İşKur

2020 İŞKUR Sosyal Çalışma Programı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrencilerin para kazanması ve eğitim hayatında meslek tecrübesi edinmesi amacıyla hazırlanan İŞKUR sosyal çalışma programı, İŞKUR resmi internet sitesi üzerinden başvuru kabul etmektedir. Sosyal çalışma programlarının temel hedefi, öğrenci istihdamını genişletmek ve öğrencilere temel kazanımları sağlamaktır. Sosyal ortamda öğrencilerin para kazanmasını hedefleyen sosyal çalışma programları, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından koordine edilmektedir. 2019 yılından beri uygulamaya koyulan sosyal çalışma programı, öğrencilerin yaz tatili döneminde mesleki kazanımlar elde etmesini desteklemektedir. İŞKUR sosyal çalışma programı hakkında destek almak ve başvuru detaylarını öğrenmek için yazı içerisindeki başlıkların takip edilmesi yeterlidir.

Sosyal Çalışma Programının Özellikleri Nelerdir?

Sosyal çalışma programları kapsamında, üniversite öğrencilerinin mesleki kazanımlar elde etmesi desteklenmektedir. Yaz döneminde maddi getiri elde etmek ve mesleki alanda deneyimler kazanmak isteyen öğrenciler, İŞKUR sosyal çalışma programına dahil edilmektedir.

Öğrencilerin toplumsal fayda sağlayacağı alanlarda istihdam edilmesi için geliştirilen sosyal çalışma programının kapsamı şu şekildedir:
 • Doğanın korunmasına dair faaliyetler
 • Kültürel mirasın restore edilmesine dair çalışmalar
 • Kütüphanelerin bakım ve düzen çalışmaları
 • Kamu kurum ve kuruluşlarındaki kültürel ve sosyal çalışmalar

Yukarıda sıralanan kategoriler, sosyal çalışma programı kapsamında öğrenci istihdamıyla geliştirilmektedir. Öğrenci istihdamı esnasında, öğrencilerin tercih ettiği alanlar dikkate alınmaktadır.

İŞKUR Sosyal Çalışma Programına Kimler Katılabilir?

Sosyal çalışma programından faydalanmak isteyen kişilerin, açık öğretim, yüksek lisans veya doktora öğrencisi olmaması gerekmektedir. Tüm yükseköğretim öğrencilerinin faydalanması için geliştirilen sosyal çalışma programları, okul kaydı olan örgün eğitim öğrencilerin kullanımına sunulmaktadır. Katılım sağlaması uygun görülmeyen öğrencilerin, aktif lisans eğitimi kaydının olması durumunda, sosyal çalışma programından faydalanılmasına izin verilmektedir. Vakıf üniversitesi ve devlet üniversitesi kapsamında lisans eğitimi alan tüm öğrenciler, alan ve fakülte farkı olmaksızın, sosyal çalışma programı kapsamında istihdam edilmektedir. Her bir üniversite öğrencisinin, sosyal çalışma programlarından 3 ay yani 90 gün boyunca faydalanmasına izin verilmektedir. Bir defa program kapsamında istihdam edilen öğrenciler, bir sonraki yıl istihdam hakkı kazanmayacaktır.

İŞKUR Sosyal Çalışma Programı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İŞKUR sosyal çalışma programı başvurusu yapmak için İŞKUR resmi internet sitesinin kullanılması gerekmektedir. İŞKUR sosyal çalışma programı başvuru işlemleri için izlenmesi gereken adımlar, aşağıda tüm detaylarıyla açıklanmıştır:

 • https://esube.iskur.gov.tr/Scp/ScpArama.aspx bağlantı adresi kullanılarak, sosyal çalışma programı başvuru sayfasına erişim sağlanabilir.
 • Sosyal çalışma program türüne göre farklı kategoriler oluşturan İŞKUR, başvuru formu üzerinden istenen programa başvuru sağlamaktadır.
 • Ana sayfada yer alan başvuru formu üzerinden talep edilen bilgiler doğru şekilde doldurulmalıdır.
Sosyal çalışma programı başvuru formunda talep edilen bilgiler, aşağıda sıralanmıştır:
 • Program No
 • Çalışma Alanı
 • Sosyal Çalışma Programı
 • İkamet Edilen İl / İlçe
 • Uygulama Alanı
 • Program Tarihleri

İŞKUR Çalışma Programına Başvur

Belirtilen bölümlerdeki bilgiler eksiksiz şekilde tamamlandıktan sonra, sayfanın sol üst köşesinde yer alan “Ara” butonuna tıklanmalıdır. Gerekli tarama yapıldıktan sonra, başvuruya uygun olan sosyal çalışma programları için liste yapılacaktır. Sosyal çalışma programı arasından, uygun olan program tercih edildikten sonra, istenen program için başvuru kaydı oluşturulabilir. Sosyal çalışma programı başvurusu incelendikten sonra, uygun bulunan adaylar için istihdam sağlanacaktır.

SÇP Çalışma Saatleri Nasıldır?

Temmuz ayında başlayan sosyal çalışma programı, eylül ve ekim ayları boyunca devam etmektedir. Sosyal çalışma programında, öğrencilerin 8 saatlik günlük çalışma zorunluluğu bulunmaktadır. Ay boyunca toplamda 12 gün çalışan öğrencilere, çalışma süresi için 860 TL ödeme yapılmaktadır. SÇP çalışma saatleri için kişilere günlük 76 TL ödeme yapılacaktır.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar, Kaç Ay Alınır?

İŞKUR Kursiyer Ücretleri (Maaşları) Ne Kadar Oldu?

İŞKUR Maaşları Ne Kadar, Ne Zaman Yatar?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu