Sosyal Yardım Platformu

2019 İşsizlik Maaşı Ne Kadar? İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır?

2019 İşsizlik Maaşı Ne Kadar? İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır?

2019 işsizlik maaşı ne kadar ?, ülkemizde kendi isteği dışında işsiz kalan kişiler için işsiz oldukları sürede mağduriyet yaşamamalarını sağlayan bir destektir. 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu kapsamında belirlenen şartlara uygunluk sağlayan her sigortalı işsiz, belirli sürelerde destek olarak maaş ödemesi almaktadır. İşsizlik maaşları İŞKUR tarafından ödenmekte olup başvurularda İŞKUR’a yapılmaktadır.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Yatılır?

İşsizlik maaşının ne kadar süreyle yatırıldığı işinin kaç gün süreyle sigortalı olarak çalıştığına göre değişiklik göstermektedir. Hesaplamalarda dikkate alınan süre, kişinin işten ayrılmadan önceki son 3 yılını kapsamaktadır. İşsizlik maaşı aç ay alınıyor 2019 yılı sorusunun cevabı ise şu şekilde verilebilmektedir;

 • İşsizlik maaşı alacak olan kişi işten ayrılmadan önceki son üç yıl içerisinde 600 gün sigortalı olarak çalışmış ise ve işsizlik sigortası ödenmiş ise 180 gün işsizlik maaşı alabilmektedir.
 • İşten ayrılmadan önceki son üç yıl içerisinde 900 gün çalışılmış ve işsizlik sigortası ödenmiş ise 240 gün işsizlik maaşı alınabilmektedir.
 • Yine aynı koşullarda ilgili kişi 1080 gün çalışmış ve işsizlik sigortası ödenmiş ise 300 gün işsizlik maaşı alabilmektedir.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşı ne kadar 2019 yılı sorusunun cevabı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. İşsiz kalan sigortalının, işsiz kalmadan önceki son 4 ay içerisindeki prime esas kazancı üzerinden hesaplanmaktadır. Kişinin son 4 ay içerisinde kazandığı brüt ücretin %40’ı işsizlik maaşı olarak ödenmektedir.

Kişinin maaşı ne kadar yüksek olursa olsun, ödenecek olan işsizlik maaşı tutarı aylık asgari ücret brüt tutarının %80’inini geçememektedir. İşsizlik maaşı alan bir kişi yalnızca damga vergisi ödemekle yükümlü olup maaşı damga vergisi haricinde herhangi bir kesintiye tabi tutulmaktadır. İşsizlik maaşı tutarları ile ilgili birkaç örnek hesaplama şu şekildedir;

 • Kişinin son 4 aylık prime esas kazancının ortalaması 2.029,50 TL ise, alacağı işsizlik maaşı 811,8 TL olacaktır. Bu tutardan yalnızca 6,16 TL damga vergisi kesilecek ve işinin eline net olarak 805,64 TL geçecektir.
 • Kişinin son 4 aylık prime esas kazancının ortalaması 3.500 TL ise, alacağı işsizlik maaşı 1.400 TL olacaktır. Bu tutar üzerinden yalnızca 10,63 damga vergisi kesilmektedir. Kişinin eline geçecek olan net tutar 1.389,37 TL olacaktır.
 • Kişinin son 4 aylık prime esas kazancının ortalaması 5000 TL ise, alacağı işsizlik maaşı 1.623,60 TL olacaktır. Damga vergisi olan 12,32 TL düşürüldükten sonra kişinin eline geçecek işsizlik maaşı 1.611,28 TL olacaktır. Normal şartlarda kişinin alacağı ücretin 2 bin TL olması gerekmektedir. Fakat alınacak işsizlik maaşı, asgari ücretin %80’inini geçemediği için hesaplama asgari ücret üzerinden yapılmaktadır.

İşsizlik Maaşı Alınabilmesi İçin Şartlar Nelerdir?

Bir kişinin işsizlik maaşı alabilmesi için bazı şartlara uygunluk sağlaması gerekmektedir. İşsizlik maaşı şartları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • İşsizlik maaşı almak isteyen kişinin en son çalıştığı işyerinde 120 gün aralıksız olarak çalışmış olması gerekmektedir.
 • İşsiz kalan kişinin kendi isteğiyle ya da kendi kusuru sebebiyle işsiz kalmış olmaması gerekmektedir.
 • Kişinin işsiz kalmadan önceki son üç yıl içerisinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası priminin ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Kişinin işsiz kaldıktan sonraki 30 gün içerisinde İŞKUR birimine başvuru yapmış olması gerekmektedir.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

İşsizlik maaşı başvurusu hem online olarak hem de İŞKUR merkezlerine gidilerek yapılabilmektedir. Başvuruda dikkat edilmesi gereken en önemli kriter işten çıkış belgesi verildikten sonraki 30 gün içerisinde başvuru yapılması gerektiğidir. İşten çıkış belgesi alan kişiler, işsizlik maaşı şartlarına uygunluk sağlıyorsa 30 gün içerisinde başvurusunu yapabilmektedir.

30 günlük süre geçtikten sonra da başvurular kabul edilmekte olup ödenecek olan işsizlik maaşı düşecektir. Bu sebeple başvurunun erken yapılması önem taşımaktadır. Başvuru için İŞKUR merkezlerine giderek, ilgili danışmanlarla görüşmeniz gerekmektedir. Online olarak başvuru yapılması için ise şu adımların izlenmesi gerekmektedir;

 • Başvuru için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-basvurusu adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.
 • Bu seçeneğe tıkladığınızda E-Devlet sistemine giriş yapabileceğiniz kimlik doğrulama seçeneklerini göreceksiniz. T.C kimlik numaranız ile giriş yapabilmek için E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Şifreniz yok PTT şubelerinden alabilirsiniz.
 • Kimlik doğrulama işlemini tamamladıktan sonra açılan sayfada işsizlik ödeneği ile ilgili bilgilendirme, haklar ve yükümlülükler metnini görecesiniz.
 • Metni okuduktan sonra sayfanın altında yer alan ‘Yukarıdaki bilgilendirme yazsını okudum, anladım ve kabul ediyorum.’ Seçeneğinin yanındaki kutucuğa ve ardından ‘Devam Et’ butonuna tıklamanız gerekmektedir.
 • Devamında açılan sayfada ayrıldığınız işyerine ait SSK sicil numaranızı, il ve ilçe bilgilerini ve işten ayrılma tarihinizi yazmanız gerekmektedir.
 • Tüm bilgileri girdikten sonra sayfanın altında yer alan ‘Başvur’ butonuna tıklamanız yeterlidir.

İşsizlik Maaşı Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşı sorgulama işlemi E-Devlet üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Telefonla sorgulama yapmak için ise Alo 170’in aranması gerekmektedir. Online olarak sorgulama yapabilmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

 • Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-odemesi adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneğine tıklayarak, kimlik doğrulama işleminizi tamamlamalısınız.
 • Ardından açılan sayfada işsizlik maaşı ile ilgili sorgulama sonucunuzu görüntüleyebilirsiniz.

İş Ödeneği Alan Kişiler Başka Hangi Haklardan Faydalanabilmektedir?

İşsizlik maaşı alan kişiler aldıkları ödeneklerin yanı sıra farklı haklardan da faydalanabilmektedir. Bu haklar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • İşsizlik maaşı alan kişilerin Genel Sağlık Sigortası primleri de ödenmektedir. Bu sayede işsiz oldukları süreçte sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilirler.
 • İşsizlik maaşı alan kişiler için yeni iş imkanları araştırılarak, kendi şartlarına uygun yeni bir iş bulmaları için İŞKUR tarafından yardımcı olunmaktadır.
 • Yine İŞKUR tarafında verilen meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimleri alabilmektedirler. Böylece çok daha rahat iş bulabilirler.

İşsizlik Ödeneği Hangi Durumlarda Kesintiye Uğramaktadır?

Bir kişi işsizlik maaşı aldığı dönemde bazı durumlar meydana geldiğinde maaşı kesintiye uğrayabilmektedir. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • İŞKUR tarafından kişiye uygun olarak bulunan işlerden birinin haklı bir neden olmaksızın reddedilmesi durumda işsizlik maaşı kesilmektedir.
 • İŞKUR tarafından önerilen meslek geliştirme ve yetiştirme kurslarına haklı bir neden olmaksızın katılım sağlamayan kişilerin işsizlik maaşı kesilmektedir.
 • İşsizlik ödeneği alındığı sırada emekli olunması ve yaşlılık aylığı bağlanması durumunda işsizlik ödeneği kesilmektedir.
 • Herhangi bir yerde sigortalı ya da sigortasız yani kayıt dışı çalışıldığı tespit edildiğinde işsizlik maaşı kesilmektedir.

İşsizlik Maaşı Alınan Süreçte Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşsizlik ödeneği 2019 yılında, işten çıkarıldığı için mağduriyet yaşayan kişilere verilmektedir. İşsizlik ödeneği alınan süreçte bazı durumlara dikkat edilmesi ve bu durumların yaşandığı noktada en yakın İŞKUR birimine ya da Alo 170’e 15 gün içerisinde bildirim yapılması gerekmektedir. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • İlgili kişinin ikametgâh adresi değiştiğinde,
 • İlgili kişi yurtdışına çıktığında
 • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan yaşlılık aylığı aldığında
 • Silah altına alınma durumunda
 • Mahkeme kararıyla işe iade edilme durumunda

Yetkili sağlık kuruluşları tarafından istirahatli kılındığında 15 gün içerisinde bildirim yapılması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM