İşKur

İşkur’un En Çok Tercih Edilen Kursları

İŞKUR’un açtığı kurslar ülke genelinde işsizlikle mücadele edilebilmesi ve özellikle vasıfsız vatandaşların bir mesleğe yönelmelerinin sağlanması bakımından oldukça önemliyken, aynı zamanda bu kurs programlarınca kursiyerlerin giderlerinin karşılanabilmesi ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için de oldukça önem arz etmektedir. İŞKUR’un herhangi bir kurs programına katılan kursiyerler günlük 30 TL’den 62 TL’ye varan günlük cep harçlığı almakla birlikte, daha önce hiç deneyim sahibi olmadıkları bir sektörde işin gerektirdiği her türlü bilgiye de ulaşabilme fırsatı yakalarken, bu fırsatı sonsuz uygulamalarla da taçlandırabilme şansına sahip olmaktadırlar. İŞKUR’un yeni açılacak kursları periyodik olarak İŞKUR tarafından vatandaşlara duyurulurken genel anlamda İŞKUR’un herhangi bir kursuna katılabilmek için;

  • En az bir ay süreyle işsiz olmak (başvuru sahibinin öğrenci olmadığı durumlarda)
  • 15 yaşının tam olarak doldurulması, 70 yaşından da gün alınmamış olması
  • Kurs başvurusu yapıldığı tarih itibariyle emekli olunmamış olması
  • İŞKUR iş arayan portalında iş arama durumunun “aktif olması”
  • Herhangi bir kursa başvurulan tarih itibariyle herhangi bir işletmede sigortalı olarak çalışılmıyor olunması
  • Kursların tamamlanmasından sonra çalışılacak işletmede daha önce 90 günden fazla çalışılmamış olması
  • Kursiyerlerin daha önceden herhangi bir kurs programına da katılmamış olmaları gerekmektedir.

İŞKUR’un En Fazla Talep Gören Kursları

İŞKUR tarafından yılın herhangi bir döneminde açılan kurslar hemen hemen her iş sektörü için olabilmekteyken, bazılarının daha da ön plana çıktığı görülmektedir. İŞKUR kurslarına başvuru tarihi itibariyle herhangi bir işi bulunmayan, kendini ifade ve iş öğrenme anlamında kendini geliştirmek isteyen, daha önce hiç deneyim kazanılmamış bir iş kolunda uygulamalı deneyim şansı yakalamak isteyen katılımcılar, bazı durumlarda işverenle ortak hareket etme suretiyle kurs başvuruları yapabilirken ayrıca;

  • Herhangi bir kurumda öğrencilik kaydı bulunmayan ve halihazırda işsizlik maaşı almayan kursiyerler günlük 62 TL
  • Halihazırda öğrenciliği devam eden kursiyerler günlük 47 TL
  • Halihazırda işsizlik maaşı alan kursiyerler günlük 31 TL cep harçlığı olarak tabir edilen ödenekleri almaya hak kazanırken 2-5 yaş çocuğu olan annelere de talep edilmesi durumunda İŞKUR tarafından kurs süresince kreş yardımı da yapılmaktadır. İŞKUR kurs ücretleri 2018 bu şekilde takdir edilmişken, 2019 yılında enflasyon ve asgari ücret oranında arttırılması da düşünülmektedir.

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı Ve Girişimcilik Sertifikası Alınması

İŞKUR kursları ve eğitim programları içerisinde en çok tercih edilen nokta olan işbaşı eğitim programları kursiyerlerin çalışmak istedikleri sektördeki herhangi bir işverenle birlikte İŞKUR’a yaptıkları başvurunun kabul edilmesiyle birlikte başlamaktadır. Bu programın amacı, aktif olarak faaliyetlerine devam etmekte olan işletmelere uygun personel istihdamı kolaylaştırmak, katılımcılara sektörün ve yapacakları işin nitelikleri konusunda eğitim vermek, çalışanlara daha önce hiç yapmadıkları bir işle ilgili tecrübe kazandırmak, eğer daha önceden çalışılan bir iş için başvuru yapıldıysa da ona göre temel uygulamalı eğitimin verilmesi planlanmaktadır. Program sonunda, program başlangıcında deneyimsiz personel olarak adlandırılan kursiyer, programı kalifiye ve tecrübeli bir eleman olarak tamamlarken, her iki taraf için de sağlam bir iş ilişkisi kurulması sağlanmaya çalışılır.

İŞKUR girişimcilik sertifikası tanımı da iki yönlü bir tanımlamadır. Kursiyerlerin öncelikle kurs sonunda alacakları girişimcilik sertifikası sektörle akalı gelecekte kişinin daha ön plana çıkmasını sağlayarak, tercih edilebilirliğini arttıracağı gibi işverenlerin dikkatini de oldukça çekmektedir. Bunun haricinde KOSGEB ile birlikte yürütülen çalışmada kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin kuracakları işletmeyle alakalı hibe ve kredi desteklerinden yararlanabilmeleri için kurulacak olarak işle ilgili edindikleri değerli bilgiler sonucunda aldıkları girişimcilik sertifikası, iş planının kabul edilmesinden sonra devlet desteği musluklarının sonuna kadar açılmasına da yardımcı olmaktadır.

Müşteri Hizmetleri ve Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcileri Kursları

Teknolojinin hayatımıza her geçen gün daha büyük oranlarda girmesi sonucunda, firmaların müşterilere, müşterilerin de firmalara ulaşabilmelerinin en kolay yolunu oluşturan çağrı merkezleri müşteri hizmetleri kurslarında; sektörlerle alakalı temel bilgilerin yanı sıra hizmet sektörüyle alakalı doğru sektörel bilgiler, kurumsal temsiliyetin dinamikleri, zaman ve stres yönetimi, diksiyon be konuşma eğitimleri gibi birçok konuda uygulama yapılarak kursiyerlerin tecrübe kazanmaları mümkün olmakla birlikte, insan ilişkilerinin kuvvetli olabilmesi ve zor durumlarda müşteri temsilciliğinin püf noktaları da öğrenilmektedir. Kurs süresince katılımcılara cep harçlıkları İŞKUR tarafından ödenirken, aylık SGK prim ödemeleri de kesintisiz olarak ödenmektedir.

Kültür Mantarı Yetiştirme Kursları

Kültür mantarı yetiştim kursları son dönemde oldukça rağbet gören bir sektör olmakla birlikte, bu yönde kendi işletmesini kurarak, ekonomik büyüme ve istihdam rakamlarına da katkı verebilecek kişilerin yetiştirilmesi amaçlanan bir kurstur. İdeal şartların sağlanabildiği oldukça fazla ortamda yetiştirilebilen kültür mantarlar yetiştiricisine aylık ciddi rakamlar kazandırabilirken, bu kurs süresince kültür mantarı yetiştirilmesi, olası problemlerin çözümleri, mantar yetiştirilen ortamın ideal şartlarının sağlanması, mantarların bakımı, hasat edilmesi ve paketlenmesi, mantarın satış pazarı ve yetiştiricinin bu pazarın hangi kısmında durduğu, mantarların paketlenmesi ve pazarlanabilmesiyle birlikte, ortamdaki diğer rakiplere karşı nasıl avantaj sağlanacağıyla alakalı ayrıntılı bilgiler verilmektedir.

Sekreterlik ve Büro Yönetimi Kursu

Halk arasında İŞKUR sekreterlik kursu olarak da tabir edilen ve özellikle bayanların yoğun ilgisiyle karşılaşılan sekreterlik ve büro yönetimi kursu üç aylık önemli bir kurs olmakla birlikte iş garantili olması nedeniyle de ön plana çıkan İŞKUR kurslarından birini oluşturmaktadır. Kurs programı boyunca ön muhasebeden büro yönetimine, müşteri ilişkilerinden satış ilişkilerine, evrak tasnif ve evrak dosyalamadan bilgisayar temel programları kullanımlarına kadar birçok başlıkta uygulamalı eğitimler verilirken, kurs sonunda %100 hazır kursiyerler yetiştirilmesi de oldukça önem taşımaktadır. Türkiye genelindeki tüm İŞKUR İl Müdürlükleri tarafından verilen bu kurs boyunca katılımcılar kursa en az %90 devam koşulu sonucunda günlü cep harçlıklarını da İŞKUR’dan alırken, sigorta primlerinin de İŞKUR tarafından ödenmesi nedeniyle sağlık hizmetlerinden de faydalanabilmektedir.

İŞKUR Sürü Çobanı Yetiştirme Kursları

Son dönemde devlet tarafından da oldukça desteklendiği üzere köyden kente olan göçün bitirilmesi, kentten köylere geri dönüşün hızlandırılması, tarımsal üretim ve tarımsal istihdamın arttırılması için İŞKUR tarafından açılan kurslardan biri olan İŞKUR Sürü Çobanı Yetiştirme Kursu’nda özellikle sanayilerin çok gelişmediği ve iş imkanları konusunda çok iyi durumda olmayan bölgelerde hayvancılığın teşvik edilmesi planlanmaktadır.

İşkur Kurslarına Başvurmak İçin TIKLAYINIZ

Malatya İŞKUR kursları seçeneklerinin de önemli bir elemanı durumundaki bu kurslarda hayvancılığın temel noktaları, sürü yönetimi, hayvan yetiştirilmesi için gerekli şartların sağlanması, ahır ve ağıl yapımı, hayvanların üretilmesi ve çoğaltılması, hayvan bakımı, hayvan sağılması, gebe hayvanların sağlıklı doğum yapabilmelerinin sağlanması ve hayvanların hijyenik şekillerde kesilmesi için gerekli olan tüm eğitim çiftliklerde uygulamalı olarak verilirken, hayvanın eti ve sütüyle alakalı nasıl değerlendirme yapılacağı ve pazar bilgileri de İŞKUR tarafından paylaşılmaktadır. İŞKUR sürü çobanı yetiştirme kursu sonunda sertifika alan kursiyerler için KOSGEB ve devlet bankalarından hibe ve kredi kullandırılabilmesi için bilgilendirmeler de yapılmaktadır. Kurs süresince katılımcılar cep harçlığından ziyade asgari ücret alırken, aylık sigorta primleri de İŞKUR tarafından ödenmektedir.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu