SGK

İş Kazası Bildirim Süresi Nedir? Ceza Uygulaması

İş kazası bildirim süresi 5510 sayılı olan Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında düzenlenmiştir. Sigortalı çalışan işçinin işyerinde kaza geçirmesi neticesinde işveren tarafından bu durumun bildirilmesi gerekmektedir. İş kazası, iş kazasından sonraki 3 iş günü içerisinde bildirilmelidir. Buna göre iş kazası sayılan durumlar:

 • Sigortalı çalışanın işyerinde bulunduğu sırada meydana gelen her türlü kaza,
 • İşveren tarafından yürütülen iş sebebiyle meydana gelen kazalar,
 • 5510 sayılı kanuna göre emziren kadınların emzirme süresinde meydana gelen kazalar,
 • Sigortalı olan kişinin işveren tarafından sağlanan taşıtla ulaşımı sırasında meydana gelen kazalar,
 • Sigortalı kişinin görevli olarak işyeri haricinde bir farklı yere gönderilmesi durumlarda meydana gelen kazalar iş kazası olarak kabul edilmektedir.

İş Kazası Bildirim Süresi Ne Kadar?

İş kazasında bildirim süresi iş kazasının meydana geldiği günden sonraki ilk 3 iş günü olarak belirlenmiştir. İş kazası bildirim süresi hesaplanırken, yalnızca iş günleri hesaplanmaktadır. Haftasonları ve resmi tatil günleri bildirim süresi kapsamında hesaplanmamaktadır. İş kazası bildirimleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda yapılabilir ya da direkt olarak başvuru ile yapılmaktadır. Online olarak iş kazası bildirimi yapmak için E-bildirge şifresine sahip olmak gerekmektedir. Bunun dışında elektronik ortamda iş kazası bildirimi 4A kapsamında sigortalı olarak çalışan kişiler için yapılmaktadır. Diğer statülerde çalışan kişiler için bizzat bildirim yapılması gerekmektedir. Yabancı uyruklu çalışan kişilerin geçirdiği iş kazalarında ise elektronik ortamda bildirim yapılması söz konusu değildir. Bundan dolayı da Sosyal Güvenlik Kurumu’na 3 iş günü içinde bizzat başvuru yapılmalıdır.

İş Kazası Bildirmeme Cezası Ne Kadardır?

İş kazası bildirmemenin cezası 6331 sayılı olan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında 2019 senesinde 3 Bin 825 TL olarak belirlenmiştir. Fakat işyerinin tehlike sınıfında olması ve çalışan sayısına göre idari para cezası artabilir. Buna göre iş kazası bildirmeme cezası:

 • Tehlikeli sınıfta 10’dan daha az çalışan kişiye sahip olan kişilere ceza 4 Bin 781 TL, çalışan sayısı 10-49 arasında ise 5 Bin 737 TL, 50 ve üzeri çalışanlar için 7 Bin 650 TL olarak belirlenmiştir.
 • Az tehlikeli sınıfında olan işyerlerinde çalışan sayısı 10’dan daha az ise 3 Bin 825 TL, 10 ve 49 arasında çalışanı varsa 3 Bin 825 TL ve 50 üzeri çalışanı olan yerlerde ise 5 Bin 737 TL cezası vardır.
 • Çok tehlikeli sınıfında olan işyerleri için çalışan sayısı 10’dan az ise 5 Bin 737 TL, 10 ve 49 arasında ise 7 Bin 650 TL, 50 ve üzeri çalışanlar için 11 Bin 475 TL olarak belirlenmiştir.

İş kazası bildirmeme cezası ise yalnızca idari para cezası ile sınırlı olmamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu iş kazası geçirmiş olan çalışanlar için sağlık harcamaları ve aylık ödemeleri de işverenden almaktadır.

Hangi İş Kazaları için Bildirim Yapmak Zorunludur?

İş kazalarında bildirim yapmak yasal olarak zorunludur. İşçinin çalışırken ya da işyerinde meydana geldiği kazalarda fiziken ya da ruhsal açıdan zarar uğraması halinde durum ş kazası olarak nitelendirilmektedir. Bundan dolayı da işçinin maruz kaldığı iş kazaları, türü ne olursa olsun SGK’ya bildirilmelidir. Özellikle burkulma, incinme ya da kırık gibi durumlarda, mesaiden sonra fark edilebilmektedir. Bu durumda çalışma saati dışında da hastaneye başvurulsa, iş kazası olarak kabul edilir. Öte yandan sağlık problemi olarak değerlendirilen bazı durumlarda iş kazası olarak kabul edilir. Bunlar:

 • Kalp krizi,
 • Beyin kanaması,
 • Ani bayılmalar,
 • Sinir krizi olarak kabul edilmektedir.

İş Kazası Bildiriminden Sonra Denetleme Yapılır mı?

İş kazası bildirimlerinde denetleme yapılmamaktadır. Birçok işveren, iş kazalarını denetleme yapılacağı korkusu ile bildirmemektedir. Fakat Sosyal Güvenlik Kurumu, iş kazası bildirimlerinden sonra herhangi bir denetleme yapmamaktadır. 6331 sayılı olan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 14. Maddesine göre işverenlerin iş kazalarını kayıt altında tutması ve önlemek için gerekli tedbirleri alması gerekmektedir. Bunun ötesinde iş kazalarının kayıt altında tutulması, kazanın gerçekleşme sebepleri, görgü şahitlerinin ifadeleri ve olay yeri fotoğrafları da kayıt altında tutulmalıdır.

İş Kazası Sosyal Güvenlik Kurumu’na Nasıl Bildirilir?

İş kazasını SGK’ya bildirme için iki yol bulunmaktadır. Bunlar:

 • İş kazaları online olarak internet üzerinden yapılabilmektedir. E-sigorta sistemi üzerinden bildirim yapılabilmektedir. Bu alanda hizmet akdi ile çalışan kişinin işvereni tarafından E-sigorta uygulamasına girmesi gerekmektedir. Ardından işyeri şifresi ve güvenlik kodu yazılmalıdır. Ardından açılan pencere üzerinden gerekli talimatlar izlenmeli ve iş kazası bildirimler yapılmalıdır.
 • İkinci yol ise iş kazası ve meslek hastalığı bilgi formunu doldurmak ve direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmektir. İbraz edildiğini ispatlamak için iadeli taahhütlü posta ile bu formun Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmesi gerekmektedir.

İş kazaları belirtilen süre içinde bildirilmezse, işverene para cezası verilmektedir.

İş Kazası Geç Bildirilirse Ne Olur?

İş kazasının geç bildirilmesi halinde 5510 sayılı olan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu kapsamında, işverene idari para cezası verilmektedir. Öte yandan SGK’ya bildirim yapılan süreye göre sigortalıya ödenecek olan geçici iş göremezlik ödemesi de işveren tarafından yapılır. Bunun yanı sıra sigortalı kişinin iş kazası geçirmesi ve yasal sürede bildirilmemesi durumunda, işverenin tüm masrafları karşılayarak para cezasını da SGK’ya ödemesi gerekmektedir.

İş Kazası Durumunda İşçiye Sağlanan Haklar Nelerdir?

İş kazasında işçinin hakları yasalara göre düzenlenmiştir. Buna göre işçinin faydalanabildiği haklar:

 • İş kazasında işçi geçici iş göremezlik ödeneği almaktadır.
 • Sürekli iş göremezlik geliri, kazadan sonra çalışamayacak durumda olan işçilere verilmektedir.
 • Eğer sigortalı işçi vefat etmiş ise, hak sahiplerine gelir bağlanmaktadır.
 • Gelir bağlanmış olan sigortalının kız çocukları için evlenme ödeneği verilmektedir.
 • Vefat etmiş olan sigortalı için cenaze ödenekleri de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmektedir.

İş Kazası Bildirim Süresi Hesaplama

İş kazasında bildirim süresi hesaplama kanuna göre yapılmaktadır. Buna göre sigortalı olarak ev işlerinde çalışanlar, stajer öğrenciler, yetkili kolluk kuvvetleri için iş kazaları kazadan sonraki ilk üç gün içerisinde bildirilmelidir. Bunun dışında:

 • 6331 sayılı olan kanunun 14. Maddesine göre iş kazalarının işveren kontrolü dışında yerlerde meydana gelmesi halinde de bildirim süresi 3 gün olarak belirlenmiştir.
 • 6331 sayılı olan kanuna göre kazaların hem işveren tarafından hem de sağlık hizmeti sunucuları tarafından bildirilmiş olması gerekmektedir. Buna göre; sağlık hizmet sunucuları iş kazalarını en geç 10 gün içerisinde yapmalıdır.
 • Bildirim süresine resmi tatiller ve haftasonları dahil edilmez. Cumartesi ve Pazar günlerinde meydana gelen kazalar için bildirim süresi Pazartesi ile başlamaktadır.
 • İdari izinler resmi tatil kapsamında kabul edilmez. Bundan dolayı da kısa vadeli sigorta kolları mevzuatı kapsamında sayılan günlerde uzamaya yol açmaz.
 • İdari izinlerde bildirim sorumluluğu devam etmektedir. Bundan dolayı da 3 gün içerisinde bildirim yapılmalıdır.

Geçici İş Göremezlik Raporu Nasıl Alınır?

SGK Onaylı Barkodlu Hizmet Dökümü Belgesi Nasıl, Nereden Alınır?

İşe Girdikten Ne Kadar Sonra Sağlıktan Yararlanılabilir?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu