Emeklilik

2020 İsteğe Bağlı Emekli Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?

Kişilerin 2020 yılında isteğe bağlı emeklilik uygulamasından faydalanabilmesi için sağlaması gereken koşullar bulunmaktadır. Belirlenen bu koşullar aşağıdaki gibidir:

 • İsteğe bağlı sigortalılığın bağlangıç yaşı 18’dir. Bundan dolayı isteğe bağlı emeklilik talebinde bulunan kişilerin 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir.
 • Kişilerin sigorta talebinde bulunmaları esnasında belgeledikleri gelirleri dışında herhangi bir gelirlerinin bulunmaması gerekmektedir. Kişilerin belgelemediği bir gelirleri olduğunun saptanması durumunda kişiler yanlış beyanda bulunmak suçu işledikleri için kişilerin emeklilik süreçleri de kesintiye uğrar.
 • İsteğe bağlı sigortalılık ve bu sigorta kapsamında kazanılan emeklilik hakkı için kişilerin sigorta başlangıçlarının bulunmaması gerekir. Kişiler yasal olarak bir yerde tam zamanlı çalışmışsa, bu sebepten ötürü sigorta başlangıçları da yapılmış olacaktır. Kişilerin sigorta başlangıçlarının bulunduğu saptandığında ise isteğe bağlı sigorta kapsamında sunulan emeklilik hakkı da kişilerin elinden alınmaktadır.
 • Kişiler hayatları boyunca tam zamanlı sigortalı olarak hiçbir işte çalışmamış olmalıdır. Ancak 30 günden az çalışma durumu bu kapsam dışında tutulur. Özetle kişinin devlete bağlı olarak 30 günden fazla olarak sigortasının yatırılmış olması kişinin isteğe bağlı emekli olmasını engellemektedir.
 • Kişiler isteğe bağlı sigorta talep formu formu ile birlikte başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu’na ulaştırmalıdır.
 • Kişiler Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet etmelidir.
 • Prim miktarının belirlenmesi gerekmekte ve prim ödemelerinde ne sebeple olursa olsun hiçbir aksama olmamalıdır.

İsteğe Bağlı Emekliliğin Özellikleri Nelerdir?

İsteğe bağlı emekliliğin vatandaşlara sunduğu hususlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • 30 günden az sigortası olan kişiler bu sistemden faydalanabilir.
 • Kişilerin isteğe bağlı emeklilik sisteminden çıkış yapma hakkı vardır.
 • İsteğe bağlı prim ödemeleri ile uzama görülebilmektedir.
 • Birtakım firmalar tarafından çalışanlar isteğe bağlı sigorta sistemine yönlendirilmektedir. Böyle bir durumda sigorta primlerinin miktarının alt ve üst sınırları göz önünde bulundurularak primler çalışanlar tarafından belirlenir.
 • Firmada çalışanların tamamının kaydolduğu sistemlerde kişiler, sigorta ile ilgili işlemler için kişilerin bağlantı kurması gereken yer işverendir.

Kimler İsteğe Bağlı Sigorta Yaptırabilir?

İsteğe bağlı sigorta yaptırabilecek kişiler aşağıdaki gibidir:

 • Çalışmayan ve bundan dolayı Sosyal Güvenlik Kaydı bulunmayan kişiler sisteme dahil olabilir.
 • Ev hanımları ya da yalnızca kira gelirleri ile geçinen kişiler isteğe bağlı sigortalılık sisteminden yararlanabilir.
 • Yarı zamanlı çalışma durumu Sosyal Güvenlik Kurumu kaydına tabi tutulmadığı için yarı zamanlı çalışan kişiler isteğe bağlı emeklilik hakkından yararlanabilir.

İsteğe Bağlı Emeklilikte Yaş Beklenir Mi?

İsteğe bağlı emeklilik durumunda yaş beklemek gerekli bir durumdur. Yasalarla belirlenen yaş sınırlarını doldurmayan kişiler emeklilikten hiçbir koşulda yararlanamamaktadır. Kişilerin yaş sınırını doldurmaları ile yatırdıkları primler arasında bir alaka bulunmamaktadır. Türkiye standartlarında en düşük emeklilik yaşı kadınlar ve erkekler için değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla kişilerin emekli olabilmesi için belirlenen yaş sınırını aşması gerekmektedir.

İsteğe Bağlı Emeklilik İçin Gereken Asgari Gün Sayıları Ne Kadardır?

İsteğe bağlı emeklilik için belirlenen gün sayıları en az 3600, en fazla 9000 gündür. Bu kapsamda ödenecek prim günü sayıları ise aşağıdaki gibidir:

 • 1999 yılından önce isteğe bağlı emeklilik primi ödeyenler, 3600 prim günü ile emekli olabilir. Bunun için önceki sigortasının 10 yıl olması gerekmektedir.
 • Kişilerin 1999 – 2000 yılları arasında prim ödemesi durumunda 4500 günlük ödeme yeterlidir. Bunun için kişilerin 60 yaşını doldurması gerekmektedir.
 • 2008 yılından sonra isteğe bağlı emeklilik sistemine geçiş yapanlar 5400 gün ödeme yapmalıdır. Bunun için kişilerin 63 yaşını doldurması gerekmektedir.
 • Ev kadınları ve ev işleri ile emekli olmak isteyen kişiler ise 9000 gün tam emeklilik primi ödemek zorundadır.

İsteğe Bağlı Emeklilik Türleri Nelerdir?

İsteğe bağlı emeklilik çeşitleri aşağıdaki gibidir:

 • İsteğe bağlı SSK,
 • İsteğe bağlı Bağ-Kur,
 • İsteğe bağlı Emekli Sandığı,
 • Ev hanımlarının kullanabileceği isteğe bağlı Bağ-Kur.

Nasıl İsteğe Bağlı Bağ-Kur Emeklisi Olabilirim?

Kişilerin isteğe bağlı Bağ-Kur emeklisi olabilmeleri için herhangi bir işte çalışmıyor olmaları ve herhangi bir emeklilik beklemiyor olmaları gerekmektedir. Kişinin kendi bahçesini ekip biçen bir çiftçi olması da bu tür isteğe bağlı emeklilik için belirlenen şartlardandır. Kişinin Ziraat Odası’nda çiftçilik kaydı bulunması gerekmektedir. Kişinin herhangi bir şirket ortaklığının oluşması durumunda isteğe bağlı Bağ-Kur emekliliği hakkı ortadan kalkar. Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılarak kişilerin bireysel sigortaları başlatılabilir. Ayrıca kişinin sigortasız çalışması ve kira gibi sabit geliri bulunuyorsa da yaptığı başvuru kabul edilir.

Nasıl İsteğe Bağlı Tarım Emeklisi Olabilirim?

Kişinin isteğe bağlı olarak tarım emeklisi olabilmesi için kişi kesinlikle çiftçi olmalıdır. Ek 5 tipi emeklilik şartlarının tümünü taşıyan çiftçiler bahsi geçen isteğe bağlı tarım emekliliğinden yararlanabilir. Kişinin günlük olarak orman işlerinde çalışıyor olması bu sigorta türü için bir engel teşkil etmemektedir. Kişi, Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak bireysel sigortasını başaltabilir.

Nasıl İsteğe Bağlı 4/B Emeklisi Olabilirim?

Kişilerin isteğe bağlı 4/B emeklisi olabilmeleri için belirlenen şart kişilerin evde örgü ya da dantel yaparak para kaznaması durumudur. Bundan dolayı bahsi geçen isteğe bağlı 4/B emeklilik sistemi ev hanımları için daha uygun bir emeklilik türüdür. Daha geniş bir kapsamda düşünüldüğünde kişilerin isteğe bağlı 4/B emeklisi olabilmeleri için evdeb yaptıkları işlerle para kazanmaları gerekmektedir. Aktif ticaret veri kaydı bulunan kişiler ise bu emeklilik olanağından yararlanamamaktadır. Ayrıca kişilerin 4/A kapsamında çalışmış olmaları durumunda da isteğe bağlı 4/B emeklisi olma ihtimalleri yoktur. İsteğe bağlı 4/B emeklisi olmak isteyen ve şartları karşılayan kişilerin en az 9000 günlük prim ödemesi gerekmektedir.

Nasıl İsteğe Bağlı 4/C Emeklisi Olabilirim?

İsteğe bağlı 4/C emeklisi olmak isteyen kişilerin bahsi geçen emeklilik türünden faydalanabilmeleri için en az 10 yıl bir işte çalışmış olmaları durumu söz konusudur. Bireyler 10 yıl süreli olarak çalıştıkları sigortalı işlerin açığını isteğe bağlı 4/C emeklilik sitemi ile kapatabilir. Yani kişiler işten ayrılmaları durumunda bu sistemle birlikte kendi sigortalarını kendileri devam ettirir ve böylece herhangi bir gün kaybı yaşamaz. Bu emeklilik sistemine başvurmak için kişinin kira gibi ek gelir kaynaklarını belgelemesi gerekmektedir. belgelenen gelir kaynaklarından en düşük sigorta miktarı kişi tarafından karşılanmaktadır.

İsteğe Bağlı Sigorta Hangi Durumlarda Sonlandırılır?

İsteğe bağlı sigortanın sonlamasını gerekentiren durumlar aşağıdaki gibidir:

 • Sigortalının vefatı durumunda isteğe bağlı sigorta sonlandırılır ve vefat eden kişi tarafından ödenen tutar aileye tahsis edilir.
 • Kişinin kendi isteğiyle sistemden ayrılmayı tercih etmesi durumunda isteğe bağlı sigorta sonlanır. Kayıt sildirme işleminde zamanına göre belirli oranlarda yatırılan paraların geri alınabilmesi olanağı bulunmaktadır.
 • Emeklilik durumunda ise prim ödemeleri ve sigorta amacına ulaştığı için ödemeler sonlandırılır.

İsteğe Bağlı Emeklilik Primi Emekliliği Etkiler Mi?

İsteğe bağlı sigorta sisteminde prim miktarı sigortalı ile anlaşmanın yapıldığı sigorta şirketi arasında belirlenir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından konulan sınırlar dahilinde belirlenen miktarlarda asgari ücret baz alınır. Asgari ücretin %32’si oranında prim ödemesi alt sınırı belirlenmektedir. Bu miktarın %20’si sigorta ücreti, %12’si ise malullük primi olarak alınmaktadır. Fakat kişinin aldığı maaşa göre miktarda değişiklikler de gözlenebilir. İsteğe bağlı emeklilik için ödenen primler alınacak emekli maaşı üzerinde etkilidir. Prim ödemesi yüksek limitlerle yapıldığı durumlarda alınacak emekli maaşı da yüksek olur.

PTT Emekli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bağ-Kur Erken Emekli Nasıl Olurum, Şartları Nelerdir?

Malulen Emekliliğe Başvurdum Maaşım Ne Zaman Bağlanır?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu