Emeklilik

İş Bankası Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi İptali ve Cayma

İş Bankası zorunlu bireysel emeklilik sistemi iptali için; kişilerin İş Bankası şubelerine gitmeleri veya telefon aracılığı ile ilgili iptal işlemini yaptırabilmeleri mümkündür. İş Bankası zorunlu bireysel emeklilik sistemi olarak; Anadolu Hayat Emeklilik şirketi ile anlaşmalıdır. Kişilerin katkılarını tercih ettikleri emeklilik fonlarında değerlendirebilme imkanları mevcuttur. Otomatik katılım yolu ile bireysel emeklilik sistemine katılmamış olan kişilerin; sisteme katılabilmeleri için 56 yaşını doldurmaları gereklidir. ayrıca kişilerin zorunlu bireysel emeklilik sisteminden ayrılırken devlet katkısı alabilmeleri için; en az 3 yıl süre ile sistemde bulunmaları ve ödeme yapmaları gereklidir.

İş Bankası Bireysel Emeklilik Sisteminden Yararlanabilmek İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

İş Bankası bireysel emeklilik sisteminden yararlanabilmek için sağlanması gereken şartlar şunlardır:

 • İş Bankası bireysel emeklilik sisteminden yararlanmak isteyen kişinin; öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gereklidir.
 • İş Bankası bireysel emeklilik sisteminden yararlanmak isteyen kişinin; medeni haklarını kullanabilme ehliyetine sahip bir kişi olması gereklidir.
 • İş Bankası bireysel emeklilik sisteminden yararlanabilmek isteyen kişilerin; 56 yaşını doldurmuş olmaları gereklidir.
 • İş Bankası bireysel emeklilik sisteminden yararlanmak isteyen kişilerin; en az 10 yıl boyunca İş Bankası’nın bireysel emeklilik sisteminde kalmış olmaları gereklidir.

Bireysel Emeklilikte Otomatik Katılım Nedir?

Bireysel emeklilikte otomatik katılım; kişilerin 56 yaşlarını doldurmalarını beklemeden, çalıştıkları iş yeri ile bağlantılı olarak bireysel emeklilik sistemine kayıt oldukları bir sistemdir. Henüz 45 yaşını doldurmamış olan kişiler bu yöntem ile bireysel emeklilik sistemine kayıt olabilmektedirler. Sosyal Sigortalar Kurumu’na veya Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışan kişiler; iş yerlerinin anlaşmalı olduğu sigorta şirketi aracılığı ile sisteme dahil olabilmektedirler. Bireysel emeklilik sistemine otomatik katılım ile dahil olan kişiler; kazançlarının %3’ü kadar katkı payı ödemektedirler. Ayrıca %25 de devlet katkısı sağlanmaktadır.

Bireysel Emeklilikte Otomatik Katılımdan Yararlanmak İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Bireysel emeklilikte otomatik katılımdan yararlanmak için sağlanması gereken şartlar şunlardır:

 • Bireysel emeklilikte otomatik katılımdan yararlanmak isteyen kişilerin sağlamaları gereken şartların başında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gelmektedir.
 • Bireysel emeklilikte otomatik katılımdan yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka 18 yaşlarını doldurmuş olmaları gereklidir.
 • Bireysel emeklilikte otomatik katılımdan yararlanmak isteyen kişilerin; 45 yaşından küçük kişiler olmaları gereklidir.
 • Bireysel emeklilikte otomatik katılımdan yararlanmak isteyen kişilerin; hali hazırda çalıştıkları kurum tarafından ödenen sigortalarının Sosyal Sigortalar Kurumu’na veya Emekli Sandığı’na bağlı olması gereklidir.

Bireysel Emeklilik Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Bireysel emeklilik sorgulaması yapmak için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • Bireysel emeklilik sorgulaması yapmak isteyen kişinin e-devlet sistemine kayıtlı olması gereklidir. Bunun için kişinin bir e-devlet şifresinin olması gereklidir. Kişinin eğer e-devlet şifresi yok ise; herhangi bir PTT şubesinden ücreti karşılığında e-devlet şifresi almalıdır. Ayrıca kişinin yurt dışında olması durumunda; elçilikler ve konsolosluklar da kişilere e-devlet şifresi vermektedir.
 • Hali hazırda e-devlet şifresi olan ve e-devlet sisteminde kaydı olan kişilerin; https://www.turkiye.gov.tr adresine girmesi gereklidir.
 • Sağ üst köşede giriş yap butonu bulunmaktadır. Kişilerin giriş yap butonuna tıklamaları ve sonrasında karşılarına açılan sayfadan; T.C. kimlik numaralarını ve e-devlet şifrelerini girerek giriş yapmaları gereklidir.
 • Ardından kişilerin açılan sayfada sağ üst köşede bulunan size nasıl yardımcı olabilirim kısmına; Bireysel Emeklilik ve otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama yazması gereklidir.
 • Kişiler karşılarına çıkan sorgulama ekranından; temel sözleşme bilgilerine, hesaplanan devlet katkısının miktarına ve içinde bulunulan sene için devlet katkısının sınırının ne kadar olduğuna ulaşabilmektedirler.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Durma Süresine Göre Hak Edilen Devlet Katkısı Ne Kadardır?

Bireysel emeklilik sisteminde durma süresine göre hak edilen devlet katkıları şunlardır:

 • Bireysel emeklilik sisteminde 3 yıldan daha az süre duran bir kişinin devlet katkısı alabilmesi mümkün değildir.
 • Bireysel emeklilik sisteminde en az 3 yıl duran bir kişiye verilen devlet katkısı %15’tir.
 • Bireysel emeklilik sisteminde en az 6 yıl duran bir kişiye verilen devlet katkısı %35’tir.
 • Bireysel emeklilik sisteminde en az 10 sene duran bir kişiye verilen devlet katkısı %60’tır.
 • Bireysel emeklilik sistemi kapsamında emekli olmuş olan bir kişi, bireysel emeklilik sistemi içerisinde iken vefat etmiş bir kişi veya bireysel emeklilik sistemi içerisinde iken maluliyet durumu ortaya çıkan bir kişi; devlet katkısının %100’üne hak kazanmış olmaktadır.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi İptal İşlem Süreci Nasıldır?

Zorunlu bireysel emeklilik sistemi iptal süreci adımları şunlardır:

 • Kişinin öncelikle bireysel emeklilik sistemine dahil olduğu bireysel emeklilik şirketine, sistemden ayrılmak istediğini bildirmesi gereklidir. Kişi bu bildirimi telefon, faks, e-mail veya posta yolu ile tercihine bağlı olarak yapabilmektedir.
 • İlgili bireysel emeklilik şirketi; kişinin iptal talebinin üzerine kişiye ayrılma bilgi formu, ayrılma talep formu ve hesap özeti gibi belgeleri göndermektedir. Bu gönderim işlemi 5 iş günü içerisinde yapılmaktadır.
 • Kişi kendisine gönderilen belgeler içerisinden ayrılma talep formunu doldurmalıdır ve ardından formu imzalaması gereklidir.
 • Kişinin doldurup, imzaladığı ayrılma talep formunu; tekrardan bireysel emeklilik sistemine dahil olduğu şirkete göndermesi gereklidir.
 • Bireysel emeklilik şirketinin; imzalı olan ayrılma talep formu kendisine geldiğinde, 20 iş günlük bir süresi bulunmaktadır. Bireysel emeklilik şirketinin bu süre içerisinde kişinin otomatik bireysel emeklilik sistemi hesabında biriken parasını ve devlet katkısı hesabında bulunan tutarı almasını sağlamalıdır.

İş Bankası Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi İptali Telefon İle Nasıl Yapılır?

İş Bankası zorunlu bireysel emeklilik sistemi iptalini telefon ile yapabilmek için; 0850 724 55 00 numaralı telefon numarasının aranması gereklidir. Kişinin bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak istediğini söylemesi ve sonrasında kendisinden talep edilen bilgileri vermesi gereklidir. Kişiye zorunlu bireysel emeklilik sisteminden çıkması durumunda başına gelebilecekler anlatıldıktan sonra; kişinin hala sistemden çıkmak istemesi durumunda, ilgili işlem yapılacaktır.

İş Bankası Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemine Katkı Payı Ödemeye Ara Verilir Mi?

İş Bankası zorunlu bireysel emeklilik sistemine katkı payı ödemeye ara verilir. Kişi ardından tekrar ödemeye devam etmek istediğinde, kaldığı yerden devam edebilmektedir. Kişinin zorunlu bireysel emeklilik sistemine katkı payı ödemesini 3 ay geciktirmesi durumunda; kişi ödemeye ara verme talebinde bulunmasa dahi, katkı payı ödemesine ara vermiş kabul edilmektedir. Dolayısı ile bir sonraki ay itibari ile kişinin tekrar ödeme yapmaya başlamasına kadar; ara verme kesintisi uygulanmaktadır.

Bireysel Emeklilik Şirketinde Değişiklik Yapılabilmekte Midir?

Bireysel emeklilik şirketinde değişiklik yapmak mümkündür. Kişilerin var olan bireysel emeklilik şirketlerindeki birikmişlerini, bir başka bireysel emeklilik şirketine aktarabilmesi mümkündür. Ancak kişiler bireysel emeklilik sistemlerine dahil olurken bir bireysel emeklilik sözleşmesi imzalamaktadırlar ve bu sözleşmeye göre de kişilerin aynı şirkette 2 yıl süre ile kalmaları gereklidir. Kişiler bu 2 yıl dolduktan sonra bireysel emeklilik şirketlerini değiştirmek isterler ise; başka bir şirkete bütün birikimlerini ve kazanılmış haklarını aktarabilmektedirler. Ancak yeni şirkette de 1 yıl süre ile kalacaklarını taahhüt etmeleri gereklidir.

4A Emeklilik Hesaplama Tablosu

Kadınlar 3600 Günden Nasıl Emekli Olur, Şartları Nelerdir ?

Sakatlık Belgesi Olanların Emeklilik Şartları Nelerdir?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu