Sosyal Yardım Platformu

2019 İş Yeri Açma İçin Kredi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları

2019 İş Yeri Açma İçin Kredi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları

İş yeri açma kredisi 2019 yılında devlet eliyle ya da özel bankalar aracılığıyla verilebilmektedir. İşyeri açma desteklerinin yanı sıra girişimcilik destekleri, esnaf destekleri ve hibeler verilebilmektedir. İşyeri açmak için kredi alımı sırasında kişilere, devlet sermayesinden sıfır faizli kredi imkanı sunulmakta, borç öteme imkanı tanınmaktadır. Devlet eliyle verilen kredilerde amaç işyerinin borçsuz açılması iken; özel bankalardan alınan kredilerde amaç minimum sermaye ile maksimum kazanç elde etmektir.

Devletin İşyeri Açmak İçin Kredi Vermesi

Devlet tarafından verilen işyeri açma kredileri, üretimi desteklemeyi amaçlar ve genellikle fabrikalar tarafından kullanılır. Her bakanlığın bütçesinden ayrı ayrı iş yeri açma kredisi için sermaye kesilir. Bu konudaki devlet destekleri, açılmadan işlemeye kadar uzanır. Bunun yanında açılan işleme sorunsuz işlemeye başladığında eğer işletme sahibi, büyümeyi düşünürse, sadece işletmelerin büyümesine yardımcı olma amacıyla verilen hibe ve destek kredileri de verilebilmektedir. Devlet eliyle verilen en önemli iş yeri açma desteği KOSGEB tarafından girişimcilere ulaştırılmaktadır. Devletin vereceği iş yeri açma desteği, her yılın başında belirlenen miktarlarla girişimcilere ulaştırılır. Bu nedenle yılın ilk aylarında yapılacak başvurularda olumlu yanıt alma olanağı daha yüksektir.

KOSGEB’in İşyeri Açmak İçin Kredi Vermesi

KOSGEB tarafından verilecek işyeri açma kredisi, kurum tarafından verilecek eğitim sonrası  girişimcilere ulaştırılmaktadır. 2018 yılında yapılan son düzenleme ile, henüz proje aşamasında bulunan işler için de kredi ve hibe destekleri verilmeye başlanmıştır. KOSGEB işyeri açma desteğinden yararlanmanın ilk şartı, KOSGEB eğitimlerine katılmaktır. Eğitimlerden alınan başarı belgesi ile kişiler, destek ve hibelerden yararlanabilmektedir. KOSGEB kredisi, aslen KOSGEB tarafından verilen bir kredi desteği değildir. Bu destek, kişilerin işyeri açmak için almayı talep ettikleri kredinin faizi olan kısmının KOSGEB tarafından ödenmesi şeklinde ilerler. Bu sayede kişiler, daha rahat bir şekilde ödemelerini yapabilirler. KOSGEB işyeri açma kredisi, kişilere faiz ödemesinin dışında vade öteleme seçeneği ile de sunulur. Bu sayede kişiler, 3 aydan 1 yıla kadar aldıkları kredilerin vadelerini öteleyebilirler. Bu şekilde alınacak kredinin 48 ay vade süresi bulunmaktadır. Başvuru sonrasında kişiler, iş kurmaya başlamak için ön onay beklemelidir. Ön onayın gelişinin ardından istenilen şekilde işe başlanabilir. Ön onay, kredinin asıl onayının da alınacağının habercisidir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın İşyeri Açmak İçin Kredi Vermesi

İşyeri açılırken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kredi verilmesi için kadın olma şartı aranmaktadır. Bu bakanlık, yalnız kadın girişimciye kredi imkanı sunar. Bakanlığın vereceği krediden yararlanacak kişiler aslen, Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde belirlenen yasalarla bu krediyi alabilmektedir. Ayrıca bakanlığa ait hibe paketleri de yine bu yasalar çerçevesinde kişilere sunulmaktadır. Bakanlık, işyeri açmak için kredi destekleri kapsamında 15.000 TL tutara kadar 0 faizli kredi imkanı sağlamaktadır. Projenin amacı, kadınların ekonomiye katkısını arttırmaktır. Bu kredinin yanı sıra bakanlık, iş büyütme, işyeri değiştirme gibi durumlarda da kredi ve hibe desteği sağlamaktadır. Ayrıca boşanmış kadınların girişimci olarak işe başlamaları halinde ek hibe ve kredi destekleri de sunulmaktadır.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın İşyeri Açmak İçin Kredi Vermesi

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı destekleri kapsamında kişilere 13 alanda kredi ve hibe desteği verilmektedir. Destekler, kısa bir eğitim sonrasında verilir. destekten en fazla Arge çalışmaları yapan kişiler ile üretim temelli çalışma yapacak girişimciler yararlanacaktır. Kişilere sağlanacak hibe ve destekler, 32 saatlik eğitim sonunda verilir. bu eğitimi tamamladıktan sonra kişiler, kendi iş yerlerini açmak için hibe ve kredi destelerine başvuru yapabilecektir. Bu bakanlığın vereceği kredide amaç, istihdam sorunlarını ortadan kaldırarak ekonomiye katkı sağlamaktır. Bu bakanlığın desteklerinden en az lise mezunu olanlar yararlanabilir. Hibe ve destekler, öncelikli olarak genç lise mezunlarına, 18 yaşını doldurmuş olma şartıyla verilir.

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı’nın İşyeri Açmak İçin Kredi Vermesi

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı iş kurma destekleri, sadece Arge projeleri yürüten girişimcilere verilmektedir. 24 özel sektör ve 5 kamu kurumundan oluşan bu vakıf, mühendislik şirketi açacak kişilere öncelik vermektedir. Ayrıca mühendislik şirketlerinde meydana gelen kurtarma kredisi talepleri veya iş büyütme talepleri gibi durumlarda da bu vakıftan destek alınabilmesi mümkündür. Vakfın vereceği destek türleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Ticarileşme Politikaları Destekleri: Girişimcilerin ticari faaliyetlerini destekleme amacıyla verilen işyeri açma desteğidir. İşyerinin ilk açılışından sonraki 1 yıl boyunca belirli miktarlarla aylık olarak ödemeler şeklinde bu destek verilmektedir.
 • İleri Teknoloji Projeleri Desteği: Girişimcilerin teknolojik ürün parçası gibi materyalleri üretmeyi hedeflemesi durumunda bu destekten yararlanmaları sağlanır. Bu destekte yüksek miktarlı hibe desteği verilirken, işyeri açılışından itibaren 3 yıl süre ile aralıklı krediler devam eder.
 • Çevre Projeleri Destekleri: 1.000.000 Dolar bütçe ile verilen bu destek kapsamında kişilere işyeri kuruluşu sırasında tek seferlik bir para verilir.
 • Enerji Verimliliği Projesi Destekleri: işyeri açılışından itibaren en fazla 1,5 yıl süre ile bu destekten yararlanma imkanı tanınmaktadır. Destek kapsamında kişilere 1,5 yıl boyunca işyeri açma desteği verilmeye devam edilir.
 • Yenilenebilir Enerji Projeleri Desteği: işyeri açma kredisi kısmı geri ödemesiz hibe şeklinde verilen bu destek, toplam 5 yıl süreyle verilmektedir. Geri kalan 4 yılda verilen destek geri alınmaktadır. Destek, tamamen faizsiz olarak yeni işyeri açanlara sunulur. Ancak bu destekten yararlanmanın ilk şartı, rüzgar ve su enerjisi gibi yenilenebilir bir enerji kaynağı kullanılmasıdır.
 • Stratejik konulu destekler

Tarım Bakanlığı Tarafından Verilecek İşyeri Açma Destekleri

Tarım Bakanlığı işyeri açma kredileri, şu alanlarda verilmektedir:

 • Genç Çiftçi Kredisi
 • 300 Koyun Desteği
 • 250 bin Düve Desteği
 • Köyde Yaşama Desteği
 • Tarım Başlangıç Kredileri
 • İhracat Destek Kredileri
 • Tarım Makinesi Destekleri

Her kredinin kendi özel şartları bulunmaktadır. Şartları incelemek için Tarım Bakanlığı resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İşyeri Açma Kredilerini Bankalardan Almak

Bankalardan işyeri açma kredisi almak için kişilerin kredi notunun yüksek olması, kredi ya da kredi kartı borcunun olmaması gibi şartlar aranmaktadır. Kişiler, yapmayı düşündükleri işi nasıl ve ne şekilde yapacaklarını detaylarıyla düşündükten sonra bankalara başvuru yapmalıdır. Ancak bankalar, sermayenin en az %60’ının müşteri tarafından karşılanabilir durumda olmasını şart koymuşlardır. Bunun yanında bankalarda, müşterilere diğer kurumlara göre daha yüksek faizlerle kredi verilmektedir.

Hangi Bankalar İşyeri Açma Kredisi Veriyor?

İşyeri açma kredisi veren bankalar, özel bankalardır. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank, bu konuda özel kredi vermektedir. Sıfır faiz imkanıyla yeni açılacak işyerleri için kredi desteği sağlayan bu üç banka, ileri dönem ödeme seçenekleri de sunmaktadır. Bu bankalardan alınan kredilerin ödeme planı, ileri tarihlere atılabilmektedir. Bu bankaların haricinde işyeri açmak için kredi veren yerler, ihtiyaç kredisi üzerinden kredi verme yoluna gitmektedir. Bu nedenle faizleri daha yüksek olup, esnek olmayan bir ödeme planı üzerinden ilerlerler.

KOSGEB Faizsiz Kredi Nasıl Alınır ve Şartları

KOSGEB Maaş Desteği ve Başvuru Şartları

KOSGEB’e Nasıl Başvurulur ve Şartları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM