SGK

İsteğe Bağlı Sigortalılık Koşulları Nelerdir?

Düzenli bir işi olmayan, mevsimlik işlerde çalışanlar, ev hanımları da yaşlandıkları zaman aylık maaş almak ve sağlık işlemlerini rahatça yaptırmak istemektedir. Düzenli bir işi olmadığından, ev hanımı olduğundan, mevsimlik işte çalıştığından doları sigortası olmayanların aylık emeklilik maaşı alabilmesi, ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için devlet isteğe bağlı sigortalılık diye bir uygulama yapmaktadır. Hayata geçirilmiş olan bu uygulama ile kişiler bir iş yerine tabi olmadan kendileri sigorta işlemlerini başlatarak primlerini ödeyebilmektedir.

5510 Sayılı Kanuna Göre İsteğe Bağlı Sigortalılık Koşulları Nelerdir?

5510 sayılı kanun Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu olup sigorta ile ilgili bütün kanun ve yasaları kapsamaktadır. Bu kanunda isteğe bağlı sigortalılık nedir, isteğe bağlı sigortalılık koşulları nelerdir gibi her türlü sorunun cevabı verilmektedir. Kanuna göre isteğe bağlı sigortalılık;

 • Bir işte çalışmadığından zorunlu sigortası olmayan
 • Düzenli bir işi olmadığından bir ay içerisinde 30 günden az çalışan
 • Tam gün çalışamayan
 • Mevsimlik işlerde çalışan
 • Ev hanımları için geçerlidir.

Yukarıdaki şartları taşıyan kişiler kendi sigorta primlerini kendiler ödemek şartı ile sigortalı olmaktadır. Böylece sosyal sigortalar kanununca geçerli olan bütün hizmetlerden faydalanabilme şansı yakalarlar. Bu uygulama bir sosyal güvence sistemi olup ülkemizde yaşayan çalışan veya çalışamayan bütün herkesin sigorta hizmetlerinden yararlanabilmesi için konulmuştur. Bütün sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilecekleri gibi İsteğe bağlı sigortalılık yapıp yeterli sigorta primini ödeyip yaşını dolduranlar emekli olmayı hak ederler.

İsteğe Bağlı Sigortalılık Koşulları ve Şartları Nelerdir

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bir kişinin isteğe bağlı sigorta yapabilmesi için taşıması gereken şartlar şunlardır:

 • C vatandaşı olarak 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Türkiye sınırları içinde yaşıyor olmak
 • Devam eden aktif vergi kaydının olmaması
 • İl Tarım Müdürlüğünde veya İlçe Tarım Müdürlüğünde, Ziraat Odasında çiftçi kaydının olmaması
 • Zorunlu sigorta yapılmasını gerektirecek herhangi bir işte çalışmıyor olmak
 • Sigortalı bir işte çalışan isteğe bağlı sigorta yaptıramaz. Fakat bu durumda olanlar için bir istisnai durum bulunmaktadır. O da bir ay içerisinde 30 günden az çalışan, mevsimlik işçi durumunda olanlar ve yarım gün çalışmak durumunda olanlar sigortalı gözükseler bile tam sigortalı olamadıklarından isteğe bağlı sigortalılık koşulları taşıdığından yapabilirler.

İsteğe Bağlı Sigortalılık Prim Türleri Nelerdir?

Kendi sigortasından değil de farklı sebeplerden dolayı maaş bağlanmış olanlar SGK’dan ölüm aylığın alanlar gibi isteğe bağlı sigorta yaptırabilecekleri gibi çalıştığı işten kendi kusur dışında farklı nedenlerden dolayı çıkartılmış olan kişiler de işsizlik maaşı alıyor oldukları zaman diliminde bile isteğe bağlı sigortaya başvurup sigortalanabilirler. 5510 sayılı kanun Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa ve yürürlükte bulunan mevzuata göre isteğe bağlı sigortalılık durumunda üç ayrı sigorta prim türü bulunmaktadır. Bu sigorta prim türleri şunlardır:

 1. İsteğe bağlı olarak Bağ-Kur kapsamında yapılan sigorta
 2. İsteğe bağlı olarak SSK( Ek 5) kapsamında yapılan sigorta
 3. İsteğe bağlı ev hanımları için sigorta

İsteğe Bağlı Sigortalılık İçim En Düşük Prim Ödemeleri Ne Kadar?

İsteğe göre yapılan sigortanın prim türleri farklı olduğu gibi bu türler için ödenmesi gereken primlerin en düşük miktarı da farklı olmaktadır. 1 Ocak 2018 tarihi itibari ile türlerine göre en düşün prim miktarları şöyledir:

 1. İsteğe bağlı olarak Bağ-Kur kapsamında yapılan sigortanın en düşük primi: 649,44 TL
 2. İsteğe bağlı olarak SSK( Ek 5) kapsamında yapılan sigortanın en düşük primi: 583,48 TL
 3. İsteğe bağlı ev hanımları için sigortanın en düşük primi: 541,20 TL’dir.

İsteğe bağlı sigortalılık koşulları taşındığı müddetçe bu primleri ödeyen kişiler emekli olabilirler. Bu primler ödenmesi gereken en düşük miktarlardır. Maddi durumu müsait olanlar daha yüksek yatırabilirler. Ek yüksek prim miktarı ise en düşük prim ücretinin altı buçuk katıdır. Prim ücretinin yüksekten yatırılması emeklilik maaşını olumlu manada etkileyecektir.

İsteğe Bağlı Sigortalılık İçin Kaç Yıl Ödeme Yapmak Gerekir?

Normal emeklilik sisteminde olduğu gibi isteğe bağlı olan durumlarda da sigortalının kadın ve erkek olmasına göre ödemenin yapılacağı yıl farklı olacaktır. Kadınlarda isteğe bağlı sigortalılık süresi şöyledir:

 • Ek 5 ve ev hanımları için işsizlik sigorta giriş zamanı 2017 olanlar 7200 gün prim ödemesi yapacak ve 58 yaşını tamamlayacaktır.
 • Bağ-Kur kapsamında olup 2017 yılında işsizlik sigorta girişi yapılmış olanlar 9000 gün prim ödemesi yaparak 58 yaşını doldurduklarında emekli olabilecektir.

Erkekler ise;

 • Ek 5’te olup işsizlik sigorta giriş zamanı 2017 olanlar 7200 gün prim ödemesi yapacak ve 60 yaşını tamamlaması
 • Bağ-Kur kapsamında olup 2017 yılında işsizlik sigorta girişi yapılmış olanlar 9000 gün prim ödemesi yaparak 60 yaşını doldurması beklendikten sonra emekli olabileceklerdir.

Yukarıda belirtilen prim süreleri emekli olmak için gereken toplam gün miktarlarıdır. Yaş haddinden emekli olmak isteyen ve isteğe bağlı sigortalılık koşulları taşıyan kişiler hangi prim türünde olurlarsa olsunlar emekli olabilmek için en az 5400 gün ödeme yapması gerekmektedir. İsteğe bağlı sigortada en merak edilen konu ise sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilme durumudur. Normal sigortalı olan kişiler gibi aynı şartlar isteğe bağlı sigortalılar için de geçerlidir. 60 gün arka arkaya ödeme yapılmaması durumunda sağlık hizmetlerinden yararlanma durdurulur. Prim borçlarının ödenip ödemelerin devam etmesi durumunda sağlık hizmetleri ücretsiz olacaktır.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Merhaba ben üç çocuk annesiyim çocukların küçüğü liseye başlayacak büyüğü üniversiteye gidecek üçüncüsü de üniversite sınavına hazırlanıyor. Eşim işsiz ve kirada oturuyorum. Nasıl yardım alabilirim bilmiyorum yol gösterirseniz memnun olurum. Ne kadar yardım alabilirim ? Teşekkür ederim.

  1. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına nakit yardımı için ve market ihtiyaçlarınız için sosyal kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

 2. ali 1981 ssk girişim var 2011 de istege baglı bagkura girdim 1400gün ödedim toplam 2575 günüm var yaşım 10,5,1966 dogumluyum nezaman emekli olurum olmam için ne yamam gerekir koga hastasıym kimse işte vermiyor ne yapmamı önerirsiniz

  1. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olduğunuz için 3600 gün primiyle sigortadan emekli olabilirsiniz.
   Fakat sigortadan emekli olabilmeniz için son 3,5 yıl primi sigortadan ödemeniz gerekiyor.
   Bağ-Kur’dan ise 15 yıl primini doldurarak 58 yaşınızda emekli olabilirsiniz.

 3. Babam 1956 doğumlu 1999 yılında isteğe bağlı bağkur başlatılmış fakat 2002 yılında durdurulmuş. Emekli olabilmesi için ne yapmalıyız? Bilgilendirir misiniz?

  1. Bağ-Kur yada sigortadan emekli olunabilmesi için belirli gün primi ödenmesi gerekiyor. İfadenize göre 2,5 -3 yıl arası babanızın ödenmiş Bağ-Kur primi var. 3 yıl olarak kabul edersek, 1,5 da askerliğini borçlanırsa toplam 4,5 yıl prim eder. 1999 yılında başlayan ve babanızın yaşındaki bir kişi için Bağ-Kur’dan 15 yıl prim ödemesi istenir. Bu şartlarda babanız 10 yıl daha prim ödemesi gerekir.
   Eğer babanızın tarım müdürlüğü yada ziraat odasında kaydı varsa yada 10 yılı tamamlayacak kadar geriye borçlanma yapabildiği takdirde emekli olabilir. SGK’dan da ayrıntılı bilgi alabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu