Bilgi Arşivi

İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama

Rapor parası olarak da geçen iş göremezlik ödeneğinin açılımı şöyledir: Geçici bir sağlık durumu söz konusu olduğunda, hastalık, iş kazaları ve doğum gibi, sigortalı çalışanın maddi anlamda zor durumda kalmamasına yönelik bir uygulamadır. Böylece çalışan herhangi bir sağlık kuruluşu ya da hekimler aracılığı ile aldığı raporlardaki dinlenme sürelerince iş yapmasalar bile paralarını alabilmektedirler. Yani rapor ücreti veya rapor parası olarak geçen bu durumla beraber, birey çalışmasa dahi Sosyal Güvenlik Kurumu çalışana parasını yatırmaktadır. İş göremezlik ödeneği sorgulama imkanıyla bu ödeneğin tutarını öğrenmek de mümkün olmaktadır.

Rapor parası alabilmek için izlenmesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Bu adımları şu şekilde maddeleştirmemiz mümkün olmaktadır.

 • İlk adım, geçici bir süre çalışamayacağınızı beyan eden sağlık kuruluşlarından yahut hekimlerden alınan raporu işverene ulaştırmaktır.
 • İşveren eline ulaşan bu raporu 5 iş günü dahilinde e-rapor sistemine girmelidir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesindeki yetkili kimseler, sonrasında bu raporu inceleyerek onay verecektir.
 • Kurum, onay verdikten sonra PTT’ye ödeme için bir talimat gidecektir.
 • Bu aşamaların ardından raporlu çalışana bir mesaj gönderilerek parasını alabileceği bildirilecektir.
 • Son olarak işçi PTT’ye giderek rapor parasını alabilecektir.

İş Göremezlik Ödeneği Öncesinde Sağlanması Gereken Şartlar

İş göremezlik ödeneği sorgulama yapmadan önce yerine getirmeniz gereken bazı koşullar bulunmaktadır. Bu koşulları sağladığınız takdirde rapor parası olarak da geçen bu ödeneği alabilmektesiniz. Bu şartlardan biri de, iş göremeyeceğinize ilişkin raporu temin ettiğiniz zamandan 1 yıl önceki süre içerisinde minimum 90 gün için prim yatırmış olmanızdır. Bir iki gün için alınan kısa süreli raporlarda da Sosyal Güvenlik Kurumu rapor parasını ödememektedir. Yani belirli bir süre çalışamaz durumda olduğuna dair olmalı aldığınız rapor. Bu şartların yanı sıra dikkat edilmesi gereken başka hususlar da bulunmaktadır. Bunlar;

Raporun içerisinde hastalığın teşhisinin kesinlikle bulunması da koşullar arasında sayılmaktadır. Raporunuzda teşhis yazılmamışsa da Sosyal Güvenlik Kurumu size bir ödeme yapmayacaktır. Ödeneğin alınabilmesi için dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da, raporunuzun hangi Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirildiği meselesidir. Zira iş göremeyeceğiniz beyan edilen raporu temin ettiğiniz hastane, kendisine yakın olan bir kuruma gönderebilmektedir. Rapor parasını alabilmeniz için durumu bildireceğiniz kurum sizin bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu olmalıdır. İş göremezlik ödeneği sorgulama için bu hallere dikkat etmeniz büyük bir önem taşımaktadır. Bu şartları karşılarsanız paranızı alabilirsiniz.

İş Göremezlik Ödeneği Hesaplanması

Günümüzde pek çok çalışan iş göremezlik ödeneğinin peşine düşmemekte yahut bu parayı almayı unutmaktadır. Oysa bu hak sizindir ve faydalanmanız oldukça doğal olacaktır. Bu sebeple de iş göremezlik ödeneği sorgulama yaparak hakkınız olan rapor paranızı almanız önemlidir. Peki bu rapor ücreti diye de geçen ödenek nasıl hesaplanmaktadır? Öncelikle şunun bilinmesi gerekmektedir ki, ödenek çekilmesi için banka hesabına yatırılmaktadır. İki ay kadar bir süre zarfı sonunda çekilmediği takdirde bu ücret Sosyal Güvenlik Kurumu hesabına geri dönmektedir. Bu nedenle bu konuya dikkat etmekte çok büyük fayda vardır.

Ödeneğin hesaplanmasına gelirsek, ilk olarak üç aylık gelir brüt olarak toplanmaktadır. En son üç aylık prim günü de toplanmaktadır. Raporlu olarak görünen günlerin sayısından 2 çıkarılmaktadır. İkinin çıkarılma nedeniyse raporlu geçen sürenin ilk iki günün sayılmama prensibidir. Sonrasında ilk üç aylık hesaplanan brüt gelir, en son üç aylık prim günlerine bölünmektedir. Elde edilen sonuçla raporlu sayılan gün sayısı, iki eksik olarak, çarpılmaktadır. Elde edilen rakam, ikiyle çarpılıp üçe bölünerek paranın miktarı hesaplanmış olur. İş göremezlik ödeneği sorgulama yapmak için hangi adımları izleyeceğiniz aşağıdaki başlıkta açıklanmıştır.

İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama Nasıl Yapılır

İş göremezlik ödeneği sorgulama yapmak günümüzde oldukça basittir. Pek çok resmi işin halledilebildiği e-devlet platformu üzerinden bu sorgulamayı yapmak mümkündür. Sorgulama yapmak için;

 • E-devlet şifreniz eğer mevcut değilse size en yakın PTT şubesinden bir tane edinmeniz gerekmektedir.
 • Şifrenizi elde ettikten sonra internet ortamından sisteme giriş yapmalısınız.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra ise sistemde Sosyal Güvenlik Kurumu’na tıklamalısınız.
 • Daha sonrasında karşınıza çıkacak olan Ortak Hizmetler adındaki bölüme gelmeniz gerekiyor.
 • En son olarak da 4A/4B İş Göremezlik Ödemesi Görme ismindeki sekmeye tıklayarak bu konu hakkındaki bilgilerinize kolayca ulaşabilirsiniz.
 • Tüm bu adımlardan sonra iş göremezlik ödeneği sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

İş Göremezlik Parası Ne Zaman Yatar

Yukarıda iş göremezlik ödeneği sorgulama konusunu anlatmıştık. Peki, bu sorgulama sonrasında izlenecek adımlar nedir, paramız hesabımıza ne vakit yatar? Daha önce de değindiğimiz gibi bu paranın yatırılmasıyla çekilmesi arasındaki süre hak kaybına uğramamanız için önemlidir. Bu yüzden paranızın takibini yapmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Rapor Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirildikten en geç 15 iş günü içerisinde ödemeler PTT’ye gönderilmelidir. Fakat SGK’da tanımlı banka hesabınız mevcutsa ödenek doğrudan hesabınıza yatırılabilmektedir. PTT’ye gönderilmiş bulunan ödemenizi, 2 ay içerisinde almamanız halinde SGK’ya para iade edilir ve ödeme emanet hesaplara aktarılır.

Kesin olarak rapor ücretinizin ne zaman ödeneceğini öğrenmek için bir yol da, Alo 170’i aramak ve rapor tarihleri ile bilgi vermek olacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na tanımlanabilecek ve bu ödeneğin yatırılabileceği bazı bankaları saymak gerekirse;

 • Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • Akbank
 • Vakıf Bank
 • TEB
 • Garanti Bank

İş Kazası Rapor Parası Sorgulama, Nasıl Alınır?

TC İle Rapor Parası Sorgulama

Ziraat Bankası Rapor Parası Sorgulama

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Merhabalar 15 yaşında lise ikici sınıfa giden kızım var diğer kızımda 4 yaşında eşim sigortasız çalışıyor okul yardımı almak istiyoruz yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 2. Merhaba ! Emeklilere ödenmemesinin sebebi; adına sigorta primi yatmamasından diyebilir miyiz ? Başka kimlere ödenmez açıklarmısınız? Teşekkür ederiz.

  1. Merhaba, çalışırken sağlık sorunları nedeniyle çalışamayanlara ödenir iş göremezlik ücreti. Emekliler çalışmayan kişiler olarak kabul edildiği için iş göremezlik ödeneği verilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu