Sosyal Yardım Platformu

İşyerinde Raporlu Olan İşçinin Çalıştırılması

İşyerinde Raporlu Olan İşçinin Çalıştırılması

Birçok meslekte iş kazaları meydana gelmektedir. Bu iş kazalarından sonra kazanın türüne göre işçinin ertesi gün veya o gün çalışıp çalışamayacağını belirten bir kural vardır. Bu kural da alınan rapora göre belirlenmektedir. Bunların yanı sıra iş kazası haricinde doğum izni, meslek hastalığı gibi durumlarda da rapor göre işçinin çalışıp çalışamayacağı belirlenir.

Raporlu İşçi Çalıştırma Nedir Ve Çalıştırılırsa Ne Olur?

İşçi yukarıda belirttiğim gibi koşullardan sonra rapor alır ve bu rapor sonucundan çalışamama durumu belirlenir. Raporda doktorun belirlediği süre boyunca izin yapılmalıdır. Fakat, çoğu iş kurumu bu durumu göz ardı ederek işçileri çalıştırır. Bu duruma raporlu işçi çalıştırma denir. Rapor alan bir işçi en az 3 gün iş göremez raporu alırsa 3. Günün sonunda rapor parası almaya başlar. Bu ödeme raporlu olan işçiye çalışmadığı sürece geçimini sağlamaya yeterli olacaktır.

Eğer ki rapor alan işçi çalıştırılırsa ne olur? Aslında durum nasıl olursa olsun bir işçi raporlu ise çalıştırılamaz gibi kesin net bir dille ifade edilen herhangi bir yazı bulunmamaktadır. Yani raporlu işçi çalıştırılamaz ibaresini kullanmak yanlış bir kullanım olacaktır. Asıl problem ise raporlu işçinin para almaya başlamasından itibaren başlamaktadır. Bunun nedeni ise rapor parası alan bir işçinin çalıştırılamayacağı gibi bir kanunun bulunmasıdır. Çünkü eğer ortamda bir işçinin çalıştırılma durumu söz konusu ise bu maaşı SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu) değil işveren ödemelidir.

Eğer işçi çalıştırılacaksa yapılması gereken kural, işçi için SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu)’ya “çalışıyor veya çalıştı” bilgilendirmesi yapmalıdır. Böyle bir bildirim yapılmazsa ceza durumu ortaya çıkar.

Özetle raporlu bir işçi sağlığı yerinde ise, çalışmasına engel bir durum yoksa çalışabilir. Ama rapor parası alamaz. Duruma işveren müdahale edemez ve işten çıkarma gibi bir durumla tehdit edemez.

Raporlu İşçi Çalıştırma Cezası Nedir?

Raporlu işçi çalıştırma cezası, raporlu işçinin çalışmasıyla birlikte işverenin SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu)’ya “çalıştı veya çalışıyor” ibaresinde bulunmaması durumunda ortaya çıkar. Bu durumda da ortaya çıkan cezaya, Raporlu İşçi Çalıştırma Cezası denir.

 Raporlu İşçi Çalıştırma Cezası Ne Kadardır?

Ceza 2017 yılında, brüt askeri ücretin ½’si idi. Yani 2017 yılında 888.75TL olarak belirlenmişti.

Ceza 2018 yılındaki düzenlemeler ile yine brüt asgari ücretin ½’si kadardır. Yani 2018 yılında belirlenen ceza tutarı 1014.50TL olarak belirlenmiştir. Ceza da dikkat çekilmesi gereken bir nokta vardır ki; bu da cezanın brüt asgari ücretin yarısı olduğudur. Net asgari ücretle kıyaslama yaparak yanlış sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Eğer raporlu işçi çalıştıran işveren bu cezayı alırsa, devletin raporlu çalışana verdiği ücreti de günü gününe hesaplayarak faizi ile birlikte ödemek zorundadır.

Durumu Özetleyecek olursak

Raporlu işçi, sağlık durumu elverişli ise çalışmasına engel olacak bir problem yoksa çalışabilir. Bunun için katı bir kanun yoktur. Bu esnada işveren SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu)’ya durumu bildirmelidir.

Fakat bildirmezse cezai duruma tabi tutulur.

Raporlu işçi, sağlık durumu uygun değilse asla çalıştırılamaz. Hatta zorlanamaz. Aksi durumda, işveren için bu durumlar ağır sonuçlar ortaya çıkarabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.