İŞKUR Maaşları Ne Kadar, Ne Zaman Yatar?

İŞKUR maaşlarının taban ücreti 1.015 TL, tavan ücreti ise 2.030 TL olmaktadır. Hizmet akdinin sona ermesi ile beraber 6 ay süresince ödenen bir ücrettir. İşsizlik maaşından damga vergisi haricinde herhangi bir kesinti yapılmamaktadır. İşsizlik ödeneğinin yatırılan hesaptan 6 ay boyunca çekilmemesi durumunda, biriken tutar emanet hesaba aktarılmaktadır.

Emanet hesaba aktarılan tutar ise; kişinin talebi doğrultusunda 5 yıl içerisinde ödenebilmektedir. Ancak 5 yıllık zaman aşımı süresi geçtikten sonra sadece mahkeme kararı ile hak edilen işsizlik ödeneğini talep edebilmek mümkün olmaktadır. İşsiz geçirilen ve işsizlik ödeneği alınan süre boyunca; genel sağlık sigortası primleri yatırılmaktadır.

İŞKUR Maaşı Alabilmek İçin Sağlanması Gereken Koşullar Nelerdir?

İşsizlik ödeneği alabilmek için gerekli şartlar şunlardır:

 • Kişinin işten çıkartılmış olması gereklidir.
 • İşten çıkartılma sebebinde herhangi bir kusurunun bulunmaması gereklidir.
 • İşten ayrılma tarihinden önceki 4 ay içerisindeki primlerinin eksiksiz bir şekilde ödenmiş olması beklenmektedir.
 • Son 3 sene içerisinde en az 600 günlük sigorta priminin ödenmiş olması şartı aranmaktadır.

İŞKUR Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik ödeneği başvuru yöntemleri şöyledir:

 • E-devlet sistemi üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Bunun için e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra e-hizmetler menüsünden Türkiye İş Kurumu’nun seçilmesi ve ardından İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminat Başvurusu seçeneğine tıklanması gereklidir. Açılan sayfadan kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra bir form ile karşılaşılmaktadır. Bu formun eksiksiz bir şekilde doldurulması durumunda başvuru tamamlanmaktadır.
 • İşsiz kaldıktan sonraki 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR kurumuna gerekli evraklar ile beraber giderek başvuru yapılabilmektedir. Başvurunun geç yapılması durumunda; bu süre hak sahipliği süresinden düşürülmektedir. Bu yüzden kuruma en kısa süre içerisinde gidilmesi ve verilecek olan işi almaya hazır olunması gereklidir. Kişinin başvuruyu şahsen yapması gereklidir. Herhangi birinin vekaletname karşılığında sigortalı işsiz adına yapacağı başvuru kabul edilmemektedir.
 • https://www.iskur.gov.tr adresi üzerinden giriş yaparak, İŞKUR’a başvuruda bulunabilmek mümkündür.

İŞKUR Maaş Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşı hesaplaması yapılırken; kişinin sigorta prim sayısı, brüt maaşı ve çalışma süresi gibi kriterler önem taşımaktadır. İşsiz kalmadan önceki 4 ay içerisinde alınan maaşların %40’ı oranında işsizlik ödeneği ödeneceği açıklanmıştır. İşsizlik maaşını ne kadar alacağını öğrenmek için SGK üzerinden veya e-devlet üzerinden sorgulama yapabilmek mümkündür.

İŞKUR Maaşı Ne Kadar Süre Ödenir?

İşsizlik ödeneği hesaplamasına göre maaşın ödeneceği gün sayısı belirlenmektedir. Sigortalı olarak çalışılan gün sayısına göre belirlenen ödeme gün sayıları ise şu şekildedir:

 • 600 gün prim ödemesi bulunan sigortalı işsizlerin 180 gün işsizlik ödeneği alma hakkı bulunmaktadır.
 • 900 gün prim ödemesi olan işsiz sigortalıların, 240 gün İŞKUR maaşı alabilmesi mümkündür.
 • 300 gün işsizlik ödeneği alacak olan kişilerin 1.080 gün prim ödemesinin olması gereklidir.

İŞKUR Maaşları Ne Zaman Ödenmektedir?

İşsizlik ödeneğinin ödeme zamanı olarak her ayın 5’i kabul edilmiştir. Ayın beşinci gününün hafta sonuna denk gelmesi durumunda; ilgili hafta sonunu takip eden ilk pazartesi günü para kişinin hesabına aktarılmaktadır. Ayrıca ayın beşinci günü eğer bayram ya da ulusal tatil gibi bir özel güne denk gelir ise; bu durumda işsizlik maaşının ödemesinin erken yapılabilmesi mümkündür.

Bu durumlar haricinde İŞKUR maaşlarının geciktirilmesi veya ödenmemesi gibi bir durum ile karşılaşılmamaktadır. Dolayısı ile maaş ödemesi yapılmayanların, İŞKUR maaşlarının kesilip kesilmediğini kontrol etmesi gereklidir.

İŞKUR Maaşı Ne Kadar Verilmektedir?

İşsizlik maaşının tutarı; kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Çünkü kişilerin çalışma hayatlarında aldıkları brüt ücret üzerinden hesaplaması yapılmaktadır. Ancak taban ve tavan ücretler belirlenmiştir. Bu ücretlere bakıldığında ise; en az 1.015 TL ve en fazla 2.030 TL İŞKUR maaşı alabilmek mümkündür.

İŞKUR Maaşları Nereden Çekilmektedir?

İşsizlik ödeneği; PTT’den kimlik belgesi karşılığında çekilebilmektedir. Ayrıca bu ödeneğin sonradan banka hesabından da çekilebilmesi mümkündür. Bunun için kişinin banka hesabını İŞKUR’a bildirmesi gereklidir.

İŞKUR Maaşının Kesildiği Durumlar Nelerdir?

İşsizlik ödeneği alma koşullarının ihlal edilmesi halinde işsizlik ödeneği kesilmektedir. İŞKUR maaşı almasına engel bir durum yaşadığı halde 15 gün içerisinde İŞKUR’a bu durumu bildirmeyen kişilerin maaşları kesildiği gibi, kendilerinden yapılan fazla ödemeler de talep edilmektedir. Yasal yollar ile yapılan fazla ödemeler faizi ile geri alınmaktadır.

Maaşın kesilmesine yol açabilecek durumlar ise aşağıda açıklanmıştır:

 • İşten çıkartılmış olan işçinin mahkeme kararı ile işe iadesi gerçekleşmiş ise İŞKUR maaşı kesilmektedir.
 • Emekli aylığı bağlanmış olanların işsizlik ödeneği kesilmektedir.
 • Yeni bir işe başlayanların eş zamanlı olarak işsizlik ödeneği alabilmesi mümkün değildir.
 • Herhangi bir sağlık kuruluşundan rapor alınması durumunda; raporlu olunan süre içerisinde işsizlik maaşı alınamamaktadır.
 • İkamet adresinde değişiklik olan ve bunu bildirmeyen kişilerin işsizlik maaşları kesilmektedir.
 • Askerlik durumuna bağlı olarak işsizlik ödeneğinde kesilme olabilmektedir.

İŞKUR Maaşı Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

İşsizlik ödeneği sorgulama yöntemleri aşağıda belirtilmiştir:

 • E-devlet sistemi üzerinden işsizlik ödeneği sorgulanabilmektedir.
 • Alo 170 hattı ile İŞKUR maaşı hakkında bilgi alınabilmektedir.
 • İŞKUR kurumlarına giderek, süreç ile ilgili bilgi alabilmek mümkündür.

E-Devlet Üzerinden İŞKUR Maaşı Nasıl Sorgulanır?

E-devlet sistemi aracılığı ile işsizlik ödeneği sorgulama adımları aşağıda verilmiştir:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılması gereklidir.
 • Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan giriş yap butonuna tıklanmalıdır. Ardından e-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza veya internet bankacılığı aracılığı ile kimlik doğrulaması yapılabilmektedir. E-devlet şifresi ile kimlik doğrulaması yapılabilmesi için kimlik belgesi ile beraber herhangi bir PTT şubesine gidilmesi ve 2 TL karşılığında şifre alınması gereklidir.
 • Giriş yaptıktan sonra e-hizmetler menüsüne girilmelidir.
 • Hizmet alınabilecek olan kurumların listelendiği bir sayfa açılmaktadır. Bu listeden Türkiye İş Kurumu seçilmelidir.
 • İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Sorgulama butonuna tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfada işsizlik ödeneği ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Telefon Aracılığı İle İŞKUR Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İŞKUR maaş sorgulamasının telefon üzerinden yapılabilmesi için öncelikle Alo 170 hattının aranması gereklidir. 15 Kasım 2010 tarihinde hizmete giren Alo 170 hattı; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Kurumu’nun iletişim merkezi olarak faaliyet göstermektedir. 7/24 aranabilen bir hattır. Soru, öneri, eleştiri, ihbar, şikayet, başvuru ve talepler ile ilgili bilgi gibi işlemler bu hat üzerinden yapılabilmektedir.

Yoğunluktan dolayı yapılan çağrılara bir çözüm üretilememesi durumunda ise 72 saat içerisinde bir cevap oluşturulmaktadır. Arandıktan sonra çıkan görevliye, işsizlik ödeneği sorgulaması yapmak istendiğinin söylenmesi yeterlidir.

İŞKUR Maaşı Alanlara Verilen Diğer Hizmetler Nelerdir?

İŞKUR’un işsizlik ödeneğinden faydalanan kişilerin yararlanabilecekleri hizmetlerin tamamı aşağıda sıralanmıştır:

 • İŞKUR maaşı adı altında işsizlik ödeneği alabilmektedir.
 • Genel sağlık sigortası primleri ödenmektedir.
 • Yeni bir iş bulabilmesi için fırsatlar sunulmaktadır.
 • Var olan mesleği için kendisini geliştirmesi veya yeni bir meslek edinebilmesi için meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimlerinin verildiği kurslara katılabilme olanağı bulunmaktadır.

İş Arayan Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?

İşkur’un En Çok Tercih Edilen Kursları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu