Bilgi Arşivi

IP Adresi Nasıl Bulunur, Alınır, Gizlenir?

IP adresi; 4 tane 3 haneli rakamdan oluşan bir kimlik numarası olarak tanımlanabilmektedir. Internet Protocol’ün kısaltmasıdır. IP adresleri; gizli ve genel IP adresleri olarak ayrılmaktadır. Gizli IP adreslerinin herkes tarafından tespit edilmesi mümkün değildir. Komut istemini veya ağ bağlantılarını kullanarak IP adresi bulunabilmektedir. IP adresi gizleme yöntemlerinden bazıları güvenlik açıklarına neden olmakla beraber bağlantı problemleri de yaratabilmektedir. İnternette yapılan işlemlerin izlenmesini zorlaştırmak amacı ile IP gizleme işlemi yapılmaktadır.

IP Adresinin Değişmesinin Nedeni Nedir?

IP adreslerinin iki çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; statik ve dinamik IP olarak bilinmektedir:

  • Dinamik IP adresleri değişken IP adresleri olarak tanımlanmaktadır. ISS tarafından her internete girildiğinde otomatik olarak dinamik IP belirlenmekte ve internet bağlantısının oluşturulabilmesi için bilgisayara atanmış bulunmaktadır. Bu da her bağlantı kurulduğunda, ISS’nin boş IP adresine yerleşim sağladığı anlamına gelmektedir.
  • Statik IP adresi ise her bağlantıda değişmeyen çeşittir. Özel olarak alınabilen, kullanıcıya özgü tanımlanmış IP adresi çeşitleridir.

ipadres nasil bulunur

IP Adresi İle Konum Tespit Edilebilir Mi?

IP adresi aracılığı ile konum bulunabilmektedir. Ancak cihazın bulunduğu konum açık adres denebilecek kadar net bir şekilde tespit edilememektedir. İnternet bağlantısı kurulmuş olan sunucunun konumu için il bilgisi görülebilmektedir. IP gizleme işleminin yapılması, adres tespitinin engellenmesini sağlamamaktadır. İnternet sunucu ana bağlantısındaki IP adresi ile konumun tespit edilmesine engel olunamamaktadır. IP gizleme işlemi; hem cihazların anonim olarak kullanılmasını hem de bağlantı güvenliğinin artmasını sağlamaktadır.

IP Adresinin Farklı Bir Şehirde Gözükmesinin Nedeni Nedir?

IP sorgulaması yapılan platformların güvenilirliği tartışmalıdır. Dolayısı ile IP adreslerinin yeri tespit edilirken yanılma ihtimalleri de bulunmaktadır. Dinamik IPler değişiklik gösterebilmektedir ve en uygun boş IP hangisi ise o kullanılmaktadır. Bundaki esas amaç ise; IP çakışmasının önlenmesi ve sağlıklı bir veri trafiğinin olmasını sağlamaktır.  Bu da bazı durumlarda, IP adresinin farklı şehirlerde görünmesine neden olmaktadır.

IP Gizleme İşleminin Yapılma Sebepleri Nelerdir?

IP’nin gizlenmesi ile beraber konum bilgileri saklanabilmekte, bölgesel olarak engellenmiş içeriklere ulaşılabilmekte ve internette yapılan aktivitelerin izlerinin sürülmesinin önüne geçilebilmektedir. IP gizlemeye başvurulmasının nedenleri aşağıda verilmiştir:

  • Reklamlar ve kötü niyetli olabilecek faaliyetler dolayısı ile internette konum bilgilerini saklamak için IP gizleme işlemi yapılmaktadır. IP adresinin gizlenmesi ile beraber konum bilgilerinin gizlenmesi, hangi şehirde olunduğunun tespit edilmesini engellememektedir. Modemin internete açılırken kullandığı IP adresi ile şehir bilgisine ulaşılmış olmaktadır.
  • Bulunulan bölgedeki engellenmiş içerikler görüntülenebilmektedir. Farklı bölgelerin IP adreslerinin kullanılması ile beraber, bulunulan bölgede ulaşılamayan içeriklere de ulaşılabilmektedir. Ancak bu yöntemin güvenlik ve bağlantı problemi yaratabileceğinin farkında olunması gerekmektedir.
  • İzlenme ve dijital ayak izinin önlenmesini sağladığı için IP gizleme tercih edilmektedir. Web sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında gösterdiği aktifliğin verilerinin toplanmasını tercih etmeyen kullanıcıların başvurduğu bir yöntemdir.

IP Gizleme Yöntemleri Nelerdir?

IP adresinin izlenmesinin zorlaşması, değişmesi, gizli ağ geçitleri ile bağlantı kurulması için başvurulan IP gizleme yöntemleri şu şekildedir:

  • Ücretsiz kamusal Wi-Fi kullanılması ile IP gizlenebilmektedir.
  • Proxy aracılığı ile IP gizlenebilmektedir.
  • VPN hizmeti ile IP gizleme işlemi yapılabilmektedir.

Proxy İnternet Siteleri İle IP Adresi Nasıl Gizlenir?

Proxy internet sitelerinin IP gizleme metoduna bakıldığında; öncelikle IP adresini almaktadırlar ve sonrasında internet siteleri ile İSSleri bilgisayarının IP adresinin kullanılmadığı yönde kandırılabilmesi için bambaşka bir adres girmektedir. Standart internet hızından daha yavaş olabilmektedir. Bunun nedeni ise; adresin farklı bir ülkedeki sunucu aracılığı ile yönlendirilmesi olmaktadır. Herkese açık Wi-Fi kullanımında IP adresinin gizlenmesini sağlamaktadır. Ancak problemli bir bilgisayarda çalıştırılır ise; içeriklere erişim sağlanamamasına neden olabilmektedir.

VPN Kullanarak IP Adresi Gizleme Nasıl Yapılmaktadır?

VPN’in açılımı; Virtual Private Network olmaktadır. IP adresinin gizli tutulabilmesi için devamlı farklı IP adresi atamakta ve kullanıcıların erişim engeli olan içeriklere de ulaşmasını sağlamaktadır. İnternette yapılan gezintide kullanıcının anonim olmasını sağlamaktadır. VPN servislerinin hem ücretli hem de ücretsiz olanları bulunmaktadır. Ücretsiz VPN servislerinin kullanılması sonucunda istenen bağlantı kalitesi sağlanamayabilmektedir. Bu sebeple doğru VPN servisinin bulunabilmesi için kullanıcı yorumları baz alınarak araştırma yapılmalıdır.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu