Sosyal Yardım Platformu

İşyerinden Tazminat Almak 2018

26.01.2018
İşyerinden Tazminat Almak 2018

İşyerinden tazminat alabilmek için İş Kanunu’nun 1475 sayılı kısma göre, başlıca kural o iş yerinde en az 1 yıl kadar süreyle aynı işveren ile çalışmış olmalısınız. 1 yıllık süreden daha az bir çalışma hayatınız olduysa maalesef bu durumda işverenden tazminat isteyemezsiniz. Yani en net şekilde 1 yıllık süre kesinlikle olmalıdır diyebiliriz.

İşyerinden Tazminat Almanın Şartları Nelerdir Nasıl Alırım?

Bir iş yerinden tazminat alabilmeniz için bazı şartlar gereklidir bunları şu şekilde listeleyebiliriz:

İş verene bağlı aralıksız 1 yıllık çalışma süresi,

İş Kanuna uygun bir işte çalışmak,

Tazminat almanın bir şartı da alt kısımda belirlenen durumlardan en az birinden dolayı işten çıkarılmış olmaktır.

İşçi tarafından ahlâk, iyi niyet ve sağlık kurallarından birine aykırı davranılması ve bu sebeple iş yerinde huzursuzluk çıkarılması sonucu işin durması.

İşveren tarafından ahlak ve iyi niyet kurallarından birine aykırı davranmak dışındaki sebepler

Askerlik görevini yerine getirmek,

Emekli olma hakkının elde edilmesi veya bu doğrultuda sigortalılık prim günü ve sürenin dolması,

Kadın işçinin evlenme durumu,

İşçinin vefatı, gibi nedenlerden dolayı işyerinden ayrıldıysanız tazminat alabilirsiniz. Lakin aksi takdirde kendi rızanız ile ayrıldıysanız ve yukarıdaki durumlar söz konusu değilse maalesef  işyerinden herhangi bir tazminat alamazsınız.

İş yerinde gece çalışmak, işyerinin başkasına devredilmesi gibi sebeplerle de herhangi bir tazminat hakkınız doğmamaktadır.

Gebelik dolayısı ile kendi rızanız ile iş yerinden ayrılırsanız tazminat parasını yine alamayacaksınız. Kadınlar için de evlilik haricinde ve yukarıdaki durum hariç tazminat hakkı bulunmamaktadır. Evlilik durumunda ise en az 1 yıllık süre içerisinde iş sözleşmesinin feshi istenmelidir. Örnek olarak 4 yıl önce evlilik yapan bir kadın çalışan, işten ayrılırsa eğer, işyerinden tazminat alamaz.

İşe İzinsiz Gelmeme Tutanağı Nasıl Doldurulur? Tutanak Örneği

Benzer İçerik:  Olumsuz Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinir?

İşyerinde Raporlu Olan İşçinin Çalıştırılması

Kıdem Tazminatı Nedir? Nasıl Alınır?

İsteğe Bağlı Sigortalılık Prim Oranı 2018

İşyerinden Ne Kadar Tazminat Alabilirim?

Her yıl çalıştığınız süre için 30 günlük brüt ücret miktarında işyerinden tazminat almalısınız. Alınan tazminat tutarında damga vergisi haricinde herhangi bir kesinti olmaz. Bu da çok az miktara tekabül etmektedir.

Örnek olarak bir yerden 8 sene çalıştınız ve geliriniz aylık brüt ücret olarak 2500 TL ise burada almanız gereken tazminat miktarı 8 sene her sene 1 sefer 2500TL olarak varsayınca 8 senede 20.000 TL’ye tekabül ediyor. 8 * 2500 = 20.000 olarak hesaplayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 42 YORUM
 1. Mükail dedi ki:

  Ben iki senedir bir kargo firmasında çalışıyom aldığım maaş 2.359 lira 13 saat çalışıyorum cumartesi yarım gün pazar tatil mesai falan yok ve zam 6.aydan 6cı aya diyip
  Zam yapmıyolar cıkmak istiyorum tazminat alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, işyerinden kendi isteğinizle çıktığınızda tazminat alamazsınız

 2. Ahmet dedi ki:

  işyerinden sigorta çıkmışım yapıldı ve herhangi bir tazminat almadım. almak için nereye başvurmalıyım. 8 senedir aynı işyerindeyim. çıkışımı iş bitimi diye vermişler. ne yapmam gerekiyor. 31 aralıkta yalımış çıkmışım.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, İş Mahkemesine müracaat ederek tazminat talebinde bulunabilirsiniz.

 3. Harun dedi ki:

  Sigorta başlangıcım 2002 ,son 14 yılı aynı şirkette çalışıyorum.iş yerimden ayrılmak istediğimde tazminatımı alabilirmiyim? Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çalıştığınız işyerinden emekli olduğunuzda yada çıkarıldığınızda tazminat alabilirsiniz.Kendi isteğinizle ayrıldığınızda tazminat alamazsınız

 4. Hülya dedi ki:

  10 yıldır aynı şirkette çalışıyorum ancak 9 ay sigortam yazıyor 3 ay yatmıyor. Bu şekilde 10 yıllık çalışmamın tazminatını alabilirmiyim. Ayrıca şirketin ortayı şuan ayrıldı ve şirket numarası değişti buda 2 olay tazminat almama engelmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tazminat alabilmeniz için ya emekli olmanız yada işten çıkarılmanız gerekir. Kendiniz işten ayrılırsanız tazminat alamazsınız.

 5. Özen çınar dedi ki:

  Merhaba sağlık sorunları gereği çalıştığım işi yapamıyorum tazminatı mı almam için ne yapmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tazminat alabilmek için çalıştığınız işyeri tarafından işten çıkarılmış olmanız gerekmektedir.

 6. Hüseyin keser dedi ki:

  Selamlar
  8 yıldan beri aynı firmada calısıyorum suanda memurluk için atamam geldi iş yerimden tazmınatımı nasıl alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, işyerinizle konuşarak çözmeye çalışın. Kendi isteğinizle ayrıldığınızda tazminat alamazsınız

 7. Hamza samagan dedi ki:

  2017 11 20 işten ayrıldım içerde beş senem var işten kendi istifa ettim çalışırken bazı sorunlar vardı mesajı paraların bankadan değilde elden veriyorlardı şimdi şimdi bu nedenle dava açsam tazminatımı alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, işyerinden kendiniz ayrılmışsınız. İşyerinden kendisi ayrılanlar tazminat alamazlar. İşyeriyle anlaşmaya gidin. Yine de dava açmak isterseniz bir hukukçuyla konuşarak dava açın. Dava mahkemeye gitmeden önce arabulucuya gider. Burada işyeri sahibi anlaşalım diyebilir yada kendisi ayrıldı diyebilir. Mahkeme kararı da kendiniz ayrıldığınız için olumsuz sonuçlanabilir.

 8. Musatafa levent özkan dedi ki:

  02.03.1992 sigorta başlangic tarihim var aynı iş yerinde 7 yıl 4 aydır çalışıyorum emekli prim günü olarak 5600 gün isteniyor şuan 5850 prim günün var kendi isteğim ile iş yerinden ayrılırsam tazminat alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, emekli olursanız tazminatınızı alabilirsiniz. Kendi isteğiyle ayrılanlardan emekli olana tazminat veriliyor. Diğer türlü işverenin çıkarması gerekir.

 9. Fuat dedi ki:

  Ben kurumsal bir firmada 3 yıl çalıştım ayrılmamın sebebi bir müşterinin hediye çekini başka bir müşteriye kullandım 2 ay sonra ve bunu bilmiyordum ve beni iş yerinde usülsüz yaptığıma dair işten çıkarıldım tazminat alma ihtimalim var mıdır?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, mahkemeye müracaat ederek yaptığınız işin bilmeyerek olduğunu kanıtlamanız halinde tazminatınızı alabilirsiniz.

 10. yasin dedi ki:

  Merhaba;
  Bedelli askerliğe gideceğim 2 yıldır bu iş yerindeyim. Kıdem tazminatı mı sadece alabileceğim yoksa yıllık izin vs hepsi eklenerek mi tazminatımı alabileceğim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bedelli askerlik için ücretsiz izin alma hakkınız var. Tazminat olayını işyerinizle konuşmanız gerekir. Çünkü firmalar şu an tazminata sıcak bakmıyor.

 11. Ahmet dedi ki:

  merhaba
  12 yıldır aynı şirkette çalışmaktayım.Nakite ihtiyacım olduğundan çalıştığım sürenin tazminatı ile ilgili şirketten işten çıkartılıp tekrardan işe alınmam ile ilgili bir işlem yaptırabilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tazminat için işten çıkartılmanız gerekiyor. Ayrıca şirket yönetimiyle konuşabilir ihtiyaçlarınız olduğunu iletebilirsiniz.

 12. kerem dedi ki:

  merhaba 2senedir markette calisiyorum bedelli askerlik yapmak icin ayrilsam tazminat alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çalıştığınız kurumdan askerlik nedeniyle ayrıldığınızda tazminatınızı alabilirsiniz.

 13. A.tuncay dedi ki:

  Ptt kurumunda 3 yıl 11 ay hizmetim var taşeron olarak 2000 yılında sigorta girişim var 4300 gün hizmet ödemem var kendi isteğimle. İşten ayrılacam tazminat hakkım varmıdır

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kendi isteğinizle işten ayrıldığınızda tazminat alamazsınız, tazminat alabilmeniz için iş akdinin işveren tarafından feshedilmesi gerekiyor.

 14. Mustafa dedi ki:

  Selamin aleyküm .. Ben 4 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum pirim günüm 3630 tazminat hakkım varmıdır 3600 den

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Çalıştığı iş yerinde bir yıl süreyi dolduranlar tazminat alma hakkına sahiptir. Yalnız tazminat alabilmek için işveren tarafından iş akdinin sonlandırılması gerekir.

 15. ismail dedi ki:

  Acaba sehir değişikliği nedeniyle işten çıkış yapsam tazminat alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Evlenme ve askerlik dışında kendi isteğinizle işte ayrılırsanız tazminat alamazsınız.

 16. Kenan dedi ki:

  01/04/1974 1997 sgk girisliyim 2014 12/29 da girdigim isyeri 2017 nir sefer girdi cikti yapmis 2018 5ayin 22 sinde istifali cikis gostermis 2018 5 ayin 24 de baskabir sirkete giris yapilmis bu ikiside sahis sirketi diyer ilk sirket kapanis vermemis lakin ben suan yeni sahis sirketinde aktif sgk li devam ediyorum ve isi birakmak istiyorum tazminatimi nasil alabilirim bi onceki sahis sirketindenim simdiki sahis sirketindenmi alicam calismak istemiyorum bide suan 15 yil 3600 de dolmus durumda gecen ay

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, işyerinden tazminat alabilmeniz için bir yılı doldurmanız gerekiyor. Yeni şirketten tazminat alamazsınız. Önceki şirketten yapılan çıkış sizin bilginiz dışındaysa kanuni yoldan hakkınızı arayabilirsiniz.

 17. mehmet yilmaz dedi ki:

  2009 dan beri ayni isyerinde calismaktayim sigorta baslangici 2005 suancalismakta oldugum isten ayrilmak istiyorum tazminatimi nasil alirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Çalıştığınız iş yerinden tazminat alabilmeniz için kendi isteğiniz dışında işten ayrılmanız gerekir. İşten çıkarılmanız durumunuzda tazminat alabilirsiniz.Kendi isteğiyle işten ayrılanlar tazminat alamazlar.

 18. Semra dedi ki:

  14.07.1997 giriş tarihim 13 yıldır aynı firmada çalışıyorum 20 yıl ve 5983pirim gün sayım var is yerinden tazminatımi alıp ayrilabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Emeklilik hakkı kazandığınızda yada çıkarılmanız durumunda işyerinizden tazminat alabilirsiniz. Geçerli bir sebep olmaksızın kendi isteğinizle ayrıldığınızda tazminat hakkınız bulunmaz

 19. TANER ÖZKAN dedi ki:

  Merhaba 2016 eylul ayinda 6 yil sezonluk olarak calistigim otelden sezon sonu nedeni ile ayrildim birdahaki sezon baslangicinda bana bildirim gelmedi ve bende ise baslamadim 2yildir calismiyorum bu isyerimden tazminat talep edebilirmiyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   İşverene bağlı olarak bir yıl aralıksız çalıştığınızda tazminat hakkınız doğar.
   Sezonluk dediğiniz işten sezon bittiğinde sigortanız kesilmiştir ve her sezon yeni başlangıç yapılmıştır. Durumunuz böyle ise her sezon sonu ilişiğiniz kesildiği için işiniz zor.
   Durumunuzu e-devlet üzerinden kontrol ederek bir firmanın muhasebe servisiyle görüşüp şartları sağlıyorsanız talepte bulunabilirsiniz
   https://www.sosyalyardimlasma.net/isyerinden-tazminat-nasil-alinir

 20. Bünyamin dedi ki:

  Merhaba 9 senelik bir çalıştığım firmadan iş değişikliğinden dolayı ayrılmak istiyorum ama 2002 yılında sigorta numarası aldığım için hak edişim yokmuş nasıl alabilirim şimdiden teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Yeni girdiğiniz işyeriniz 2000 yılında aldığınız sigorta numarası üzerinden işlem yapmamış ise bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat etmeniz gerekir.

 21. Ersin Yilmaz dedi ki:

  01/06/2001 tarihinde sigorta giriş tarihim var.Ayni iş yerinde 12 yıldır çalışıyorum.4500 gün sigorta günüm var.Is yerimden istifa etmem durumumda tazminat alabilirmiyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Tazminat alabilmeniz için işten çıkarılmış olmanız yada emeklilik gün primini tamamlamış olmanız gerekir. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olduğunuz için 4500 gün şartına tabi olduğunuzdan gün priminiz tamamlanmış oluyor. Başka engel yoksa emeklilik için gün priminizin tamamlandığı gerekçesiyle ayrıldığınızda tazminatınızı alma hakkınız doğacaktır
   https://www.sosyalyardimlasma.net/isyerinden-tazminat-nasil-alinir