İnternetten Alışveriş Hasarlı Ürün İade İşlemleri

İnternet üzerinden alınan ürünlerin hasarlı çıkması durumunda, hasarlı ürün iade işlemleri başlatılmalıdır. Peki, nasıl bir yol izleyeceğiz, bizleri neler bekliyor? Bugün başıma gelen olaydan sonra sudan çıkmış balığa döndüm, bunun üzerine bu yazımı sizler için hazırlamaya karar verdim. N11 internet sitesi üzerinden mouse siparişi verdim. Daha öncede defalarca alışveriş yapmıştım, herhangi bir sorun yaşamamıştım. Gayet mutlu huzurlu bir şekilde kargonun gelmesini bekledim. Sonunda kargo elime ulaştı, kargoyu teslim aldığıma dair evrağı imzaladım, kargocu gitti. İşte yorucu ve stresli süreç bu andan itibaren başladı.

Aldığım ürünü açtığımda hasarlı olduğunu gördüm. Bu arada 30 TL lik mouse için neden uğraştın diyenler için mouse fiyatının 300 TL olduğunu söylemek istiyorum. Neyse konumuza dönelim…

Hasarlı Ürün İade İşlemleri

İnternetten aldığınız ürünün hasarlı çıkması durumunda hasar tespit tutanağı tutturmanız gerekmektedir. Ancak bu konuda 100 kişiden 99’unun bilgisi bulunmamaktadır. Bilgisi olan 1 kişi ise mutlaka böyle bir sorun yaşamıştır. Zaman kaybetmeden hasarlı gelen mouse ürünüm için firma ile irtibata geçtim, ürünün hasarlı olduğunu belirttim. Firmadaki arkadaşlar, hasar tespit tutanağı tutulup tutulmadığını sordu, tabi ki tutulmadı… Hasar tespit tutanağı olmadığı için iade ya da değişimin mümkün olmadığını söylediler. Tabi kafada nasıl iade edeceğime dair deli sorular…

Hemen N11’i aradım… Sonuçta N11 güvencesi ile bu alışverişi yapıyordum. N11’den aldığım cevapta aynı şekilde oldu. Ürün elinize geldiğinde hasar tespit tutanağı tutturmalısınız. Bu konu sitemizde yazıyor. Neyse N11 kocaman firma Türkiye’nin en büyük e ticaret portallarından birisi…

Bu kez kargoya gittim, hasar tespit tutanağı tutulmasını talep ettiğimi söyledim. Kargocu arkadaşlarda bu tutanağı tutmadı, tutmamaları da gayet normal aslında. Nedeni ise hasar tespit tutanağı tutulduğu takdirde satıcı firma hasarlı ürün için kargo firmasından ücret talep edebilir diye düşünüyorum. Ben ürünü yinede geri gönderdim, ancak firmanın kabul edip etmeyeceğini bilmiyorum. Şimdilik firma ismini sizlerle paylaşmıyorum, ancak iade sürecim olumsuz sonuçlanırsa elbette paylaşacağım.

Hasarlı Ürün İadesi Nasıl Yapılmalı?

İnternetten alınan hasarlı ürünün iadesi için öncelikle sakin olmanızı öneriyorum. Yaşadığım bu süreçten çıkardığım, kesinlikle doğrucu Davut olmamalısınız. Aldığınız ürünün hasarlı gelmesi durumunda kesinlikle kesinlikle iade talebinizi hasarlı olarak açmamalısınız. Öncelikle alışveriş yaptığınız sistem üzerine iptal talebi oluşturmalısınız.

n11 iade talep
n11 iade talep

Bu kısımdan henüz ürünü göndermedim, iade sürecini başlatmak istiyorum demeniz yeterli olacaktır. Sonrasında önünüze gelen sayfada neden iade etmek istediğinizi soracaktır. Bu kısmada ürünü beğenmediğinizi bu nedenle iade etmek istediğinizi yazmalısınız. Sonrasında kargoya giderek sistemin size verdiği referans numarası ile ürünü gönderebilirsiniz.

Peki, şimdi nasıl olacak. Ürün hasarlı geldi ancak bizler beğenmediğimizi söyleyerek iade ettik…

Satıcı firmaya ürünün hasarlı olduğuna dair bir şeyler söylemediğiniz için ürünün hasarlı olduğunu bilmiyor. Bu durumda gönderdiğiniz kargoyu teslim alacak, doğal olarak hasar tespit tutanağı tutmayacak. Bu durumda satıcının sizden hasarlı ürün için talep ettiği hasar tespit tutanağını sizler onlardan talep edeceksiniz, ancak böyle bir tutanak tutmadıkları için iade sürecini başlatmak zorunda kalacaklar.

Hasarlı gelen ürünün iadesi ile ilgili aklımda bir iki çözüm daha var ancak bunları aldığım mouse yi iade ettikten sonra sizlerle paylaşacağım…

İlgili Makaleler

2 Yorum
  1. Sizin de yaptığınız yanlış. Yalan dolanla bu işler olmaz. İnternet sitelerine üye olurken hemen pat diye onayladığınız kutucuklar var ya işte onları okuyun. Siparişiniz geldiğinde kargocu eşliğinde açın ve gerekiyorsa prize takılması gereken bir şeyse takın deneyin. Benim şubede gözümün önünde kadının bir tanesi bilgisayarı açtı baktı öyle imzaladı ve teslim aldı, siz de böyle yapın. Bir hasar olsaydı hemen orada iade edecekti ve bu iade mecbur kabul olacaktı. Biz de internetten ürün satıyoruz ve müşterilerimize özellikle alışveriş sonrası mesaj atarak kargolarını açıp bakarak teslim almaları gerektiğini belirtiyoruz. Aksi halde sorumluluk kabul etmeyeceğimizi özellikle belirtiyoruz. Ancak burada n11 gibi sitelerinde yanlışı var. Adam bir hafta olmuş ürünü alalı, kırık diye yorum yapıyor. Yalancı dolandırıcı bunlar diyor. Ticari bir faaliyet gösteriyorsunuz ve biri çıkıp kendi yanlışının bedelini size ödetiyor.

  2. n11’den iki adet monitör aldım ben de. Monitörlerden birisinin kristal paneli kırık çıktı. Ancak kutusunda bir hasar yok, dış görünüşünde de bir hasar yok. Ancak çalıştırılınca bozuk/çatlak görüntü ile anlaşılıyor. Satıcıya sordum tutanak tutturmallıydınız dedi (Dışarıdan görünmeyen şey için nasıl tutanak tutturacaksam?) İade talep ettim de, kabul edecekler mi bilmiyorum tabii. Aptallık edip doğruyu söylemek yerine beğenmedim deseymişim keşke.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu