SGK

İşe Girdikten Ne Kadar Sonra Sağlıktan Yararlanılabilir?

İşe girdikten sonra sağlıktan yararlanma süresi 30 gündür. Bir çalışan, eğer daha önceden hiçbir işte çalışmamışsa ve gün sayısı şartının aranmadığı durumlardan herhangi biri de ortada yoksa minimum 30 gün genel sağlık sigortası priminin yatırılmış olması gereklidir. Örneğin; bir çalışan 5 aydır işsiz ise ve son 1 yıl içinde 30 gün genel sağlık sigortası primi ödenmişse bu çalışan sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Bu durumda esas itibari ile Sosyal Güvenlik Kurumunun şartı şu şekildedir;

 • Sağlık hizmetlerinden yararlanılabilmesi için son 1 yıl içinde en az 30 gün genel sağlık sigortası priminin yatırılmış olması gereklidir.

Fakat Sosyal Güvenlik Kurumunun yönetmeliğine göre yukarıdaki şartın aranmadığı bazı durumlar vardır. Sağlık hizmetlerinden yararlanmak için gereken son 1 yılda 30 gün genel sağlık sigortası priminin aranmadığı durumlar aşağıda belirtilmiştir.

 • Eğer kişi 18 yaşından küçükse,
 • Kişi başkasının bakımına muhtaç ise,
 • Kişi bir kaza geçirmişse, çalışamayacak durumdaysa,
 • Hastanenin acil servis bölümünde yapılan müdahaleler,
 • İş kazası geçirmişse, malullük durumu bulunuyorsa ya da bir meslek hastalığı varsa,
 • Zararlı bir maddeye bağımlılığı varsa,
 • Hamilelik durumu varsa ayakta ya da yatılı yapılan tüm tedavilerde, kişilerin genel sağlık sigortası priminin yatırılıp yatırılmadığına bakılmadan, başka hiçbir şart aranmadan tedavisi yapılır.

Sigorta Bittikten Sonra Sağlıktan Ne Kadar Süre Yararlanılır?

Sigorta çıkışı yapıldıktan sonra sağlıktan yararlanma süresi prim gün sayısına göre değişiklik göstermektedir. Sigorta çıkış tarihinden 1 yıl önce en az 90 günlük ödeme yapılmışsa sigorta çıkışı yapıldıktan sonra 99 gün sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilirsiniz. Eğer sigorta çıkışı yapıldıktan sonra, son 1 yıldaki prim sayınız 30 günden fazla ve 90 günden az ise sağlık hizmetlerinden 9 gün yararlanabilirsiniz.

Bağ-kurlu Olarak Çalışmaya Başladıktan Ne Kadar Sonra Sağlıktan Yararlanılır?

4B Sigortalı (Bağ-kurlu) olarak çalışmaya başladıktan sonra sağlıktan yararlanma süresi 30 gündür. En az 30 günlük prim ödemesi yapılırsa Bağ-kurlu çalışan sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Bunlara ek olarak da sigorta şirketlerine, ödeme zamanı gecikmiş bir borcun olmaması gereklidir. Bu gibi durumlar yoksa Bağkurlu bir çalışan işe başladıktan sonra 30 gün prim ödemesi yapılırsa sağlıktan faydalanabilir.

Sigortalı Çalışan Kişinin Eşinin Sağlıktan Yararlanması

Sigortalı işe başlayan kişinin eşinin sağlıktan yararlanma süresi, sigortalı kişinin sağlıktan yararlanmaya başladığı tarihle aynıdır. Sigortalı olarak işe başlayan kişi, ne zaman sağlıktan yararlanmaya başlarsa, eşi de onla aynı tarihte sağlıkta faydalanmaya başlayacaktır. Fakat bu hususta önemli kısım, sigortalı çalışan kişi çalışsa da çalışmasa da 18 yaşından küçük çocukları sağlıktan her daim ücretsiz olarak faydalanabilir. Sigortalı olarak işe başlayan kişinin 18 yaşından küçük çocuklarının sağlıktan faydalanma süresi yoktur.

Bağ-kur Borçtan Sağlık Hizmetinin Kapanması

Bağ-kur borcu yüzünden sağlıktan faydalanamama hususunda önemli faktör borcun kaç gün olduğudur. Eğer sigortalı kişinin 60 günden fazla borcu bulunuyorsa sağlık hizmetlerinden faydalanamaz. Fakat 60 günden fazla borcu bulunan 4B sigorta kolunda çalışan kişinin borçları yapılandırılmış ise sağlık hizmetlerinden yararlanması konusunda bir sakınca yoktur.

Emekli Aylığı Bağlandıktan Ne Kadar Sonra Sağlıktan Yararlanılabilir?

Emekli aylığı bağlandıktan sonra sağlıktan yararlanma süresi yoktur. Emekli olmuş kişilerin emekliliği tasdik edildikten hemen sonra sağlıktan yararlanabilir.

Sağlıktan Yararlanma Sorgulama

Sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkınızın olup olmadığını e-Devlet Kapısı üzerinden basit birkaç işlem sonucunda öğrenebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey e-Devlet Kapısı şifresidir. E-Devlet şifresini herhangi bir PTT şubesinden T.C. kimlik numaranızın bulunduğu bir belgeyi ibraz edip alabilirsiniz. E-Devlet şifreniz varsa sağlıktan yararlanma öğrenme işlemi yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • Aşağıda belirtilen ve sizi e-Devlet Kapısı kapsamında bulunan “SPAS Müstehaklık Sorgulama( Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi)” isimli uygulamaya yönlendirecek olan bağlantıya tıklayarak, uygulamaya gidiniz. https://www.turkiye.gov.tr/spas-mustahaklik-sorgulama
 • Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza gelen ekrandan, kimliğinizi doğrulama adımına geçmek için “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.
 • Butona tıkladıktan sonra karşınıza kimlik doğrulama sistemi gelecektir. Bu sistemden herhangi bir kimlik doğrulama yöntemi ile kimliğinizi doğrulayabilirsiniz. Eğer e-Devlet şifrenizi unuttuysanız ya da herhangi bir durum sonucunda e-Devlet şifrenize ulaşamıyorsanız herhangi bir bankanın internet şubesi ile de kimliğinizi doğrulayabilirsiniz. Eğer e-Devlet şifrenizi biliyorsanız T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi alanlarını doldurduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” isimli butona tıklayarak, kimliğinizi doğrulayınız.
 • Kimliğinizi doğruladıktan sonra sağlıktan yararlanma hakkınızın bulunup bulunmadığı konusunda bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

Sigortalının Çocuklarının Sağlıktan Yararlanması

Sigortalı kişinin çocuklarının sağlıktan faydalanma hakkı sigortalının çocuğunun durumuna göre değişiklik gösteriyor. Bazı istisnai durumlar gerçekleşmişse sigortalı kişi çalışsın ya da çalışmasın çocukları sağlıktan faydalanabilir. Sigortalının çocuğunun sağlıktan faydalanabildiği durumlar aşağıda belirtilmiştir.

 • 18 Yaşından küçük tüm çocuklar annesinin ya da babasının durumuna bakılmadan sağlık hizmetlerinden faydalanabilir.
 • 20 Yaşını doldurmayan ve lise okuyan tüm çocuklar annesinin ve babasının durumları fark etmeksizin sağlık hizmetlerini kullanabilir.
 • 25 Yaşını doldurmayan ve yüksek öğrenim gören tüm bireyler, yaş sınırı olmadan malul olanlar sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde faydalanabilir.

İsteğe Bağlı Sağlık Sigortasından Yararlanma

İsteğe bağlı Ek5 tarım sigortası primi ödüyorsanız primi ödemeye başladığınız süreden 1 yıl önce en az 1 aylık SSK 4A çalışma süreniz varsa sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilirsiniz. Fakat 30 günlük çalışma süreniz yoksa isteğe bağlı sağlık sigortasından faydalanmak için 30 gün prim ödemeniz gerekmektedir.

Sağlık Nedeniyle Kıdem Tazminatı Dilekçe Örneği

İsteğe Bağlı Sigortalılık Prim Oranı

Yeni Mezun Olan Öğrencilerin Sağlıktan Yararlanma Süreleri

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu