Bilgi Arşivi

2019 İsteğe Bağlı Sigorta Primi

2019 yılında isteğe bağlı sigorta prim ücretleri ve isteğe bağlı sigortadan kimlerin yararlanabileceği konusu özellikle herhangi bir işte çalışmayan ve prim ödemeyen kimseler tarafından oldukça merak edilmektedir. İsteğe bağlı sigorta imkanlarıyla ev hanımları başta olmak üzere düşük primler ödeyerek çalışmayan kimseler emekli olabilmekte genel sağlık imkanları gibi birçok imkandan prim ödemesi yapanlar ücretsiz olarak faydalanabilmektedirler.

İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne İşe Yarar?

Herhangi bir yerde çalışmayanlar veya zorunlu sigortalılık şartlarını taşımayan kimseler isteğe bağlı sigorta nedir ve ne işe yarar gibi soruların cevaplarını aramaktadırlar. İsteğe bağlı sigorta pirimi 5510 sayılı kanunda tanımlanmıştır. İlgili yasanın 50. Maddesine göre isteğe bağlı sigorta primi: kişilerin isteğe bağlı olarak sigorta primi ödemeleriyle uzun vadeli sigorta kollarına ve genel sağlık sigortasına sahip olmalarına fayda veren sigortalılık türüdür.

Görüldüğü üzere isteğe bağlı sigortalılığın iki tür faydası vardır:

 • Dışarıdan prim ödeyerek prim gün sayısının doldurulması ve gerekli şartlara haiz olunmakla kazanılan emekli olma,
 • Prim ödenen dönemlerde genel sağlık sigortası hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanma

Şeklindedir. Genellikle 30 günden az çalışanlar, tam gün çalışmayanlar veya daha önce sosyal sigortalar prim ödemesine hiç dahil olmamış olanlar tarafından tercih edilen bu sigortalılık türü de zorunlu sigortalarda olduğu gibi kişilere isteğe bağlı emeklilik fırsatı vermektedir.

Kimler İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ödemesi Yapabilir?

İsteğe bağlı sigortalılık işlemlerinden kimlerin yararlanabileceği bireysel emeklilikle oldukça karıştırılmaktadır. İsteğe bağlı sigorta primi 2019 zorunlu olarak sigorta işlemlerine dahil olamayan kimselerin emeklilik ve sağlık şartlarından yararlanmaları için getirilmiş bir uygulama olmakla birlikte bireysel emeklilik sisteminden farklıdır. Bireysel emeklilikte zorunlu emekliliğin yanında ek bir emeklilik imkanına sahip olunabilirken isteğe bağlı sigortalılıkta hiç sigortası olmayan ve sağlık güvencesinden yararlanmayan kimselerin sosyal güvenlik sistemine dahil edilmesi amaçlanmaktadır.

İsteğe bağlı sigorta sistemi genellikle dışarıdan prim ödemesi gerçekleştiren kişileri kapsamaktadır. Bu kişiler;

 • Ek 5 kapsamında tarımsal faaliyet yürütenler tarafından yatırılan tarım sigortası,
 • İsteğe bağlı Bağ kur
 • Ev hanımları isteğe bağlı sigorta (Bağ kur)

Şeklinde kendi imkanlarıyla SGK prim ödemelerini gerçekleştirenlerdir. Bu kapsamda isteğe bağlı sigorta prim ödemeleri emeklilik hesabında Bağ kur sigortalılık süresi olarak prim hesabına dahil edilecek ve emeklilik zamanının ve emeklilik tutarının hesaplanmasında dikkate alınacaktır.

2019 Ev Hanımları İsteğe Bağlı Sigorta Primleri Ne Kadardır?

Ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta primi ödemesi yapabilmeleri için birtakım şartların bulunması gerekmektedir.

Ev hanımlarının;

 • Aktif olarak herhangi bir iş veya işyerine ait vergi kaydının olmaması,
 • Evde el işi, dantel, örgü ve benzeri iş kollarında faaliyet gösteriyor olması,
 • SSK kapsamında 4A, 4B ve 4C sigorta kollarında aynı dönemde başka sigorta primi ödememesi gerçekleşmemesi,
 • Prim ödemesi yapacak kimsenin emekli olmaması

Gibi şartların birlikte gerçekleşmesi halinde ev hanımları isteğe bağlı sigorta kolundan yararlanabilmektedir. Ev hanımları isteğe bağlı sigorta primi 2019 yılında asgari ücrette meydana gelen artışla birlikte artış göstermiş en düşük isteğe bağlı ev hanımı sigorta primi 709,41 TL olmuştur. Bir ay içinde yatırılabilen en yüksek ev hanımı isteğe bağlı sigorta primi ise 5.320,64 TL olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiştir.

Ek-5 İsteğe Bağlı Tarım Sigortası Primi Ne Kadardır?

Ek-5 isteğe bağlı tarım sigortası diğer Bağ kur sigortalılık işlemlerinden farklılık arz etmektedir. Ek- 5 tarım sigortasından yararlanabilmek için;

 • Tarım orman işlerinde gündelik ya da mevsimlik olarak çalışmak,
 • ÇKS kaydı adı altında ziraat odası, ilçe tarım müdürlüğü gibi kuruluşlara kaydın olmaması,
 • Esnaflık, vergi kaydı veya şirket ortaklığı şeklinde ticari faaliyette bulunmamak

Şartlarının bir arada bulunması gerekmektedir. Ek-5 isteğe bağlı sigorta 2019 ne kadar olduğu da merak konusudur. 2019 yılında en düşük aylık ek-5 tarım sigortalılık işlemlerine ödenecek tutar 764,84 TL olarak belirlenmekle birlikte en yüksek ek-5 tarım sigorta primleri aylık 5.736,3 TL olarak belirlenmiştir.

İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ödeyerek Emekli Olma Şartları Nelerdir?

İsteğe bağlı sigortalıların emeklilik işlemleri SGK’nın diğer emeklilik standartlarından farklı olarak hesaplanmaktadır. İsteğe bağlı sigorta emeklilik şartları sigorta giriş tarihleri, sigortalının yaşı, prim ödeme gün sayısı gibi kriterlere göre belirlenmekle birlikte;

 • İlk sigorta girişleri 08.09.1999 tarihinden önce olanlar 10 yıllık sigorta süresi ve 3600 günlük prim ödemesi yapması,
 • İlk sigorta girişleri 09/09/1999 ila 30/04/2008 tarihleri arasında olanların 25 yıllık sigortalılık süresi, 60 yaş ve 4500 gün prim ödemesi yapması,
 • İlk sigorta girişleri 01/05/2008 tarihinden sonra olan kimselerin 63 yaşında olması ve 5300 gün prim ödemesi yapması,
 • Ev hanımlarının 9000 gün isteğe bağlı sigorta primi ödemesi,
 • İsteğe bağlı Bağ kurluların 9000 gün prim ödemesi,
 • Ek-5 kapsamında isteğe bağlı tarım sigortası ödemesi yapanların 7200 günlük prim ödemesi

Gibi şartların gerçekleştirmesi halinde emeklilik şartları sağlanmış olacaktır.

İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ödemesi Yapanlar Ne Kadar Emekli Maaşı Alır?

İsteğe bağlı sigorta primi ödemesi yapanların ne kadar emekli maaşı alacakları ilk sigorta tarihi başta olmak üzere birçok kritere göre belirlendiğinden kişiden kişiye göre değişen miktarlarda emeklilik maaşına hak kazanmaktadırlar. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ilgili yasaları gereği isteğe bağlı sigorta primi ödeyenler son üç buçuk yılda SGK primi ödeyerek veya zorunlu SGK primi ödemesi yapan işlere girerek daha fazla emekli maaşı alabilmektedirler.

İsteğe bağlı bağ kur emekli maaşı 2019 ne kadar olduğu merak konusudur. İsteğe bağlı en düşük emekli maaşı 2019 yılı itibariyle 1.189,71 TL olmuştur.

İsteğe Bağlı Sigorta İle Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma

İsteğe bağlı sigortalılığa dahil olunması halinde genel sağlık hizmetlerinden yararlanıp yararlanmama konusu merak edilmektedir. Yalnızca isteğe bağlı sigorta primi ödemesi yapanlar değil bu kimselerin bakmakla yükümlü oldukları anne babaları, eşleri ve çocukları da isteğe bağlı sigorta kapsamında diğer sigortalılık kollarında olduğu gibi genel sağlık hizmetlerinden prim ödemeleri devam ettiği müddetçe yararlanabilirler.

İsteğe Bağlı Sigorta Sorgulaması E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

İsteğe bağlı prim ödemesi yapan ev hanımları, ek-5 kapsamında tarım işçileri ve 4B tarım sigortalıları sigorta prim borçlarını e-Devlet üzerinden görüntüleyebilmekte ve daha önce ödedikleri prim gün sayılarını yine sistem üzerinden görüntüleyerek hesaplayabilmektedirler.

İsteğe bağlı sigorta primi hesaplama yapmak için öncelikle e-Devlet şifresine sahip olmak gerekir. Bu şifreyi en yakın PTT’de şubesinden 2 TL’ye temin ederek kimlik numaranızla e-Devlete giriş yapabilirsiniz. E-Devlete giriş yaptıktan sonra ana ekranda bulunan;

 • Kurumlar,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • 4B hizmet bilgisi, 4B ilk tescil kaydı, SGK tescil ve hizmet dökümü, 4B ödeme dökümü

Gibi satırları sırasıyla tercih ederek isteğe bağlı sigorta işlemlerini kolayca sorgulayabilir, sistem üzerinden çıktı alabilirler.

İsteğe Bağlı Sigortada Toplu Ödeme Yapılabilir Mi?

İsteğe bağlı sigortalılık faaliyetlerinde 12 ay boyunca prim ödemesinin yapılmaması halinde sigorta işlemleri durdurulmakta ve toplu ödeme imkanı ortadan kalkmaktadır. Bu süreyi aşmadan toplu ödeme yapabilir ve prim borçlarınızı kapatabilirsiniz.

İsteğe bağlı emeklilik toplu ödeme imkanı askerlik borçlanması ve doğum borçlanması şeklinde de gerçekleştirilmektedir. Eğer emekliliği hak edişiniz söz konusu olmakla birlikte prim ödeme gün sayınız yeterli değilse erkekler için askerlik borçlanması veya kadınlar içinse doğum borçlanması yaparak isteğe bağlı sigorta prim gün sayınızın arttırılmasını sağlayabilir bu sayede daha erken emekli olabilirsiniz.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu