu yardımdan nasıl faydalanabılırım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum raporuyla Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat etmeniz gerekir.

 43. Rukiyye dedi ki:

  Merhaba bu yardımın 2 ayda bir ödeneceği söylendi bana.Çocuk başı aylık 150 tl deniliyor.Bu durumda 2 ayda 600 tl mi ödenecek?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardım onaylandığında aylık 300TL ve iki ayda 600TL oluyor.

 44. Mozart dedi ki:

  Ben ve eşim ögretmeniz ikiz bebeklerimiz var bizi de kapsıyor mu bu yardım?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, uygulamaya göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesi kapsıyor.

 45. Enes dedi ki:

  Merhaba benim ikiz cocuklarim var bugun 1 yasina basiyolar bakanimiz aylik cocuk basina 150 tl yardim.yapilcak diyor bu uygulama basladimi yoksa 2019 da mi baslicak bilgilendirirmisiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz.

 46. Sema dedi ki:

  Merhaba ikiz annesiyim ocak 2018 doğumlu ikizlerim var ikizlerimizle birlikte 3 cocuk.eşim emeklisandigi fakat ev borcu kredisi ödediğimiz icin kalan bize son zamlarla birlikte yetmemeye başladı.esim aramış sormuş kişi başı kazanç 483 lira mi ne öyle olan ailelere verilmekte demişler…yalnız bakan açıklamasında böyle birşey söylemedi ne yapmamız gerekiyor bizzat gidip başvuru yapalım mı yoksa telefonda aldığımız yanıt doğrumu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, son uygulamaya göre başvurular Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesi kapsıyor. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz.

 47. esma dedi ki:

  biz de ikiz bebek sahibiyiz ve burda bulunan sosyal dayanismaya basvurduk 150 tllik devlet yardimi icin boyle bi yardim yok dedi ve sadece muhtac aileler icin gecerli dediler. Bu durum da ne yapmaliyiz.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, son uygulamaya konulan yardım için başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne yapılıyor

 48. sevdam 08 dedi ki:

  ikiz bebeklere yapilan 150tl yardimdan sadece muhtac aileler mi faydalanabilir yoksa sigortali olan herkes faydalanabilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba uygulama Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesi kapsıyor

 49. Hasan dedi ki:

  Benimde ikiz bebeklerim var iki aylik yardim icin aileve sosyal yardimlasmaya gittigimde suan resmi bisey yok o yillardir bi soylenti herkes bekliyor internetten takip edin dediler bende sevindim mama bez yukum az hafifler diye napmamiz lazim yardim icin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, son uygulamaya göre başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapılıyor.