Bilgi Arşivi

İş Kazası Rapor Parası Sorgulama, Nasıl Alınır?

Geçici iş göremezlik rapor sorgusu Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi sitesi üzerinden ve E-Devlet Kapısı aracılığı ile yapılabilmektedir. İş kazası rapor parası, iş yerinde geçirilen bir kaza için verildiği gibi iş dışı hastalık ve doğum sebepleri ile de verilmektedir. Gerekli şartları yerine getiren ve Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigortalı olarak çalışan bireyler iş kazası rapor parası talep edebilmektedir. Rapor parası almak için hastaneden aldığınız raporu iş yerinize ya da Sosyal Güvenlik Kurumuna iletmeniz yeterli olacaktır. Ziraat Bankası hesabınız var ise Ziraat Bankası hesabınıza; yok ise PTT şubesine geçici iş göremezlik rapor parası yatırılacaktır.

Geçici İş Göremezlik Raporu Nedir?

Geçici iş göremezlik raporu nedir; doğum, hastalık, meslek hastalığı ve iş kazası sebeplerinden dolayı geçici olarak çalışamayacak kişilere verilen bir rapor türüdür. Geçici iş göremezlik raporu alındığı takdirde çalışılamayan günlerin parası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanacaktır. Geçici iş göremezlik raporunun veriliş amaçları arasında vatandaşı mağdur etmemek yer almaktadır. Geçici iş göremezlik ödeneği 5510 sayılı kanun ile korunmakta ve yürütülmektedir. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu kapsamında, geçici iş göremezlik raporu alan kişilere ödenek verilmektedir.

Rapor Parasını Kimler Alabilir?

Rapor parası herkese verilmemekte olup Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bazı şartlar sunulmuştur. Bu şartları yerine getiren kişiler rapor parası alabilmektedir. Geçici iş göremezlik raporu verilen sebepler şu şekilde sıralanabilir;

 • Meslek hastalığına yakalanan kişilere
 • Herhangi bir hastalık ya da rahatsızlık sebebi ile
 • Doğum sebebi ile
 • İş kazası sebebi ile rapor parası verilmektedir. Ancak yerine getirilmesi gereken şartlar bulunmaktadır. Bu şartları yerine getiren kişiler rapor parası alabilmektedir. Doğum yapan kadınlara ise doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere rapor verilmektedir. Doğum iznine toplam 16 haftalık geçici iş göremezlik raporu verilerek ödenek sağlanmaktadır.

Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu kapsamında geçici iş göremezlik ödeneği verilmektedir. Rapor parası almak için bazı şartlar bulunmaktadır. Rapor parası şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Rapor parası alacak kişilerin 90 günlük prim ödemesinin bulunması gerekmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından onay verilen sağlık kurumlarından raporun alınması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunun onaylamadığı kurumlardan alınan raporlara ödenek verilmemektedir.
 • İş kazası, doğum, herhangi bir hastalık ve meslek hastalığı dışındaki sebeplere rapor parası verilmemektedir.
 • İş kazasında prim ve sigortalı çalışma süresi gibi şartlar bulunmamaktadır. İş kazası sebebi ile alınacak rapor parasında aranan tek şart; iş kazası geçiren kişinin sigortalı olarak çalışmasıdır.

Rapor Parası Nasıl Alınır?

Rapor parası nasıl alınır, Sosyal Güvenlik Kurumunun anlaşmalı olduğu bankalar bulunmaktadır. Rapor parası almak isteyen kişiler hastaneden aldıkları raporları iş yerine götürmeleri gerekmektedir. İşverene verilen geçici iş göremezlik raporu, işveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna ulaştırılacaktır. İşveren teslim aldığı raporu e- rapor sistemine girerek Sosyal Güvenlik Kurumuna ulaştırmış olur. Geçici iş göremezlik ödeneğinin verilip verilmeyeceğine Sosyal Güvenlik Kurumu karar vermektedir. İşveren tarafından sisteme girilen rapor SGK görevlileri tarafından incelenerek onay verilmektedir. Onaylanan rapor parası ilgili bankalara ya da PTT’lere gönderilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan tüm rapor işlemleri işçiye aktarılmaktadır.

Rapor Parası Nereye Yatar?

Geçici iş göremezlik ödeneği Sosyal Sigortalar Kurumu ile anlaşmalı olan bankalara yatmaktadır. Eğer bu bankalarda aktif bir hesabınız bulunmuyor ise SGK rapor parasını PTT’ye yatıracaktır. Geçici iş göremezlik rapor ödeneğinin yatırıldığı bankaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası
 • Şekerbank
 • Vakıflar Bankası
 • Halk Bankası
 • Akbank
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Burgan Bank

Rapor Parası Sorgulama Ziraat Bankası 

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geçici iş göremezlik ödeneği genellikle Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankasına yatırılmaktadır. Ziraat Bankası sıklıkla Ziraat Katılım Bankası ile karıştırılmakta olup SGK tarafından Ziraat Bankasına rapor parası yatırılmaktadır. Ziraat Bankası rapor parası yattı mı öğrenmek için internet şubesi, mobil bankacılık ve müşteri hizmetleri aracılığı ile bu bilgiye ulaşabilirsiniz. Ziraat Bankası şubelerinden de rapor parası sorgulama işlemi yapılmaktadır. Rapor parası 7 iş günü içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hesabınıza aktarılacaktır.

E- Devlet Geçici İş Göremezlik Raporu Sorgusu

Geçici iş göremezlik raporu sorgusu e-devlet Kapısı üzerinden de yapılabilmektedir. Rapor parası sorgulaması için e- devlet hizmeti şifreniz ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ile birlikte sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. E- Devlet Kapısına giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumunun menüsünde iş göremezlik rapor ödeneği maddesi yer almaktadır. Dilerseniz site içinde sağ üst köşede yer alan arama motorunu kullanarak da ilgili başlığa ulaşabilirsiniz. İlgili sonuca tıkladığınız zaman e- Devlet Kapısında yeni bir sayfa açılacak olup bu sayfada geçici iş göremezlik raporunuz yer alacaktır. Rapor için ne kadar ücret verileceği ne zaman hesabınıza aktarılacağı ve hangi kurumdan alacağınız gibi bilgiler ile sorgu sayfasında karşılaşacaksınız.

Geçici İş Göremezlik Rapor Ödeneğini Nasıl Hesaplanır?

Rapor parası hesaplama, birçok internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Geçici iş göremezlik ödeneği hesaplama işlemi şu şekilde yapılmaktadır;

 • Rapor parası sorgulama işlemi için öncelikle 3 aylık gelirin brütü göz önünde bulundurulur.
 • 3 aylık brüte göre hesaplanan rapor parası ile son 3 aylık prim gününün toplanması gerekmektedir.
 • İlk 3 aylık brüt ile son 3 aylık primi topladıktan sonra rapor gün sayısı devreye girmektedir.
 • Rapor gün sayısından 2 çıkarılması gerekmektedir. Yani toplandığınız ilk 3 aylık brüt ve son 3 aylık prim gün sayılarından eksi 2 işlemini yapmanız gerekmektedir.
 • Eksi iki yapılmasının sebebi ise 1 ve 2 günlük olan raporlara Sosyal Sigortalar Kurumu geçici iş göremezlik ödeneği vermemektedir. Bu sebeple 2 gün toplanılan brüt ve prim sayısından çıkarılır.
 • Rapor paranızdan ikiyi çıkardıktan sonra ilk 3 aylık brüt ve son 3 aylık primi bölmeniz gerekmektedir. Brüt sayısını, prim sayısına böldükten ve rapor gün sayısını ekledikten sonra ortaya rapor paranız çıkacaktır.
 • Geçici iş göremezlik raporu ayakta tedavi ile verilmiş ise rapor parası hesaplama işlemleri değişiklik göstermektedir.
 • Ortaya çıkan sayı ile 2 rakamını çarptıktan sonra üçe bölmeniz halinde rapor paranızın ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

Geçici İş Göremezlik Rapor Ücretleri

2018’de tedavi ücretleri artış göstermiş olup ayakta tedavi ile yatış tedavisinde ödenen ücretler değişkenlik göstermektedir. Geçici iş göremezlik rapor ücretlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • 20 günlük geçici iş göremezlik raporunda ayakta tedavi ücreti 2018 yılında 810 Türk Lirası olup sadece 18 günü için ödeme yapılmaktadır.
 • 20 günlük geçici iş göremezlik raporunda yatarak tedavi alan işçilerin 2018 yılında belirlenen güncel rapor paraları 608 Türk Lirasıdır.
 • 20 günlük geçici iş göremezlik raporunu iş kazası sebebi ile alan kişilere 900 Türk Lirası verilmektedir.

8 hafta doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra iş göremezlik raporu alan kadınlara 5040 Türk Lirası verilmektedir.

TC İle Rapor Parası Sorgulama

Ziraat Bankası Rapor Parası Sorgulama

Telefon İle Rapor Parası Sorgulama

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu