Sosyal Yardım Platformu

2019 İŞKUR Maaşları Ne Kadar, Ne Zaman Yatar ?

2019 İŞKUR Maaşları Ne Kadar, Ne Zaman Yatar ?

İşkur maaşları 2019 yılında işbaşı eğitim programı dahilinde ya da kursiyer olarak istihdam edilen kişilere ödenmektedir.  Her geçen yıl daha fazla kişiye iş kapısı açan ve 2019 yılında personel alımlarına ve projelerine devam eden İŞKUR ülkemiz çapına en fazla istihdam sağlayan kurumların başında gelmektedir.

İşsizlik ödenekleri ve İŞKUR maaşı ödenekleri aynı değildir. İşsizlik ödeneklerinden yararlanan kişiler çalıştıkları işyerlerinde belirli bir süre çalıştıktan sonra işten çıkarılan ve işsizlik sonucu mağduriyet yaşayan kişilere belirli bir süre dahilinde ödenmektedir.  İŞKUR maaşları ise Türkiye İş Kurumu tarafından verilen kurslara katılım sağlayan kursiyerlere kurs aldıkları süre boyunca ödenmektedir.  İŞKUR maaşı katılımcılara hem yeni iş edinme fırsatı sunmakta hem de işsizlik maaşına alternatif olarak daha fazla kar sağlamaktadır.

2019 İŞKUR İşbaşı Eğitim Program Ödemeleri

Türkiye iş kurumanın yürüttüğü İŞKUR işbaşı eğitim programı maaşı 2019 yılında zamlı olarak verilmektedir.  İşbaşı eğiti programı dahilinde iş başı yapan kişilerin aldıkları günlük tutar 2019 yılında;

 • Günlük katılımcı zaruri gideri olarak 77,70 TL
 • Katılımcı öğrenciler için günlük 58,72TL
 • İşsizlik ödeneğinden yararlanan katılımcılar için 38,85 TL olarak ödenmektedir.

Belirtilen ödenekler haricinde kadın katılımcıların bakmakta oldukları 2 ile 5 yaş arasındaki çocukları için aylık olarak 400 TL ödenmektedir. Katılımcı kadınların bakmakla yükümlü oldukları bakım desteği ödenek tutarı i program süresince karşılanmaktadır.

2019 İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı Sektörlere Göre Maaş Tablosu

İŞKUR işbaşı eğitim programı 2019 dahilinde hizmet sektörlerine göre yapılan katılımlarda uygulanan ve günlük olarak verilen ödenekler şunlardır;

 • İmalat sektöründeki katılımlarda iş arayan kişilere 77,70 TL, öğrencilere 58,27 TL ve işsizlik maaşı alanlara 38,85 TL ödenir.
 • Bilişim sektöründeki katılımlarda iş arayan kişilere 77,70 TL, öğrencilere 58,27 TL ve işsizlik maaşı alanlara 38,85 TL ödenir.
 • Basın sektöründeki katılımlarda iş arayan kişilere 77,70 TL, öğrencilere 58,27 TL ve işsizlik maaşı alanlara 38,85 TL ödenir.
 • Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleki katılımlarda iş arayan kişilere 77,70 TL, öğrencilere 58,27 TL ve işsizlik maaşı alanlara 38,85 TL ödenir.
 • İşe ilk adım projesi kapsamındaki katılımlarda iş arayan kişilere 77,70 TL, öğrencilere 58,27 TL ve işsizlik maaşı alanlara 38,85 TL ödenir.
 • İşte anne projesi kapsamındaki katılımlarda iş arayan kişilere 70,00 TL, öğrencilere 70,00 TL ve işsizlik maaşı alanlara 70,00 TL ödenir.
 • Geleceğin meslekleri kapsamındaki katılımlarda iş arayan kişilere 75,00 TL, öğrencilere 75,00 TL ve işsizlik maaşı alanlara 75,00 TL ödenir.

İşbaşı Eğitim Programına Katılım Şartları Nelerdir?

Nitelikli personel yetiştirmek için İŞKUR tarafından düzenlenen işbaşı eğitim programına katılım şartları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Programdan yararlanan kişilerin 15 yaşını tamamlamış olması gerekir.
 • Programa katılım için kişinin kuruma kayıtlı ve işsiz olması gerekir.
 • İşveren ile arasında birinci ve ikinci dereceden kan bağı olmaması ya da eşi olmaması gerekir.
 • Programa emekli olan kişiler katılım sağlayamaz.
 • Programa başlamadan önceki 3 aylık dönem kapsamında başvuruda bulunan işverenin çalışanı olunmaması gerekir.
 • Programa katılan kişilerin program öncesi 1 ayda uzun vadeli prim ödemesi yapılmamış olması gerekir.
 • Programa katılan kişilerin faydalanması gereken hizmetler meslek ve iş danışmanlık hizmetleri olmalıdır.

Belirtilen şartlara uyum sağlanması durumunda program katılımına engel edecek durumları olmayan kişiler ve öğrenciler işbaşı eğitim programına katılabilirler. İşbaşı eğitim programlarına katılım yapan kursiyerler in uyması gereken eğitim süreci;

 • Bilişim ve imalat sektörlülerindeki katılımlarda en fazla 6 ay,
 • Diğer meslek guruplarındaki katılımlarda en fazla üç ay,
 • Bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanlığı, siber güvenlik ve kodlama gibi geleceğin mesleği olarak görülen alanlarda eğitim programlarına katılım sağlayan 18-29 yaş arası gençler için en fazla 9 ay uygulanmaktadır.

Program haftada 6 gün boyunca günde 5 ile 8 saat arası sürmekte ve haftalık olarak 45 saati aşmayacak şekilde uygulanır.

İŞKUR Eğitim Programı Türleri Nelerdir ve Süreleri Ne Kadardır?

İŞKUR işbaşı eğitim programı dahilinde kursiyer maaş tutarları asgari ücret oranına kadar olmaktadır. İŞKUR bünyesinde verilen en yüksek maaşlı program olan işbaşı eğitim programında türlerine göre verilen eğitim süreleri şu şekildedir;

 • Basın sektöründe verilen eğitiler 8 meslek gurubunda verilmekte ve 9 aya karar sürmektedir.
 • İmalat sektöründe verilen eğitimler işyeri nace kodları 10-33 arasında bulunan işyerleri için 6 aya kadar düzenlenmektedir.
 • Bilişim sektöründe işyeri nace kodları 62-63 olan meslek gurupları için 6 aya kadar düzenlenmektedir.
 • Vasıf gereksinimi olmayan diğer sektörler için 3 aya kadar sürmektedir.
 • Tehlikeli ve çok tehlikeli olan meslek guruplarında verilen kurslar ise üniversiteler tarafından yazılan süresi ya da hayat boyu öğrenme modülü süresi dikkate alınarak düzenlenmektedir.

İŞKUR Eğitim Programı İşe İlk Adım Projesi

Yüksek okul mezunu olan 18 ile 29 yaş aralığındaki gençler için düzenlenen eğitim kursları kursa katılan gençlerin seçecekleri mesleklerde eğitim alarak deneyim ve tecrübe sahibi olmalarını sağlamaktadır. Zorunlu istihdam sürecinde asgari ücret tutarının %50 oranı ödenmekte ve zorunlu istihdam sürecinin ardından gelecek 12 ay süresince işveren tarafından istihdam edeceğinin taahhüttü verilmektedir. Yeni bir sözleşmenin il müdürlüğü ile imzalanması neticesinde istihdam edilen kişilere 12 ay boyunca net asgari ücretin %25 lik tutarı işsizlik sigorta fonundan karşılanmaya devam etmektedir.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Nedir?

Çalıştığı işyerinden belirli bir nedenden dolayı işlerinden ayrılmak zorunda kalan işçilerin İŞKUR dan aldıkları ödeneklere işsizlik maaşı denilmektedir. İşsiz kalarak mağdur olan kişilere belirli bir süreç verilen işsizlik maaş ödenekleri yeni bir iş bulana kadar maddi ihtiyaçlarının karşılanması için verilmektedir.  İşsizlik maaşı almak için belirli şartlar bulunur. Bu şartları yerine getiren kişiler işsizlik maaşından yararlanabilirler.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir?

Sigortalı bir işte çalışan kişilerin kendi istekleri ya da kusurları dışında işsiz kalmaları durumunda İŞKUR hem maddi olarak destek vermekte hem de yeni bir iş bulabilmeleri konusunda manevi olarak destek vermektedir. İşsiz kalan bir kişinin İŞKUR verdiği desteklerden faydalanabilmesi için bazı şartlara uygun sağlaması gerekmektedir. İşsizlik maaşı şartları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • İşçinin işine son verilmeden önceki 120 gün boyunca sürekli olarak çalışmış olması gerekmektedir.
 • Son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigortalı olarak çalışılmış olması gerekmektedir.
 • Uygun bir sebep ile işten çıkarılmış olunması gerekmektedir.
 • İş akdinin feshinden sonraki 30 gün içerisinde işsizlik maaşı için en yakın İŞKUR merkezine başvuru yapılması gerekmektedir.
 • Başvurular şahsen İŞKUR merkezlerine ya da İŞKUR resmî web sitesi üzerinden E-Devlet sistemine giriş yapılarak yapılabilmektedir.

Bu şartlara uygunluk sağlayan kişiler İŞKUR tarafından verilen işsizlik maaşı için başvuru yapabilmektedir. Başvurular değerlendirildikten sonra işsizlik maaşı almaya hak kazanıp kazanmadığınız SMS yolu ile başvuru sırasında vermiş olduğunuz telefon numarasına iletilmektedir. İş akdinin sona ermesinden sonraki 30 gün içerisinde başvuru yapılmazsa geçen her gün hak etmiş olduğunuz işsizlik maaşından kesinti yapılmaktadır. Bu sebeple 30 günü geçirmeden başvuru yapılması önemlidir.

İŞKUR Maaşları Ne Zaman Yatar ?

2019 işkur maaşları, düzenli olarak her ayın 5’in de tanımlı hesaplara yatmaktadır. İŞKUR maaşları ilk 6 ay ödememektedir. 2019 yılında artan asgari ücret ile, işsizlik maaşıda 1015 TL olmuştur.

İş Arayan Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?

İşkur’un En Çok Tercih Edilen Kursları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM