Maaş Yardımı

İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaşı Alma Şartları

İş kazası ve meslek hastalığı maaşlarını almak için bazı şartlara uyum gösterilmesi gerekmektedir. İş kazası ve meslek hatalığı maaşı almak için vatandaşların uyum göstermesi gereken şartlar şunlardır;

 • Hastalık nedeni ile istirahat raporu almış olan vatandaşların aktif çalışma durumlarının alınan istirahat raporu tarihine kadar devamlılığı olması gerekmektedir. Raporda aktif çalışma hayatı gözükmeyen vatandaşlar işten ayrılış ise maaştan faydalanamazlar.
 • Hastalık nedeni ile alınan istirahat raporlarında, rapor tarihinden öncesini kapsayan 1 yıllık süre dahilinde vatandaşın primlerini en az 90 gün sürede yatırmış olması gereklidir.
 • İş kazaları nedeni ile alınan raporlarda ise 90 gün prim ödeme şartı bulunmamaktadır. İş kazası maaşından yararlanmak için vatandaşın sigortalı olarak çalışması yeterli olmaktadır.

İş Kazası Maaşı Alım Şartları Nelerdir?

İş kazası maaşlarından yararlanmak için vatandaşların gerekli şartları yerine getirmesi önemlidir. Şartların uyumluluğu devamında yapılan İş kazası maaşı hesaplamaları güç kaybı oranına göre gerçekleştirilir. Yapılan hesaplamalardaki son tutarlar vatandaşın aylık kazancının %70 oranı kapsamında olmaktadır. İş kazası geçirerek bakıma muhtaç hale gelen vatandaşlar için bu oran %100 olarak uygulanmaktadır. İş kazası maaş alımları hesaplamasını örneklendirmek gerekirse;

Çalıştığı son yerde brüt olarak 3.000,00 TL alan kişinin raporundaki derece %50 oranında ise 3000 x %50 hesaplaması ile 1500 TL maaş alma hakkı bulunmaktadır.

Geçirdiği iş kazası sonucunda bakıma muhtaç olarak yaşantısını sürdürmek zorunda kalan kişiler ise çalıştıkları son tutarın %100 oranını almaya devam etmektedirler. İş kazası maaş almak başvurularında istenen belgeler şunlardır;

 • İş kazası maaş alımı için hazırlanması gereken talepte bulunma dilekçesi
 • Kişilerin İşe başlaması esnasında iş yerine vermiş olduğu sağlık raporu
 • Başvuru sahibine ait nüfus kayıt örneği
 • Erkek vatandaşların başvurularında askerlik terhis belgeleri istenmektedir.
 • Askerliğini yapmamış olan erkek başvuru sahiplerinden askerliğe elverişli olmadığını gösteren belge istenmektedir.

İş kazası maaşı sorgulama işlemleri E-devlet sistemi üzerinden online olarak gerçekleştirilmektedir. İş kazası maaş sorgulaması yapmak için E-Devlet şifresine sahip olmak gerekmektedir. PTT’den temin edilen E-devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak sorgulama kolaylıkla gerçekleştirilir.

Meslek Hastalığı Maaşı Alım Şartları Nelerdir?

Kişilerin çalıştıkları alanlarda görevli oldukları işlerin dezavantajları dolayısı ile u uğradıkları kalıcı veya geçici olan engellik durumlarına meslek hastalığı denilmektedir. Kişilerin meslek hastalıkları bedensel veya ruhsal engellik teşkil edebilmektedir.

Kişinin maruz kaldığı rahatsızlığın meslek hastalığı olabilmesi için ilgili yönetmelik maddelerinde tanımlı olması gerekmektedir. Meslek hastalığı maaşı alabilmek için gerekli olan şartlar arasında en önemlisi Kişilere engel teşkil eden rahatsızlığın yönetmelikte geçiyor olmasıdır. Meslek hastalığı maaşı almak için kişilerin bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvurular esnasında teslim edilmesi gereken belgeler şunlardır;

 • Nüfus kayıt örneği
 • Başvuru talep dilekçesi
 • Askerliğini yapmış olan erkek başvuru sahiplerinin terhis belgeleri
 • Askerliğini yapmamış olanların askere elverişsiz olduğunu gösteren belgeleri
 • İşe giriş tarihinde verilen sağlık raporu iş yerinden temin edilmelidir. Raporları bulunmayan vatandaşların raporlarının olmadığına dair iş yeri beyanı gerekmektedir.
 • İş yerinden alınacak olan çalışılan süre mesai listesi gerekmektedir.
 • Meslek hastalığı ilk tespitlerinde yeni sağlık kurulu raporunun aslı ve fotokopisi gerekmektedir.

Meslek hastalığını öğrenen vatandaşların hastalıklarını öğrendikten sonra 3 günlük süre içerisinde bildirimde bulunması gerekmektedir. Meslek hastalığı sigorta sahipleri sağlanan bazı haklardan faydalanabilmektedirler.

Malulen Emeklilik Ve İş Kazası Emeklilik Maaşı Bir Arada Alınabilir mi?

Çalıştıkları yerde görev başında kaza geçiren ve malulen emeklilik şartlarına uyum sağlayan vatandaşlar iki maaşı alma hakkına sahip olabilirler. Malulen emeklilik maaşı ve iş kazası maaşlarını bir arada alabilen vatandaşlar yüksek olan maaş tutarlarının tamamını ve düşük olan maaş tutarlarının yarısını alma hakkına sahiptirler. Örneklendirmek gerekir ise;

Malulen emekli olarak 1.400,00 TL maaş alan bir vatandaşın iş kazası maaşı 1.200,00 TL olması durumunda 1.400,00 TL tutarı kalır ve 1.200,00 TL tutarın yarısı olan 600,00 TL hesabına eklenerek toplamda 1.800,00 TL maaş alma hakkına sahip olmaktadır.

Sürekli İş Görmezlik Geliri Hakkına Kimler Sahiptir?

Sürekli iş göremezlik geliri hak sahiplerine maaş olarak verilmektedir. Sürekli iş görmezlik geliri, meslek hastalığı veya iş kazası sonucunda sigortalıya verilen maaştır.  Sigortalının vefatı halinde ise iş görmezlik geliri hak sahiplerine ödenmeye devam etmektedir. Sigorta iş görmezlik gelirine sahip hakkı;

 • Meslek hastalığı sonucu oluşan hastalık ve özür durumu olanlar
 • Çalışma esnasında iş kazası geçirmiş olanlar

Sürekli iş göremezlik maaşı alanlar; sağlık kurulları tarafından verilen raporlar ile meslek kazanma gücünde azalma tespit edilmiş olan sigortalı vatandaşlardır. Mesleki çalışma gücün en az %10 oranında kaybetmiş olan vatandaşlar, bu durumun tespit edilmesi sonucunda sürekli iş görmezlik maaşı almaya hak kazanmış olurlar. Sürekli iş görmezlik durumunu tam iş görmezlik ve kısmı iş görmezlik halleri olarak ikiye ayrılmaktadır.

Tam sürekli iş göremezlik derecesi sigortalının iş görme gücünü %100 oranında kaybetmesidir. Mesleğinde hiç çalışamayacak hale gelmiş olan kişiler tam iş görmezlik maaşı almaya hak kazanmaktadırlar. Kısmı iş görmezlik ise meslek kazanma gücünün bir kısmını kaybetmiş olan kişilerin hak kazandığı iş görmezlik maaşı olmaktadır. Kişilerin kısmı iş gücü kaybetme halleri en az %10 dan başlar ve en fazla %99,99 oranlarında olmaktadır. Vatandaşların iş görmezlik gelir hakları meslek güçlerini kaybettikleri oranlara göre tespit edilerek uygulanmaktadır. Sürekli iş görmezlik gelirleri, kişilerin aylık gelirlerinin %70’ı oranında hesaplanarak bağlanmaktadır. Kısmı iş görmezlik gelirlerinde ise tam iş görmezlik hesaplaması ile aynı şekilde uygulama yapılmakta ve iş görmezlik derecesi oranına göre hesaplanarak maaş tutarı belirlenmektedir. Sürekli olarak birisi tarafından bakıma muhtaç olan vatandaşlara bağlanan maaş oranı ise %100 olmaktadır.

Sürekli İş Görmezlik Geliri Müracaatları Nereye Yapılır?

Sürekli iş görmezlik müracaatında bulunarak iş görmezlik gelirinden faydalanmak isteyen hak sahibi vatandaşlar, online olarak, posta yolu ile ve doğrudan başvuruda bulunabilirler. Başvuru sırasında izlenmesi gereken yol kısaca şu şekilde olmaktadır;

 • Posta yolu ile veya doğrudan yapılan müracaatlarda; Tahsis beyan ve talep taahhüt belgesi ve bir adet fotoğrafın başvuru sahibi tarafından en son çalıştığı iş yerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Müdürlüğüne teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Online olarak yapılan müracaatlarda; Internet üzerinden E-Devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir. PTT’den alınacak olan şifre ile  www.turkiye.gov.tr adresinden sisteme giriş yaparak başvuru işlemi başlatılmış olmaktadır. E-Devlet adresinden sırası ile;
 • E-hizmetler
 • Sosyal Güvenlik Kurumu
 • 4A-4B-4C ortak hizmetleri

Tahsis beyan ve talep taahhüt belgesinin verilmesi seçeneklerinin bulunduğu sayfalara girerek başvuru talepleri gerçekleştirilmektedir.

Yetim Maaşı Başvuru ve Şartları Nelerdir?

Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Fakirlik Maaşı Başvuru Şartları ve Gerekli Evraklar

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu