İşKur

İŞKUR İş Arayan Girişi Nasıl Yapılır? Nasıl Kayıt Olunur?

İŞKUR’dan ş arayan girişi işçi arayan işverenlerin kriterlerine uygun işçi bulmasını sağlayan bir sistemdir. İşkur sayesinde iş arayan vatandaşlar, en kısa sürede iş bulabilmektedir. Bunun yanı sıra İşkur aracılığı ile işçi bulabilmek için İşkur sistemine giriş yapılabilmesi gerekmektedir. Bu kaydın hem işveren hem de işçi tarafından yapılması gerekmektedir. İşkur iş arayan girişi için:

 • İşkur büroları her il ve ilçede bulunmaktadır. İşkur bürolarına bizzat giderek başvuru yapabilirsiniz.
 • İşkur’un internet sitesine giriş yaparak ‘’İnternet Şubesi’’ aracılığı ile online olarak kayıt açabilirsiniz.

İşçiler için İşkur Kaydı Nasıl Yapılır?

İşçi İşkur kaydı yapmak için İşkur sistemine online olarak ya da bizzat İşkur bürolarına başvurarak kayıt oluşturabilirsiniz. İşkur’a kaydolarak işçi meslek ve eğitim durumuna göre en uygun işi bulabilmektedir. İşkur kayıt işlemleri için büroya gitmek istemeyen kişiler online olarak kayıt işlemlerini yapabilir. Bunun yanı sıra İşkur online kayıt işlemlerin yapmak için:

 • İlk olarak İşkur’un resmi internet sitesi olarak iskur.gov.tr adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Siteye giriş yaptıktan sonra üst kısımda yer alan ‘’İnternet Şubesi’’ kısmını tıklamak gerekmektedir.
 • Ardından açılan sayfa üzerinden işkur E-şubesi için kayıt işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bunun için sayfanın sol bölümünde yer alan ‘’İş Arayan’’ bölümü altında yer alan ‘’Üye Ol’’ kısmını tıklamak gerekmektedir.
 • İşkur iş arayan üyelik sistemini oluşturduktan sonra sayfada ‘’Üyelik Sözleşmesi’’ onaylanmalıdır.
 • Daha sonra TC kimlik numarası ve kimlik bilgileri girilmelidir.
 • Bu bilgilerin girilmesinden sonra güvenlik kontrolü işlemlerini tamamladıktan sonra işçi İşkur girişi tamamlanmış olacaktır.

İşverenler için İşkur Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır?

İşveren İşkur kayıt işlemi yapmak için işverenin faaliyet gösterdiği sektöre ilişkin deneyimli ve eğitimli işçi kriterlerinin de girilmesi gerekmektedir. İşveren olarak İşkur üzerinde kayıt oluşturmak için:

 • İşveren ilk olarak esube.iskur.gov.tr adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Sayfanın sağ bölümününde yer alan işveren altında bulunan ‘’Üye Ol’’ kısmının tıklanması gerekmektedir.
 • Açılan sayfa üzerinde İşkur kayıt sayfasında genel koşullar kısmını onaylamak gerekmektedir.
 • Daha sonra SGK numarası, vergi numarası, vergi numarası, faaliyet grubu, yasal durum, kuruluş tarihi, adres ve iletişim bilgilerinin girilmesi gerekmektedir.
 • Bu bilgilerin girilmesinden sonra işveren İşkur kaydını oluşturacaktır.

İşkur Kayıt Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?

İşkur kayıt yenilemesi için www.iskur.gov.tr adresine giriş yapılması gerekmektedir. Daha sonra izlenmesi gereken adımlar se:

 • İşkur resmi web sitesine giriş yaptıktan sonra İşkur’a kayıt ol kısmına tıklanması gerekmektedir.
 • Ardından İşkur kayıt yenileme işlemleri için ‘’İşkur’a Üye Ol’’ bölümünden üyelik işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir.
 • En üstte bulunan kutucuğa doğrulama kodunun girilmesi gerekmektedir.
 • Ardından alt bölümüne TC kimlik numarası ve kimlik bilgilerinin girilmesi gerekmektedir.
 • Daha sonra İşkur Kayıt Yenileme işlemleri tamamlanmaktadır.

İşkur İş Arayan Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?

İşkur iş arayan kaydı oluşturmak için iş arayan kişilerin İşkur’a kayıt oluşturması gerekmektedir. Kayıt işlemlerini tamamlamak için İşkur merkezine gitmek gerekmektedir. İşkur bürolarına gitmek istemeyen kişiler ise www.esube.iskur.gov.tr adresine giriş yapılması gerekmektedir. Ardından iş arayan bölümüne girilmelidir. Bu alan üzerinden üyeliğin tamamlanması gerekmektedir. Bu alanda verilen bilgilerin doğru olması oldukça önemlidir. Fakat üyelik işlemlerinin tamamlanması için ıslak imza ya da elektronik imza gerekmektedir. Bunun için de en yakın İşkur merkezine giderek başvuruların tamamlanması gerekmektedir. Kayıt işlemlerinin tamamlanmasından sonra merkezden iş arayan kayıt belgesini almak gerekmektedir. Kimliğin görevliye teslim edilmesinden sonra dakikalar içerisinde İşkur layıt belgesi alınabilmektedir. İşkur iş arayan girişi tamamlandıktan sonra işçiye uygun iş ilanları SMS olarak kişiye gönderilecektir.

İşkur İşçi Alım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşkur alımı başvuruları kayıt yapılmasından sonra yapılmaktadır. Kamu kurumları ya da özel sektör firmalarında işçi statüsünde çalıştırılmak üzere iş arayan kişiler online olarak ya da bizzat İşkur bürolarına giderek başvurularını tamamlayabilmektedir. Bazı durumlarda yurt dışı iş ilanları için de başvuru yapılması söz konusudur. İş arayan kişiler İşkur İl müdürlüklerine giderek kendilerine uygun iş ilanları için başvuru yapabilmektedir. İş arayan kişiler İşkur’un sitesine öz geçmişlerini kaydetmeleri gerekmektedir. Doğru bilgileri girerek İşkur’a kayıt olan kişiler hem yurt içi hem de yurt dışı iş ilanlarına ulaşabilmektedir.

İşkur İş İlanı Sayfası Sorgulama Nasıl Yapılır?

İşkur iş ilanı sorgulama işlemleri yapmak için İşkur E-şube sayfasına giriş yapılması gerekmektedir. Daha sonra:

 • İş ilanlarını sorgulamak için esube.ikur.gov.tr adresine giriş yapılması gerekmektedir. Ardından bu sayfa üzerinden iş ilanlarını görmeniz mümkündür.
 • Ancak işçiye en uygun iş ilanlarını görebilmek için sayfa üzerinden ‘’ülke, il, ilçe, ilan tarihi, işyeri ünvanı, meslek, öğrenim durumları, işyeri statüsü’’ gibi detayları da yazmak gerekmektedir.
 • Uygun filtreleme işlemlerini yaptıktan sonra sayfanın sağ alt bölümünde yer alan ‘’ara kısmına tıklanması gerekmektedir.
 • Bu detayları girdikten sonra işçiye en uygun iş ilanları sıralanacaktır.
 • İlanlarda ilanın ne zaman verildiği ve ilan özellikleri hakkında tüm detaylar yazmaktadır.
 • İş ilanlarında ücretler ve başvuru sayısı ile beraber çalışma şekli ile ilgili tüm bilgiler de yer almaktadır.
 • İşçiye uygun ilanlar için sayfanın altında bulunan ‘’Başvur’’ kısmına tıklanması gerekmektedir.
 • İşverenin başvuruyu kabul etmesi durumunda telefon numarası üzerinden işçiye geri dönüş yapılacaktır.

İşkur Kayıt Belgesi Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

İşkur kayıt belgesi almak için ilk olarak İşkur’a kayıt yaptırmak gerekmektedir. İşkur’a kayıt yaptırmak için nüfus cüzdanı ile beraber İşkur İl Müdürlükleri’ne başvuru yapılması gerekmektedir. Bunun dışında İşkur resmi internet sitesi üzerinden İşkur kaydı da oluşturulmaktadır. İşkur’a kayıt yaptırmak için aşağıdaki şartların yerine getirilmesi gerekmektedir:

 • İşkur’a kayıt yaptırmak için vatandaşın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Başvuruda bulunan kişilerin 14 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 • Fiilen askerlik vazifesinde olunmaması gerekmektedir.
 • Gerekli şartları sağlayan vatandaşlar işsizlik maaşı da alabilmektedir.
 • İşkur’a kayıtlı işletmelerde görev alabilecek yetilerde olması gerekmektedir.
 • İşkur tarafından düzenlenmiş olan meslek edindirme kurslarına katılmak gerekmektedir.
 • İş arayan kayıt belgesini İşkur’dan almış olmak gerekmektedir.

Bu kriterlere uygun olan kişiler, İşkur aracılığı ile iş bulabilmektedir.

İşkur Kayıt Sorgulama Nasıl Yapılır?

İşkur kaydı sorgulama işlemleri İşkur il müdürlüklerinden yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra İşkur kayıt sorgulama işlemleri için İşkur internet sitesi üzerinden ya da e-devlet sitesi üzerinden kayıt sorgulama işlemleri sorgulanmaktadır. İşkur’a kayıtlı olan kişiler, kimlik bilgilerini girdikten sonra kayıtlı olup olmadıklarını görebilmektedir. Bunun dışında iş başvurusu sırasında iş arayan kayıt belgesi talep edilmektedir. Bu belgeyi almak için İşkur İl Müdürlüklerine başvurmak gerekmektedir. Danışman, iş arayan belgesini oluşturduktan sonra imzalı şekilde kişiye iletecektir. İşverenler bu belgeyi iş arayan vatandaşlardan talep etmektedir. Belge olmadan işe giriş söz konusu olmamaktadır. Bunun dışında İşkur iş arayan girişi yaparak, en kısa sürede iş bulunmaktadır.

E-Devlet İşsizlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

İşsiz Vatandaşa Çift Maaş İmkanı ! Kimler İki Maaş Birden Alabilir ?

İŞKUR Kursiyer Ücretleri (Maaşları) Ne Kadar Oldu ?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. İşkur evde yapabileceğimiz paketleme işi yani ek iş diye geçen birçok haber okudum doğrumudur ?

  1. Merhaba
   Firmaların ilanlarını İŞKUR sayfasından inceleyebilirsiniz. Direkt olarak İŞKUR sayfalarında evlere iş verilir ilanı bulunmamaktadır. Firma ile irtibata geçmek tamamen sizin tarafınızdan sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu