İstanbul’da Peşinatsız Senetle Araba Satan Yerler

İstanbul’da peşinatsız senetle araba satışı yapan firmalar arasında ağırlıklı olarak internet firmaları yer almaktadır. Sahibinden.com gibi internet kanalları aracılığıyla yapılan senetle araç alımı, aynı zamanda İstanbul Otomobil Çarşısı ve İstanbul Oto Center ile İstoç Oto Center’da yerlerini almışlardır.

Peşinatsız Taksitle Araç Satışı

Peşinat ödemeden araç sahibi olmak için senet imzalamak gerekmektedir. Senet imzalanırken herhangi bir ön ödeme yapılmamış olması, toplam para üzerinden yapılacak faizin fazla gelmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle cüzi bir miktarda da olsa bir ön ödeme yapılması, ana para tutarını azaltacağından faiz tutarını düşürecek, böylece ödenmesi gereken toplam para azalacaktır. Bunun yanında banka kredileri ile araç alımlarından farklı olarak senetli araç alımlarında, peşinatın verilip verilmeyeceğine, peşinat miktarına ve peşinat verilme ile araç teslimi zamanlarına aracın alıcısı ile galerici karar vermektedir. Bunu fırsat bilerek senetle araç alımı yapılırken bir ön ödeme planlanabilir.

Bunun yanında senetli araç alımlarında özellikle İstanbul’daki oto centerlarda çokça meydana gelen bir durum olarak senedin tümünü tahsil etme isteği meydana gelmektedir. Siz aracınızı alırken tüm borcun yazılı olduğu tek senet yaparsanız, galerici ile karşılıklı ‘Söz senettir’ usulüyle hareket ederek yalnızca sözlü olarak her ay ödemek istediğiniz miktarı galericiye söylerseniz, en ufak bir aksamada galerici elindeki senedin verdiği teminat neticesinde sizden borcun tamamını tahsil etmeye çalışacaktır. Bunun ortaya çıkmaması için kesinlikle borcun vadesi kadar senetlere bölünmesi gereklidir. Senetlere bölünen borç ödendikçe senetler galericiden alınarak imha edilmelidir.

İstanbul’da Senetle Araç Satışı

İstanbul içi senetli araç satan yerler çoğu zaman galericileri ile bilinen oto centerlardır. Senetle yapılan alışverişlerin ilk ayağı olan İstanbul Oto Center, müşterilerine senet karşılığı araç satışı yapmaktadır. Bu satışlarda uygulanan faizler ise bir banka kredisine göre çok daha yüksektir.

Alınan 50.000 TL’lik bir araç, senetli satış halinde 80.000 TL civarı bir fiyata kadar yükselebilmektedir. Bu durumun önüne geçek herhangi bir yol, senetli satışlarda bulunamaz. Serbest piyasa kuralı uyarınca bu şekilde bir satış tefecilik kapsamına alınmaz ve cezası yoktur. Bu nedenle ancak bir iş  başlangıcı için gerektiğinde böyle bir alışverişe başvurulmalı, diğer durumlar için eğer acil değilse senetli satışın zararlarından korunmak amacıyla böyle bir alışveriş yapılmamalıdır.

Vadeli satışlarını 48 aya kadar uzatabilen bu firmalarda, artan vade sayısı miktarında ödenmesi gereken faiz tutarı da artmaktadır. Bu kapsamda imkan dahilinde en az taksit yapılarak borcun bir an önce bitmesi sağlanmalıdır.

Senetle Otobüs Almak

Senetle otobüs satışı, tıpkı kamyon, tır, motosiklet gibi diğer araçların satışı gibi mümkündür. İnternet üzerinden Türkiye’nin dört bir yanına yapılabilecek araç satışlarında karşılıklı güven esasına dayanarak hareket edildiğinden kişilerin dikkatli olması önerilir. İstanbul’daki galerilerde bulunan otobüslerde ise durum bundan farklı değildir. İster otobüs, ister motosiklet olsun, ödenmeyen tek bir vade için bile fahiş boyutlara gelen yaptırımlar nedeniyle, yalnızca ödenmesi kesin vadelerin altına girilmesi önerilir. Bu sayede senetle araç alımlarında ödemeler rahat yapıldıkça faiz oranlarında artışın önü kapanacaktır.

İstanbul’da Senetle Araba Satışı Firmaları

İstanbul’da senetle araç satışları için kurulmuş firmalar, internet şubeleri ağırlıklı çalışmaktadır. Bu firmalar oto center alanları içinde yer alan küçük firmalardır. Wowwo gibi şirketlerin ağırlıkta sağladığı senetle satış imkanlarından yalnız İstanbul’da değil, tüm Türkiye’de yararlanılmakta iken, İstanbul Atatürk Sanayi Sitesi’nin yönlendirmesi ile ünü duyulmamış ancak senetle araç satışı yapılan galerilere ulaşmak mümkündür.

Bunun yanında senetle alınacak aracın tipine göre de aranması gereken yerler değişiklik gösterir. Eğer alınacak araç taksi ya da taksi plakası ise İstanbul Kale Center’a yönlendirmek daha doğru olacaktır. Bunun dışında binek araç ve otomobiller için İstanbul Sanayi Sitesi’ne uğranması ve buralardan fiyat alınması doğru olacaktır. Bu sayede tüm fiyatların karşılaştırıldığı geniş bir kartelaya sahip olunabilir.

Senetle araç satışı yapılabilen İstanbul ilçeleri Zeytinburnu, Ümraniye ve Pendik olarak görülmektedir. Peşinatsız ve senetle araç satışlarında en çok adı geçen ilçeler arasında bulunan Bağcılar ise, İstoç ve Kale Oto Centerlara ev sahipliği yapmaktadır.

İstanbul Atatürk Sanayi Sitesi’nde Senetle Alışveriş

İstanbul Atatürk Sanayi Sitesi’nden senet karşılığı araç almak , bu bölgenin yapısı dolayısıyla oldukça sık görülmektedir. Burası, hem araçların en geniş çapta tamir edilerek bakım onarım hizmetlerinin gerçekleştiği, hem de tüm galerileri yan yana görerek her birinden fiyat alınabilen çok geniş çaplı bir otomobil çarşısıdır.

Araçların hurda durumuna geldikten sonra da buraya getirilerek parçalarının alındığı ve tamiratlarda kullanıldığı bilinmektedir. Bu nedenle yedek parçaları bulunmakta zorlanan KİA, Opel gibi markaların en eski modellerine kadar yedek parça hizmeti verilmektedir. Bu çerçevede araba ve motorlu araca dair her şeyi bulabileceğiniz bu araba pazarı, sıralanmış galerilere de ev sahipliği yapar. Her galeri, özel olarak alanına giren araçları burada sergilemekte ve fiyat vermektedir. Kredi ile araç alımlarının da kolaylıkla yapıldığı bu alan, aynı zamanda senetle peşinatsız satışlara da tanık olmuştur. Bu alanlarda yapılan satışlar genellikle yüksek faizli uzun vadeli satışlar olup, kişilerin iş yapmak için aldıkları midibüs tarzı araçlarda geçerlidir.

500 TL Taksitle Araç Satışı

500 TL vadeli araçlar satış sırasında karşınıza çıkabilecek 2. El satış şartları arasında bulunabilir. Galeri ve bazı araç satış firmaları, araçlarının satışlarını arttırmak ve piyasayı hareketlendirmek adına bu tarz kampanyalara gidebilmektedir. Bu kampanyaların en bilindik olanları arasında 1.000 TL peşinatla araç alımı ve 500 TL taksitlerle araç satışı bulunmaktadır. Ancak bu satışların süresi çok uzun olmakla birlikte, uygulanan faiz doğrultusunda vadeye ek yansıma yapılacaktır. 20.000 TL değerinde 2. El bir aracın ödemesi 500 TL’lik taksitlerle 40 ayda biterken, galeriler vadeleri 66 aya kadar çıkararak artan ayların ücretlerini de alıcıya yüklemektedir.

Peşinatsız Taksitle Araç Alımı Şartları

Peşinat ödemeden araç alımı için gerekli şartlar şunlardır:

 • Kredi siciliniz temiz olmalıdır.
 • Kredi notunuz yüksek olmalıdır.
 • Gerektiğinde, taksitleri ödeyememe durumuna karşın kredi çekebilecek durumda olunmalıdır.
 • Kredi notunun düşük olması durumunda kasko değerinin %30’u kadar peşinat talep edilir. Peşinat ödemesi tüm araç değerinden çıkarılır ve kalan tutar 48 aya bölünür.
 • El araç alımlarında araç alıcısı, aracı istediği ekspertize baktırma hakkına sahiptir.
 • Satın alınan aracın 7 gün ve 1.000 km’e kadar iadesi gerçekleşebilir.

Senetle Peşinatsız Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Senetle araç alımlarında dikkat edilecek noktalar şöyle sıralanabilir:

 • Aracın alımı için konuşulan firmanın güvenilirliği araştırılmalıdır
 • Sıfır araçlar da dahil olmak üzere ekspertize götürme işlemi yapılmalıdır.
 • Senet alışverişlerinde banka yolu kullanılmalıdır.
 • Araç alınmak istenen firmanın tüketici kanunlarına uygunluğu adına herhangi bir sözleşme imzalayıp imzalamadığını öğrenin.
 • Araca ait fatura tutarının tam gösterildiğine dikkat edin. Bazı durumlarda faturalarda hata meydana gelebilmektedir.
 • Araçların piyasa değeri hakkında bilgi sahibi olan bir yakınınız ile senetle araç alımını gerçekleştirin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu