İşKur

İşsiz Vatandaşa Çift Maaş İmkanı ! Kimler İki Maaş Birden Alabilir ?

İşsiz Vatandaşa Çift Maaş İmkanı, İşsiz vatandaşlarımıza 10 aya varan işsizlik ödeneği verilirken, eğer isterlerse bu zaman zarfında meslek kurslarına katılarak günlük ödenen ücretten faydalanabilirler. Çalışmalar son hızla devam ederken, işsiz kalan vatandaşlarımıza çeşitli destek mekanizmaları devreye giriyor. İşsiz vatandaşlarımıza sağlanan destekler sırası ile şöyle,

10 Ay Maaş: İşsizler belli prim şartlarını tamamladıklarında, çalışma sürelerine göre 10 aya kadar süreyle maaş alabiliyor. Bu maaştan sadece damga vergisi kesiliyor. İşçiye aylık net 1015TL ile 2.031TL arasında ödeme yapılıyor.

İşbaşı Eğitimi ve Ayda 1.010TL Harçlık: İŞKUR’a kayıt yaptıran işsizler işbaşı eğitim programlarına da katılabiliyor. İşbaşı eğitim programları haftada 45 saat, ayda 26 gün olarak uygulanıyor. Günlük 77,70TL ödenirken; bu rakam işsizlik ödeneği alanlar için 38,85TL. Aylık 1.010TL cep harçlığı imkânı oluyor. Böylece işsizlerin aylık geliri harçlık ve işsizlik maaşıyla 3.041TL’i buluyor.

Danışmanlık Hizmeti: İŞKUR işsizlere danışmanlık hizmeti de veriyor. İş ve meslek danışmanları işsizlerin istihdamı için destek sağlıyor. Bunun için ilave bir ücret de alınmıyor.
Annelere 400TL Kreş Desteği: Sanayi mesleklerinde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına ve kurslara katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400TL ödeme yapılıyor.

maas icerik

Sağlık Primleri Ödeniyor: İşsizlik ödeneği alan ya da işbaşı eğitim programlarına katılan işsizlerin iş kazası ve meslek hastalığı sigortası ile Genel Sağlık Sigortası prim giderleri karşılanıyor. Böylece bu süre içinde işsizin kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocukları sağlık hizmetlerinden diğer sigortalılar gibi ücretsiz yararlanabiliyor.
Meslek Eğitim Kursu: Kuruma kayıtlı işsizler, 15 yaşını tamamlamak, yetiştirilecekleri mesleğe uygun özelliklere sahip olmak, işverenin aradığı özel şartları taşımak şartlarıyla açılacak kurslara katılıp yeni bir meslek ediniyor. Kurslar, günlük en az 5, en fazla 8 saat ve haftada 6 günü geçmemek üzere en az 30, en fazla 40 saat olabiliyor.

İşsizlik Ödeneği İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

İşsizlik Ödeneği İçin Aranan Şartlar Nelerdir? İşsizlik ödeneği almak için bazı şartlar bulunuyor. Buna göre, öncelikle işten kendi istek ve kusurunuz dışında ayrılmış olmanız gerekiyor. İşsizlik maaşı alabilmek için ayrıca son 3 yılda en az 600 gün prim ödemiş olmanız isteniyor. Ayrıca son 120 günde de iş akdine bağlı çalışma şartı aranıyor. Bunlar tamamlandığında ayrıldıktan sonraki bir ay içinde İŞKUR’a müracaat etmelisiniz. Ne kadar gecikirseniz alacağınız maaşın süresi de kısalıyor.

İŞKUR Kursiyer Ücretleri (Maaşları) Ne Kadar Oldu ?

İşbaşı Eğitim Programından Ayrılmak – İstifa Etmek

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir, Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu