SGK

İstifa Eden İşçi İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

İstifa eden işçinin işsizlik maaşı alabilmesi için SGK tarafından belirlenen usul ve esaslara uygunluk gerekir. İşsizlik maaşı alacak kişilerin sigorta sicilleri farklılık gösterdiği için maaşın bağlanıp bağlanmayacağı da değişkenlik gösterir. Kişiler girdikleri işyerinde bazen emekliliğe kadar çalışırken, bazen çeşitli nedenlerden dolayı istifa edebilirler. İstafa, çalışan kişinin iş hayatını etiketlediği gibi sigorta sicilini de etkiler. İş akdinin çalışılan işyeri taraıfından sonlandırıldığı durumlarda işsizlik maaşı alınmaya hak kazanırlır. Ayrıca haklı nedenlerden işyerinden istifa edenler de işsizlik maaşı alabilirler. İşsizlik maaşı SGK tarafından belirli şartları sağlayan işçilere, yasalarda belirlenen süre kadar verilmektedir. İşsizlik maaşı alan kişiler işe başlama durumlarında İŞKUR’a bildirmeleri gerekir. Bildirilmeyen süre içerisinde yatırılan maaşlar tespit edildiğinde İŞKUR tarafından faizi ile alınır.

İstifa Eden İşçi Haklı Fesih Nedenleri Neler?

İstifa eden kişi haklı fesih nedenleri ile istifa ettiği durumlarda işsizlik ödeneği alabilir. Sağlık nedenleri, zorlayıcı sebepler, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller haklı fesih nedenleri sayılmaktadır. 4857 sayılı İş Kanunu ile düzenlenen haklı nedenler;

 • İşin niteliğinden dolayı işçinin sağlık sorunu yaşaması ya da sağlığının tehdide girmesi,
 • İş yerinde işçinin sürekli çalışmak ya da görüşmek zorunda olduğu kişilerin bulaşıcı bir hastalığı olması,
 • İşçinin iş yerinde tacize uğraması ve bu durumu işveren bildirmesine rağmen önlem alınmaması,
 • İşveren çalışanla iş sözleşmesi yaptığı sırada sözleşme ya da iş hakkında yanlış, gerçeğe aykırı ya da yanıltıcı bilgileri vermesi,
 • İşveren tarafından işçinin taciz edilmesi,
 • İşveren tarafından işçinin ailesi ile ilgili şeref ve namusa dokunur sözler söylenmesi,
 • İşveren işçi ya da aile üyelerine karşı göz dağı verir ya da sataşmada bulunursa,
 • İşveren işçiyi ya da aile üyelerini kışkırtır, kötü davranışa özendirir, şered ve haysiyet kırıcı ağır ithamlarda bulunursa,
 • İşçinin maaşı iş hükümlerine ve anlaşmaya aykırı hesap edilir ve ödenirse,
 • Çalışılan işyerinde bir haftadan fazla süre ile iş durdurulması zorunlu olduğu hallerdir.

İşsizlik Maaşından Yararlanmak İçin Kaç Gün Gerekli?

İşsizlik maaşı alabilmek için gerekli prim günü toplamda son üç yıl içinde 600 olmalıdır. Ayrıca işten ayrılan kişinin işsizlik maaşı almaya hak kazanması için işten ayrılma tarihi öncesinde 120 günlük prim günü yatırılmış olmalıdır. Yani işsizlik maaşı alabilecek kişilerin son üç yıl içerisinde 600 prim günü ve son 120 gün eksiksiz prim günü yatırılmış olmalıdır.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süre Alınır?

İşsizlik aylığı alınacak süre sigortalının prim gün sayısına göre belirlenir. Son 120 gün eksiksiz prim yatırılan kişilerin son üç yıl içindeki toplam prim gün sayısına göre işsizlik maaşı süresi belirlenir. Son üç yılda;

 • 600 gün prim günü yatırılanlar 6 ay,
 • 900 gün primi olanlar 8 ay,
 • 1080 gün primi olanlar 10 ay işsizlik maaşı alabilirler.

İşsizlik Maaşından Yaralanmak İçin Koşullar Neler?

İşsizlik ödeneği alma koşulları sağlanmadığı durumlarda işyerinden ayrılanlar bu aylıktan yararlanamazlar. İşsizlik aylığı alma şartları;

 • Kendi isteği ya da hatası dışında işsiz kalınması,
 • Son 120 gün prim gününün eksiksiz yatırılması,
 • Hizmet akdinin bitirlmesinden itibaren son üç yıl içerisinde en az 600 gün prim gününe sahip olmak,
 • Hizmet akdinin bitirilmesinden itibaren 30 gün içerisinde İŞKUR’a şahsen ya da elektronik olarak başvurmaktır.

İşsizlik Maaşına Başvuru Nasıl Yapılır?

İşsizlik ödeneği başvurusu işten çıkıldığı tarih itibariyle 30 gün içerisinde İŞKUR’a yapılmalıdır. Başvuru İŞKUR’a şahsen giderek ya da elektronik ortamdan www.iskur.gov.tr adresi üzerinden yapılabilir.

issizlik maasina basvur

Kanun gereği işsizlik maaşı alan kişinin çalışmaya hazır olması gerekir. Bu nedenle İŞKUR bu süreçte işsizlik maaşı alan kişinin iş arayan kaydını yapmakta ve mesleki eğitim, işe yerleştirme işlemlerini yürütmektedir.

İşsizlik Maaşı Alanlar Başka Hangi Haklardan Yararlanabilir?

İşsizlik ödeneği alanların yararlanabileceği haklar; genel sağlık sigortası primlerinin ödenmesi, yeni iş bulmak, meslek geliştirme ve edinme kursalarından ücretsiz yararlanmaktır. Maaşa ek olarak bu haklar sayesinde işsizlik ödeneği alanlar iş bulma sürecinde maddi yardıma ek olarak hastanelerden yararlanmaya devam edebilirler ve İŞKUR tarafından yeni iş bulmaları sağlanır.

Kimler İşsizlik Maaşı Almaya Hak Kazanamaz?

İşsizlik ödeneği almaya hak kazanmak için SGK tarafından belirlenen kurallara uygun koşulları taşımak gerekir. Normal şartlar altında işsizlik aylığı almak için işten çıkarılmış olmak gerekir. Bu durumun tek istisnası kişinin haklı fesih ile işten istifa etmesidir. Haklı fesih ile istifa eden ya da işten çıkarılan kişiler 120 gün prim günü ve son üç yılda en az 600 prim günü doldurmuş olduğu durumda maaş almaya hak kazanırlar. Bu koşulları sağlamayanlar işsizlik ödeneğinden yararlanamazlar.

2019 İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

2019 yılı işsizlik ödeneği kişinin çalıştığı zamanki maaşına göre belirlenir. Çalışılan sürede alınan maaş sigorta primleri yatırılan ücret olarak sayılır. Günlük kazanç, işsizlik maaşı alacak kişinin son 4 ay içerisinde yatan prim günlerinin ortalamasına göre hesaplanır. Günlük ortalama kazancın %40’ı işsizlik ödeneği olarak verilir. Burada en üst limit aylık brüt asgari ücretin %80’idir. İşsizlik aylığından sadece damga vergisi kesilir. Bunun dışında herhangi bir kesinti yapılmaz. Örneğin son 4 ay içerisinde;

 • Aylık ortalama 2558,40 TL kazanan bir kişinin işsizlik ödeneği 1,023 TL’dir. Kesinti sonrası net alınacak maaş 1015,59 TL olacaktır.
 • Aylık ortalama 3500 TL kazanan bir kişi 1400 TL işsizlik ödeneğinden damga vergisi düşüldükten sonra 1389,37 TL maaş alır.
 • Aylık ortalama 6000 TL kazanan bir kişi ise üst limit olan brüt asgari ücretin %80’ini geçtiği için en üst limitten maaş almaya hak kazanır. 2019 yılı işsizlik ödeneği üst limiti ise vergi düştükten sonra 2031,19 TL’dir.

İşsizlik Maaşı İçin 120 Gün Prim Şartını Bozmayan Durumlar Nelerdir?

İşsizlik ödeneği için 120 gün eksiksiz prim şartı sağlanmalıdır. İş akdinin bozulduğu tarih öncesi 120 gün boyunca eksiksiz prim yatırılmasını bozmayan durumlar;

 • Hastalık,
 • Maaşsız izin,
 • Disiplin cezası alınması,
 • Grev, lokavt, ekonomik kriz, doğal afet, kısmi istihdam
 • Hüküm giyilmeden sonuçlanan tutukluluk hali,
 • Gözaltı süreci geçirme,
 • Kısa ya da yarım çalışma ödeneği durumlarıdır.

İşten Çıkarılan İşçi İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

İşten çıkarılan işçi işsizlik ödeneği alabilir. İşakdinin bitmesi öncesinde 120 gün prim günü ve son üç yıl içerisinde en az 600 prim günü olması halinde maaş alınmaya hak kazanılır. Maaş için 30 gün içerisinde İŞKUR’a elektronik ortamda ya da şahsen yapılan başvuru sonrası alınabilir.

İşsizlik Maaşı Alan İşçinin Sigortası Devam Eder Mi?

İşsizlik aylığı alanlar sigortalı olarak sağlık haklarından yararlanmaya devam ederler. İŞKUR tarafından maaş ödendiği süre boyunca Genel Sağlık Sigortası primleri de yatırılır. Ancak bu süre emeklilik için sayılmaz.

BAĞ-KUR’lular İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

BAĞ-KUR’luların işsizlik aylığı alabilmesi için 2020’de kurulacağı açıklanan Esnaf Ahilik Sandığı ile belirli süre işsizlik maaşı alabilecekler. Esnaflar üzerinden yaklaşık %3 Ahilik Sandığı kesintisi yapılacak. Böylece işsiz kalan ya da işyerini kapatan esnaflar belirli süre işsizlik maaşı alacaklar.

İşsizlik Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır ?

İşsizlik Maaşı Hangi Durumda Alınır? Nasıl Başvurulur?

İşsizlik Maaşı Ne Kadar? İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu